Νέα

Ποιός είναι ο κορυφαίος σέντερ όλων των εποχών;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sex volcano
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 108
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποιος ειναι ο κορυφαιος σεντερ ολων των εποχων?

  • τζαμπαρ

    Ψήφοι: 47 26,4%
  • τσαμπερλειν

    Ψήφοι: 24 13,5%
  • μοουζες μαλοουν

    Ψήφοι: 1 0,6%
  • καρλ μαλοουν

    Ψήφοι: 6 3,4%
  • πατ γιουινγκ

    Ψήφοι: 2 1,1%
  • ντειβιντ ρομπινσον

    Ψήφοι: 12 6,7%
  • σακιλ ονιλ

    Ψήφοι: 17 9,6%
  • ολαζιουμ

    Ψήφοι: 32 18,0%
  • κεβιν γκαρνετ

    Ψήφοι: 1 0,6%
  • τιμ ντανκαν

    Ψήφοι: 4 2,2%
  • σαμπονις ?

    Ψήφοι: 24 13,5%
  • ντιβατς ?

    Ψήφοι: 5 2,8%
  • ρασελ

    Ψήφοι: 3 1,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    178

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645

jstar

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2010
Μηνύματα
2.441
Like
14
Πόντοι
16
φοβερο θρεντ!!
πολυ δυσκολη η επιλογη..δεν ξερω ποιον να επιλεξω.
σιγουρα παντως θα επιλεξω καποιον απο τους τιτανες των 80s-90s...
 

ulavut

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
520
Like
17
Πόντοι
6
Ωραίο θρεντ, όντως. Επειδή έχουν σημασία οι παραστάσεις του καθενός, είμαι του 1963, οι πρώτες μου εικόνες από σέντερ σε Ελλάδα ήταν ο Κοκολάκης, ο Καστρινάκης κι ο Τρόντζος στα τελειώματα, από έξω ο Τσόσιτς (αυτούς ευτύχησα να τους δω από κοντά) κι ο Τζαμπάρ (ενδεικτικά από ΝΒΑ, η κρατική το 80 μετέδιδε παιχνίδια). Αν ο Σαμπόνις δεν ήταν γυάλινος κι έκανε 2-3 χρονιές στο ΝΒΑ, μπορεί και να μην γινόταν συζήτηση (ακόμα τον θυμάμαι στην Ολυμπιάδα της Σεούλ να ρεζιλεύει τον Ρόμπινσον). Σίγουρα είναι ο τοπ Ευρωπαίος με διαφορά (αν κι ο Ντίβατς έκανε καριέρα στις ΗΠΑ οπότε, άντε, να τον φέρω κοντά του) . Από ΝΒΑ (οκ, δεν έχω προλάβει Ράσελ και συν αυτώ), Τζαμπάρ, Ολάζουον, Πατ Γιούιν, Σακίλ, νομίζω, τα τελευταία χρόνια, ίσως και λόγω εξέλιξης, οι σέντερ έχουν "λιγοστέψει" μέσα στο παιχνίδι.Κάτι Ντάνκαν κλπ. θα ήταν πρωινό για τους προηγούμενους, όπως και κάτι Πέτκοβιτς για τους μεγάλους Ευρωπαίους (ο Γκασόλ ίσως είναι το τελευταίο σημαντικό σέντερ της ηπείρου μας, τον βάζω τρίτο Ευρωπαίο). Από "Ελληνόπουλα" (νταξ, μη βαράτε), Σόφο, Φασούλας, Στεργάκος, Τρόντζος είναι αμετακίνητοι νομίζω. Θαρρώ κάπου εκεί είμαστε, η θέση είναι μάλλον "έυκολη" να επιλέξει κανείς σε σύγκριση με τις υπόλοιπες.
 
OP
OP
sex volcano

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.686
Κριτικές
183
Like
43.762
Πόντοι
21.896
το εχω πει να και δεν το ψηφισα αλλα ο πληρεστερος σεντερ ολων των εποχων ηταν ο χακιμ δε ντριμ ;)
χιλιους και ενα τροπους να βαζει την μπαλα στο καλαθη
κριμα που πλεον δεν βγαινουν τετοια πενταρια
 

mauros gatos(1)

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Οκτ 2011
Μηνύματα
1.237
Κριτικές
40
Like
2.219
Πόντοι
1.796
Ο Μέγιστος όλων ο Γουόλτερ Μπέρι!!!
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.488
Like
21.850
Πόντοι
5.006
zourpenko anatoly
%CE%96%CE%BF%CF%85%CF%81%CF%80%CE%B5%CE%BD%CE%BA%CE%BF.jpg
 
Εγγρ.
15 Δεκ 2013
Μηνύματα
350
Like
14
Πόντοι
1
Hakeem Olajuwon :rockon: :rockon:
και ο τιμ ντανκαρος
απο ευρωπη οι μονοι που μπορουσαν να τους κοντραρουν ηταν ο σαμπονις,ντιβατς κ ισως λιγο βρανκοβιτς
 

n.aleftantos

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.977
Κριτικές
2
Like
343
Πόντοι
36
δεν υπαρχει τετοιος τωρα μην ασχολειστε οποιος τα λεει αυτα ειναι της πλακας τωρα
τι κορυφαιος κομμωτης ειναι να πουμε..γελα ο κοσμος :grin:
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Ο καημένος ο μαλοουν ειχε πάει τελευταία χρονιά στους λεικερς να πάρει ένα δαχτυλίδι και το έχασαν  απ τους πιστονς του μπιλαπς και των γουαλας
 

drax

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.290
Κριτικές
36
Like
184
Πόντοι
896
Ο καημένος ο μαλοουν ειχε πάει τελευταία χρονιά στους λεικερς να πάρει ένα δαχτυλίδι και το έχασαν  απ τους πιστονς του μπιλαπς και των γουαλας

Mε διαφορά ο Τζαμπάρ!!!!!!!
Έπαιζε σε πολύ υψηλό επίπεδο μέχρι και τα 42 του. Μεγάλη προσωπικότητα!Δυστυχώς πολλοί δεν τον πρόλαβαν παρά μόνο στα πολύ τελειώματά του που ήταν 10-15 χρόνια μεγαλύτερος από όποιον αντίπαλο έπαιζε και συνήθως πάλι τον ξεπερνούσε σε απόδοση. Ο Τζαμπάρ στην ακμή του ήταν ασυναγώνιστος στην επίθεση και μεγάλο φόβητρο στην άμυνα. Όσο μεγάλωνε βέβαια δεν έδινε την ίδια ενέργεια στην άμυνα και τα ριμπάουντ, αλλά και πάλι ήταν έτη φωτός μπροστά. Και τεχνίτης.....ήξερε μπάσκετ. Πολύ μπροστά για την εποχή του.
Ο Χακίμ είναι δεύτερος κατά τη γνώμη μου και θα ήταν πρώτος αν είχε μεγαλύτερη χρονική διάρκεια και μεγαλύτερη σταθερότητα. Τότε ναι, θα τον έβαζα πρώτο γιατί το μπάσκετ που ήξερε ο Χακίμ και την συνολική προσφορά του στην ομάδα του, δεν την φτάνει κανείς ψηλός και ίσως και πολλοί κοντοί.
Βλέπω παίζει πολύ και ο Καρλ Μαλόουν αλλά εκτός του ότι ήταν καθαρό τεσσάρι, κατά τη γνώμη μου ήταν και αρκετά υπερεκτιμημένος παίχτης.
Τους παλαιότερους Ράσελ-Τσάμπερλεϊν, δεν τους πρόλαβα, παρά μόνο σε βιντεάκια και φάσεις, αλλά νομίζω πως είναι πια μουσειακού ενδιαφέροντος το μπάσκετ που παίζονταν στην εποχή τους.Αυτό είναι το θέμα με τον Καρίμ. Ξεκίνησε από μια εποχή τόσο παλαιολιθική και σιγά-σιγά έφτασε στο σύγχρονο μπάσκετ,μην χάνοντας την αίγλη και την αξία του. Τεράστιος!!!!
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Γιουιν, Ολάζουον κ Ρόμπινσον όχι απαραίτητα με αυτήν την σειρά.
Απλά μου άρεσε το στυλ τους.

Σαμπόνις εκτός ανταγωνισμού γιατί τον είχα  ίνδαλμα προσωπικά.
 

aproblimatistos

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2009
Μηνύματα
11
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Μαγκες με διαφορα ο καλυτερος σεντερ ολων των εποχων ειναι ο hakeem.
οι κινησεις του με την μπαλα απλα δεν υπαρχουν..
Ο μονος σεντερ που εκανε τοσες πολλες προσποιησεις..
Το εχουν παραδεχτοι και οι ιδιοι οι παιχτες του nba.
Δειτε στο you tube να προπονει τους kobe bryant και rowan howard πως να ποσταρουν.
Απο ευρωπη φυσικα το θαυμα με το ονομα sabonis
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Ο καημένος ο μαλοουν ειχε πάει τελευταία χρονιά στους λεικερς να πάρει ένα δαχτυλίδι και το έχασαν  απ τους πιστονς του μπιλαπς και των γουαλας
οι πιστονς ειχαν πολυ καλη ομαδα τοτε τυπε
 

memos@n

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2011
Μηνύματα
28.726
Like
22
Πόντοι
366
ο φασουλας  :rolleyes:

εγινε και δημαρχος μετα  :rockon:
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
οι πιστονς ειχαν πολυ καλη ομαδα τοτε τυπε

Καλά ναι, προφανώς, ειδικά άμυνα.
Ανοίξτε κι άλλα θρεντ παρόμοιου τύπου, είναι γαμάτα. Και βάλτε ψηφοφορία για τον παίκτη με την μεγαλύτερη ψυχή να βάλω τον αγαπημένο μου :rockon:

URL]]
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom