Νέα

Πλαστά πτυχία από ιδιωτικά ΤΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 49
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ιδιωτική η δημόσια δωρεαν παιδεία?

  • υπέρ της δημόσιας δωρεαν παιδείας?

    Ψήφοι: 1 100,0%
  • υπέρ της ιδιωτικής παιδείας?

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • όλλα ειναι ένα μπάχαλο.

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Καλα ο κατσικας πολλες φορες με βρισκει συμφωνη σε αυτα που γραφει αλλα ειναι πολυ κομματικοποιημενος για τα γουστα μου.......ψηφισα ναι στην ιδιωτικη παιδεια αλλα με προϋποθεσεις.....με τις ιδιες προϋποθεσεις θα ψηφιζα και ναι στην δωρεαν δημοσια παιδεια απλα ειναι λιγο απραγματοποιητο αυτο......κατα βαση συμφωνω με τον Σιν οποτε να μην επαναλαμβάνω τα ιδια......

να συμπληρωσω απλα οτι θεωρω αυτη τη χωρα υπερ του δεοντος κομματικοποιημενη και πολιτικοποιημενη ηλιθιως.......παλευουν για (αθλια) δωρεαν παιδεια, συνδικαλιζονται, κανουν πορειες για τα παντα στη ζωη τους οχι μονο για την παιδεια.......απο τη μια θελουν ποιοτητα υπηρεσιων και απο την αλλη θελουν και συνδικαλιστικα οργανα........και απο τη μια υποτιθεται πανε να γινουν οι οποιεσδηποτε κινησεις και παραλληλα εχουμε τη ΓΣΕΕ ή την ΑΔΕΔΥ να κινητοποιειται......μα δεν ειναι ετσι δυστυχως........η ποιοτητα συνοδευεται απο τον ιδιωτικο τομεα........γιαυτο το λογο το ιδιωτικο νοσοκομειο ειναι καλυτερο του δημοσιου........γιαυτο το λογο η ιδιωτικη ασφαλεια ειναι καλυτερη της δημοσιας.......και γιαυτο το λογο αν υπαρξει απελευθερωση ωραριου στις τραπεζες για παραδειγμα οι ιδιωτικες θα ακολουθουν το προτυπο του εξωτερικου 7 μερες την εβδομαδα απο το πρωι εως τις 4 το απογευμα.......

και επειδη εχει τυχει να συναναστραφω αρκετα συνδικαλιστες της ΓΣΕΕ το μονο που κανουν ειναι να ξυνονται και να τρεχουν για τα της "οργανωσης".......και οταν τους προτεινουν οτιδηποτε καταπατα το 8ωρο ξαπλας, ξυσιματος, καφε και ταβλι να κανονιζουν και καμια πορεια......
 

Επισκέπτης
Εσύ που μιλάς έτσι έχεις φοιτήσει ποτέ στο Πανεπιστήμιο; Ή μιλάς εκ του ασφαλούς; Μήπως ζηλεύεις επειδή δεν σπούδασες και κόπηκες στις Πανελλήνιες; ( Σε "έτσουξε" τότε; Όταν βγήκαν τα αποτελέσματα, για το ποιοί περνούν στο σχολείο σου και μισείς τον κόσμο που αγωνίζεται για μία Ανώτατη επιστημονική κατάρτηση χωρίς λαδώματα; )

Εγώ μαγκάκο επέλεξα να πάω κατευθείαν στο εξωτερικό να σπουδάσω.Στις πανελλήνιες δεν πήγα καθόλου,αν και πολύ καλός μαθητής,προτίμησα να αποφύγω τα πανεπιστήμια με τους συνδικαλιστές φοιτητές και να πάω σε πανεπιστήμιο με όλη τη σημασία της λέξης.Για να μην έχω κάτι μαλακισμένα παιδάκια που ανήκουν σε κόμματα και προσδοκούν να βολευτούν.Και πήγα σε κρατικό πανεπιστήμιο,αλλά εκεί δεν έκαναν ούτε καταλήψεις,ούτε είχαν τραπεζάκια με κομματικές σημαίες.Τα κωλόπαιδα που κλείνουν τα πανεπιστήμια,σκοτώνονται για τα αποτελέσματα στις "εκλογές" αγωνίζονται για τη βόλεψή τους και μόνο.Ναι στο δημόσιο πανεπιστήμιο Όχι στο πανεπιστήμιο των αιωνίων φοιτητών των κλαδικών.Εσύ μάλλον θα είσαι στο 10ο έτος τμήματος τριετούς φοίτησης...
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Όχι στο πανεπιστήμιο των αιωνίων φοιτητών των κλαδικών.Εσύ μάλλον θα είσαι στο 10ο έτος τμήματος τριετούς φοίτησης...

Μπορεί κάποιος να του είπε ότι τα πρώτα 8 χρόνια έχουν  καταλήψεις :grin: :grin: :grin:
 

Επισκέπτης
Εγώ μπούλη είμαι 33 ετών,εργάζομαι ως οικονομικός αναλυτής σε ιδιωτική εταιρεία,και πήγα στο εξωτερικό και εργαζόμουν σε διάφορα μαγαζιά να βγάζω τα έξοδα μου.Έχω master στη διαχείριση κινδύνου.Κι εγώ μπούλη στο Περιστέρι μεγάλωσα,και ο πατέρας μου υπάλληλος σε ιδιωτική εταιρεία ήταν.Μήπως το ΑΣΕΠ το πέρασες με γαλάζια γραβάτα;

Μπουλη...ρούφα το αυγό σου!
 

Επισκέπτης
Από το ψευδώνυμο που επέλεξες,καταλαβαίνει κανείς τι σκατοκέφαλος είσαι.Και εις ανώτερα...Κρίμα στα παιδιά που διδάσκεις...
 

Επισκέπτης
Ρε παιδιά δεν έχετε να χωρίσετε τίποτα που βρίζεστε. Δεν θα συμμετείχα στην κουβέντα αλλά ρε φίλε dstp εγώ τώρα πια τελείωσα το ΤΕΙ που σπούδαζα και υπήρξα συνδικαλιστής, μέλος της ΠΑΣΠ. Για να μην σου απαντήσω χοντρά για αυτά που λες, θα σου πω μονο το εξής. Μιλάς άσχημα για τα παιδιά που ασχολούνται με τις παρατάξεις και εφόσον λες ότι δεν σπούδασες Ελλάδα δεν έχεις δικαίωμα να μιλάς έτσι για παιδιά που δεν γνωρίζεις. Αυτό και μόνο γιατί με θίγει να μιλάς με τέτοιο τρόπο, γιατί αυτά που λες αφορούν λίγα άτομα τους πολύ κολλημένους
 

ENTEPO

Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2007
Μηνύματα
17
Like
0
Πόντοι
0
Και να σου πω κάτι ακόμα, εμένα η μάνα μου έλεγε: "Άμα δεν διαβάζεις θα πας στη φάμπρικα" - υπονοώντας ότι θα γίνω εργάτης. Δεν είχα "έτοιμες" εναλακτικές επιλογές από τη μαμάκα και το μπαμπάκα και τη χρηματική "υποστήριξη". Εμένα ο πατέρας μου ερχόταν πριν πάρει σύνταξη το 1997 το μεσημέρι πτώμα από τη δουλειά μέσα στον ιδρώτα. Υπέφερε μέχρι να τελειώσει το 10ωρο κυρίως τα τελευταία 2-3 χρόνια που πλησίαζε τα 60. Και κλείνω, τονίζοντας πως αν νομίζεις ότι οι αγωνιστές φοιτητές είναι αλήτες γελιέσαι - αγωνίζονται για την επικράτηση του αδιάφθορου κρατικού πανεπιστημίου. Για το θάνατο της παγκόσμιας αγοράς και τη νίκη των εργατών. Έχουμε κάθε δικαίωμα να διεκδικούμε το τέλος της αγοράς και των πλουσίων. Είναι δικαίωμα των παιδιών το καλύτερο μέλλον και τους εύχομαι να πετύχουν μέσα από τους αγώνες τους στόχους τους. Θα τα πούμε στους δρόμους αδέρφια και οι αγωνιστές εκπαιδευτικοί θα είμαστε και πάλι μαζί τους!
 

Επισκέπτης
Ρε παιδιά δεν έχετε να χωρίσετε τίποτα που βρίζεστε. Δεν θα συμμετείχα στην κουβέντα αλλά ρε φίλε dstp εγώ τώρα πια τελείωσα το ΤΕΙ που σπούδαζα και υπήρξα συνδικαλιστής, μέλος της ΠΑΣΠ. Για να μην σου απαντήσω χοντρά για αυτά που λες, θα σου πω μονο το εξής. Μιλάς άσχημα για τα παιδιά που ασχολούνται με τις παρατάξεις και εφόσον λες ότι δεν σπούδασες Ελλάδα δεν έχεις δικαίωμα να μιλάς έτσι για παιδιά που δεν γνωρίζεις. Αυτό και μόνο γιατί με θίγει να μιλάς με τέτοιο τρόπο, γιατί αυτά που λες αφορούν λίγα άτομα τους πολύ κολλημένους

Ένας λόγος που δε σπούδασα στην Ελλάδα είναι και η κατάντια από τις παρατάξεις.Ήθελα να τελειώσω τη σχολή εγκαίρως και να μπω στην αγορά εργασίας,όχι να χάνω εξάμηνα επειδή κάποιοι παίζουν τα παιχνίδια των κομμάτων που ανήκουν.Δε μετάνιωσα σε καμιά περίπτωση που πήγα στο εξωτερικό.
 

Επισκέπτης
Είμαι υπέρ των κρατικών πανεπιστημίων,αλλά χωρίς το καρκίνωμα του συνδικαλισμού.Ένα καρκίνωμα που ευθύνεται σε μεγάλο ποσοστό για την κατάντια.Οι περισσότεροι από αυτούς που ασχολούνται με τα κόμματα δεν πατάνε ποτέ σε μαθήματα και τελειώνουν τις σχολές σε διπλάσιο χρόνο.Έχουν εξασφαλίσει θέση και δεν ανησυχούν.
 

Επισκέπτης
Φίλε δεν σε κρίνω για το που σπούδασες. Προσωπικά μπράβο σου όπου και αν σπούδασες. Απλά δεν μου αρέσει να μιλάς έτσι για παιδιά που δεν γνωρίζεις, πόσο μάλλον που έχεις ζήσει από κοντά τα "κατορθώματα" των παρατάξεων. Μην τους παίρνει η μπάλα όλους
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Και να σου πω κάτι ακόμα, εμένα η μάνα μου έλεγε: "ʼμα δεν διαβάζεις θα πας στη φάμπρικα" - υπονοώντας ότι θα γίνω εργάτης. Δεν είχα "έτοιμες" εναλακτικές επιλογές από τη μαμάκα και το μπαμπάκα και τη χρηματική "υποστήριξη". Εμένα ο πατέρας μου ερχόταν πριν πάρει σύνταξη το 1997 το μεσημέρι πτώμα από τη δουλειά μέσα στον ιδρώτα. Υπέφερε μέχρι να τελειώσει το 10ωρο κυρίως τα τελευταία 2-3 χρόνια που πλησίαζε τα 60. Και κλείνω, τονίζοντας πως αν νομίζεις ότι οι αγωνιστές φοιτητές είναι αλήτες γελιέσαι - αγωνίζονται για την επικράτηση του αδιάφθορου κρατικού πανεπιστημίου. Για το θάνατο της παγκόσμιας αγοράς και τη νίκη των εργατών. Έχουμε κάθε δικαίωμα να διεκδικούμε το τέλος της αγοράς και των πλουσίων. Είναι δικαίωμα των παιδιών το καλύτερο μέλλον και τους εύχομαι να πετύχουν μέσα από τους αγώνες τους στόχους τους. Θα τα πούμε στους δρόμους αδέρφια και οι αγωνιστές εκπαιδευτικοί θα είμαστε και πάλι μαζί τους!

Όταν ο Ξανθόπουλος συνάντησε το Μαρξ...
 

ENTEPO

Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2007
Μηνύματα
17
Like
0
Πόντοι
0
Από το ψευδώνυμο που επέλεξες,καταλαβαίνει κανείς τι σκατοκέφαλος είσαι.Και εις ανώτερα...Κρίμα στα παιδιά που διδάσκεις...
Το ψευδώνυμο ΕΝΤΕΡΟ είναι σατυρικό, έχει πλάκα. Εδώ μέσα δεν είναι καμία εκκλησία για να έχω ένα κυριλέ, ευπρεπές όνομα. Κάποτε είχα άλλο, αλλά πλέον δεν είναι δυνατόν να το χρησιμοποιώ.
 

ENTEPO

Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2007
Μηνύματα
17
Like
0
Πόντοι
0
Όταν ο Ξανθόπουλος συνάντησε το Μαρξ...
Μεγάλε ένα είναι το ερώτημα, τα δικά σου όρια φτάνουν στα δικά μου; Αντέχεις να παλέψεις για να πετύχεις; Ή πιστεύεις μόνο στο τρίπτυχο των (αληθινών και επικίνδυνων) ανάπηρων της κοινωνίας "άραγμα, βίσμα, λάδωμα";
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Μεγάλε ένα είναι το ερώτημα, τα δικά σου όρια φτάνουν στα δικά μου;

Θα σε γελάσω...Να τα βγάλουμε έξω να τα μετρήσουμε...

Ή πιστεύεις μόνο στο τρίπτυχο των (αληθινών και επικίνδυνων) ανάπηρων της κοινωνίας "άραγμα, βίσμα, λάδωμα";

Αν πίστευα σε αυτό το τρίπτυχο, στο πανεπιστήμιο θα ήμουν αγωνιστής- συνδικαλιστής και μετά θα κοιτούσα να διοριστώ στο δημοσίο, όπως εσύ καλή ώρα...
Αντ' αυτού εργάζομαι σκληρά για να πληρώνω με τους φόρους μου τους  "ανάπηρους" της κοινωνίας...Μάντεψε ποιοι είναι...

  Αντέχεις να παλέψεις για να πετύχεις;

Αν εννοείς "πάλη" να παπαγαλίσω την ύλη του ΑΣΕΠ για να διοριστώ και μετά να κάνω τον αγωνιστή εκ του ασφαλούς, όχι δεν αντέχω...
 

ENTEPO

Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2007
Μηνύματα
17
Like
0
Πόντοι
0
Το ύφος σου δηλώνει άνθρωπο ωχαδελφιστή. "Δεν βαριέσαι; Τί μας λέει αυτός τώρα;" - Στον ΑΣΕΠ δεν παπαγάλισα τίποτα ιδιαίτερο, έγραψα με βάση αυτά που κατέχω σαν επιστήμονας. Όχι σαν μερικούς που ξέρουν μόνο από "λάδι" και "μωβ χαρτονομίσματα". Μάζεψε λοιπόν τη γλώσσα σου μικρό μου καθυστερημένο, ΟΚ; Και είναι δικαίωμα πολλών να είναι αντικαπιταλιστές και δημοκρατικοί. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ονειρευόμαστε μόνο μέσα από το "κουτί" που ελέγχει και κατευθύνει τα όνειρα και τα "θέλω" της κοινωνίας. ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ: Είχα κάθε δικαίωμα να κοιτάξω πως θα επιβιώσω και αφού είχα πτυχίο και τελείωσα το στρατό, να είμαι σε κάποιο χώρο εργασίας. Εσύ μπορεί να είσαι σε γραφείο απο τις 9:00πμ ως τις 6:00μμ στον ιδιωτικό τομέα για 850Ευρώ. Δικαίωμα σου. Εμένα η δουλειά μου είναι αλλιώς - και δεν έχω τη μάνα μου για να με ταΐζει. Έπρεπε να βρω ένα αξιοπρεπή τρόπο και τον βρήκα: είμαι στο Σχολείο! Μαγκιά μου!!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το ύφος σου δηλώνει άνθρωπο ωχαδελφιστή. "Δεν βαριέσαι; Τί μας λέει αυτός τώρα;" - Στον ΑΣΕΠ δεν παπαγάλισα τίποτα ιδιαίτερο, έγραψα με βάση αυτά που κατέχω σαν επιστήμονας. Όχι σαν μερικούς που ξέρουν μόνο από "λάδι" και "μωβ χαρτονομίσματα". Μάζεψε λοιπόν τη γλώσσα σου μικρό μου καθυστερημένο, ΟΚ; Και είναι δικαίωμα πολλών να είναι αντικαπιταλιστές και δημοκρατικοί. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να ονειρευόμαστε μόνο μέσα από το "κουτί" που ελέγχει και κατευθύνει τα όνειρα και τα "θέλω" της κοινωνίας.

Αναρωτιέμαι πραγματικά τί σε κάνει να πιστεύεις ότι είσαι δημοκρατικός...Αλλά εδώ έχεις πειστεί ότι είσαι και επιστήμονας επειδή πέρασες ΑΣΕΠ..στο δημοκρατικός θα κολλούσες;

Όσο για το "μικρό σου καθυστερημένο", μάλλον με μπερδευεις με  τους μαθητές που είχαν την ατυχία να τους διδάξεις- αν αναπαράγεις τα κλισέ του Ξανθόπουλου, πασπαλισμένα με φρασεολογία κνίτη καθοδηγητή των early 80s τα έκαψες τα παιδιά!
 

ENTEPO

Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2007
Μηνύματα
17
Like
0
Πόντοι
0
Επιστήμονας είμαι λόγω του πτυχίου και των εργασιών μου ΠΑΛΙΟΑΣΧΕΤΕ!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το ψευδώνυμο ΕΝΤΕΡΟ είναι σατυρικό, έχει πλάκα. Εδώ μέσα δεν είναι καμία εκκλησία για να έχω ένα κυριλέ, ευπρεπές όνομα. Κάποτε είχα άλλο, αλλά πλέον δεν είναι δυνατόν να το χρησιμοποιώ.

Γιατί δεν μας λες το παλίο σου νικ; Και γιατί δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις; Είχες φάει κανά ξεγυρισμένο ban παλιά;
 

ENTEPO

Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2007
Μηνύματα
17
Like
0
Πόντοι
0
Οι νεοφιλελεύθεροι αντιλαμβάνεστε την ελευθερία σαν έννοια ισοδύναμη με το διεθνές εμπόριο και την ανάπτυξη των οικονομικά ισχυρότερων. Δηλαδή το χρήμα νικά το νου, νικά την ύλη, νικά την καρδιά. Εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι ο ευφυής νους (η ανώτερη εσωτερική θέληση και το όραμα) είναι η κυρίαρχη δύναμη της ανθρώπινης φύσης. Θα δούμε το μέλλον σας μετά από 40-60 έτη καπιταλιστικά τέρατα, με το πέρας των πετρελαϊκών αποθεμάτων.
 

Συνημμένα

  • curve.GIF
    curve.GIF
    28,4 KB · Εμφανίσεις: 76

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom