Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Ετσι ειναι οπως τα λες..
Δεν αποκλειεται ομως το 15% των η/υ να κλεινεται και παλι αφου δεν θα υπαρχει ελεγχος, ως προέκταση 1 δωματίου με 1,80 πλατος.Διαφωνεις??

πολυ δυσκολοτερα αλλα και παλι μιλαμε για 15% ενω πριν ηταν 20%
 

silverdragon

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2008
Μηνύματα
655
Like
2
Πόντοι
6
Ετσι ειναι οπως τα λες..
Δεν αποκλειεται ομως το 15% των η/υ να κλεινεται και παλι αφου δεν θα υπαρχει ελεγχος, ως προέκταση 1 δωματίου με 1,80 πλατος.Διαφωνεις??

εγω δεν εχω δει ποτε υπνοδωματιο με 1.8 μικτο πλατος και με οσους κατασκευαστες εχω μιλησει δεν ειναι σε φαση ουτε καν να το δοκιμασουν.
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
@silverdragon: χρησιμη η πληροφορηση σου. Συμφωνω κ εγω.  Πιστευω πως η καμπυλη προσφορας-ζητησης 8α πρεπει να αρχισει να κατεβαινει στους μηνες που ερχονται (παρολες τις στρεβλωσεις τις αγορας)

Δραστηριοποιουμαι στη Ρουμανια κατασκευαστικα και month to month (αρχης γενομενης απο τον Ιουλιο) υπαρχει σημειο στηριξης.  Προφανως και δεν προεξλοφω τιποτα, εφοσον αλλοι δεικτες της οικοδομης (βλεπε: εκδοση οικοδομικων αδειων, πωλησεις βασικων κατασκευαστικων δεικτων (τσιμεντο, σιδερο κλπ)) παραμενουν καθοδικοι, μειουμενοι βεβαιως, οποτε εαν και εφοσον το λεγομενο sentiment βελτιωθει (σε συναρτηση και με τον περιορισμενο πλεον αριθμο διαθεσιμων διαμερισματων) και με μια πολιτικη (τοσο τραπεζικη οσο κυριως κυβερνητικη) ενθαρρυνσης της αγορας, νομιζω οτι τα χειροτερα ειναι πισω μας
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.164
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Δεν θα είναι το υπνοδωμάτιο 1,80. Απλά θα γίνουν οι Η/Χ 1,40 το δωμάτιο από μέσα 2,60 + 1,40 = 4,00 καλά δεν σου είναι ?

Οι κλεισμένοι Η/Χ δεν ήταν όπως πίστευε ο αφελής αλλά και κουφός πρώην υπουργός πεχωδε ολόκληρα δωμάτια αλλά προεκτάσεις των έσω δωματίων με τοίχους κανονικά.

Η "ζημιά" είναι η μείωση κατά 5 % και βέβαια το γκαραζ που ήταν γκαρσονιερίτσα σούπερ.

Τα υπόγεια - άλλη μέγιστη βλακεία - αν θες να τα κλέψεις απλά τα ξεμπαζώνεις περισσότερο. Με την ρύθμιση στο μέγιστο ύψος 0,80 μέτρα απλά ακυρώνει τα μικρά οικόπεδα μικροιδιοκτητών από την οικοδόμηση γιατί δεν θα χωράει ράμπα για γκαραζ.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
έχω εγκαταλείψει το thread προ καιρού...προσθέτω ένα comment καθαρά και μόνο λόγω πολιτικών συνθηκών...

Οι κλεισμένοι Η/Χ δεν ήταν όπως πίστευε ο αφελής αλλά και κουφός πρώην υπουργός πεχωδε ολόκληρα δωμάτια αλλά προεκτάσεις των έσω δωματίων με τοίχους κανονικά.

είσαι πολύ ευγενικός μαζί του...γιατί δεν λες καλύτερα κατευθείαν ΑΣΧΕΤΟΣ?

ήταν και Π.Μ. τρομάρα του

Με την ρύθμιση στο μέγιστο ύψος 0,80 μέτρα ......

άλλη μία απόδειξη της μαλακίας που δέρνει τους "ειδικούς" πανεπιστήμονες της παρέας του μπούλη

με μέγιστο ύψος 0.8m, κρέμαση δοκών έως και 0.5m....σου αφήνει ωραία περιθώρια για φυσικό φωτισμό και αερισμό στο υπόγειο (όπου χρειάζεται)

ξέρω....ξέρω...κάνε "κουρανγκλέ" θα πουν οι νουδούλες...

κανένα πρόβλημα...να το γεμίσω κουρανγλέ...μετρέπονται τόσο εύκολα σε πόρτες άλλωστε.... :grin:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Eλειψα για λίγο και ξεψαρόσατε πάλι :2funny: :2funny: :2funny:

Είναι βέβαια και η "αλλαγή του πολιτικού σκηνικού" ( :jerking: :jerking: :jerking:) που σας κάνει αισιόδοξους :2funny:

Βρε ποιός θα αγοράσει 200000 απούλητα, ποιός πνηγμένος θα τολμίσει να βάλει χρέοι σε τέτοιες εποχές;;;;;;;;;;;;

Λαμόγια θα πεθάνετε στην ψάθα και με τα απούλητα σας κατασχεμένα από τις τράπεζες.

ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ (τόπαμε μην το ξαναλάμε) περασμένα μεγαλία πλέον- ένδοξες εποχές ΤΕΛΟΣ.

Ποιός θα αγοράσει ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
@ Προφανως και δεν προεξλοφω τιποτα, εφοσον αλλοι δεικτες της οικοδομης (βλεπε: εκδοση οικοδομικων αδειων, πωλησεις βασικων κατασκευαστικων δεικτων (τσιμεντο, σιδερο κλπ)) παραμενουν καθοδικοι, μειουμενοι βεβαιως, οποτε εαν και εφοσον το λεγομενο sentiment βελτιωθει (σε συναρτηση και με τον περιορισμενο πλεον αριθμο διαθεσιμων διαμερισματων) και με μια πολιτικη (τοσο τραπεζικη οσο κυριως κυβερνητικη) ενθαρρυνσης της αγορας, νομιζω οτι τα χειροτερα ειναι πισω μας

Τα χειρότερα δεν ήρθαν ακόμα, περίμενε κανένα 6άμηνο
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
έχω εγκαταλείψει το thread προ καιρού...προσθέτω ένα comment καθαρά και μόνο λόγω πολιτικών συνθηκών...

είσαι πολύ ευγενικός μαζί του...γιατί δεν λες καλύτερα κατευθείαν ΑΣΧΕΤΟΣ?

ήταν και Π.Μ. τρομάρα του

άλλη μία απόδειξη της μαλακίας που δέρνει τους "ειδικούς" πανεπιστήμονες της παρέας του μπούλη

με μέγιστο ύψος 0.8m, κρέμαση δοκών έως και 0.5m....σου αφήνει ωραία περιθώρια για φυσικό φωτισμό και αερισμό στο υπόγειο (όπου χρειάζεται)

ξέρω....ξέρω...κάνε "κουρανγκλέ" θα πουν οι νουδούλες...

κανένα πρόβλημα...να το γεμίσω κουρανγλέ...μετρέπονται τόσο εύκολα σε πόρτες άλλωστε.... :grin:

τετοια ποστ με κανουν να θελω να μπαινω και να διαβαζω.
το απο κατω ποστ όλως με κανει να αηδιαζω, οχι γιατι διαφωνει με μενα αλλα επειδη βγαζει μενος και δεν προσθετει και τιποτα μα τιποτα καινουριο στην  κουβεντα.


ερωτηση: το 0,80 ισχυει και για εκτοςσχεδιου? (αν ετυχε να ξερεις)
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ντάξη ον δε ροουντ έσυ δεν θα πεθάνεις στην ψάθα  :2funny:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
κουβεντα να γινεται... αλλα να προσθετουμε και κανα νεο επιχειρημα να προχωραει η κουβεντα..
αν ειναι στο 29028502 ποστ μας να λεμε τα ιδια με το πρωτο ειναι σκετη μαλακια....
Σωστόςςςςςςςςςςςςςςςςςς κουβέντα να γίνεται

Αλλά να σε πώ κάτιςςςςςς

[move]200000 ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ;;;;;;;;;;;[/move]
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Ξέρεται γιατί δεν προχωράει η κουβέντα;;;;;;;;;

Φυσικά ΟΧΙ ΛΟΓΟ ΕΜΠΆΘΕΙΑΣ αλλά γιατί εμένουμε στα ίδια επιχειρήματα.

Τα ερωτήματα δεν απαντιούνται γιατί είναι τόσο υπαρκτά που άμα ξέρατε να απαντήσεται δεν θα υπήρχαν.

Ξεχνάται απλούς κανόνες ( πχ. ότι ανεβένει - κατεβένει) και το πείσμα σας για συνεχή άνοδο σας πονάει.

Χαλαρώστε (βρε κουτά - που έλεγε και η συχωρεμένη Μαλβίνα) και απολαύστετο.

Κρέας θα μπει - κρέας θα βρει και τα ρέστα δικά σας :2funny: :2funny: :2funny:
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
@trikardos: κανενα πεισμα δεν υπαρχει (τουλαχιστον μεταξυ των ρεαλιστων του κλαδου) - ουτε η πρωτη κριση ειναι ουτε, προφανως, η τελευταια.  Η οικοδομη, οπως οτιδηποτε παραγει υπεραξια - ακομη και τα commodities, αντιμετωπιζει μια κριση (σχεδον ιδιας δυναμικης) καθε 7-9 χρονια (τα στοιχεια υπαρχουν σε μελετες στο διαδικτυο).  Ξεχνα κανεις την κριση του 89-91 και τις συνεπειες αυτης στην Βορειο Αμερικη (κυριως) και (δευτερευοντως) στην Ευρωπη. So what? ο κλαδος ξεπερασε τις οποιες αντιξοοτητες μεχρι την επομενη.  Αυτο που περιγραφεις (ο,τι ανεβαινει, κατεβαινει) ειναι η φυσιολογικη, υγιης θα προσεθετα εγω πορεια καθε industry. Εταιρειες εκτεθειμενες σε υψηλο λογο μοχλευσης αντιμετωπιζουν σημαντικα προβληματα (αλλες επιβιωνουν αλλες οχι) και η ζωη συνεχιζεται.

Το 89-91 η Βορειος Αμερικη ειχε αποθεμα περι τα τα 2,5Μ κατοικιες. Απορροφηθηκαν, οπως θα απορροφηθουν και τωρα. Η οικοδομη αποτελει ανελαστικη δαπανη.

Και για να ειμαι απολυτα κυνικος, η βαλβιδα αποσυμπιεσης φρεσκαρει σε καθε περιπτωση και τον ανταγωνισμο.  Παικτες παυουν να υφιστανται, συνχωνσευσεις δημιουργουν νεα επιχειρηματικα δεδομενα και (εφοσον καθε industry στην ουσια εχει διασπορα bell curve) ενα cut off point αλλαζει συσχετισμους και δυναμικες

Κατα συνεπεια, παρολη την, θελω να πιστευω, καλοπροαιρετη κριτικη σου, ο κλαδος, 8ες σε 6-12 η και περισσοτερους μηνες, 8α ειναι παρων, δυνατος, με λιγοτερα inefficiencies και με την ιδια ορεξη να παραξει υπεραξιες για μετοχους και, εν δυναμει, αγοραστες

Τελος, επειδη ανεφερες περι ερωτησεων οι οποιες δεν παιρνουν απαντηση (κατα τα λεγομενα σου), κανε τον κοπο να την φερεις ξανα στο thread.  Ειμαι σιγουρος οτι  θα αποκτησει το thread αρκετο ενδιαφερον

Μετα τιμης
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Φίλτατε και ευγενέστατε κύριε tomcat00, ευχαριστώ για την ρεαλιστική τοποθέτησή σας (αν η βάρβαρη ορολογία ήταν απούσα θα ήταν πιο κατανοητή η τοποθέτηση σας, ενιγουέη που λεν στο χουριό μου).

Καταρχήν η στεγαστική κρίση στην Ελλάντα, δεν εκφράστικε ακόμα, δλδς δεν είδαμε τίποτα ακόμα. Δεν έχουν ακόμη μιλήσει οι οικονομικοί αλλά και κοινωνικοί δείκτες.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΜΕΡΙΚΑ (τέλος ούτε θα γίνουμε ποτές)

2,5 Μ απούλητα δεν είναι τίποτες στον συνολικό πληθυσμό της Αμέρικα

200000 απούλητα είναι πολλά για το Ελλάντα ( αν υπολογίσεις και τους πραγματικά ικανούς εν δυνάμη υποψήφιους αγοραστές)

Η βαλβίδα δεν λειτούργισε γιατί το ΜΠΑΜ είναι μεγάλο (απλά όπως στην πτώση των κεραυνών - πρώτα βλέπουμε την λάμψη και μετά ακούμε τον θόρυβο.

Η αισιοδοξία είναι μεν κινητήριος δύναμη αλλά είναι δεν είναι το παν.

Μετά τιμής οι τιμές θα πιάσουν πάτο
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Τελος, επειδη ανεφερες περι ερωτησεων οι οποιες δεν παιρνουν απαντηση (κατα τα λεγομενα σου), κανε τον κοπο να την φερεις ξανα στο thread.  Ειμαι σιγουρος οτι  θα αποκτησει το thread αρκετο ενδιαφερον

Μετα τιμης
Αντε να πούμε ξανά το βασικό ερώτημα

[move]TA AΠΟΥΛΗΤΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΑΙ;;;;;;;;;;;[/move]

Μετά τιμής
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αναπάντητο παραμένει το βασικό ερώτημα

TA AΠΟΥΛΗΤΑ ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΑΙ;;;;;;;;;;;

Παρόλα αυτά ο διάλογος θα συνεχισθεί

Πόσα δωμάτια γίνονται σε 90 τ.μ.;;;;;;;;;;;;;;;;;


 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Άντε να βάλω μιά εύκολη ερώτηση ;)

Πόσο συνολικά ανεβάζει το κόστος κατασκευής ανά τ.μ η υποχρεωτική ενοικίαση φοριτών  χημικών τουαλετών(για μην χεζοκοπούν οι εργάτες παντού) κατά την διάρκια των εργασιών ανέργεσης της οικοδομής;;;;;;;;;;
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
ρε τρίκαρδε πες μας και λίγο τις πηγές σου, πολύ ασαφεια...
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
εγω παντως δεν θα ρωταγα τη φιατ τι θα τα κανει τα απουλητα της κι ουτε με νοιαζει

νομιζα  οτι εδω απανταμε σε καποιους που θελουν να αγορασουν κι οχι να βγαλουν τα απωθημενα τους
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom