Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Να ακουτε τον ΠΑΠΑΤΡΟΜΠΑ στο bourdela.tv

Που λεει οτι ειναι ευκαιρια και επενδυση να αγοραζεις ΑΠΟΥΛΗΤΑ με δανειο 40+ με χαμηλο επιτοκιο 8-11% και δοση γυρω στα 2000 ανα μηνα.........   :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
εγω στο εχω ξαναπει οτι εισαι εγκεφαλικα αναπηρος, αλλα τα αχυρα που εχει μεσα η κεφαλα σου δεν σου εδωσαν τα σωστα μηνυματα..


ρε καραγκιοζάκι, πού το ειπα εγω ''οτι ειναι ευκαιρια και επενδυση να αγοραζεις ΑΠΟΥΛΗΤΑ με δανειο 40+ με χαμηλο επιτοκιο 8-11% και δοση γυρω στα 2000 ανα μηνα.........'' ???????????????????????

πού ? δειξε μου ΕΝΑ ποστ που να το ειπα..


άιντε, βλαμένε φτωχομπινεδιάρη..,
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
εγω στο εχω ξαναπει οτι εισαι εγκεφαλικα αναπηρος, αλλα τα αχυρα που εχει μεσα η κεφαλα σου δεν σου εδωσαν τα σωστα μηνυματα..


[glow=red,2,300]Το ξερω κι ευχαριστω για την επισυμανση αλλα δοξαζω τον Κυριο που δεν σε φτανω ..... εισαι μακραν πρωτος.....[/glow]



ρε καραγκιοζάκι, πού το ειπα εγω ''οτι ειναι ευκαιρια και επενδυση να αγοραζεις ΑΠΟΥΛΗΤΑ με δανειο 40+ με χαμηλο επιτοκιο 8-11% και δοση γυρω στα 2000 ανα μηνα.........'' ???????????????????????


[glow=red,2,300]Τα ποσταρισματα σου αλλα εννοουν εμμεσα και οχι αμεσα[/glow]


πού ? δειξε μου ΕΝΑ ποστ που να το ειπα..


άιντε, βλαμένε φτωχομπινεδιάρη..,



[glow=red,2,300]ΒΡΕ ΔΕΝ ΠΗΔΙΕΣΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ........?[/glow]
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
1. Το ξερω κι ευχαριστω για την επισυμανση αλλα δοξαζω τον Κυριο που δεν σε φτανω ..... εισαι μακραν πρωτος.....

2. Τα ποσταρισματα σου αλλα εννοουν εμμεσα και οχι αμεσα

3. ΒΡΕ ΔΕΝ ΠΗΔΙΕΣΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ........?
1. κυνήγα με..

2. καλα, άμεσα εισαι στοκος. έμμεσα εισαι στοκος.

3. ευκολααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα.................!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Πρόεδρε σου δίνω φιλική συμβουλή.
Άσε τον τραπεζικό τομέα και επικεντρώσου στον κατασκευαστικό.

Διότι εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα.
Και τι θα την κάνουν οι Τράπεζες την ρευστότητα που θα απορροφήσουν από την αγορά;
Θα την βάλουν στα χρηματοκιβώτια τους να κάθεται και να αυγαταίνει όπως οι λίρες του Τρίκαρδου;


Το διαβασα στο καπιταλ φιλε μου και υπαρχει σχεδιο (το συζητανε)
που λεει οτι τα επιτοκια θα ανεβουν απο οκτωβριο και μετα μεχρι και το 6%
διοτι υπαρχει προβλημα με τις καταθεσεις λεει


τωρα εγω δεν ειμαι ειδικος να τα γνωριζω ολα
.....
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
1. κυνήγα με..

2. καλα, άμεσα εισαι στοκος. έμμεσα εισαι στοκος.

3. ευκολααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα.................!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ψιτ φιλαρακο .....

Θα σε παρακαλεσω για τελευταια φορα να μην μου ξαναμιλησεις ....

Δεν γουσταρω να μιλαω με κομπλεξικους και ηλιθιους .....

Εγω δεν θα σου ξαναπαντησω σε τιποτα .....

ΑΥΤΑ..... (σορρυ νοκια για το κλοπιρα'ι'τ)  :2funny: :2funny: :2funny:
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Ψιτ φιλαρακο .....

Θα σε παρακαλεσω για τελευταια φορα να μην μου ξαναμιλησεις ....

Δεν γουσταρω να μιλαω με κομπλεξικους και ηλιθιους .....

Εγω δεν θα σου ξαναπαντησω σε τιποτα .....

ΑΥΤΑ..... (σορρυ νοκια για το κλοπιρα'ι'τ)  :2funny: :2funny: :2funny:
άιντε να δουμε..

θα μας τα ξεπρηξεις ????
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
άιντε να δουμε..

θα μας τα ξεπρηξεις ????

Για να σε εχουν και τιμημενο εσενα θα τους εχεις κανει πολλα  :pipa2:

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:



αν ειναι σκοπος σου να φυγω απο το σα'ι'τ κανενα προβλημα μπορεις να μου το ζητησεις απλα....
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Προφανως φιλε ζεις σε αλλο πλανητη και δεν καταλαβαινεις τι γινεται γυρω σου! Για πες μου με τι ρευστο θα κινηθει η αγορα οταν
1ον, το ιδιο το κρατος εχει επιδοθει σε ενα ανελεητο κυνηγι χρηματος φορολογοντας τα παντα και αυξανοντας τη φορολογια σε οτιδηποτε! Αν κατσεις και τα υπολογισεις, το κρατος παιρνει τουλαχιστο 50% απο οτι χρημα κινειται στην αγορα!
2ον, οι τραπεζες προτιμανε να τα βαλουνε τα λεφτα στα σεντουκια και να δανειζουνε το κρατος ή καποιους ελάχιστους αξιόπιστους επιχειρηματιες, παρα να τα διακινδυνεύουνε δανείζοντας τον καθε παπαρα που πιστεψε οτι επειδη παιρνει 1000 ευρώ το μηνα έγινε ξαφνικα πλούσιος! Αυτός είναι και ο λόγος που οι τράπεζες πλέον έχουνε αρχίσει το κυνήγι τον δανειοληπτών κάθε κατηγορίας και τους πιέζουνε να επιστρέψουνε γρήγορα τα λεφτά που τους δανείσανε! Ακόμη και 1 μήνα να έχεις  καθυστερήσει μια δόση, αρχίζει το κυνήγι πλέον!
Για πές μας λοιπόν ύστερα απο όλα αυτά, για ποιά ρευστότητα στην αγορά μιλάμε?

Ακριβως αυτο εννοω αλλα τα σπουδαγμενα παιδια δεν το καταλαβαινουν .....

και μας λενε αμορφωτους εμας.........
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Προφανως φιλε ζεις σε αλλο πλανητη και δεν καταλαβαινεις τι γινεται γυρω σου! Για πες μου με τι ρευστο θα κινηθει η αγορα οταν
1ον, το ιδιο το κρατος εχει επιδοθει σε ενα ανελεητο κυνηγι χρηματος φορολογοντας τα παντα και αυξανοντας τη φορολογια σε οτιδηποτε! Αν κατσεις και τα υπολογισεις, το κρατος παιρνει τουλαχιστο 50% απο οτι χρημα κινειται στην αγορα!
Προφανώς επίσης δε μπορείς να διανοηθείς ότι αυτό το 50% που λες είναι στο 30% του πραγματικού (για να μην πω 10% και νομίζεις ότι υπερβάλλω) που κινείται στην αγορά. Όχι μόνο εσύ, θυμάμαι κι άλλους :rolleyes: που διαβάζουν νούμερα στο Internet και προβλέπουν κάθε μήνα καταστροφή της χώρας κι όλο δεν έρχεται ρε γαμώτο. :rolleyes:
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Ε λοιπον λιγο ειναι και το 30% που λες εσυ ?
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Προφανως φιλε ζεις σε αλλο πλανητη και δεν καταλαβαινεις τι γινεται γυρω σου! Για πες μου με τι ρευστο θα κινηθει η αγορα οταν
1ον, το ιδιο το κρατος εχει επιδοθει σε ενα ανελεητο κυνηγι χρηματος φορολογοντας τα παντα και αυξανοντας τη φορολογια σε οτιδηποτε! Αν κατσεις και τα υπολογισεις, το κρατος παιρνει τουλαχιστο 50% απο οτι χρημα κινειται στην αγορα!
2ον, οι τραπεζες προτιμανε να τα βαλουνε τα λεφτα στα σεντουκια και να δανειζουνε το κρατος ή καποιους ελάχιστους αξιόπιστους επιχειρηματιες, παρα να τα διακινδυνεύουνε δανείζοντας τον καθε παπαρα που πιστεψε οτι επειδη παιρνει 1000 ευρώ το μηνα έγινε ξαφνικα πλούσιος! Αυτός είναι και ο λόγος που οι τράπεζες πλέον έχουνε αρχίσει το κυνήγι τον δανειοληπτών κάθε κατηγορίας και τους πιέζουνε να επιστρέψουνε γρήγορα τα λεφτά που τους δανείσανε! Ακόμη και 1 μήνα να έχεις  καθυστερήσει μια δόση, αρχίζει το κυνήγι πλέον!
Για πές μας λοιπόν ύστερα απο όλα αυτά, για ποιά ρευστότητα στην αγορά μιλάμε?

Μέμο, μην λες μπακακίες.

Ο Πρόεδρος διάβασε στο Κάπιταλ ότι η ΕΚΤ θα αποσύρει ρευστότητα. Αυτό όμως είναι τελείως διαφορετικό από το να μαζέψουν ρευστότητα οι εμπορικές Τράπεζες με επιτόκια στο 6% και άνω.

Μέμο, μην λες μπακακίες.

1) Πως το κράτος έχει επιδοθεί σε ανελέητο κυνήγι χρήματος όταν φέτος τα έσοδα είναι κάτω 64,3%;;
Όταν κανείς πλέον δεν αποδίδει ΦΠΑ. Όταν καμία τουριστική επιχείρηση σε νησιά πλέον δεν κόβει αποδείξεις (το διαπίστωσα μόνος μου πρόσφατα σε νησί του Ιονίου). Όταν στην Λήμνο διώξανε νύχτα με το καράβι το ΥΠΕΣΔΑ. Όταν η έκτακτη εισφορά βρίσκεται στα δικαστήρια. Όταν είναι αμφίβολο το πόσοι θα τακτοποιήσουν τους ημιϋπαίθριους.
Όταν τουλάχιστον το 30% της οικονομίας κινείται με μαύρο χρήμα.

Ρε παιχταρούκλα Μεμαρούκλα εσύ σε ποιόν πλανήτη ζεις;

2) Είναι προφανές ότι οι Τράπεζες έχουν ελαττώσει τον δανεισμό τους προς νοικοκυριά και επιχειρήσεις. Αυτό ισχύει όχι μόνον για όλη την Ευρώπη αλλά για ολόκληρο τον κόσμο.
Πρέπει όμως να ληφθεί υπόψη και η "τρελλή" πιστωτική επέκταση των τελευταίων χρόνων. Όπως πολύ σωστά επισημαίνεται εδώ:
στην Ελλάδα είχαμε μεν μείωση όλων των τραπεζικών δανείων τον τελευταίο χρόνο 6% (η δεύτερη μεγαλύτερη μείωση στην Ευροζώνη μετά το Βέλγιο που τα δάνεια ήταν -7% αλλά όπου οι Τράπεζες είχαν τεράστια προβλήματα, Fortis ως γνωστόν), αλλά την πενταετία μέχρι το 2008 είχαμε διπλασιασμό των δανείων. Αντίθετα στην Γερμανία όπου δεν υπήρξε τέτοια πιστωτική επέκταση η πτώση εν μέσω βαρβάτης κρίσης ήταν μόνον 0,5%.

Αλλά το ότι δεν δίνουν δάνεια οι Ελληνικές Τράπεζες γιατί φοβούνται τις επισφάλειες και γιατί δεν θέλουν να χαλάσουν την κεφαλαιακή τους επάρκεια πόλλω απέχει από το να σφουγγαρίσουν την ρευστότητα από την αγορά.

Να ξέρουμε γιατί μιλάμε και να μην λέμε μπακακίες.

Και για όσους το παίζουν ειδικοί. Εδώ διαβάζω ότι και η ίδια η ΕΚΤ δυσκολεύεται να ερμηνεύσει αν η μείωση των τραπεζικών δανείων στους 16 της Ευροζώνης οφείλεται στην μείωση της προσφοράς (από την πλευρά των Τραπεζών) ή της ζήτησης (επιχειρήσεις -ιδιώτες καταναλωτές):
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
ειπα μεχρι 6% και το ειπαν στον ΑΝΤ1 και στις εφημεριδες
οτι συζητηται ενα τετοιο ενδεχομενο
 

azaas

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2006
Μηνύματα
671
Κριτικές
11
Like
8
Πόντοι
5.765
Προφανώς επίσης δε μπορείς να διανοηθείς ότι αυτό το 50% που λες είναι στο 30% του πραγματικού (για να μην πω 10% και νομίζεις ότι υπερβάλλω) που κινείται στην αγορά. Όχι μόνο εσύ, θυμάμαι κι άλλους :rolleyes: που διαβάζουν νούμερα στο Internet και προβλέπουν κάθε μήνα καταστροφή της χώρας κι όλο δεν έρχεται ρε γαμώτο. :rolleyes:

Και κάποιοι άλλοι το Δεκέμβρη, προέβλεπαν χούντα, πραξικόπημα, δικτατορία. Γενικά η χώρα καταρρέει ... όταν βλέπεις τη ζωή από την οθόνη.
Στην πραγματικότητα έξω, είναι λίγο διαφορετικά.
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
Είναι όμορφο πράγμα η αισιοδοξία! Μακάρι να πάνε όλα καλά αλλά γύρω μας βλέπουμε άλλα.
Πήγα σήμερα στο Π Φάληρο σε ένα φίλο που έχει ένα ισόγειο μαγαζί σε νεόδμητη οικοδομή, κι εδω και ένα χρόνο είναι έτοιμο  και ψάχνει ενοικιαστή. (ούτε τηλέφωνο δεν παίρνει κανείς)
Στο ίδιο διάστημα στον δίπλα δρόμο ξενοικιάστηκαν 3 ακόμα μαγαζιά.
Σε αυτό τον χρόνο πουλιούνται επίσης ο 1ος, ο 5ος κι ο 6ος από το μηχανικό.
Το ακίνητο είναι σε δρόμο κάθετο στην Αμφιθέας και σε σχετικά κεντρικό εμπορικό σημείο για την περιοχή....
Έχω αρκετά χρόνια στις οικοδομές σαν τεχνίτης (τωρα όχι πλέον) και με όσους φίλους μιλάω, τα συνεργεία έχουν αποδεκατιστεί κι όλοι ψάχνουν κάνα δημόσιο έργο μπας και μπορέσουν και κρατήσουν τον κόσμο.
Το χειμώνα που έρχεται, τι πρόκειται να γίνει αναρωτιέμαι....
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Πολλα θα δουμε φετος πιστευω


Ευχομαι να μην γινει τιποτα και να πανε ολα καλα
για ολους μας

αλλα δεν το πιστευω.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Το πρωί μου τηλεφώνησε ένας παλίος μου "φίλος"-εργολάβος, για να μου πει και καλά "χρονια πολλά" για αύριο (θα λείπει στο εξοχικό του - στο Ζουμπερι  :jerking:)
Μετά τις πρώτες φιλοφρονίσεις κλπ........πέρασε στο "ψητό".

"Τι εκανες τελικά ;" με ρώτησε "αξιόθηκες να αγοράσεις διαμέρισμα"
"ΟΧΙ" του απαντώ κοφτά
"Γιατί βρε φιλαράκο;;;;;;;;;; περιμένεις να πέσουνε και άλλο"
"Ποσα εχεις απουλητα;;;;;;;;;" του λέω
"Ότι γουστάρεις και όπου γουστάρεις" μου απαντα
"Αν είναι να μιλήσουμε σοβάρα του λέω, εγώ ξεκινάω με -40 % της αρχικής σου τιμής"
"Καλά βρε φίλε έσυ σφάζεις" μου είπε
"Αν γουστάρεις πέστω μου, άλλιως πάρεμε τέλος Σεπτέμβρη, που θα σε πάω στο -50%"
Αναστέναξε δεν είπε τιποτα άλλο για αγορα και μόνο ένα ξερό "καλά θα τα πούμε"

 

Επισκέπτης
Το πρωί μου τηλεφώνησε ένας παλίος μου "φίλος"-εργολάβος, για να μου πει και καλά "χρονια πολλά" για αύριο (θα λείπει στο εξοχικό του - στο Ζουμπερι  :jerking:)
Μετά τις πρώτες φιλοφρονίσεις κλπ........πέρασε στο "ψητό".

"Τι εκανες τελικά ;" με ρώτησε "αξιόθηκες να αγοράσεις διαμέρισμα"
"ΟΧΙ" του απαντώ κοφτά
"Γιατί βρε φιλαράκο;;;;;;;;;; περιμένεις να πέσουνε και άλλο"
"Ποσα εχεις απουλητα;;;;;;;;;" του λέω
"Ότι γουστάρεις και όπου γουστάρεις" μου απαντα
"Αν είναι να μιλήσουμε σοβάρα του λέω, εγώ ξεκινάω με -40 % της αρχικής σου τιμής"
"Καλά βρε φίλε έσυ σφάζεις" μου είπε
"Αν γουστάρεις πέστω μου, άλλιως πάρεμε τέλος Σεπτέμβρη, που θα σε πάω στο -50%"
Αναστέναξε δεν είπε τιποτα άλλο για αγορα και μόνο ένα ξερό "καλά θα τα πούμε"


και αρχικα χαρηκα που σε ξαναβειδα εδω μεσα.......

:( :( :( :( :( :( :(
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.073
Like
31
Πόντοι
166
Γύρισα με τρελές κάβλες από τις διακοπές μου ;) ;) ;) ;)

Μάλλον ο συνάδελφός σου θα το κατάλαβε και εκλησε το τηλέφωνο :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
Γύρισα με τρελές κάβλες από τις διακοπές μου ;) ;) ;) ;)

Μάλλον ο συνάδελφός σου θα το κατάλαβε και εκλησε το τηλέφωνο :2funny: :2funny: :2funny:

δεν ξερω για ποιο λογο σε πηρε αλλα εγω αν ξερω οτι καποιος θελει να αγορασει δ/μα θα παρω ενα τηλ να τον ειδοποιήσω ετσι και βρω κατι που του κανει

ακομα και αν δεν ειναι απο μενα.

και δεν ειμαι μεσιτης να παιρνω ποσοστα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom