Νέα

Περί δημοσίων υπαλλήλων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mabillon
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 145K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

να καταργηθει η μονιμοτητα στο δημοσιο?τι λετε?

  • τωρα αμεσωσ!οθστ να απολιονται οι αχρηστοι τεμπελιδεσ!

    Ψήφοι: 214 74,8%
  • οχι ποτε!να ριζωσοθν

    Ψήφοι: 72 25,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    286

shaved-1

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
90
Like
0
Πόντοι
0
συμφωνώ με την άρση της μονιμότητας σε όλο το φάσμα του δημοσίου τομέα (και στο στρατό δηλαδή).
είναι άδικο όμως να θεωρεί κάποιος τον στρατό ως δημόσιο, γιατί παρόλο που πληρώνεται από τον κρατικό κορβανά, δεν έχει καμία σχέση με το υπόλοιπο δημόσιο.
1. δεν έχει σταθερό 8ωρο, συνήθως το ωράριο είναι κάπου στις 10-12 ώρες
2. δεν πληρώνεται υπερωρίες.
3. δουλευει ολόκληρο 24ωρο χωρίς ύπνο και φυσικά απλήρωτο.
4. δουλεύει σαββατοκύριακα, γιορτές, χριστούγεννα, πάσχα (και αυτά απλήρωτα)
5. δεν κάνει απεργίες - στάσεις εγρασίας
6. δεν έχει συνδικαλισμό (ευτυχώς)
και πολλά άλλα που κάνουν το στρατό να διαφέρει από το ευρύ δημόσιο.......
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
Τι λες ρε φίλε σοβαρά? Ποιο κράτος? Από τον φορολογούμενο δεν τα παίρνει? Ναι επειδή πληρώνει φόρους είναι υπάλληλός του. Απλά και ξάστερα. Και εγώ προσωπικά δεν θέλω να πληρώσω φόρους. Όποιος θέλει να τους πληρώνει με γεια του με χαρά του.

Και στις Η.Π.Α ψάξτο να δεις τι ισχύει. Άμα τους πεις μονιμότητα θα γελάνε. Κάνεις συμβολαιάκι 2-3 ή 5 χρόνια, και μετά αμα θες προαγωγή και εξέλιξη, σε κρίνουν και συνεχίζεις. Στο συμβόλαιο αναγράφεται και που είσαι πρόθυμος να υπηρετήσεις, π.χ. εντός συνόρων, εκτός σε βάσεις των Η.Π.Α. , σε πολεμικές επιχειρήσεις οπουδήποτε?
σοβαρα και μαλιστα πολυ σοβαρα μιλαω.
 

giasou

Μέλος
Εγγρ.
1 Φεβ 2006
Μηνύματα
2.866
Κριτικές
5
Like
154
Πόντοι
16
συμφωνώ με την άρση της μονιμότητας σε όλο το φάσμα του δημοσίου τομέα (και στο στρατό δηλαδή).
είναι άδικο όμως να θεωρεί κάποιος τον στρατό ως δημόσιο, γιατί παρόλο που πληρώνεται από τον κρατικό κορβανά, δεν έχει καμία σχέση με το υπόλοιπο δημόσιο.
1. δεν έχει σταθερό 8ωρο, συνήθως το ωράριο είναι κάπου στις 10-12 ώρες
2. δεν πληρώνεται υπερωρίες.
3. δουλευει ολόκληρο 24ωρο χωρίς ύπνο και φυσικά απλήρωτο.
4. δουλεύει σαββατοκύριακα, γιορτές, χριστούγεννα, πάσχα (και αυτά απλήρωτα)
5. δεν κάνει απεργίες - στάσεις εγρασίας
6. δεν έχει συνδικαλισμό (ευτυχώς)
και πολλά άλλα που κάνουν το στρατό να διαφέρει από το ευρύ δημόσιο.......

σθμφωνω και εγω μαθτο ποθ λεσ και αλλα σωματα οπωσ ειπα πριν αστινομια και πιροσβεστική και λιμενικο
και οτι αλλο μοιαζει με αθτο!

και δεν σιγκρινεται ο ενασ ποθ φεθγει το πρωι και δεν ξερει να θα γθρισει το βραδι(αεροπορία)με τον αλλο ποθ παιρνει αιτησεισ και στο παιζει μαγκακοσ και γαμικοθλασ!
 

dhmosthenhs

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2008
Μηνύματα
107
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
ειναι και επιλογιτουσ το ξερουνε πρειν μπουνε μεσα
 

shaved-1

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
90
Like
0
Πόντοι
0
επιλογή είναι, καμία αντίρρηση...........εγώ είπα ότι δεν έχει καμία ομοιότητα με αυτό που όλοι λέμε δημόσιο.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
επιλογή είναι, καμία αντίρρηση...........εγώ είπα ότι δεν έχει καμία ομοιότητα με αυτό που όλοι λέμε δημόσιο.
καμια διαφορα με τον απλο δημοσιο υπαλληλο
μα καμια
εξαιρουνται οι πιλοτοι
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
επιλογή είναι, καμία αντίρρηση...........εγώ είπα ότι δεν έχει καμία ομοιότητα με αυτό που όλοι λέμε δημόσιο.

η ταμπακιέρα είπαμε είναι το κόστος. Εγώ ας μη πληρώνω και από εκεί και πέρα ας έχουν όποιο προνόμιο θέλουν και ας περνάνε καλά! Εις βάρος μου να μη το κάνουν.
 

dhmosthenhs

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2008
Μηνύματα
107
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
δεν γεινεται να μη πλιρωνεισ αλλα να εχεισ τησ σςστεσ υπιρεσιεσ και τον σεβασμο
 

giasou

Μέλος
Εγγρ.
1 Φεβ 2006
Μηνύματα
2.866
Κριτικές
5
Like
154
Πόντοι
16
ειναι και επιλογιτουσ το ξερουνε πρειν μπουνε μεσα
επιλογη τοθσ ειναι αλλα αλλο εργο προσφέρει ο ενασ και αλλο ο αλλοσ !
ο ελικοπτερασ ποθ θα ρθει να σε παρει απο το κατσικονησι ποθ πεσεσ και σκοτωθηκεσ για να σε παει στο νοσοκομειο και ο πιρεοσβεστησ ποθ σβηνει τη φωτιά στο σπητι σοθ ειναι αλλο απο την χαζογκομενα σε ενα γκισε  ποθ σοθ κανει καψονι για ενα χαρτι,γιατι δεν γαμηθηκε καλα και την πληρωνεισ εσθ :S
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
η ταμπακιέρα είπαμε είναι το κόστος. Εγώ ας μη πληρώνω και από εκεί και πέρα ας έχουν όποιο προνόμιο θέλουν και ας περνάνε καλά! Εις βάρος μου να μη το κάνουν.
αυτο πως ακριβως θα γινει ρε; :think:δημοσιοι υπαλληλοι ειναι....στο δημοσιο υπηρετουν....παντα φυρα για σενα τον ιδιωτη θα ειναι.....αλλα θα επανελθω με τις πληγες του δημοσιου σε λιγο.....
 

shaved-1

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2007
Μηνύματα
90
Like
0
Πόντοι
0
και για τελευταίο μου μήνυμα σε αυτό το θέμα να σας πω ότι υπάρχει ακόμα μια διαφορά από αυτές που ο φίλος βλαχογερμανός δε βρίσκει

στην ουσία δεν υπάρχει μονιμότητα, είναι πολλοί αυτοί που απολύθηκαν επειδή δεν κρίθηκαν ικανοί ή όσοι έκαναν μαλκία κατά την ώρα της δουλειάς ή επειδή ήταν απείθαρχοι.
 

dhmosthenhs

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2008
Μηνύματα
107
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
ανοικουν στο κρατοσ και κρατοσ ειμαστε ολλοι εμεισ γι αυτο πρεπει να μασ εκσιπιρετουν και να μασ σεβονται
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
αυτο πωα ακριβως θα γινει ρε;δημοσιοι υπαλληλοι ειναι....στο δημοσιο υπηρετουν....παντα φυρα για σενα τον ιδιωτη θα ειναι.....αλλα θα επανελθω με τις πληγες του δημοσιου σε λιγο.....
Όλα γίνονται σε αυτή τη ζωή μην ανησυχείς.
 

giasou

Μέλος
Εγγρ.
1 Φεβ 2006
Μηνύματα
2.866
Κριτικές
5
Like
154
Πόντοι
16
και μαλιστα για να προσληφθοθν θα πρεπει να περνανε και καποια τεστ προσωπικοτητασ και ιντερβιοθ επικοινωνίασ με το κοινο οσοι
καθονται σε γκισε για το κοινο! :tickedoff:


 

dhmosthenhs

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2008
Μηνύματα
107
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
ΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΣΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
επιλογη τοθσ ειναι αλλα αλλο εργο προσφέρει ο ενασ και αλλο ο αλλοσ !
ο ελικοπτερασ ποθ θα ρθει να σε παρει απο το κατσικονησι ποθ πεσεσ και σκοτωθηκεσ για να σε παει στο νοσοκομειο και ο πιρεοσβεστησ ποθ σβηνει τη φωτιά στο σπητι σοθ ειναι αλλο απο την χαζογκομενα σε ενα γκισε  ποθ σοθ κανει καψονι για ενα χαρτι,γιατι δεν γαμηθηκε καλα και την πληρωνεισ εσθ :S

Για ονομα του Χριστου πια, φτιαξε το πληκτρολογιο σου ή βρες ενα προγραμμα να μην γραφεις ακαταλαβιστικα. Σεβασου καποτε τους συνομιλητες σου.Εγω παντως οποτε σε βλεπω περναω το κειμενο σου χωρις να το διαβασω καν, δεν θα μου σπανε εμενα τα νευρα να κανω μεταφρασεις.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
οι πληγες του δημοσιου
-αναξιοκρατια επιλογης...πραγματι μπορει να υπαρχει ή να υπηρξε αλλα και ποιος την δημιουργει και την ανατροφοδοτει;εμεις οι ιδιοι που θελουμε να βολεψουμε ακομα και τον τεμπελαρα γιο στην καρεκλα και ας μην ειναι αξιος ουτε για προσθεση
-πολλοι ανθρωποι σε αχρηστα ποστα....φυσικα γιατι κανενας δεν γουσταρει να δουλεψει....αρα παμε με μεταταξη εκει που εχει αραλικι και κατσιο....και εκει μαζευονται συνηθως πολλοι ρεμπεσκεδες
-λιγοι ανθρωποι σε ποστα αιχμης....ειναι κανα δυο ταλαιπωροι μαλακες που δεν εχουν βυσμα και αναγκαστικα θα κανουν και την δουλεια των αποπανω που λεγαμε...γιαυτο και γαμιουνται στην δουλεια στο τελος και δεν εξυπηρετειται κι ο πολιτης
-καμια μα καμια αξιολογηση...γιατι να ειμαι καλος υπαλληλος;για να παρω το παρασημο της ανοιχτης παλαμης;
-καμια μα καμια συνδεση μισθου παραγωγικοτητας....γιατι να δουλεψω σημερα τρεις φακελους....μπας και θα μου δωσουν κανα πριμ;θα δουλεψω με το πασο μου σαν αλβανος εργατης επι χοτζα
-αξιολογηση βαση κομματικης ταυτοτητας....εισαι γραμμενος στην τοπικη;εισαι καλος υπαλληλος προαγεσαι....δεν εισαι;δεν κουνησες σημαια;δεν πηγες στην συγκεντρωση;δεν εισαι καλος...κανε την χαμαλικα....
-δουλευεις πολυ.....;δινεις κακο παραδειγμα στους αλλους ,εκτιθεσαι,μοιραια θα διωχθεις ή θα λοιδωρηθεις απο το συστημα αργα ή γρηγορα...
-δεν δουλευεις καθολου;τι θα σε κανουν;το μονο που μπορει να σε ελεγξουν ειναι στο ωραριο...αμα πας και φευγεις στην ωρα σου εισαι οκ....ασχετα αν κοιμασαι στα ενδιαμεσα
-μονιμοτητα...το αιωνιο διλημμα...αν την καταργησεις σε μια χωρα σαν την ελλαδα τελειωσε....διαλυεται το συμπαν....απο την αλλη γεννα φαινομενα ξυσταρχιδισμου...
-συμβασιουχοι,σταζ κλπ....οι κλασικοι μαλακες ενος συστηματος μονιμων που τους εκμεταλλευοντουσαν οσο μπορουσαν και τους τεντωναν στην δουλεια...οι καημενοι ενιοτε προσπαθουσαν να αποδειξουν οτι αξιζουν μπας και φτασουν τους πρωτους...και στο τελος κλασικα απιατουν ...τι αλλο;μονιμοποιηση...ενα ειδος νεας γης χανααν....
-ευρυτερος δημοσιος τομεας....υπαρχει αλλα γιατι;τι τις θελω τις προβληματικες ΔΕΚΟ;τις δημοσιες συγκοινωνιες;τα ασφαλιστικα ταμεια;την εφορια;τα νοσοκομεια;ολα ιδιωτικα λενε οι γνησιοι οπαδοι της σκληρης θεωριας για μικρο κρατος ..... ας τα δωσουμε ολα στους ιδιωτες....
μηπως παραμεγεθυναμε την εννοια κρατους βασιζομενοι σε αρχες του διαφωτισμου και της γαλλικης επαναστασης;τι κρατος θελουμε;εδω χωραει πολλη συζητηση....γιατι ολα αυτα που ανεφερα θα μπορουσαν να μην ειναι και κρατικα.....
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Οι νεοφιλελευθεροι της δεκαετιας του 1990 (Ρηγκαν, Θατσερ) ελεγαν οτι το μονο προβλημα της οικονομιας ειναι η....υπαρξη του Κρατους. Και οτι η οικονομια πρέπει να λειτουργει χωρις καμια κρατικη παρεμβαση. Και οσο λιγοτερο κρατος παντου, τοσο το καλυτερο. Αρα και λιγοτεροι δημοσιοι υπαλληλοι. Αρα και περισσοτερη ιδιωτικη πρωτοβουλια και ιδιωτες επιχειρηματιες. Αρα αποφασιστε. Θελετε λιγοτερο κρατος και περισσοτερα κομματια της παραγωγης και της επιχειρηματικοτητας στους ιδιωτες? ή θελετε περισσοτερο κράτος και περισσοτερους δημοσιους υπαλληλους?
Πειτε μου τωρα, ποιο απο αυτά ειναι αριστερο, και ποιο δεξιο....
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
-δουλευεις πολυ.....;δινεις κακο παραδειγμα στους αλλους ,εκτιθεσαι,μοιραια θα διωχθεις ή θα λοιδωρηθεις απο το συστημα αργα ή γρηγορα...
το ρητο του ελληνικου δημοσιου...
[size=27pt]
οποιος δουλευει κανει λαθη
οποιος δουλευει πολυ κανει πολλα λαθη
οποιος δεν δουλέυει καθολου δεν κανει καθολου λαθη
οποιος δεν κανει λαθη προαγεται.....
[/size]

καντε τις αναγωγες σας....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom