Νέα

Περί δημοσίων υπαλλήλων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mabillon
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 145K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

να καταργηθει η μονιμοτητα στο δημοσιο?τι λετε?

  • τωρα αμεσωσ!οθστ να απολιονται οι αχρηστοι τεμπελιδεσ!

    Ψήφοι: 214 74,8%
  • οχι ποτε!να ριζωσοθν

    Ψήφοι: 72 25,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    286

arcans82

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.318
Like
20
Πόντοι
16
Αυτο ελειπε να χαιροσουν που τοσα χρονια εβγαινε το ΠΑΣΟΚ και προκοψαμε...
και εσυ που ψηφιζες τοσα χρονια τα μικρα κομματα τι καταλαβες?

και το λαος σαν μικρο κομμα ξεκινησε,και εγινε πιο γλειωδες και απο τα δυο μεγαλα κομματα,που να κυβερνησει κιολας.

μηπως εννοεις μικρα κομματα και τα σκουπιδια κκε-συριζα?

μηπως εννοεις τους οικολογους? και αυτοι επεσαν στην λουμπα.τα κονομαει ενας που εγινε ευρωβουλευτης,και οι υπολοιποι μοιραστηκαν την επιδοτηση που πηρε το κομμα, ολοι ευχαριστημενοι και αυτοι.

αν περιμενεις απο τετοια μικρα κομματα καηκες φιλε μου.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Οχι ρε. Το καθε σκουπιδι αμορφωτο και ανεπαγγελτο διαγει πολυτελη βιο, και αποφασιζει για εσενα και εμενα οτι θα ζησεις σε φτωχεια. Και σας φαινεται και νορμαλ. Και λιγα σας κανουν. Α ρε πουτσα που τραβαει ο οργανισμος σας... μαζοχες...
νορμαλ δεν μου φαινεται.....αλλα ετσι οπως το περιγραφεις ας προσεχα και γω ....επρεπε να εχω κομματικη ταυτοτητα, να κολλησω καμια αφισα, να ενταχτω σε καμια οργανωση τοπικη κλπ....ετσι αφου δεν ενταχτηκα σε κομματικες νομενκλατουρες ας υποστω τις συνεπειες του ηθους και της αξιοπρεπειας....

μαζοχα δεν ειμαι αλλα ουτε και δονκιχωτης να πολεμαω ανεμομυλους
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
στοιχεια για τον εισαγγελεα που ελεγε και ο κινεζος :grin:

Φυσικα οι ιδιοι εχουν φροντισει να κανουν νομους που να τους δικαιωνουν οπως και να κρινονται οι ιδιοι.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
και εσυ που ψηφιζες τοσα χρονια τα μικρα κομματα τι καταλαβες?

και το λαος σαν μικρο κομμα ξεκινησε,και εγινε πιο γλειωδες και απο τα δυο μεγαλα κομματα,που να κυβερνησει κιολας.

μηπως εννοεις μικρα κομματα και τα σκουπιδια κκε-συριζα?

μηπως εννοεις τους οικολογους? και αυτοι επεσαν στην λουμπα.τα κονομαει ενας που εγινε ευρωβουλευτης,και οι υπολοιποι μοιραστηκαν την επιδοτηση που πηρε το κομμα, ολοι ευχαριστημενοι και αυτοι.

αν περιμενεις απο τετοια μικρα κομματα καηκες φιλε μου.

Εσεις μιλατε με υποθεσεις, εγω με πραγματικοτητα.

ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΔΕ ΚΑΗΚΑ ΠΗΓΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ειπαμε θελετε γερη πουτσα! Δε την εχετε νοιωσει ακομη καλα να βαλετε μυαλο. Θελει ακομη το κολαντερο σας, αντεχει βλεπω ωωωωωρεεεεε....
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Βεβαια δικαιωμα μου. Οτι και να λες οσοι ψηφισαν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ηταν συνενοχοι σε ενα εγκλημα.

Οσοι ΔΕΝ ΔΕΝ! Τελεια και παυλα. Τα αλλα ειναι οδοντοκρεμες.
Λαϊκισμοί. Δύο παραταξεις υπαρχουν σε ολα τα ευρωπαικα κρατη, και εναλασσονται στην εξουσια (ή συνεργαζονται). Αυτό εγινε και στην Ελλαδα.
Αν θεωρεις οτι επρεπε στην Ελλαδα να εχουμε την παγκοσμια πρωτοτυπια να κυβερνησει π.χ. το κομμα των κυνηγων, επισης δικαιωμα σου. Αλλά δεν αντιλαμβανομαι με ποια στοιχεια θεωρεις οτι θα ηταν εντιμοτεροι των ηδη κυβερνησάντων.
Με την ιδια λογικη, να πω κι εγω οτι η ΝΔ δεν κυβερνούσε οταν ηρθε το μνημόνιο, αρα δεν εχει καμια ευθυνη.
Θεωρώ πιο συνεπές λογικά, να πει κανενας οτι αρνείται το σύστημα στο σύνολό του, όπως οι κομμουνιστές ή οι ακροδεξιοί.
 

arcans82

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.318
Like
20
Πόντοι
16
Οχι ρε. Το καθε σκουπιδι αμορφωτο και ανεπαγγελτο διαγει πολυτελη βιο, και αποφασιζει για εσενα και εμενα οτι θα ζησεις σε φτωχεια. Και σας φαινεται και νορμαλ. Και λιγα σας κανουν. Α ρε πουτσα που τραβαει ο οργανισμος σας... μαζοχες...
τα σκουπιδια αυτα που λες εδω και δεκαετιες διαγουν πολυτελη βιο,αλλα παντα πρωτοι βγαινουν σε ψηφους στις περιφερειες τους.
ειτε νδ ειναι ειτε πασοκ.
τα ζωα που πανε και τους ψηφιζουν τοσα χρονια δεν φταινε σε τιποτα?
ο λαος ποτε θα τιμωρηθει για τα λαθη του?
ο λαος οταν τους παρακαλουσε για μια θεση στο δημοσιο δεν εφταιγε?
ο λαος που και τωρα ακομα θα τρεχει στις ομιλιες τους,δεν θα φταιει?
αρε μαλακα ελληνικε λαε.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
και εσυ που ψηφιζες τοσα χρονια τα μικρα κομματα τι καταλαβες?

και το λαος σαν μικρο κομμα ξεκινησε,και εγινε πιο γλειωδες και απο τα δυο μεγαλα κομματα,που να κυβερνησει κιολας.

μηπως εννοεις μικρα κομματα και τα σκουπιδια κκε-συριζα?

μηπως εννοεις τους οικολογους? και αυτοι επεσαν στην λουμπα.τα κονομαει ενας που εγινε ευρωβουλευτης,και οι υπολοιποι μοιραστηκαν την επιδοτηση που πηρε το κομμα, ολοι ευχαριστημενοι και αυτοι.

αν περιμενεις απο τετοια μικρα κομματα καηκες φιλε μου.
Απόλυτα σωστος.
Τα μικροτερα κομματα ειναι ΕΚΑΤΟ φορες χειροτερα απο τα μεγαλα. Και το παραδειγμα του ΛΑΟΣ ηταν ολοφανερο.
Τα μικρα κομματα τρέφονται μονο απο την αρνηση.
Μολις κληθουν να αναλαβουν καποια ευθυνη, γινονται τρισχειροτεροι, επειδη ακριβως ειναι και λιγουρηδες.
Και φυσικα ειναι αηδιαστική η εικονα ενος μικρου κομματος ή κομματιδιου, που δεν εχει αναλαβει την παραμικρη ευθυνη για τιποτα, να καγχαζει στην γωνια με το 0,5% που εχει παρει, και να λεει θριαμβολογωντας "ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧ ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ ΕΓΩ ΟΧΙ ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧ". Γραφικό.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Λαϊκισμοί. Δύο παραταξεις υπαρχουν σε ολα τα ευρωπαικα κρατη, και εναλασσονται στην εξουσια (ή συνεργαζονται). Αυτό εγινε και στην Ελλαδα.
Αν θεωρεις οτι επρεπε στην Ελλαδα να εχουμε την παγκοσμια πρωτοτυπια να κυβερνησει π.χ. το κομμα των κυνηγων, επισης δικαιωμα σου. Αλλά δεν αντιλαμβανομαι με ποια στοιχεια θεωρεις οτι θα ηταν εντιμοτεροι των ηδη κυβερνησάντων.
Με την ιδια λογικη, να πω κι εγω οτι η ΝΔ δεν κυβερνούσε οταν ηρθε το μνημόνιο, αρα δεν εχει καμια ευθυνη.
Θεωρώ πιο συνεπές λογικά, να πει κανενας οτι αρνείται το σύστημα στο σύνολό του, όπως οι κομμουνιστές ή οι ακροδεξιοί.

Ρε παληκαρι μου οι ιδιοι καταλεηλατησαν τη χωρα και τη διελυσαν. Και σας φταινε τα αλλα κομματα? Αυτοι κυβερνησαν αυτου φταινε.

Τωρα τι ΘΑ γινοταν ειναι αλλο καπελο. Εγω βλεπω τι καναν οι τωρινοι. Αδικια, φτωχεια, διαφθορα, διαλυση ολων των θεσμων,και οι ιδιοι διαγουν υπερπολυτελη βιο για αυτους και τις οικογενειες τους ωσαν να βρισκονται σε αλλο πλανητη.

Δεν μπορω να  βρω ενα επιχειρημα οτι ΝΑΙ καλως καναμε και τους βγαζαμε. Κατι εγινε ΚΑΚΩΣ δε νομιζεις και εσυ?
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Λαϊκισμοί. Δύο παραταξεις υπαρχουν σε ολα τα ευρωπαικα κρατη, και εναλασσονται στην εξουσια (ή συνεργαζονται). Αυτό εγινε και στην Ελλαδα.
Αν θεωρεις οτι επρεπε στην Ελλαδα να εχουμε την παγκοσμια πρωτοτυπια να κυβερνησει π.χ. το κομμα των κυνηγων, επισης δικαιωμα σου. Αλλά δεν αντιλαμβανομαι με ποια στοιχεια θεωρεις οτι θα ηταν εντιμοτεροι των ηδη κυβερνησάντων.
Με την ιδια λογικη, να πω κι εγω οτι η ΝΔ δεν κυβερνούσε οταν ηρθε το μνημόνιο, αρα δεν εχει καμια ευθυνη.
Θεωρώ πιο συνεπές λογικά, να πει κανενας οτι αρνείται το σύστημα στο σύνολό του, όπως οι κομμουνιστές ή οι ακροδεξιοί.
Οι

Απλή αναλογική Alex. Πού είναι το πρόβλημα;... Οι εκλογές στην ΕΕ είναι με Α αναλογ
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Απλή αναλογική Alex. Πού είναι το πρόβλημα;...
εσυ λες που ειν το προβλημα;εγω λεω που ειναι η λυση;

δλδ οι οικολογοι και οι κυνηγοι θα μας φερουν τιποτα εξωγενη κεφαλαια να κινηθει η αγορα;θα μας δωσουν τιποτα δουλειες;τι;
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
εσυ λες που ειν το προβλημα;εγω λεω που ειναι η λυση;

δλδ οι οικολογοι και οι κυνηγοι θα μας φερουν τιποτα εξωγενη κεφαλαια να κινηθει η αγορα;θα μας δωσουν τιποτα δουλειες;τι;

Eγω ΒΛΕΠΩ τι ΕΚΑΝΑΝ αυτοι. Τωρα τι ΘΑ εκαναν οι αλλοι ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
εσυ λες που ειν το προβλημα;εγω λεω που ειναι η λυση;

δλδ οι οικολογοι και οι κυνηγοι θα μας φερουν τιποτα εξωγενη κεφαλαια να κινηθει η αγορα;θα μας δωσουν τιποτα δουλειες;τι;

Δεν αντιλαμβάνομαι τον προβληματισμό σας. Εννοείτε όπως οι πασόκοι και οι νδιτες;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
εσυ λες που ειν το προβλημα;εγω λεω που ειναι η λυση;

δλδ οι οικολογοι και οι κυνηγοι θα μας φερουν τιποτα εξωγενη κεφαλαια να κινηθει η αγορα;θα μας δωσουν τιποτα δουλειες;τι;

Η λύση φυσικα και αυτονόητα, ΜΟΝΟ μεσα απο τα δύο μεγαλα κομματα μπορει να επελθει.
Αρκει να κανουν την εξυνιανση τους.
Και φυσικα να ληξει αυτη η κωμωδια με τα δεκα κομματα που εχουν φτιαχτει και πανε να μπουν στη Βουλη.
Ο καθε φωνακλας και λαικιστης, καταγγελει και κανει ενα κομμα και διεκδικει εισοδο στη βουλη.
Ανοησιες. Καλή η πλακιτσα με κυνηγους, βεργηδες, λεβεντηδες, οικολογους κλπ, αλλά καποιοι πρεπει να κυβερνησουν κιολας.
 

arcans82

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.318
Like
20
Πόντοι
16
Εσεις μιλατε με υποθεσεις, εγω με πραγματικοτητα.

ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΔΕ ΚΑΗΚΑ ΠΗΓΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ειπαμε θελετε γερη πουτσα! Δε την εχετε νοιωσει ακομη καλα να βαλετε μυαλο. Θελει ακομη το κολαντερο σας, αντεχει βλεπω ωωωωωρεεεεε....
εγω δεν λεω τα μεγαλα κανανε σωστα,αλλα δεν ητανε και οτι καλυτερο τα μικρα.
και τι προτεινεις τωρα εσυ δηλαδη?
εγω προτινω τα εξης.
1.να παρακαλεσουμε τον πουτιν να ερθει να κυβερνησει την ελλαδα καμια 10 χρονια μηπως και γινουμε ανθρωποι.
2.να παρακαλεσουμε τον προεδρο του ιραν να ερθει να αναλαβει τις εξορυξεις πετρελαιου-φυσικου αεριου.
3.να παρακαλεσουμε τους κινεζους να μας στειλουν κανεναν υπουργο δικαιοσυνης.
4.να παρακαλεσουμε τον τσαβες να αναλαβει την εξωτερικη πολιτικη μας με τα σκοπια και την τουρκια.

να παρακαλεσουμε να βγουνε να μας κυβερνησουνε ανθρωποι με αρχιδια στα παντελονια και πανω απο ολα πατριωτες,και οχι αγγλοαμερικανακια μαριονετες και πουστρακια.

 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Δεν αντιλαμβάνομαι τον προβληματισμό σας. Εννοείτε όπως οι πασόκοι και οι νδιτες;
προσεξε μην βγει αληθεια κανα μλ κκε ομως κυβερνηση και αρχισει τις απαλλοτριωσεις και κρατικοποιησεις επιχειρησεων :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Η λύση φυσικα και αυτονόητα, ΜΟΝΟ μεσα απο τα δύο μεγαλα κομματα μπορει να επελθει.
Αρκει να κανουν την εξυνιανση τους.
Και φυσικα να ληξει αυτη η κωμωδια με τα δεκα κομματα που εχουν φτιαχτει και πανε να μπουν στη Βουλη.
Ο καθε φωνακλας και λαικιστης, καταγγελει και κανει ενα κομμα και διεκδικει εισοδο στη βουλη.
Ανοησιες. Καλή η πλακιτσα με κυνηγους, βεργηδες, λεβεντηδες, οικολογους κλπ, αλλά καποιοι πρεπει να κυβερνησουν κιολας.

Έτσι. 30 χρόνια δεν είναι αρκετά
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Έτσι. 30 χρόνια δεν είναι αρκετά.
Α συγνωμη, προφανως η Ελλαδα απο το 1974 και μετά, που εγινε η 25η πιο πλουσια χωρα στον κοσμο, εγινε απο τον Βεργή ή απο τον Λεβεντη?
Επειδη και η υπεραπλουστευση εχει τα ορια της, ας θυμηθουμε οτι η Ελλαδα εφτασε να εχει το 25ο πιο υψηλο κατα κεφαλην εισοδημα στον κοσμο, απο το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ.
Αν θελετε να τα λεμε ολα, θα λεμε και τα καλα. Οχι μονο τα ασχημα, επειδη αυτη τη διετια εσφιξε ο κωλος μας.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
εγω δεν λεω τα μεγαλα κανανε σωστα,αλλα δεν ητανε και οτι καλυτερο τα μικρα.
και τι προτεινεις τωρα εσυ δηλαδη?
εγω προτινω τα εξης.
1.να παρακαλεσουμε τον πουτιν να ερθει να κυβερνησει την ελλαδα καμια 10 χρονια μηπως και γινουμε ανθρωποι.
2.να παρακαλεσουμε τον προεδρο του ιραν να ερθει να αναλαβει τις εξορυξεις πετρελαιου-φυσικου αεριου.
3.να παρακαλεσουμε τους κινεζους να μας στειλουν κανεναν υπουργο δικαιοσυνης.
4.να παρακαλεσουμε τον τσαβες να αναλαβει την εξωτερικη πολιτικη μας με τα σκοπια και την τουρκια.

να παρακαλεσουμε να βγουνε να μας κυβερνησουνε ανθρωποι με αρχιδια στα παντελονια και πανω απο ολα πατριωτες,και οχι αγγλοαμερικανακια μαριονετες και πουστρακια.

Εγω θα προτεινα επανασχεδιασμο του συστηματος για πραγματικη λαικη κυριαρχια και δικαιοσυνη. Καταρχην να γινουμε ρεαλιστες και να αλλαξουμε το προτυπου που ειχαμε ως τωρα. Και επειτα οποιαδηποτε αρχη που διαχειριζεται δημοσιο χρημα να λογοδοτει πραγματικα στο λαο.

Η συλλογικη οργανωση να γινεται απο ανθρωπους με rotation και οι υπαλληλια να ειναι ανακλητοι.

Να υπαρχει πραγματικος διαχωρισμος των εξουσιων και να μη μπλεκεται η μια στην αλλη.

Σε καθε θεσμο να υπηρετει καποιος ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ. Ο επομενως ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑΤΟΝ ΕΛΕΓΞΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΔΙΩΧΘΕΙ!

Το κοινοβουλιο να ασκει πραγματικο ελεγχο και οχι ναναι μαριονετα.

Kατα τη γνωμη μου πληρης διαχωρισμος εξουσιων επερχεται αν η εκτελεστικη εξουσια εκλεγεται αποευθειας απο το λαο ( προεδρικο) .

Η εικονα μου και το πρωτυπο μου ειναι κοντα στην θεωρια το Τοκβιλ περισσοτερο για την πολιτικη οργανωση.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
προσεξε μην βγει αληθεια κανα μλ κκε ομως κυβερνηση και αρχισει τις απαλλοτριωσεις και κρατικοποιησεις επιχειρησεων :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
κι ο φασιστας μεταξας εξαλλου με κομμουνιστες συμβουλους κυβερνησε στα εργασιακα...... ;) και εβαλε χερι στο κεφαλαιο που απομυζουσε την εργατια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom