Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Για να μας πει η περσονα που ειναι κοσμογυρισμενη στο εξωτερικο τα επιτοκια σε τι υψος ειναι? Απο κει οριζεται το μεγεθος του περιθωριου κερδους βασικα σε ολη την αγορα!

όλα στο πιάτο τα θέλεις ρε τεμπέλη.
στα λοιπά συμφωνούμε πλήρως.
 

Επισκέπτης
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

τι να με τσούζει μωρή μαλάκω με 5 σπίτια 6 αυτοκίνητα και 2 εξοχικά;

την απάτη δε γουστάρω. Και να βλέπω καραγκιοζάκια πουθενάδες με απάτες και κλοπές να το παίζουν ιστορία εκμεταλλευόμενοι την αδυναμία και το στέρημα φουκαράδων.....

όσο για τα επιτόκια ξέρουμε τι πουστιές κάνετε με τα δάνεια... Στέλνετε το φουκαρά εκεί που θέλετε και παίρνετε και τη μιζούλα και από κει.......  :2on1:



Ναι καλά... όλοι πάμπλουτοι είστε εδω μέσα....

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Προσδιόρισέ μου εσύ το σύστημα αναφοράς για το οποίο το 20% δεν είναι λογικό.

κάπου είχε πάρει τ αυτί μου ότι διεθνώς το 10% στις εμπορικές συναλλαγές θεωρείται τίμιο και αποδεκτό μάρτζιν κέρδους.
Βέβαια πάντα στην Ελλάδα είχαμε άλλο μάρτζιν σε όλα.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ποιος σου είπε ότι οι κατασκευαστές ψάχνουν για οικόπεδα? Αντιπαροχές ψάχνουν - όλη η Αθήνα (ειδικά οι περιοχές με προσφυγικά κλπ) είναι γεμάτη με σπίτια ιδανικά για κονόμα. Αρκεί να βγάλει άκρη βέβαια ο δικηγόρος του εργολάβου με το ιδιοκτησιακό καθεστώς (αδέρφια σε Αμερικές κλπ).

Και οι αντιπαροχές καλέ μου άνθρωπε, σε οικόπεδα δεν γίνονται;
Είτε χωρίς κτίσμα (too good to be true στις μέρες μας) είτε με κτίσμα (προϋποθέτει κατεδάφιση..)
Αλλά πλέον τα ακίνητα με βατό νομικό καθεστώς έχουν λιγοστέψει επικίνδυνα...
Οι περισσότερες εγκαταλελειμένες οικοδομές που βλέπετε παίζει να έχουν καμια 30αριά συνιδιοκτήτες εκ των οποίων οι 25 μπορεί να μην το ξέρουν καν και οι άλλοι πέντε να βαριούνται να ασχοληθούν...

Το 20% τη δεδομένη στιγμή είναι απολύτως φυσιολογικό, τη στιγμή που τη δεκαετία του '60 ήταν 40% και του '70 γύρω στο 30%. Έχτιζαν 3 με το κόστος για 2. Ή δεν ήταν έτσι? :rolleyes:

+1...
Ποιος επιχειρηματίας πουλάει με 5% κέρδος;
Εδώ και στο εξωτερικό...



 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
κάπου είχε πάρει τ αυτί μου ότι διεθνώς το 10% στις εμπορικές συναλλαγές θεωρείται τίμιο και αποδεκτό μάρτζιν κέρδους.
Βέβαια πάντα στην Ελλάδα είχαμε άλλο μάρτζιν σε όλα.
Αυτό προσπαθούσα να σου πω σε άλλο topic και παραθέτεις στατιστική ανάλυση χρηματο-οικονομικών μεγεθών.

Έχεις πάρει τηλ στο Υπουργείο Ανάπτυξης ποτέ να κάνεις σχετικό ερώτημα?

Μιλάω σοβαρά. Το λέω γιατί δεν πείθεσαι με τίποτα ότι κάνει ότι γουστάρει ο καθένας στη χώρα της φαιδράς...
 

Επισκέπτης
Κλώνε :rolleyes:

ναι OK, μόνο πες μας τον λόγο αγορές οικοπέδων προς ανέγερση πολυκατοικιών / αντιπαροχές και τo συζητάμε.


Είναι που δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις.
Εγω πάντως δεν έχω πάρει καμια αντιπαροχή.
Μόνο αγορές.
Κατα βάση την αντιπαροχή την προτιμάμε γιατι έχει μικρότερο ρίσκο αφού ξεκινάς με 2-3 δ/τα ήδη πουλημένα και πας για τα υπόλοιπα.
Επίσης έχει πολύ μικρότερο ρίσκο όσον αφορά την αρχαιολογία, οπότε σε περιοχές του Πειραια, Δάφνης και μερικές άλλες συνιστώ αντιπααροχη ανεπιφύλακτα.

Γενικά πάντως την προτιμούν οι ψιλοαπένταροι που δεν έχουν πολλά λεφτά και ποντάρουν στη δανειοδότηση για την ανέγερση και δεν θέλουν να πληρώνουν και οικόπεδο.

Αν δεν σε κάλυψα ζήτα κι άλλες διευκρινήσεις.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ναι καλά... όλοι πάμπλουτοι είστε εδω μέσα....

νομίζεις ότι με νοιάζει τι πιστεύεις..
Αυτοί που με ξέρουν, ξέρουν....

Αλλά έτσι είναι... Οταν βρίσκεις φουκαράδες και τους πίνεις το αίμα το παίζεις ιστορία.
Εκεί που δε σε παίρνει απλά δεν το πιστεύεις για να μη σου χαλάσει τη συνταγή.
Οπως και να χει στα πελέ μου.
Για να κάνεις περιουσία πρέπει να είσαι έξυπνος.
Για να τη διατηρήσεις πρέπει να είσαι σώφρων.
Για να μείνεις φτωχός πρέπει να συνηθίσεις στην καρπαζά των λαμόγιων.
 

Επισκέπτης
νομίζεις ότι με νοιάζει τι πιστεύεις..
Αυτοί που με ξέρουν, ξέρουν....

Αλλά έτσι είναι... Οταν βρίσκεις φουκαράδες και τους πίνεις το αίμα το παίζεις ιστορία.
Εκεί που δε σε παίρνει απλά δεν το πιστεύεις για να μη σου χαλάσει τη συνταγή.
Οπως και να χει στα πελέ μου.
Για να κάνεις περιουσία πρέπει να είσαι έξυπνος.
Για να τη διατηρήσεις πρέπει να είσαι σώφρων.
Για να μείνεις φτωχός πρέπει να συνηθίσεις στην καρπαζά των λαμόγιων.



Οταν κάνουμε συζήτηση και αντί να αντιπαραθέτεις επιχει΄ρήματα απλά επικαλείσαι το οικονομικό οσυ υπόβαθρο ούτε έξυπνο σε δείχνει ούτε καλο συνομιλητή....


Αντε και έχεις 4656545 μύρια, αυτο δεν είναι επιχείρημα...... δεν ξέρω αν στο΄έχει πει κανείς ως τωρα. Σκέψου το όμως...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Μιλάω σοβαρά. Το λέω γιατί δεν πείθεσαι με τίποτα ότι κάνει ότι γουστάρει ο καθένας στη χώρα της φαιδράς...

Τόση ώρα εσύ με το άι κιου που διαθέτεις δεν έχιες καταλάβει ότι τα χώνω γιατί ακριβώς δεν μπορώ να ανέχομαι να
κάνει ότι γουστάρει ο καθένας στη χώρα της φαιδράς...
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Γενικά πάντως την προτιμούν οι ψιλοαπένταροι που δεν έχουν πολλά λεφτά και ποντάρουν στη δανειοδότηση για την ανέγερση και δεν θέλουν να πληρώνουν και οικόπεδο.
Αυτό λέω και στον str8 - ότι δεν έχει καμία σχέση η αγορά με το θεσμό της αντιπαροχής που παίζει παραδοσιακά στην Ελλάδα.

Τέλος πάντων - το ξεχειλώσαμε το θέμα. Πάω να κάνω επίθεση στα γεμιστά. :grin:
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Τόση ώρα εσύ με το άι κιου που διαθέτεις δεν έχιες καταλάβει ότι τα χώνω γιατί ακριβώς δεν μπορώ να ανέχομαι να
Δε γαμιέσαι ρε μαλάκα - Stephen Hawking του bourdela.tv - αφού μας διασκεδάζεις χειμώνα καλοκαίρι. :rockon:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Οταν κάνουμε συζήτηση και αντί να αντιπαραθέτεις επιχει΄ρήματα απλά επικαλείσαι το οικονομικό οσυ υπόβαθρο ούτε έξυπνο σε δείχνει ούτε καλο συνομιλητή....


Αντε και έχεις 4656545 μύρια, αυτο δεν είναι επιχείρημα...... δεν ξέρω αν στο΄έχει πει κανείς ως τωρα. Σκέψου το όμως...

επιχείρημα είναι να λες ότι το 20% είναι νορμάλ περιθώριο κέρδους δλδ;
Επιχείρημα είναι να βρίσκεις ένα φουκαρά στην ανάγκη και να τον ξεζουμίζεις με όποιο τρόπο έχεις διαθέσιμο εκμεταλλευόμενος την αδυναμία του;

Από μικρός κατάλαβα ότι ελλείψει κράτους στην Ελλάδα ο φουκαράς είναι τελειωμένος.
Ο κάθε ανήθικος πούστης, από γιατρός μέχρι κατασκευαστής εκμεταλλεύεται το ίδιο τον φουκαρά στα Πετραλωνα με τον γόνο στο Καστρί.
Συντεχνίες παντού και πάντα να την πληρώνει ή ο αγαθός, ή ο τίμιος, ή ο φτωχός, ή ο μη κατέχων.
Και βεβαίως δεν έχω ανάγκη, και βεβαίως στ αρχίδια μου πόσο πουλάς.
Θα σου κατεβάζω όμως γαμωσταυρίδια γιατί εάν αισχροκερδείς κάλλιστα στη θέση του μαλάκα που εκμεταλλεύεσαι κατά συρροή και κατ εξακολούθηση θα  μπορούσα να είμαι εγώ.
Είναι αδιανόητο στην Ελλάδα της ΕΕ να μην πεινάς, ή να μην πεθαίνεις ή να μην κρυώνεις από τύχη. Α Δ Ι Α Ν Ο Η Τ Ο.

Εάν ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό να χέσω και τους νόμους και τα πτυχία και την επιχειρηματικότητάς σας και την εξυπνάδα σας.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Το 10% σε ποιον τομεα αναφερεται? Στην κατασκευη(εργοστασιο), στην χονδρεμπορια η στη λιανικη? Γιατι αν πιστευεις οτι μπορεις παγκοσμιως να διατηρησεις επιχειρηση ( στα 2 τελευταια ειδη τουλαχιστο) με 10% κερδος απο το οποιο αμα αφεραισεις το φορο και φπα μενουν 6% με τα οποια πρεπει να καλυψεις ολα σου τα λειτουργικα και να σου μεινει και κατι κοιμασαι τον υπνο του δικαιου!
μισό γιατί μιλάμε σε λάθος βάση.
Εγώ ομιλώ για 10% καθαρό με όλα συνυπολογισμένα.
σου φαίνεται κακό; άδικο;
 

Επισκέπτης
επιχείρημα είναι να λες ότι το 20% είναι νορμάλ περιθώριο κέρδους δλδ;
Επιχείρημα είναι να βρίσκεις ένα φουκαρά στην ανάγκη και να τον ξεζουμίζεις με όποιο τρόπο έχεις διαθέσιμο εκμεταλλευόμενος την αδυναμία του;

Από μικρός κατάλαβα ότι ελλείψει κράτους στην Ελλάδα ο φουκαράς είναι τελειωμένος.
Ο κάθε ανήθικος πούστης, από γιατρός μέχρι κατασκευαστής εκμεταλλεύεται το ίδιο τον φουκαρά στα Πετραλωνα με τον γόνο στο Καστρί.
Συντεχνίες παντού και πάντα να την πληρώνει ή ο αγαθός, ή ο τίμιος, ή ο φτωχός, ή ο μη κατέχων.
Και βεβαίως δεν έχω ανάγκη, και βεβαίως στ αρχίδια μου πόσο πουλάς.
Θα σου κατεβάζω όμως γαμωσταυρίδια γιατί εάν αισχροκερδείς κάλλιστα στη θέση του μαλάκα που εκμεταλλεύεσαι κατά συρροή και κατ εξακολούθηση θα  μπορούσα να είμαι εγώ.
Είναι αδιανόητο στην Ελλάδα της ΕΕ να μην πεινάς, ή να μην πεθαίνεις ή να μην κρυώνεις από τύχη. Α Δ Ι Α Ν Ο Η Τ Ο.

Εάν ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό να χέσω και τους νόμους και τα πτυχία και την επιχειρηματικότητάς σας και την εξυπνάδα σας.



"τι να με τσούζει μωρή μαλάκω με 5 σπίτια 6 αυτοκίνητα και 2 εξοχικά; "

Αν αυτο λέγεται επιχείρημα τότε το γαμοσταυρίδι είναι διάλογος...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom