Νέα

Πιθανότητες πολέμου με την Τουρκία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Duke Nukem
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 11K
  • Εμφανίσεις 460K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Monocle

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2019
Μηνύματα
1.602
Like
113
Πόντοι
16
escoman

Επειδη μιλας σαν "ειδικος",
και επειδη εχω ακουσει και χειροτερα,
απο πιο ειδικους λοιπον.
Οκ, πότε θα μας μεταφέρεις γνώμες "ειδικών"; Γιατι εσυ μόνο ανοησίες γράφεις

Συστημικα κρατικοδιαιτα σαιτ και εφημεριδες διαβαζουν μονο οι εξυπνοι!
Ξαναγράψτο
 

AFESAYTOIS

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2017
Μηνύματα
146
Like
21
Πόντοι
1
Monocle και λοιποί ....

καμιά δουλεια δεν ειναι ντροπη!

Γενιές κομματοσκυλων μεγαλωσαν και προκοψαν στη χρεωκοπημενη χωρα.

keep up the good work,
μεχρι το επομενο  "θερμο επεισοδιο".
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.267
Κριτικές
7
Like
38.118
Πόντοι
10.411
116261580-308582953670760-3980342202420543104-n.jpg
 

Zane

Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2013
Μηνύματα
2.086
Like
71
Πόντοι
16

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Αγαπητοί φίλοι η πεποίθηση ότι αν γίνει ένα θερμό επεισόδιο θα είναι ένα θέμα ωρών ή ελάχιστων ημερών είναι μια τελείως απλοϊκή έως ανόητη προσέγγιση.
Λογικά πράγματα, αν αρχίσει θερμό επεισόδιο, όπως είναι η κατάσταση, πρώτοι οι Τούρκοι θα κάνουν την κίνηση.
Αν οι Τούρκοι αποφασίσουν να κάνουν θερμό επεισόδιο όμως δεν θα χτυπήσουν μόνο ένα αεροπλάνο, ή μόνο ένα πλοίο, θα είναι τουλάχιστον 3-5 η και περισσότερα μαζί ταυτόχρονα χτυπήματα ώστε να αποκτήσουν στρατηγικό πλεονέκτημα, πράγμα που σημαίνει στα πρώτα 10 λεπτά η Ελλάδα θα έχει χάσει αρκετά αεροπλάνα και πλοία.
Αναγκαστικά η ελληνική απάντηση θα είναι σφοδρότατη με όλα τα μέσα και θα προσπαθήσει από εκεί και πέρα να χτυπήσει ότι μπορεί σε στρατιωτικό στόχο της Τουρκίας πράγμα που θα κρατήσει αρκετές ώρες. Δηλαδή ότι τουρκικό στρατιωτικό πλέει και πετάει, με όλο το χάος των αποφάσεων αν θα κάνουμε απόλυτη παύση πτήσεων για να λειτουργήσουν οι αντιεραπορικές συστοιχίες των S300 και τα Patriot ή θα αποφασίσουμε να αντιμετωπίζονται 1 προς ένα τα τουρκικά F16, οι Τούρκοι σίγουρα θα εκτοξεύσουν πυραύλους για επίγειους στρατηγικούς στόχους, το ίδιο αναγκαστικά και εμείς.
Oι Τούρκοι θα χάσουν και αυτοί πάρα πολλά πλοία και αεροπλάνα και θα αναγκαστούν εκ των περιστάσεων για να μην φανεί ότι χάνουν σε θάλασσα και αέρα να προχωρήσουν σε χερσαίες επιχειρήσεις επί των νησιών πράγμα που έτσι κι αλλιώς είναι διακαής στρατηγικός τους στόχος.    

Ταυτοχρόνως θα γίνει επιστράτευση στην Ελλάδα και σταδιακή μετακίνηση των στρατευμάτων για ενίσχυση των νησιών πράγμα που θα κρατήσει εβδομάδες και μήνες ολόκληρους. Ανεξάρτητα αν οι Τούρκοι αποφασίσουν να κάνουν χερσαίες επιχειρήσεις στα νησιά, η Ελλάδα πρέπει για μήνες να μεταφέρει και να έχει τεράστιες αναλογικά δυνάμεις εκεί.

Το να πει κάποιος μας έριξαν ένα αεροπλάνο ή τους ρίξαμε ένα αεροπλάνο εμείς και εκεί τελείωσε το επεισόδιο είναι μια μικρή πιθανότητα που έτσι την φαντάζονται μερικοί που απλά θέλουν έτσι να φαντάζονται ότι είναι απλά τα πράγματα, αλλά έτσι φανταζόταν και οι Κύπριοι το 1974 ότι απλά θα πέσουν 2 τουφεκιές όμως η εισβολή κράτησε 25 μέρες ανελέητων μαχών.

Δεν εξαρτάται από εμάς, οι Τούρκοι θέλουν να πάρουν μέρος των νησιών και του Αιγαίου αυτός είναι ο αντικειμενικός στόχος τους, δεν θέλουν να ρίξουν απλά ένα αεροπλάνο μας, αυτή είναι η λάθος σκέψη μας.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.112
Κριτικές
10
Like
1.546
Πόντοι
506
γιατι σε 3ο χρονο η εισβολη σε νησι; Και τι νομιζουμε οτι θα γινει οπως την Κυπρο το 74 επι Καραμαναλη;
η επιθεση θα γινει ξαφνικα, τι θα πρεπει να αντιπαραταξουμε εαν οι μοναδες σε νησι 'φθαρουν';
ΠαΛαικη αμυνα, εχουμε οργανωμενη Πα;

ενα υποθετικο σεναριο που πραγματικα εμενα ως πρωην εφεδρο στρατιωτη με στοιχειωνει!

Τι γινεται στο ν Λεσβου με τους λαθρο;

κατι τελευταιο, εχουμε σημερα πολιτικη ηγεσια ικανη να προετοιμασει τη χωρα για πολεμο;
Εαν οχι, ατομικα και σιλογικα τι κανουνμε ή τι θα μπορουσαμε να κανουμε για αυτο;
Αυτο ειναι το 1ο ερωτημα που θα επρεπε να μας αποσχολει
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Η κλιμάκωση που έγινε στις 23 Ιουλίου, δεν έδειχνε συγκεντρώσεις δυνάμεων για αποβατικές ενέργειες για αυτό δεν έγινε και επιστράτευση, αν και όλες οι μονάδες στα νησιά τέθηκαν σε μέγιστη επιφυλακή, άνοιξαν οι αποθήκες οπλισμού κλπ κλπ, τα μηνύματα από τους μόνιμους όσο πληροφόρηση είχαμε ήταν πάμε για πραγματική εμπλοκή.

Για να είμαστε ρεαλιστές, η περίπτωση εμπλοκής θα είναι πρωτοφανές επεισόδιο στα στρατιωτικά χρονικά καθώς θα υπάρξει τέτοια περίεργη κατάσταση F16 να καταρρίψει F16, σύστημα Patriot εναντίον F16 κλπ. κατάσταση Τραμπ εναντίον κορωνοιού....... εδώ ο Tραμπ έχει 150.000 νεκρούς από τον ιό, θα λάβει υποψιν ότι σκοτώθηκαν 500 greeks και 500 turks.....
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.112
Κριτικές
10
Like
1.546
Πόντοι
506
εδώ ο Tραμπ έχει 150.000 νεκρούς από τον ιό, θα λάβει υποψιν ότι σκοτώθηκαν 500 greeks και 500 turks.....
εαν το βλεπει ετσι στενομυαλα ο τραμπ θα ειναι επειδη η δικια μας πολιτικη ηγεσια ειναι δεδομενα προσκολημενη στη θεληση των ξενων, αποκολημενη απο τα εθνικα συμφεροντα.
Εαν ομως η Ελλαδα φυγει απο το νατο; Επειδη δεν εχουμε συμφερον να ειμαστε, τι συμφερον εχουμε εαν δεν μας προσφερει την ασφαλεια που θελουμε; Η μηπως εχουμε να χωρισουμε τπτ με τους ρωσους και δεν το ξερω.
Τι θα εκανε τοτε ο τραμπ; Αληθεια σε ενα πολιπολικο στστημα εμεις γιατι να ειμαστε τοσο κολημενοι;
Εαν η Ελλαδα φυγει απο την ΕΕ επειδη η Γερμανια παρεχει στρατιωτικη τεχνογνωσια και οπλισμο στη Τουρκια; Γιατι δεν βαζουμε σεναρια; γιατι εχουμε κοληματα; θημαστε τα βιβλια του δημοτικου για την ΕΟΚ; τι μας λεγανε;
Γιατι να αποζητουμε για τη χωρα μας νταβατζη αλλα οχι για τα παιδια μας;
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
εαν το βλεπει ετσι στενομυαλα ο τραμπ θα ειναι επειδη η δικια μας πολιτικη ηγεσια ειναι δεδομενα προσκολημενη στη θεληση των ξενων, αποκολημενη απο τα εθνικα συμφεροντα.
Εαν ομως η Ελλαδα φυγει απο το νατο; Επειδη δεν εχουμε συμφερον να ειμαστε, τι συμφερον εχουμε εαν δεν μας προσφερει την ασφαλεια που θελουμε; Η μηπως εχουμε να χωρισουμε τπτ με τους ρωσους και δεν το ξερω.
Τι θα εκανε τοτε ο τραμπ; Αληθεια σε ενα πολιπολικο στστημα εμεις γιατι να ειμαστε τοσο κολημενοι;
Εαν η Ελλαδα φυγει απο την ΕΕ επειδη η Γερμανια παρεχει στρατιωτικη τεχνογνωσια και οπλισμο στη Τουρκια; Γιατι δεν βαζουμε σεναρια; γιατι εχουμε κοληματα; θημαστε τα βιβλια του δημοτικου για την ΕΟΚ; τι μας λεγανε;
Γιατι να αποζητουμε για τη χωρα μας νταβατζη αλλα οχι για τα παιδια μας;

Θα σου απαντήσω πολύ γρήγορα και απλά ένα πολύ οδυνειρό συμπέρσμα μου που θα με κάνει αντιπαθητικό προς πολλούς φίλους εδώ μέσα.
Ο Έλληνας δηλαδή εγώ και εσύ ψηφίσαμε Mητσοτάκη, Τσίπρα, Σαμαρά, Παπανδρέου, Καραμανλή κλπ με ένα μοναδικό στόχο.
Να μη μας μπλέξουν σε πόλεμο, να τους βρίζουμε μεν αλλά από αυτούς να περιμένουμε να βγάλουν το φίδι από την τρύπα αν μας μπλέξουν θα τους βρίζουμε αν δεν μας μπλέξουν πάλι αυτοί είναι γενικώς υπεύθυνοι.
Αν κοιτάξουμε στον καθρέφτη κάθε ένας μας ακριβώς ο Μητσοτάκης ο Τσίπρας ο Σαμαράς, αυτή είναι η αντανάκλαση του καθρέφτη, αν δεν σντιλαμβάνεται κάποιος τι γράφω ακριβώς σε αυτό το μήνυμα αυτός θα βγει χαμένος.

Δεν γίνεται να φταίνε οι άλλοι συνέχεια. Κάθε ένας μας θα λάβει ακριβώς ότι επένδυσε.

 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.581
Like
27.812
Πόντοι
5.506
λετε να θρηνησουμε 500 γκρικς και 500 τερκς?  :S :S :S :S
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.112
Κριτικές
10
Like
1.546
Πόντοι
506
Θα σου απαντήσω πολύ γρήγορα και απλά ένα πολύ οδυνειρό συμπέρσμα μου που θα με κάνει αντιπαθητικό προς πολλούς φίλους εδώ μέσα.
Ο Έλληνας δηλαδή εγώ και εσύ ψηφίσαμε Mητσοτάκη, Τσίπρα, Σαμαρά, Παπανδρέου, Καραμανλή κλπ με ένα μοναδικό στόχο.
Να μη μας μπλέξουν σε πόλεμο, να τους βρίζουμε μεν αλλά από αυτούς να περιμένουμε να βγάλουν το φίδι από την τρύπα αν μας μπλέξουν θα τους βρίζουμε αν δεν μας μπλέξουν πάλι αυτοί είναι γενικώς υπεύθυνοι.
Αν κοιτάξουμε στον καθρέφτη κάθε ένας μας ακριβώς ο Μητσοτάκης ο Τσίπρας ο Σαμαράς, αυτή είναι η αντανάκλαση του καθρέφτη, αν δεν σντιλαμβάνεται κάποιος τι γράφω ακριβώς σε αυτό το μήνυμα αυτός θα βγει χαμένος.

Δεν γίνεται να φταίνε οι άλλοι συνέχεια. Κάθε ένας μας θα λάβει ακριβώς ότι επένδυσε.
ωραια επειδη εκανα το λαθος τι παει να πει, να αυτοκτονησω, σταματαει η ζωη εκει;
Το 1ο και κυριοτερο ερωτημα παραμενει
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
ωραια επειδη εκανα το λαθος τι παει να πει, να αυτοκτονησω, σταματαει η ζωη εκει;
Το 1ο και κυριοτερο ερωτημα παραμενει

Ποιός σου είπε ότι έκανες λάθος; Τους περισσότερους Αλβανούς, Βούλγαρους, Πακιστανούς, Τούρκους, αν τους ρωτήσεις προτιμάτε το βιοτικό επίπεδο της χώρας σας ή της Ελλάδας; Εννοώ να απαντήσουν όχι εθνικιστικά πεινάω αλλα προτιμώ την χώρα μου, αντικειμενικά που βλέπουν περισσότερες ελευθερίες που αισθάνονται ότι έχει φαί, που βλέπουν καλύτερες υποδομές σε σχολεία, νοσοκομεία, αστυνομία, κλπ

Αλβανός μου έλεγε: Τρελλός είσαι Ελλάδα φίλε δωρεάν νοσοκομεία, τα παιδία δωρεάν σχολείο μέχρι τα 18, δουλειά..... ηρεμία τάξη ασφάλεια..... η Αλβανία δεν έχει καν οργανωμένη πυροσβεστική αν πάρει φωτιά το σπίτι σου, και ρεύμα σε κάτι χωριά, είναι ένας μάγκας αλβανός στο χωρίο που πήρε μια ιταλική γεννήτρια την έβαλε στο ποτάμι και σε αυτόν πληρώνεις το ρεύμα.....

Θα μετράμε όλα τι έχουμε τι δεν έχουμε.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.112
Κριτικές
10
Like
1.546
Πόντοι
506
Ποιός σου είπε ότι έκανες λάθος; Τους περισσότερους Αλβανούς, Βούλγαρους, Πακιστανούς, Τούρκους, αν τους ρωτήσεις προτιμάτε το βιοτικό επίπεδο της χώρας σας ή της Ελλάδας; Εννοώ να απαντήσουν όχι εθνικιστικά πεινάω αλλα προτιμώ την χώρα μου, αντικειμενικά που βλέπουν περισσότερες ελευθερίες που αισθάνονται ότι έχει φαί, που βλέπουν καλύτερες υποδομές σε σχολεία, νοσοκομεία, αστυνομία, κλπ

Αλβανός μου έλεγε: Τρελλός είσαι Ελλάδα φίλε δωρεάν νοσοκομεία, τα παιδία δωρεάν σχολείο μέχρι τα 18, δουλειά..... ηρεμία τάξη ασφάλεια..... η Αλβανία δεν έχει καν οργανωμένη πυροσβεστική αν πάρει φωτιά το σπίτι σου, και ρεύμα σε κάτι χωριά, είναι ένας μάγκας αλβανός στο χωρίο που πήρε μια ιταλική γεννήτρια την έβαλε στο ποτάμι και σε αυτόν πληρώνεις το ρεύμα.....

Θα μετράμε όλα τι έχουμε τι δεν έχουμε.
Σημερα ολα τα παραπανω ειναι δεδομενα; Θα ειναι για τους επομενους ετσι;
Γιατι αναφερεις παραδειγμα Αλβανια; Εχθρος του μετριου ειναι το καλο
 

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
642
Κριτικές
1
Like
297
Πόντοι
26
Αγαπητοί φίλοι η πεποίθηση ότι αν γίνει ένα θερμό επεισόδιο θα είναι ένα θέμα ωρών ή ελάχιστων ημερών είναι μια τελείως απλοϊκή έως ανόητη προσέγγιση.
Λογικά πράγματα, αν αρχίσει θερμό επεισόδιο, όπως είναι η κατάσταση, πρώτοι οι Τούρκοι θα κάνουν την κίνηση.
Αν οι Τούρκοι αποφασίσουν να κάνουν θερμό επεισόδιο όμως δεν θα χτυπήσουν μόνο ένα αεροπλάνο, ή μόνο ένα πλοίο, θα είναι τουλάχιστον 3-5 η και περισσότερα μαζί ταυτόχρονα χτυπήματα ώστε να αποκτήσουν στρατηγικό πλεονέκτημα, πράγμα που σημαίνει στα πρώτα 10 λεπτά η Ελλάδα θα έχει χάσει αρκετά αεροπλάνα και πλοία.
Αναγκαστικά η ελληνική απάντηση θα είναι σφοδρότατη με όλα τα μέσα και θα προσπαθήσει από εκεί και πέρα να χτυπήσει ότι μπορεί σε στρατιωτικό στόχο της Τουρκίας πράγμα που θα κρατήσει αρκετές ώρες. Δηλαδή ότι τουρκικό στρατιωτικό πλέει και πετάει, με όλο το χάος των αποφάσεων αν θα κάνουμε απόλυτη παύση πτήσεων για να λειτουργήσουν οι αντιεραπορικές συστοιχίες των S300 και τα Patriot ή θα αποφασίσουμε να αντιμετωπίζονται 1 προς ένα τα τουρκικά F16, οι Τούρκοι σίγουρα θα εκτοξεύσουν πυραύλους για επίγειους στρατηγικούς στόχους, το ίδιο αναγκαστικά και εμείς.
Oι Τούρκοι θα χάσουν και αυτοί πάρα πολλά πλοία και αεροπλάνα και θα αναγκαστούν εκ των περιστάσεων για να μην φανεί ότι χάνουν σε θάλασσα και αέρα να προχωρήσουν σε χερσαίες επιχειρήσεις επί των νησιών πράγμα που έτσι κι αλλιώς είναι διακαής στρατηγικός τους στόχος.    

Ταυτοχρόνως θα γίνει επιστράτευση στην Ελλάδα και σταδιακή μετακίνηση των στρατευμάτων για ενίσχυση των νησιών πράγμα που θα κρατήσει εβδομάδες και μήνες ολόκληρους. Ανεξάρτητα αν οι Τούρκοι αποφασίσουν να κάνουν χερσαίες επιχειρήσεις στα νησιά, η Ελλάδα πρέπει για μήνες να μεταφέρει και να έχει τεράστιες αναλογικά δυνάμεις εκεί.

Το να πει κάποιος μας έριξαν ένα αεροπλάνο ή τους ρίξαμε ένα αεροπλάνο εμείς και εκεί τελείωσε το επεισόδιο είναι μια μικρή πιθανότητα που έτσι την φαντάζονται μερικοί που απλά θέλουν έτσι να φαντάζονται ότι είναι απλά τα πράγματα, αλλά έτσι φανταζόταν και οι Κύπριοι το 1974 ότι απλά θα πέσουν 2 τουφεκιές όμως η εισβολή κράτησε 25 μέρες ανελέητων μαχών.

Δεν εξαρτάται από εμάς, οι Τούρκοι θέλουν να πάρουν μέρος των νησιών και του Αιγαίου αυτός είναι ο αντικειμενικός στόχος τους, δεν θέλουν να ρίξουν απλά ένα αεροπλάνο μας, αυτή είναι η λάθος σκέψη μας.

Φίλε διαβάζεις/γράφεις περιοδικά επιστημονικής φαντασίας.

Η Ελλάδα του 2020 δεν είναι η Κύπρος του 1974. Έχεις μπλέξει τη βούρτσα με την πούτσα.

Αυτά που περιγράφεις δεν ανήκουν στη σφαίρα του θερμού επεισοδίου, μιλάμε για σύρραξη όταν αρχίζουν να φεύγουν πύραυλοι και να πέφτουν αεροπλάνα το ένα με το άλλο. Δεν ξέρω πού ζεις αν πιστεύεις ότι όλα αυτά μπορούν να γίνουν στην καρδιά της Ευρώπης το 2020.

Και ο Τούρκος κινείται μέχρι εκεί που τον παίρνει γιατί είναι θρασύδειλος. Αυτό που θέλει είναι με τη φοβέρα η Ελλάδα να συρθεί σε διαπραγματεύσεις. Στην περίπτωση που αυτό γίνει, τότε οικειοθελώς παραιτείσαι κυριαρχικών δικαιωμάτων και δεν θα σε προστατεύσει κανείς. Αυτό δεν πρόκειται να συμβεί όμως. Η δεύτερη λοιπόν επιλογή είναι escalation και επεισόδιο, αλλά ήδη αυτό δεν κάθεται καλά στο μυαλό όχι μόνο το δικό μας αλλά και πολλών άλλων με συμφέροντα στην περιοχή.

Ο Τούρκος δεν μπορεί να τα βάλει με όλους και το ξέρει. Στην Ελλάδα δεν μπορεί να τα κάνει αυτά που λέτε. Ο Ερντογάν δεν πρόκειται να ρισκάρει να χρεωθεί μια ήττα, κάνει ό,τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εσωτερική κατανάλωση και δεν έχει κόστος/ρίσκο. Σταμάτηστε μερικοί τις ονειρώξεις όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί δείχνετε ότι θα χαιρόσασταν με μια εθνική τραγωδία. Όλο αυτό που γίνεται είναι καλό μάθημα για την πολιτική ηγεσία, για να σταματήσει τον παθητικό ρόλο που έχει ως προς την χάραξη της εξωτερικής πολιτικής.



 

font012

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
2.031
Like
1.661
Πόντοι
216
Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι μιλάνε για θερμό επεισόδιο στο Αιγαίο και ποτέ για πόλεμο. Ένα θερμό επεισόδιο μπορεί να δικαιολογηθεί, αλλά πόλεμος μεταξύ συμμάχων μελών του ΝΑΤΟ δεν γίνεται να συμβεί. Πόσο θα κρατήσει αυτό το επεισόδιο, τι έκταση θα πάρει και τι απώλειες θα προκαλέσει είναι υπό συζήτηση, αλλά πόλεμος διαρκείας αποκλείεται. 
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Για κυριαρχικά δικαιώματα δεν γίνονται ολοκληρωτικοί πόλεμοι! Για εδαφική κυριαρχία ναι! 
Το περιστατικό πριν λίγους μήνες στη ζώνη της παράνομης  μονομερούς οριοθέτησης μεταξύ Λιβύης και Τουρκίας ήταν πολύ πιο σοβαρό! Εκεί αμφισβητείται ΕΔΑΦΟΣ και δημιουργεί μια no back κατάσταση για εμάς! Δείχνει πως ακόμα ο Τούρκος δεν είναι έτοιμος για θερμό επεισόδιο!
Το μεγάλο πλεονέκτημα των Τούρκων που  είναι τα τεράστια νούμερα στο πεζικό του, στην θάλασσα του είναι άχρηστα!Εκεί μετράει ο αριθμός των πλοίων! Με μια μικρή υπεροχή δεν είναι βέβαιη η νίκη για αυτούς!
Εν το μεταξύ ανοιχτά της Κρήτης δεν τους συμφέρει εμπλοκή διότι είναι ευάλωτοι να χτυπηθούν με πυραύλους εδάφους! 
 
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Φίλε διαβάζεις/γράφεις περιοδικά επιστημονικής φαντασίας.

Η Ελλάδα του 2020 δεν είναι η Κύπρος του 1974. Έχεις μπλέξει τη βούρτσα με την πούτσα.

Αυτά που περιγράφεις δεν ανήκουν στη σφαίρα του θερμού επεισοδίου, μιλάμε για σύρραξη όταν αρχίζουν να φεύγουν πύραυλοι και να πέφτουν αεροπλάνα το ένα με το άλλο. Δεν ξέρω πού ζεις αν πιστεύεις ότι όλα αυτά μπορούν να γίνουν στην καρδιά της Ευρώπης το 2020.

Και ο Τούρκος κινείται μέχρι εκεί που τον παίρνει γιατί είναι θρασύδειλος. Αυτό που θέλει είναι με τη φοβέρα η Ελλάδα να συρθεί σε διαπραγματεύσεις. Στην περίπτωση που αυτό γίνει, τότε οικειοθελώς παραιτείσαι κυριαρχικών δικαιωμάτων και δεν θα σε προστατεύσει κανείς. Αυτό δεν πρόκειται να συμβεί όμως. Η δεύτερη λοιπόν επιλογή είναι escalation και επεισόδιο, αλλά ήδη αυτό δεν κάθεται καλά στο μυαλό όχι μόνο το δικό μας αλλά και πολλών άλλων με συμφέροντα στην περιοχή.

Ο Τούρκος δεν μπορεί να τα βάλει με όλους και το ξέρει. Στην Ελλάδα δεν μπορεί να τα κάνει αυτά που λέτε. Ο Ερντογάν δεν πρόκειται να ρισκάρει να χρεωθεί μια ήττα, κάνει ό,τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εσωτερική κατανάλωση και δεν έχει κόστος/ρίσκο. Σταμάτηστε μερικοί τις ονειρώξεις όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί δείχνετε ότι θα χαιρόσασταν με μια εθνική τραγωδία. Όλο αυτό που γίνεται είναι καλό μάθημα για την πολιτική ηγεσία, για να σταματήσει τον παθητικό ρόλο που έχει ως προς την χάραξη της εξωτερικής πολιτικής.

Φίλε μου δεν είμαι ούτε πιο έξυπνος ούτε πιο χαζός από καθένα μας.
Ήταν 1999. Και εγώ ήμουν σε ένα ferryboat από Τεργέστη για Ηγουμενίτσα. Όπως εσύ είσαι σίγουρος τώρα και λες δεν γίνονται τέτοια πράγματα στην Ευρώπη, εγώ ζούσα Γαλλία και ενημερωνόμουν και ήμουν σίγουρος εν έτη 2000 δεν θα ξαναγίνουν πόλεμοι στην Ευρώπη.
Ξαφνικά εκεί που ήμασταν στο καφέ του πλοίου στα παράθυρα ακούγεται ένα βουητό που δεν έχω ξανακούσει στην ζωή μου. Σαν αεροπλάνο αλλά πιο υπόκωφο και περίεργο. Τι ήταν λες;
Oι Αμερικάνοι από την Ιταλία και τα χωρικά ύδατα της έριχναν Tomahawk πυραύλους στην Γιουγκοσλαβία.
Θα σε ενημερώσω λοιπόν ότι εκεί υπήρξαν 33.000 νεκροί Γιουγκοσλάβοι, για Αλβανούς δεν έχω ψάξει τον αριθμό που σίγουρα ήταν περισσότεροι δεν με ενδιαφέρει κιόλας.
Πόλεμοι γινόταν γίνονται και θα γίνονται πάντα όταν ξεχνάνε οι γεννιές τι σημαίνει πόλεμος.
Δεν είμαι πιο έξυπνος από εσένα δεν σε προσβάλω μη με προσβάλεις πρόσεξε όμως.
Οι παπούδες μας έζησαν τον Β παγκόσμιο με χιλιάδες νεκρούς οι πατεράδες μας έζησαν την εισβολή με την  ανεπιτυχή επιστράτευση, ο πατέρας μου έφτασε μέχρι την Κόρινθο όπως πήραν διαταγή επιστρέψτε σπίτια σας. Πιο πριν από τους παπούδες μας ο πατέρας του παππού μου μου εξιστορούσε ο πατέρας του πέθανε από δυσεντέρια στην μικρά ασία στην ελληνική εκστρατεία.
Μπορεί εμείς να είμαστε τυχεροί αλλά οι στατιστικές δεν βγαίνουν με τίποτα για τις επόμενες γεννιές.
Η Τουρκία χρειάζεται "ζωτικό χώρο" είναι πρώτο και σταθερό μέλημα της να μας κάνει πόλεμο να πάρει χώρο.
Και γιατί γράφεις εσύ ή ο άλλος ονειρώξεις για πολέμους, έχω εγώ πιστεύεις διάθεση και ονείρωξη να πολεμήσω;
Ρώτησαν τους παπούδες αν είχαν ρώτησαν τους πατεράδες μας το 74 θέλετε να πάτε να πολεμήσετε; Είχαν αυτοί ονειρώξεις να πολεμήσουν;
 

AFESAYTOIS

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2017
Μηνύματα
146
Like
21
Πόντοι
1
Δεν υπαρχει τιποτα πιο ωραιο,
απο ενα ζεστο Κυριακατικο πρωινο του Ιούλη,
να τεμπελιαζεις με ενα καφε,
ακουγοντας το 3ο προγραμμα της ΕΡΤ.
Ζουμε στην ομορφότερη χωρα του κοσμου που θα ηταν Παραδεισος πραγματικος,
οχι σαν αυτο των Χριστιανων Μουσουλμανων κλπ,
αν δεν μας κυβερνουσαν και δεν κατεστρεψαν την οικονομια και τη νοοτροπια του κοσμου,
τα σιχαματα και τα κατακαθια της "πολιτικης".
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom