Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

silverdragon

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2008
Μηνύματα
655
Like
2
Πόντοι
6
Τα ακινητα θα πεσουν κατα 40-65% κατω και θα πλησιασουν τις αντικειμενικες αξιες


Οι εργολαβοι που εχουν δανεια στην πλατη τους μπορουν να αρχισουν να κωλοβαρανε οπου βρουν !

Τα επιτοκια θα ανεβουν και το χρηματιστηριο θα πεσει.

Και η ανεργια θα σπασει καθε ρεκορ εδω στο ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ
(σε σχεση με αλλες εποχες)


οπα ρε παιδια που θα πεσουν τα ακινητα 65% δηλαδη σε μια περιοχη που τωρα πουλαει 3000/τμ λες οτι αν πεσουν 65% θα πουλαει 1050/τμ, οταν το κοστος κατασκευης ειναι 1000-1200/τμ,χωρις να υπολογιζουμε το κοστος γης.
ειπαμε ελευθερη και τσαμπα ειναι η μπαρουφα αλλα να προσεχουμε τι λεμε και να βαζουμε την κοινη λογικη.
δεν εχω διαθεση να προσβαλω κανενα,αλλα νομιζω το να διαβαζω τετοια πραγματα προσβαλει κι εμενα τον ιδιο.
απλη λογικη,τιποτα αλλο.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Και που ήταν η "κοινη λογική" όταν οι εργολάβοι πουλούσαν 3000-4000 το τ.μ ;;;;;;;;;;;;;;

Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης φίλε μου είναι απλός.

Τότε υπήρχαν κορόιδα που ακριβοπλήροσαν, τώρα που τρέχουν να γλιτόσουν και δεν αγοράζει κανείς πλέον, όχι 1050 το τ.μ θα πάει άλλα και παρακάτω :cheesy:

 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.164
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Τρικ ο χριστος1974 και ο παχάσχημος είναι τα νέα στελέχη του συλλόγου ?  ..... ή τα κλωναράκια σας μπας και αναθερμάνετε το νήμα?

Μην ψάχνεις εργολάβους τώρα έχουν δουλειά πλακώνονται να χτίσουν για τις happy days που θα μας χαρίσει το "παιντί" μόλις αναλάβει.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Εμείς δεν κάνουμε κλώνους, άλλοι κατέχουν την δενδροκομική τέχνη.

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Το νήμα πάει άπατο πλέον, κανείς δεν ενδιαφέρεται για απούλητα.
 

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.164
Κριτικές
150
Like
2.917
Πόντοι
6.925
Πλανάσαι πλάνην ... κάθε απόγευμα ένας τουλάχιστον περνά έξω από το σπίτι μου και ρωτά αν πουλιέται τπτ στην γειτονιά μου ή αν πουλώ το σπίτι μου. Ενδιαφέρονται γιατί κάποιοι πες πες τους πείσαν ότι πέσαν 30% οι τιμές. Αλλά φευ ...
 

THE VISITOR

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
66
Κριτικές
6
Like
120
Πόντοι
0
Χαίρετε. Έχω μια ερώτηση η οποία αφορά αγορά ενός διαμερίσματος 72 τμ. Το διαμέρισμα είναι στο ισόγειο και από πίσω έχει έναν τεράστιο κήπο στον οποίο έχει πρόσβαση μονάχα το διαμέρισμα, δηλαδή αυτό που μου είπαν είναι ότι μόνο το διαμέρισμα μπορεί να τον χρησιμοποιήσει,ο κήπος όμως δεν ανήκει στο διαμέρισμα. Αυτό σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος νομικά θα πρέπει να συντηρει τον κήπο και σε περίπτωση μη συντήρησης θα δημιουργηθούν νομικά προβλήματα;Αναρωτιώμουν μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση και σε περίπτωση που αποφασίσω να αγόρασω το διαμέρισμα τι πρέπει να προσέξω όσον αφορά αυτό το ζήτημα. Ευχαριστώ θερμά εκ των προταιρων τους μπουρδελιαριδες.....
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.479
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Χαίρετε. Έχω μια ερώτηση η οποία αφορά αγορά ενός διαμερίσματος 72 τμ. Το διαμέρισμα είναι στο ισόγειο και από πίσω έχει έναν τεράστιο κήπο στον οποίο έχει πρόσβαση μονάχα το διαμέρισμα, δηλαδή αυτό που μου είπαν είναι ότι μόνο το διαμέρισμα μπορεί να τον χρησιμοποιήσει,ο κήπος όμως δεν ανήκει στο διαμέρισμα. Αυτό σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος νομικά θα πρέπει να συντηρει τον κήπο και σε περίπτωση μη συντήρησης θα δημιουργηθούν νομικά προβλήματα;Αναρωτιώμουν μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση και σε περίπτωση που αποφασίσω να αγόρασω το διαμέρισμα τι πρέπει να προσέξω όσον αφορά αυτό το ζήτημα. Ευχαριστώ θερμά εκ των προταιρων τους μπουρδελιαριδες.....
πρώτα πρώτα πρέπει να κοιτάξεις τον κανονισμό της πολυκατοικίας (αν είναι πολυκατοικία). Αν έχει μόνο αυτό το δικαίωμα τότε πρέπει κάπου να το γράφει. Επίσης, αν έχει μόνο το συγκεκριμένο διαμέρισμα το δικαίωμα χρήσης, θα έχει και τα έξοδά συντήρησης. Έχε υπόψη σου πως αν είναι κοινόχρηστο αλλά έχεις μόνο εσύ χρήση, τότε αυτό σημαίνει πως οι άλλοι το έχουν για να το κοιτάνε (βλ. ανεβάζει την αξία του ακίνητού τους), που σημαίνει πως αν δεν το συντηρείς θα σε "συντηρούνε" εκείνοι.

Τέλος, ρε αδερφέ, αν έχεις κήπο και τεράστιο μάλιστα (που σημαίνει πως θα τον πληρώσεις κατα την αγορά του σπιτιού έμμεσα, γιατί να μην τον συντηρείς και να τον χαίρεσαι;;
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Χαίρετε. Έχω μια ερώτηση η οποία αφορά αγορά ενός διαμερίσματος 72 τμ. Το διαμέρισμα είναι στο ισόγειο και από πίσω έχει έναν τεράστιο κήπο στον οποίο έχει πρόσβαση μονάχα το διαμέρισμα, δηλαδή αυτό που μου είπαν είναι ότι μόνο το διαμέρισμα μπορεί να τον χρησιμοποιήσει,ο κήπος όμως δεν ανήκει στο διαμέρισμα. Αυτό σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος νομικά θα πρέπει να συντηρει τον κήπο και σε περίπτωση μη συντήρησης θα δημιουργηθούν νομικά προβλήματα;Αναρωτιώμουν μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση και σε περίπτωση που αποφασίσω να αγόρασω το διαμέρισμα τι πρέπει να προσέξω όσον αφορά αυτό το ζήτημα. Ευχαριστώ θερμά εκ των προταιρων τους μπουρδελιαριδες.....

Visitor, καλώς όρισες στο site μας.

Πράγματι πρέπει να ψάξεις (στα συμβόλαια - σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, μέσα στο οποίο αναγράφεται ο "κανονισμός") τι ακριβώς λέει για τον κοινόχρηστο κήπο.

Έχε υπ' όψη σου παντως ότι:

-Τα τόσο ισόγεια διαμερίσματα είναι τα πρώτα που "χτυπάνε" οι διαρρήκτες. Άρα θα πρέπει να το εξοπλίσεις (αν δεν έχει) με θωρακισμένες πόρτες, μπαλκονόπορτες, παράθυρα κλπ, ώστε να μη ξυπνήσεις κανένα βράδυ με κανέναν από πάνω σου.
-Όλοι οι από πάνω όροφοι αφήνουν και τους πέφτουν "κατά λάθος" διάφορα πράματα από τα μπαλκόνια τους στον "δικό σου" κήπο, τον οποίο θα αναγκάζεσαι να καθαρίζεις τακτικά, αν δε θες να τον βλέπεις σκουπιδαριό. Θα έρθουν να σου ζητήσουν αυτό που τους έπεσε μόνο αν πρόκειται για χρήσιμο πράμα.
-Βεβαίως και θα πληρώνεις το νερό του ποτίσματος.  Όπως εσύ δε θα πληρώνεις ασανσέρ, έτσι και οι υπόλοιποι δε θα πληρώνουν κήπο.
-Αν βάλεις κάποτε μια ψησταριά και φωνάξεις τους φίλους σου να φάτε, θα σου πουν "Μας ενοχλεί η τσίκνα" (το πάσχα εξαιρείται - δε θα το πουν αυτή ειδικά τη μέρα). Θα το πουν όλες τις άλλες, όμως.
-Αν πάρεις σκύλο, θα τους ενοχλεί το γαύγισμα (αν δε του ρίξουν και φόλα).
-Αν η γυναίκα σου απλώσει τη μπουγάδα στον κήπο, "μπορεί" να πέσουν βρωμόνερα από το πλύσιμο των επάνω μπαλκονιών στην καθαρή της μπουγάδα.

Σκέψου τα καλά όλα αυτά πριν χώσεις φράγκα.

Γενικώς, ο "ισόγειος" δεν περνάει τόσο καλά όσο αυτός στον 5ο με τη βεράντα.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Στον 5ο σε τρώει η ζέστη το καλοκαίρι και το κρύο τον χειμώνα
άλλωστε πληρόνουν περισσότερα κοινόχρηστα οι ρετηράδες
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Βέβαια είναι δύσκολο να σε διαρίξουν αλλά προτιμάνε τα ρετιρε, γιατί ισόγειο μένουνε οι φτωχότεροι :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Τέλος νομίζω ότι όλοι εχουν ποσοστά συνιδιοκτησίας στο οικόπεδο της πολυκατοικίας, μπορεί να μην 'εχουν πρόσβαση (άλλοι εργολαβικη κουτοπονηριά) αλλά είναι συνιδιοκτήτες
 

Επισκέπτης
τρικαρδε βγαλε τις κουβερτες..
επιασε κρυο & οι λιρες αρχισαν να κρυωνουν..
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Στο υπόγειο είναι σε κλιματιζόμενη θυρήδα, ως καλός πατέρας δεν θα τις αφήσω βα κρυόσουν.
άλλωστε περιμένω να γεννήσουνε πάλι. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Κανένας καλός εργολάβος να τις παντρέψω;;;;;;;;;;;;;; ;)
 

Επισκέπτης
Στο υπόγειο είναι σε κλιματιζόμενη θυρήδα, ως καλός πατέρας δεν θα τις αφήσω βα κρυόσουν.
άλλωστε περιμένω να γεννήσουνε πάλι. :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Κανένας καλός εργολάβος να τις παντρέψω;;;;;;;;;;;;;; ;)
τα πουστρακια εχουν βγει στην κουμουνδουρου για το μεροκαματο..
 

loytsos

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2009
Μηνύματα
9.446
Like
3
Πόντοι
66
Θα είθελα την βοήθεια σας αν κάποιος είναι μηχανικός και ξέρει.
Αλήθεια ο Κλώνος που είναι ρε παιδιά ? Εφυγε απο το σαΊτ?
Μου έχουν φουσκώσει τα πλακάκια σε πολύ μεγάλη εκταση στο σαλόνι χωρίς ομως ακόμα να σπάσουν είναι περίπου 2-3 χρόνια σε αυτή την κατάσταση. Το ίδιο φαινόμενο αντιμετωπίζουν και άλλα διαμερίσματα στο κτίριο μας.Κάτω από τα πλακάκια υπάρχει αφρο-μπετόν κακής ποιότητας προφανώς.
Ποιά είναι η ενδεδειγμένη αντιμετώπηση του προβλήματος?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ. Για τό θέμα που συζυτούσατε παραπάνω σχετικά με τους κήπους να ξέρετε ότι όταν ο κήπος είναι μεγαλύτερος από 200 ή 250 τμ δικαιούστε εκπτωση στο λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ. Κάνεις μια αίτηση το εξετάζουν και γλιτώνεις αρκετά.
 

Jim the greek

Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2009
Μηνύματα
75
Like
0
Πόντοι
0
Θα είθελα την βοήθεια σας αν κάποιος είναι μηχανικός και ξέρει.
Αλήθεια ο Κλώνος που είναι ρε παιδιά ? Εφυγε απο το σαΊτ?
Μου έχουν φουσκώσει τα πλακάκια σε πολύ μεγάλη εκταση στο σαλόνι χωρίς ομως ακόμα να σπάσουν είναι περίπου 2-3 χρόνια σε αυτή την κατάσταση. Το ίδιο φαινόμενο αντιμετωπίζουν και άλλα διαμερίσματα στο κτίριο μας.Κάτω από τα πλακάκια υπάρχει αφρο-μπετόν κακής ποιότητας προφανώς.
Ποιά είναι η ενδεδειγμένη αντιμετώπηση του προβλήματος?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ. Για τό θέμα που συζυτούσατε παραπάνω σχετικά με τους κήπους να ξέρετε ότι όταν ο κήπος είναι μεγαλύτερος από 200 ή 250 τμ δικαιούστε εκπτωση στο λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ. Κάνεις μια αίτηση το εξετάζουν και γλιτώνεις αρκετά.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ φιλε μου αυτες ειναι οι λεγομενες κακοτεχνιες των νεων οικοδομων απο τα λαμογια εργολαβους
που θελουν να φεσωθουμε 30+χρονια για ενα γαμοδιαμερισμα και και παρουν τα ποσοστα ΚΑΙ απο την τραπεζα (ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΛΗΣΤΙΑ ΜΙΛΑΜΕ)
και εμεις αναθεμα αν εχουμε ενα σωστο σπιτι διχως προβληματα......


Η μονη λυση ειναι να δεις τα συμβολαια αν εχουν ορο εγγυησεως κατασκευης εκ μερους του κατασκευαστη ικαι να τον κυνηγησεις ...

διαφορετικα ξηλωσου ΚΑΙ ΠΑΛΙ να φτιαξεις τις κακοτεχνιες του λαμογιου καταστευαστη
 

stratos66

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
265
Like
10
Πόντοι
1
Θα είθελα την βοήθεια σας αν κάποιος είναι μηχανικός και ξέρει.
Αλήθεια ο Κλώνος που είναι ρε παιδιά ? Εφυγε απο το σαΊτ?
Μου έχουν φουσκώσει τα πλακάκια σε πολύ μεγάλη εκταση στο σαλόνι χωρίς ομως ακόμα να σπάσουν είναι περίπου 2-3 χρόνια σε αυτή την κατάσταση. Το ίδιο φαινόμενο αντιμετωπίζουν και άλλα διαμερίσματα στο κτίριο μας.Κάτω από τα πλακάκια υπάρχει αφρο-μπετόν κακής ποιότητας προφανώς.
Ποιά είναι η ενδεδειγμένη αντιμετώπηση του προβλήματος?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ. Για τό θέμα που συζυτούσατε παραπάνω σχετικά με τους κήπους να ξέρετε ότι όταν ο κήπος είναι μεγαλύτερος από 200 ή 250 τμ δικαιούστε εκπτωση στο λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ. Κάνεις μια αίτηση το εξετάζουν και γλιτώνεις αρκετά.
Πόσων ετών ειναι η πολυκατοικία φίλε?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Αθήναι 29/9/2009

Σήμερα την πρωίαν σε έκτακτο ΔΣ της Πανελλήνιας Ενώσεως Καλοπληροτών Απούλητων Διαμεριμάτων που πραγματοποιήθηκε στο ιδιόκτιτο μέγαρο, αποφασήστηκαν τα εξής:
1. Ο ισόβιος Πρόεδρος μας κ.κ. Αχαχούχας δεν θα συμμετάσχει πλέον ενεργά στο παρόν νήμα, θα παρακολουθεί μακρόθεν και θα καθοδηγεί
2. Ο αξιότιμος αντιπρόεδρος κ.κ. Μεμοσάν θα ενεργεί αντι αυτού
3. Οι αναξιοπαθούντες φίλοι μας εργολάβοι παρακαλούντε όπως να μην αιτούνται πλέον τη στέγασή τους στα κατα τόπους ιδρίματα (Στέγες Απόρων Εργολάβων) γιατί έχουν τιγκάρει (κοινός γέμισαν) και να απευθίνονται στην Αρχιεπισκοπή για την απορεία τους

Μετά τιμής
ο έφορας
Τρίκαρδος
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom