Νέα

Peugeot 3008 -Toyota Verso

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 65
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
καλα εσυ παρε την μπεμπα στα χιονια και στον παγο στο μετσοβο και αν δεν πεσεις σε καναν γκρεμο ελα να μου πεις... μετα....εγω θα παω με μπροστοκινητο παντως..... :2funny:

Τα Ε30 σε φερνανε σβουρες ακομα και στην βροχη...
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.121
Κριτικές
491
Like
37.389
Πόντοι
41.447
Ο ZeroTolerance λέει το αντιθετο.

Τελικά τα γαλλικά 'εχουν ακριβότερα ή φτηνότερα ανταλακτικά-σέρβις;;;;;;;;;;

Πάντως τα πεζό πρέπει να ειναι πιο ζημιάρικα, η TOYTOTA δίνει τώρα 3 χρονια δωρεαν σεβρις-ανταλακτικα ως προσφορά + περισσότερα χρονια εγγυηση

ΤΟ πρωτο μου αμαξι ήταν ενα πεζο 106, το δευτερο ενα πεζο 206...
με το 106 ειχα 3 τρακαρισματα και με το 206 2....
κοστος συντηρησης και ανταλλακτικά πολυ φθηνα...


τωρα εχω γερμανικο αυτοκινητο (εδω και 2 χρόνια). Κοστος συντηρησης (σερβις) και ανταλλακτικά έχει πολυ ακριβότερα απο τα γαλλικά αμάξι απου είχα.
 

mounopanas

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2009
Μηνύματα
707
Like
2
Πόντοι
6
εγω εχω ενα zastava κολοφτιαγμενο με αεροτομη που τα σπαει πολυ καβλωμενο οχημα :rockon:
 

Interceptor

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2009
Μηνύματα
1.868
Κριτικές
5
Like
4
Πόντοι
16
:headbang2: :headbang2: :headbang2: :headbang2:
 

Συνημμένα

  • japanese-flag-6401.jpg
    japanese-flag-6401.jpg
    35 KB · Εμφανίσεις: 23

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
ΤΟ πρωτο μου αμαξι ήταν ενα πεζο 106, το δευτερο ενα πεζο 206...
με το 106 ειχα 3 τρακαρισματα και με το 206 2....
κοστος συντηρησης και ανταλλακτικά πολυ φθηνα...


τωρα εχω γερμανικο αυτοκινητο (εδω και 2 χρόνια). Κοστος συντηρησης (σερβις) και ανταλλακτικά έχει πολυ ακριβότερα απο τα γαλλικά αμάξι απου είχα.

Μαλλον δεν εχεις δει τιμες ανταλλακτικων φανοποιειας για γαλλικα αμαξια.
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.121
Κριτικές
491
Like
37.389
Πόντοι
41.447

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
μάλλον είσαι πολύ άσχετός με το θέμα ή πολύ βλάκας (ή και τα 2)

Και εσυ μαλλον δεν ξερεις να οδηγεις...

Τωρα διαβασα πιο προσεκτικα το προηγουμενο ποστ σου. Λες οτι ειχες καποια τρακαρισματα. Ποσο γερα?
Φτερο? Πορτα? Μετωπη? Καπω? Φαναρια? Προφυλακτηρα?
Συγκεκριμενα σε Saxo VTS για ρωτα ποσο κανουν οι επενδυσεις των φτερων(φουσκωματα)... ενα παραδειγμα που μου ερχεται τωρα στο μυαλο.
Επισης συμφωνα με τους φαναρτζηδες τα γαλλικα αυτοκινητα εχουν ακριβα ανταλλακτικα σε περιπτωση στουκας. Κατι που κατα την γνωμη μου δικαιολογειται απο το φθηνο κοστος αγορας των ιδιων των αυτοκινητων...
Αλλα φυσικα εμεις εδω μεσα ξερουμε καλυτερα απο τους επαγγελματιες επισκευαστες φανοποιους αυτοκινητων...
 

xaotikos

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2007
Μηνύματα
306
Like
1
Πόντοι
1
Πάντως τα τελευταία χρόνια τα Toyota από ποιότητα γενικώς πάσχουν. Είναι δυνατόν να δίνεις 18000 για 1300 Αuris και να τρίζει ? Κακοφτιαγμένα είναι πλέον και άμα αρχίσουν να βγαίνουν τα αναμενόμενα προβλήματα αξιοπιστίας θα χάσουν το καλό όνομα που έχουν στην αγορά και πουλάνε. Παρεπιτόντως πλέον ηλεκτρικά (εγκέφαλος κτλ) δεν είναι γιαπωνέζικα αλλά ευρωπαικά ίδια με fiat ,citroen, vw..... 
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
Πάντως τα τελευταία χρόνια τα Toyota από ποιότητα γενικώς πάσχουν. Είναι δυνατόν να δίνεις 18000 για 1300 Αuris και να τρίζει ? Κακοφτιαγμένα είναι πλέον και άμα αρχίσουν να βγαίνουν τα αναμενόμενα προβλήματα αξιοπιστίας θα χάσουν το καλό όνομα που έχουν στην αγορά και πουλάνε. Παρεπιτόντως πλέον ηλεκτρικά (εγκέφαλος κτλ) δεν είναι γιαπωνέζικα αλλά ευρωπαικά ίδια με fiat ,citroen, vw..... 

Α γεια σου. Δεν συγκρινονται Denso και NipponDenso(ΤOYOTA made in japan) με Valeo kαι Bosch(TOYOTA made in europe)...
Αλλα μην δινετε σημασια, ειμαι ασχετος και βλακας οπως ειπε ο θεος (mod) του site. Σιγουρα εκεινος εχει σπουδασει το αντικειμενο.
 

econ

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2009
Μηνύματα
42
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Φιλε μου το Peugeot...Δεν εχει καμια σχεση με το Toyota..

Για μενα ειναι πολυ καλυτερο αυτοκινητο και πιο συγχρονο..

Το τουρμπο μην το φοβασαι...ειναι σε συνεργασια με την BMW..Και δουλευει σε τοσο χαμηλες πιεσεις..που μεχρι να σε απασχολησει θα εχεις ξαναλλαξει αυτοκινητο..

Το Peugeot προσφερει ασυγκριτα καλυτερες επιδοσεις..ειδικα εν κινησει..που ειναι και οι βασικες για την οικογενεια σου και την ασφαλεια της..
Φαντασου να κανεις μια προσπεραση με ολα τα παιδια σου και φορτωμενος βαλιτσες..Πιστεψε με με το Toyota..Θα αργησεις πολυ.. :s&m_3:

Οτι ο ιαπωνας κατασκευαζεται Τουρκια..ειναι ενα ακομα μειον...
Για να μην μιλησω για το εσωτερικο των αυτοκινητων..Στο peugeot νομιζεις πως εισαι σε αυτοκινητο των 30.000+...ενω στο Toyota των 15.000 και πολλα λεω..

Γαλλικο Δαγκωτο.. :rockon:

Στα ανταλλακτικα δεν εχουν διαφορες..
Η Toyota ελαχιστα πιο φθηνα ανταλλακτικα(πιστεψτε το!!)..Λιγο ακριβοτερη εργασια..
 

kauliarogatos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2008
Μηνύματα
799
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
606
Πιστεψε με με το Toyota..Θα αργησεις πολυ.. :s&m_3:
Ρε φίλε τι λες?μια χαρά θα προσπεράσεις, εκτός αν θες να κάνεις κόντρες σε ανηφοριές με τζιριντζάτζουλες πράγμα πολύ άκυρο ειδικά αν κουβαλάς και οικογένεια
 

xaotikos

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2007
Μηνύματα
306
Like
1
Πόντοι
1
Καλά, άσε να έρθει το καλοκαιράκι και μετά μου λές πως προσπερνάς με την αρκούδα να δουλευει στο φουλ και μέσα 6 κάγκουρες........χωρίς να δουλευει το εξατάχυτο υπερωρίες και να καις τα κερατά σου λόγω υψηλών στροφών στο μοτέρι? Πετρέλαιο ή τουρμπάκι είναι η λύση και οι ιάπωνες δυστυχώς υστερούν και στα δύο!
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Παίδες ευχαριστώ πολυ γαι το ενδιαφέρον σας.

Φυσικά σε κάθε επικοδομιτικό διάλογο υπάρχουν και οι αντίθετες απόψεις που θα πρέπει να ακούγονται.

Είμαι χρόνια στο τεμόνι αλλά άσχετος από τουτούνια.
Τώρα όμως που η οικογένεια έχει μεγαλώσει θα πρεπει να κανω καλές επιλογές
Είναι και πολλά τα λεφτά για μένα
 

econ

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2009
Μηνύματα
42
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Ρε φίλε τι λες?μια χαρά θα προσπεράσεις, εκτός αν θες να κάνεις κόντρες σε ανηφοριές με τζιριντζάτζουλες πράγμα πολύ άκυρο ειδικά αν κουβαλάς και οικογένεια

Εγω τι λεω..Εσυ τι λες??? :think:

Μιλαμε για αυτοκινητα που ζυγιζουν 1400κιλα..Και αν τα 18 αλογα που εχει παραπανω το peugeot δε σου λενε τιποτα..εχει παραπανω 8 κιλα ροπη..24 κιλα δηλαδη ενω το Toyota μονο 16...Και αυτο κανει πραγματικα την διαφορα..

Μην μιλατε σαν τους πατεραδες μου..."εγω τι να τα κανω τοσα αλογα..αγωνες θα κανω" :jerking:

Ενεργητικη ασφαλεια..Σημαντικοτερη απο την παθητικη και τα 5 αστερια..γιατι ετσι προλαβαινεις το ατυχημα.. :dancing:
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
Εγω τι λεω..Εσυ τι λες??? :think:

Μιλαμε για αυτοκινητα που ζυγιζουν 1400κιλα..Και αν τα 18 αλογα που εχει παραπανω το peugeot δε σου λενε τιποτα..εχει παραπανω 8 κιλα ροπη..24 κιλα δηλαδη ενω το Toyota μονο 16...Και αυτο κανει πραγματικα την διαφορα..

Μην μιλατε σαν τους πατεραδες μου..."εγω τι να τα κανω τοσα αλογα..αγωνες θα κανω" :jerking:

Ενεργητικη ασφαλεια..Σημαντικοτερη απο την παθητικη και τα 5 αστερια..γιατι ετσι προλαβαινεις το ατυχημα.. :dancing:

Ενα αυτοκινητο που λογω χρησης ειναι πολυ βαρυ, χρειαζεται οση περισσοτερη ροπη γινεται. Ενα μικρο τριπορτ αμαξι με βαρος 950 κιλα, με 100 αλογα και 14 κιλα ροπης παει μια χαρα. Ενα οικογενειακο αμαξι που ζυγιζει 1400 κιλα,θελει πολυ περισσοτερη ροπη απο 16 κιλα*μετρο.
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Το Πεζό έχει μεγάλη ροπή από χαμηλα στις 1400στροφές
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
Το Πεζό έχει μεγάλη ροπή από χαμηλα στις 1400στροφές

Περισσοτερη ροπη σημαινει καλυτερο τραβηγμα, λιγοτερες αλλαγες ταχυτητων, μεγαλυτερη οικονομια, πιο ξεκουραστη οδηγηση.
Διαλεξε το αμαξι που καλυπτει καλυτερα τις αναγκες σου, και ολα τα αλλα ειναι δευτερευουσης σημασιας
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom