Νέα

Πέθανε ο δολοφόνος του Μιχάλη Μυρογιάννη, χουντικός Ντερτιλής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bestman69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 46K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

stamatis57

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
3.114
Like
1.441
Πόντοι
216
Δεν ειδα το προηγουμενο post σου(γιατι ειχα ηδη γραψει).  ;)
Καταλαβαινεις οτι αυτο που γραφεις, μπαζει? Αυτοι που διαφωνουσαν(οι οποιοι επετρεψε μου να σου πω οτι δεν ηταν μονο πασοκοι, αριστεροι, αναρχικοι κλπ αλλα πολυ περισσοτεροι) δεν θα επρεπε να εχουν το δικαιωμα να εκφρασουν μεσω ψηφοφοριας την αντιθεση τους?
Με ποιο δικαιωμα τους στερηθηκε αυτο? Εχει αποδειχθει επισης ιστορικα οτι οποιος δεν παει σε εκλογες(ειδικα μετα αποο 6 χρονια!) ειναι δικτατορας. Πουθενα σε καμια κοινωνια η οποια θελει να ειναι ευνομουμενη(δεν γραφω δημοκρατικη γιατι θα γελαμε μεχρι αυριο) δεν περναει τοσο διαστημα χωρις εκλογες.
Φυσικά και ήταν δικτάτορας. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σώνει και καλά να έχουμε δημοκρατία και να καταστρέφεται η χώρα και να μην έχουμε δικτατορία και να προοδεύει η χώρα; Επειδή θέλουν να εκφραστούν οι διαφωνούντες; Ας μην εκφραστούν. Τα νούμερα είναι γνωστά. Η Ελλάδα ευημερούσε επί χούντας. Αυτοί που ήταν φυλακή και έτρωγαν (αν έτρωγαν) ξύλο ήταν οι αριστεροί που και πριν τη χούντα πάλι φυλακή ήταν καθώς από το 49 το ΚΚΕ ήταν παράνομο. Δεν το έκανε παράνομο ο Παπαδόπουλος, ούτε ο Παπαδόπουλος δημιούργησε τις εξορίες. Ακολούθησε την πολιτική του Βενιζέλου, του Γ. Παπανδρέου και όλων των προκατόχων του. Το 1973 όμως έδωσε γενική αμνηστία και απελευθερώθηκαν όλοι οι πολιτικοί κρατούμενοι συμπεριλαμβανομένου του Παναγούλη. Ας πηγαίνει η χώρα καλά και ας μην έχουμε ποτε ξανά εκλογές. Τώρα για το 2, 3, 5% που διαφωνεί, ε ας πιει ξύδι. Και η μικρασιατική καταστροφή έγινε γιατί έγιναν εκλογές αν θυμάσαι...
 

stamatis57

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
3.114
Like
1.441
Πόντοι
216
Ξεχνάτε κάτι ασήμαντα γεγονότα όπως, την δήλωση Σεφέρη στο BBC, το κίνημα του ναυτικού, το μνημόσυνο Γ. Παπανδρέου, τα γεγονότα της νομικής...
Ο Σεφέρης εκφράζει τον εαυτό του. Άσε που ήταν ξεχασμένος για χρόνια και ξαφνικά κάνει μια δήλωση μπας και επανέλθει στην επικαιρότητα. Το κίνημα του ναυτικού που καταπνίγηκε εν τη γενέσει του έγινε από αξιωματικούς του ναυτικού που ήθελαν να επαναφέρουν την ξενόφερτη βασιλεία στην Ελλάδα. Το μνημόσυνο του Γ. Παπανδρέου ήταν λογικό να μαζέψει κόσμο καθώς ο Γ. Παπανδρέου ήταν έντιμος πολιτικός και αγαπήθηκε από τον κόσμο. Όσο για τα γεγονότα της νομικής τα κάναν οι αναρχοαριστεροί και τα ίδια κάνουν μέχρι σήμερα στα πανεπιστήμια. Δηλαδή το ΑΠΘ που  πέρσι είχε δύο μήνες κατάληψη, σημαίνει ότι εκφράζει όλο τον ελληνικό λαό εναντίον της κυβέρνησης; Όχι βέβαια
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Επειδή θέλουν να εκφραστούν οι διαφωνούντες; Ας μην εκφραστούν.

Τώρα για το 2, 3, 5% που διαφωνεί, ε ας πιει ξύδι. Και η μικρασιατική καταστροφή έγινε γιατί έγιναν εκλογές αν θυμάσαι...


Να μην εκφραστουν? Οκ.
Επειδη στην σημερινη εποχη το 5% εισαι εσυ, να μην ξαναεκφραστεις κι εσυ. Αυτο πως σου φαινεται? Πουθενα ομως. Ουτε στο διαδικτυο(η χουντα ως γνωστον δεν σε αφηνε να εκφραζεσαι στον δρομο πχ αν ειχες αλλη αποψη). Τι λες για αυτο? Ειναι σωστο? Να πιεις και συ ξυδι ας πουμε?

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ο Σεφέρης εκφράζει τον εαυτό του. Άσε που ήταν ξεχασμένος για χρόνια και ξαφνικά κάνει μια δήλωση μπας και επανέλθει στην επικαιρότητα. Το κίνημα του ναυτικού που καταπνίγηκε εν τη γενέσει του έγινε από αξιωματικούς του ναυτικού που ήθελαν να επαναφέρουν την ξενόφερτη βασιλεία στην Ελλάδα. Το μνημόσυνο του Γ. Παπανδρέου ήταν λογικό να μαζέψει κόσμο καθώς ο Γ. Παπανδρέου ήταν έντιμος πολιτικός και αγαπήθηκε από τον κόσμο. Όσο για τα γεγονότα της νομικής τα κάναν οι αναρχοαριστεροί και τα ίδια κάνουν μέχρι σήμερα στα πανεπιστήμια. Δηλαδή το ΑΠΘ που  πέρσι είχε δύο μήνες κατάληψη, σημαίνει ότι εκφράζει όλο τον ελληνικό λαό εναντίον της κυβέρνησης; Όχι βέβαια

:new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked:
 

Επισκέπτης
α ετσι αναθεωρω εχεις απολυτο δικιο. γνωριζεις τον ανθρωπο γνωριζεις τις αποστολες γνωριζεις τι σχεσεις ειχε και πανω απο ολα εχεις και...λινκ απο τον καρβουνοπουλο.
ετσι μαλιστα. Γνωση.

Έχεις δίκιο.
Φαρμεραμα έπαιζε ο υιός Ντερτιλής με τον Αρκάν.
Τον εμπιστευόταν πως θα του ποτίσει το μποστάνι μόλις λείψει για Σ/Κ.
Ότι πείτε..
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
Δηλαδή το ΑΠΘ που  πέρσι είχε δύο μήνες κατάληψη, σημαίνει ότι εκφράζει όλο τον ελληνικό λαό εναντίον της κυβέρνησης; Όχι βέβαια

Σαφώς, αφού όλος ο λαός είναι ευχαριστημένος με την κυβέρνηση  :jerking:
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Αν δηλαδή αποδειχθεί η σχέση Αρκάν και Ντερτιλή υιού, θα πας να πεθάνεις για να μη μας τα πρήζεις;


Τι θα γινει δικε μου? Θα μου πεις που σε επιασα εγω στο στομα μου? Γιατι εγω βλεπω οτι εσυ εγραψες αυτο το πραγμα εδω(να το χαιρεσαι) χωρις να εχω γραψει τιποτα ουτε για σενα, ουτε για τον ..αρκαν. Δεν συμμετειχα σε αυτην την συζητηση.
Μηπως μπερδεψες τα nick? Καμια συγγνωμη θα ζητησεις? Οχι ε? Δεν πειραζει. Κατα τα αλλα οι αλλοι ειναι...τροχονομοι και υπερφιαλοι.
 

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
Φυσικά και ήταν δικτάτορας. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σώνει και καλά να έχουμε δημοκρατία και να καταστρέφεται η χώρα και να μην έχουμε δικτατορία και να προοδεύει η χώρα; Επειδή θέλουν να εκφραστούν οι διαφωνούντες; Ας μην εκφραστούν. Τα νούμερα είναι γνωστά. Η Ελλάδα ευημερούσε επί χούντας. Αυτοί που ήταν φυλακή και έτρωγαν (αν έτρωγαν) ξύλο ήταν οι αριστεροί που και πριν τη χούντα πάλι φυλακή ήταν καθώς από το 49 το ΚΚΕ ήταν παράνομο. Δεν το έκανε παράνομο ο Παπαδόπουλος, ούτε ο Παπαδόπουλος δημιούργησε τις εξορίες. Ακολούθησε την πολιτική του Βενιζέλου, του Γ. Παπανδρέου και όλων των προκατόχων του. Το 1973 όμως έδωσε γενική αμνηστία και απελευθερώθηκαν όλοι οι πολιτικοί κρατούμενοι συμπεριλαμβανομένου του Παναγούλη. Ας πηγαίνει η χώρα καλά και ας μην έχουμε ποτε ξανά εκλογές. Τώρα για το 2, 3, 5% που διαφωνεί, ε ας πιει ξύδι. Και η μικρασιατική καταστροφή έγινε γιατί έγιναν εκλογές αν θυμάσαι...

Μην κατηγορείς όμως την Δημοκρατία επειδή τα πρόσωπα που την απαρτίζουν είναι απατεώνες...και επίσης αυτό το 2-3% που λες δεν είναι 5-10 άνθρωποι, αλλά χιλιάδες που δεν μπορείς να τους καταδικάσεις μόνο και μόνο επειδή δεν συμφωνείς μαζί τους, ούτε να τους φιμώνεις επειδή οι ιδέες και οι απόψεις τους είναι διαφορετικές απ' τις δικές σου...και γω είμαι κατά της πλειοψηφικής Δημοκρατίας και προτιμώ την κληρωτή Δημοκρατία που είχαν στην αρχαία Ελλάδα αλλά δεν σημαίνει οτι πρέπει να επιθυμώ την απομάκρυνση ή τον θάνατο όσων διαφωνούν μαζί μου...
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Έχεις δίκιο.
Φαρμεραμα έπαιζε ο υιός Ντερτιλής με τον Αρκάν.
Τον εμπιστευόταν πως θα του ποτίσει το μποστάνι μόλις λείψει για Σ/Κ.
Ότι πείτε..

οχι εσυ εχεις δικιο. ολα τα ξερεις. διαβασες μια φραση στον καρβουνοπουλο.
 

Terirem

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
577
Like
2
Πόντοι
6
εμενα με καλυψε παντως. μεσα σε μια φραση ο συγγραφεας αφηνει να εννοηθει το βαθος των γνωσεων οπως και συ.
Γνωστη ω Γνωστη.

Περιμένω τις δικές σου πηγές λοιπόν που να αποδεικνύουν τον ηρωικό -και ουχί φασιστοειδή, όπως ισχυρίζονται κάτι αναξιόπιστοι- βίο του υιού Ντερτιλή.
Κάνε με κοινωνό της Σοφίας σου.
Μύστη ε Μύστη.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Περιμένω τις δικές σου πηγές λοιπόν που να αποδεικνύουν τον ηρωικό -και ουχί φασιστοειδή, όπως ισχυρίζονται κάτι αναξιόπιστοι- βίο του υιού Ντερτιλή.
Κάνε με κοινωνό της Σοφίας σου.
Μύστη ε Μύστη.

εγω δεν εχω πηγες.
 

stamatis57

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
3.114
Like
1.441
Πόντοι
216
Να μην εκφραστουν? Οκ.
Επειδη στην σημερινη εποχη το 5% εισαι εσυ, να μην ξαναεκφραστεις κι εσυ. Αυτο πως σου φαινεται? Πουθενα ομως. Ουτε στο διαδικτυο(η χουντα ως γνωστον δεν σε αφηνε να εκφραζεσαι στον δρομο πχ αν ειχες αλλη αποψη). Τι λες για αυτο? Ειναι σωστο? Να πιεις και συ ξυδι ας πουμε?
Μόνο αν προοδεύει η χώρα και ευημερούν οι πολίτες. Τότε ναι ας μου απαγορεύουν να εκφράζομαι μέσω της ψήφου. Η χούντα σε άφηνε να εκφράζεσαι εναντίον της στο δρόμο. Σε παραπέμπω στο εξαιρετικό βιβλίο: Αντίθεση και διαφωνία. Η στάση των εφημερίδων στη δικτατορία 1967-74 / Κωνσταντίνος Στράτος. -- Αθήνα : Καστανιώτη, 1995. -- 166 σ. που με ντοκουμέντα αποδεικνύει ότι η λογοκρισία και οι απαγορεύσεις κράτησαν τις πρώτες μόνο μέρες. Μετα μπορούσες ελεύθερα να εκφραστείς.
 

Επισκέπτης
Παπαδοπουλικός λοιπόν ο μοντεράτορας με τα περίεργα γούστα (τουλάχιστον αν κρίνω απο τις τσόντες που ανεβάζει).    :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Αποψεις βεβαια που λεγονται μονο μεσα στο μπου. γιατι παραεξω στην πραγματικοτητα πεφτει καρπαζια.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.704
Κριτικές
90
Like
36.267
Πόντοι
25.467
Ο Σεφέρης εκφράζει τον εαυτό του. Άσε που ήταν ξεχασμένος για χρόνια και ξαφνικά κάνει μια δήλωση μπας και επανέλθει στην επικαιρότητα.

Το ότι εκφράζει τον εαυτό του δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχε κανείς στο πανελλήνιο που να συμμεριζόταν τα όσα εξέφραζε. Επίσης το BBC πήγε στον Σεφέρη και όχι το αντίθετο.

«Πάει καιρὸς ποὺ πῆρα τὴν ἀπόφαση νὰ κρατηθῶ ἔξω ἀπὸ τὰ πολιτικὰ τοῦ τόπου. Προσπάθησα ἄλλοτε νὰ τὸ ἐξηγήσω. Αὐτὸ δὲ σημαίνει διόλου πὼς μοῦ εἶναι ἀδιάφορη ἡ πολιτικὴ ζωή μας. Ἔτσι, ἀπὸ τὰ χρόνια ἐκεῖνα, ὡς τώρα τελευταῖα, ἔπαψα κατὰ κανόνα νὰ ἀγγίζω τέτοια θέματα· ἐξάλλου τὰ ὅσα δημοσίεψα ὡς τὶς ἀρχὲς τοῦ 1967 καὶ ἡ κατοπινὴ στάση μου - δὲν ἔχω δημοσιέψει τίποτα στὴν Ἑλλάδα ἀπὸ τότε ποὺ φιμώθηκε ἡ ἐλευθερία - ἔδειχναν, μοῦ φαίνεται, ἀρκετὰ καθαρὰ τὴ σκέψη μου.

Μολαταῦτα, μῆνες τώρα, αἰσθάνομαι μέσα μου καὶ γύρω μου, ὁλοένα πιὸ ἐπιτακτικά, τὸ χρέος νὰ πῶ ἕνα λόγο γιὰ τὴ σημερινὴ κατάστασή μας. Μὲ ὅλη τὴ δυνατὴ συντομία, νὰ τί θὰ ἔλεγα:

Κλείνουν δυὸ χρόνια ποὺ μᾶς ἔχει ἐπιβληθεῖ ἕνα καθεστὼς ὁλωσδιόλου ἀντίθετο μὲ τὰ ἰδεώδη γιὰ τὰ ὁποῖα πολέμησε ὁ κόσμος μας καὶ τόσο περίλαμπρα ὁ λαός μας στὸν τελευταῖο παγκόσμιο πόλεμο. Εἶναι μία κατάσταση ὑποχρεωτικῆς νάρκης, ὅπου ὅσες πνευματικὲς ἀξίες κατορθώσαμε νὰ κρατήσουμε ζωντανές, μὲ πόνους καὶ μὲ κόπους, πᾶνε κι αὐτὲς νὰ καταποντιστοῦν μέσα στὰ ἑλώδη στεκούμενα νερά. Δὲ θὰ μοῦ ἦταν δύσκολο νὰ καταλάβω πῶς τέτοιες ζημιὲς δὲ λογαριάζουν πάρα πολὺ γιὰ ὁρισμένους ἀνθρώπους.

Δυστυχῶς δὲν πρόκειται μόνον γι᾿ αὐτὸ τὸν κίνδυνο. Ὅλοι πιὰ τὸ διδάχτηκαν καὶ τὸ ξέρουν πὼς στὶς δικτατορικὲς καταστάσεις ἡ ἀρχὴ μπορεῖ νὰ μοιάζει εὔκολη, ὅμως ἡ τραγωδία περιμένει ἀναπότρεπτη στὸ τέλος. Τὸ δράμα αὐτοῦ τοῦ τέλους μᾶς βασανίζει, συνειδητὰ ἢ ἀσυνείδητα, ὅπως στοὺς παμπάλαιους χοροὺς τοῦ Αἰσχύλου. Ὅσο μένει ἡ ἀνωμαλία, τόσο προχωρεῖ τὸ κακό.

Εἶμαι ἕνας ἄνθρωπος χωρὶς κανένα ἀπολύτως πολιτικὸ δεσμὸ καί, μπορῶ νὰ τὸ πῶ, μιλῶ χωρὶς φόβο καὶ χωρὶς πάθος. Βλέπω μπροστά μου τὸν γκρεμὸ ὅπου μᾶς ὁδηγεῖ ἡ καταπίεση ποὺ κάλυψε τὸν τόπο. Αὐτὴ ἡ ἀνωμαλία πρέπει νὰ σταματήσει. Εἶναι ἐθνικὴ ἐπιταγή.

Τώρα ξαναγυρίζω στὴ σιωπή μου. Παρακαλῶ τὸ Θεὸ νὰ μὴ μὲ φέρει ἄλλη φορὰ σὲ παρόμοια ἀνάγκη νὰ ξαναμιλήσω».

Το κίνημα του ναυτικού που καταπνίγηκε εν τη γενέσει του έγινε από αξιωματικούς του ναυτικού που ήθελαν να επαναφέρουν την ξενόφερτη βασιλεία στην Ελλάδα.

Ενώ η Χούντα είναι γέννημα θρέμα ελληνική μορφή πολιτεύματος.

Το μνημόσυνο του Γ. Παπανδρέου ήταν λογικό να μαζέψει κόσμο καθώς ο Γ. Παπανδρέου ήταν έντιμος πολιτικός και αγαπήθηκε από τον κόσμο.

Ναι. Δεν μας γράψατε όμως τίποτα για την τροπή που πήρε το γεγονός.

Όσο για τα γεγονότα της νομικής τα κάναν οι αναρχοαριστεροί και τα ίδια κάνουν μέχρι σήμερα στα πανεπιστήμια. Δηλαδή το ΑΠΘ που  πέρσι είχε δύο μήνες κατάληψη, σημαίνει ότι εκφράζει όλο τον ελληνικό λαό εναντίον της κυβέρνησης; Όχι βέβαια

Σίγουρα δεν εκφράζουν όλον τον ελληνικό λαό. Πλήν όμως η εξίσωσή σας έιναι τουλάχιστον παράκαιρη γιατί υπήρχε μια ειδοποιός διαφορά όσον αφορά τις διεκδικήσεις, δεν νομίζετε;
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Αποψεις βεβαια που λεγονται μονο μεσα στο μπου. γιατι παραεξω στην πραγματικοτητα πεφτει καρπαζια.
για τραβα να πεις και τις δικες σου παραεξω να δουμε ποιος θα φαει τις περισσοτερες!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom