Νέα

Παζάρι για νέο διαμέρισμα με κατασκευαστή γίνεται;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bordelman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 207K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
ερώτηση:
το θρεντ είναι παζάρι για νέο γαμήσι ή για νέο διαμέρισμα;
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
:-* :-* :-* :-* :boobies: :boobies: :boobies: :boobies:

ερώτηση:
το θρεντ είναι παζάρι για νέο γαμήσι ή για νέο διαμέρισμα;
εχει πέραση το κωλαρακι μου αυτον τον καιρο.

μαλλον θα πρεπει να βαλω κι εγω καμια φωτο με το καβλι μου απο τιποτα γαμησια. γινεται μοδα τελευταια..  :tooth: :tooth:
 

leopard

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουν 2009
Μηνύματα
374
Like
0
Πόντοι
1
Εγω δεν καταλαβαίνω προς τι τοσο μένος για τους εργολάβους.

Εχεις την ίδια κακία απέναντι στις τραγουδίστριες, τους ιδιοκτήτες νυχτ. κέντρων, τους βιομήχανους, τους πλοικτήτες?

Βγάζεις απλό ξεκάθαρο κόμπλεξ (και ολίγον απο ενδειξη ψυχασθενειας με το να αναφέρεις τόσες φορές τη συγκεκριμένη φραση)
Για κοιτάξου λίγο......
Κοίτα klwnos, όλοι λίγο πολύ ή πήραμε κανά σπίτι με δάνειο ή πήραν συγγενείς μας. Αυτό που δεν αρέσει στο κόσμο, ούτε και σε μένα, είναι όλο αυτό το φαγοπότι με τα μαύρα και αδήλωτα χρήματα που παίρνετε. Μην κάνεις το μαλάκα σε αυτό αφού γίνεται καθημερινά. Μετά κάποιοι σίγουρα ενοχλούνται από το γεγονός ότι στην  οικοδομή πια δεν δουλεύουν δικοί μας, αλλά ξένοι που δεν τους κολλάτε ΙΚΑ, ή τους κολλάτε τα απαραίτητα ένσημα για να πάρουν την άδεια παραμονής τους. Εγώ στην είχα ξαναπεί πιο παλιά από ότι θυμάμαι. Δεν έχω μένος ούτε με σένα ούτε με εργολάβους. Αλλά πρέπει να δεις λίγο και τις ευθύνες σας.
Τελικά είσαι κοριτσάκι??
 

leopard

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουν 2009
Μηνύματα
374
Like
0
Πόντοι
1
Εγω δεν καταλαβαίνω προς τι τοσο μένος για τους εργολάβους.

Εχεις την ίδια κακία απέναντι στις τραγουδίστριες, τους ιδιοκτήτες νυχτ. κέντρων, τους βιομήχανους, τους πλοικτήτες?

Βγάζεις απλό ξεκάθαρο κόμπλεξ (και ολίγον απο ενδειξη ψυχασθενειας με το να αναφέρεις τόσες φορές τη συγκεκριμένη φραση)
Για κοιτάξου λίγο......
Εγώ τουλάχιστον δεν είμαι εμπαθής.
Η εμπάθεια δηλώνει βλακεία.
 

Επισκέπτης
Κοίτα klwnos, όλοι λίγο πολύ ή πήραμε κανά σπίτι με δάνειο ή πήραν συγγενείς μας. Αυτό που δεν αρέσει στο κόσμο, ούτε και σε μένα, είναι όλο αυτό το φαγοπότι με τα μαύρα και αδήλωτα χρήματα που παίρνετε. Μην κάνεις το μαλάκα σε αυτό αφού γίνεται καθημερινά. Μετά κάποιοι σίγουρα ενοχλούνται από το γεγονός ότι στην  οικοδομή πια δεν δουλεύουν δικοί μας, αλλά ξένοι που δεν τους κολλάτε ΙΚΑ, ή τους κολλάτε τα απαραίτητα ένσημα για να πάρουν την άδεια παραμονής τους. Εγώ στην είχα ξαναπεί πιο παλιά από ότι θυμάμαι. Δεν έχω μένος ούτε με σένα ούτε με εργολάβους. Αλλά πρέπει να δεις λίγο και τις ευθύνες σας.
Τελικά είσαι κοριτσάκι??


Οσον αφορα τα μαύρα, δικιο εχεις... Αλλά είμαστε οι μόνοι? (π.χ. οι καφετεριάρχες και καταστηματάρχες και λοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες δηλώνουν περισσότερα?)

Δεν δουλεύουν δικοί μας στα επαγγέλματα που δεν θελουν να δουλέψουν

Τους κολλάμε τα απαραίτητα ένσημα που ελέγχονται απο το ΙΚΑ, δεν είναι τα πραγματικά αλλά είναι αρκετά κοντά και κυρίως πολύ πολύ καλύτερα απο οποιαδήποτε περιοδο στο παρελθον (και παλι γινεται ο,τι ΑΚΡΙΒΩΣ σε ολη την ελληνική κοινωνία, πχ. περισσοτερα απο οσα θα κολλήσεις εσυ οταν φτιάξεις μόνος σου κάποιο σπίτι)

Ειμαστε Ελληνες επιχειρηματίες και κάνουμε ακριβως ό,τι και οι υπολοιποι επιχειρηματίες.

Ναι, κοριτσάκι είμαι (..... οκ μη βαρατε, μεγαλοκοπέλα)
 

leopard

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουν 2009
Μηνύματα
374
Like
0
Πόντοι
1
Οσον αφορα τα μαύρα, δικιο εχεις... Αλλά είμαστε οι μόνοι? (π.χ. οι καφετεριάρχες και καταστηματάρχες και λοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες δηλώνουν περισσότερα?)

Δεν δουλεύουν δικοί μας στα επαγγέλματα που δεν θελουν να δουλέψουν

Τους κολλάμε τα απαραίτητα ένσημα που ελέγχονται απο το ΙΚΑ, δεν είναι τα πραγματικά αλλά είναι αρκετά κοντά και κυρίως πολύ πολύ καλύτερα απο οποιαδήποτε περιοδο στο παρελθον (και παλι γινεται ο,τι ΑΚΡΙΒΩΣ σε ολη την ελληνική κοινωνία, πχ. περισσοτερα απο οσα θα κολλήσεις εσυ οταν φτιάξεις μόνος σου κάποιο σπίτι)

Ειμαστε Ελληνες επιχειρηματίες και κάνουμε ακριβως ό,τι και οι υπολοιποι επιχειρηματίες.

Ναι, κοριτσάκι είμαι (..... οκ μη βαρατε, μεγαλοκοπέλα)
Σε κάθε επιχείρηση γίνεται η φάση με τα μαύρα, δεν είστε σίγουρα οι μόνοι, φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ κιόλας.
 

leopard

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουν 2009
Μηνύματα
374
Like
0
Πόντοι
1
Οσον αφορα τα μαύρα, δικιο εχεις... Αλλά είμαστε οι μόνοι? (π.χ. οι καφετεριάρχες και καταστηματάρχες και λοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες δηλώνουν περισσότερα?)

Δεν δουλεύουν δικοί μας στα επαγγέλματα που δεν θελουν να δουλέψουν

Τους κολλάμε τα απαραίτητα ένσημα που ελέγχονται απο το ΙΚΑ, δεν είναι τα πραγματικά αλλά είναι αρκετά κοντά και κυρίως πολύ πολύ καλύτερα απο οποιαδήποτε περιοδο στο παρελθον (και παλι γινεται ο,τι ΑΚΡΙΒΩΣ σε ολη την ελληνική κοινωνία, πχ. περισσοτερα απο οσα θα κολλήσεις εσυ οταν φτιάξεις μόνος σου κάποιο σπίτι)

Ειμαστε Ελληνες επιχειρηματίες και κάνουμε ακριβως ό,τι και οι υπολοιποι επιχειρηματίες.

Ναι, κοριτσάκι είμαι (..... οκ μη βαρατε, μεγαλοκοπέλα)
Πάντως στα νυχτερινά κέντρα γίνεται η πιο μεγάλη φάση με τα "μαύρα". Μιλάμε για πολλά γκαφρά!
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Οσον αφορα τα μαύρα, δικιο εχεις... Αλλά είμαστε οι μόνοι? (π.χ. οι καφετεριάρχες και καταστηματάρχες και λοιποι ελεύθεροι επαγγελματίες δηλώνουν περισσότερα?)

Δεν δουλεύουν δικοί μας στα επαγγέλματα που δεν θελουν να δουλέψουν

Τους κολλάμε τα απαραίτητα ένσημα που ελέγχονται απο το ΙΚΑ, δεν είναι τα πραγματικά αλλά είναι αρκετά κοντά και κυρίως πολύ πολύ καλύτερα απο οποιαδήποτε περιοδο στο παρελθον (και παλι γινεται ο,τι ΑΚΡΙΒΩΣ σε ολη την ελληνική κοινωνία, πχ. περισσοτερα απο οσα θα κολλήσεις εσυ οταν φτιάξεις μόνος σου κάποιο σπίτι)

Ειμαστε Ελληνες επιχειρηματίες και κάνουμε ακριβως ό,τι και οι υπολοιποι επιχειρηματίες.

Ναι, κοριτσάκι είμαι (..... οκ μη βαρατε, μεγαλοκοπέλα)

Εκείνο όμως που έχουμε δείξει εδώ μέσα με απτά παραδείγματα είναι ότι οι τιμές των ακινήτων είναι όχι απλά υψηλές αλλά πέρα από κάθε λογική. Και έχουν γίνει συγκρίσεις με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες και τις ΗΠΑ. Επίσης έχουν γίνει προσπάθειες να υπολογιστούν μερικοί πραγματικοί δείκτες (όπως τι ποσοστό του μέσου εισοδήματος αντιπροσωπεύει η δόση ενός τυπικού στεγαστικού δανείου).
Έχουν γίνει εκτιμήσεις του επί πλέον κόστους που επιβαρύνει μία τυπική οικοδομή ο αντισεισμικός κανονισμός.
Όπως και να το δει κανείς, από όποια πλευρά και αν το εξετάσει, η αλήθεια είναι ότι μέχρι πολύ πρόσφατα οι τιμές των ακινήτων δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Τρανό παράδειγμα οι 470.000 που ζητά κάποιος σήμερα για 120 τετραγωνικά πρώτου στα πεδινά των Βριλησσίων (Α' Ζώνη).

Υπάρχει τέλος το επιχείρημα ότι όλα στην Ελλάδα είναι υπερτιμημένα πλην όμως παρόλο που το επιχείρημα αυτό δεν ισχύει απόλυτα (πχ οι τιμές των ηλεκτρικών ειδών) η υπερτίμηση των ακινήτων ξεπερνάει κάθε άλλο αγαθό.
Διότι ακόμη και στην στρεβλή ελληνική αγορά ένας υποτυπώδης ανταγωνισμός λειτουργεί. Για παράδειγμα, και το γάλα είναι υπερτιμημένο, αλλά ο Βγενόπουλος έκανε την κίνηση και έριξε τις τιμές.

Οπότε αυτά περί επιχειρηματιών και η αέναη κλάψα ότι όλοι κάνουν έτσι, ότι όλοι κλέβουν οπότε ας κλέψω όσο περισσότερο με πέρνει, δεν ισχύουν απόλυτα.
Έτσι δεν είναι;

Για να δούμε κανένας εργολάβος - επιχειρηματίας (τρέμε Trump) θα μιμηθεί τον Βγενόπουλο;
 

Επισκέπτης
Εκείνο όμως που έχουμε δείξει εδώ μέσα με απτά παραδείγματα είναι ότι οι τιμές των ακινήτων είναι όχι απλά υψηλές αλλά πέρα από κάθε λογική. Και έχουν γίνει συγκρίσεις με άλλες Ευρωπαϊκές χώρες και τις ΗΠΑ. Επίσης έχουν γίνει προσπάθειες να υπολογιστούν μερικοί πραγματικοί δείκτες (όπως τι ποσοστό του μέσου εισοδήματος αντιπροσωπεύει η δόση ενός τυπικού στεγαστικού δανείου).
Έχουν γίνει εκτιμήσεις του επί πλέον κόστους που επιβαρύνει μία τυπική οικοδομή ο αντισεισμικός κανονισμός.
Όπως και να το δει κανείς, από όποια πλευρά και αν το εξετάσει, η αλήθεια είναι ότι μέχρι πολύ πρόσφατα οι τιμές των ακινήτων δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Τρανό παράδειγμα οι 470.000 που ζητά κάποιος σήμερα για 120 τετραγωνικά πρώτου στα πεδινά των Βριλησσίων (Α' Ζώνη).

Υπάρχει τέλος το επιχείρημα ότι όλα στην Ελλάδα είναι υπερτιμημένα πλην όμως παρόλο που το επιχείρημα αυτό δεν ισχύει απόλυτα (πχ οι τιμές των ηλεκτρικών ειδών) η υπερτίμηση των ακινήτων ξεπερνάει κάθε άλλο αγαθό.
Διότι ακόμη και στην στρεβλή ελληνική αγορά ένας υποτυπώδης ανταγωνισμός λειτουργεί. Για παράδειγμα, και το γάλα είναι υπερτιμημένο, αλλά ο Βγενόπουλος έκανε την κίνηση και έριξε τις τιμές.

Οπότε αυτά περί επιχειρηματιών και η αέναη κλάψα ότι όλοι κάνουν έτσι, ότι όλοι κλέβουν οπότε ας κλέψω όσο περισσότερο με πέρνει, δεν ισχύουν απόλυτα.
Έτσι δεν είναι;

Για να δούμε κανένας εργολάβος - επιχειρηματίας (τρέμε Trump) θα μιμηθεί τον Βγενόπουλο;



Το πολύ μπλα μπλά δεν μου πάει.
Εχεις δει τιμές οικοπέδων?
Ποια κλάψα? Αλλοι κλαίγονται εδω μέσα...

Οταν ο κάθες παπάρας που πιάνει 5 φράγκα σηκώνει πολυκατοικία (ιδίως τον καλό καιρό των δανείων) μόνο με το ολιγοπώλειο του γάλακτος δεν μπορεις να μας συγκρίνεις...
Για να δω... ποιος κατασκευαστης θα δουλέψει με κέρδος κάτω του  10-20% να γελάω.
Θα βάλεις 1.000.000 € σε μια ΜΕΣΗ!! οικοδομη και θα περιμένεις κέρδος 5%??????????????
Δεν θα προτιμήσεις να τα βάλεις στην τράπεζα κλειστα και με μηδενικό ρίσκο?

Μα καλα περιμένετε για μαλάκες?
 

Επισκέπτης
Αν κάτι είναι φουσκωμένο είναι ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ
Και μάντεψε ποιοι είναι οι οικοπεδούχοι....
ναι, οι παπάρες που μετά κλαίγονται για τις τιμές των διαμερισμάτων....

 

Επισκέπτης
Όπως και να το δει κανείς, από όποια πλευρά και αν το εξετάσει, η αλήθεια είναι ότι μέχρι πολύ πρόσφατα οι τιμές των ακινήτων δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Τρανό παράδειγμα οι 470.000 που ζητά κάποιος σήμερα για 120 τετραγωνικά πρώτου στα πεδινά των Βριλησσίων (Α' Ζώνη).

Αν μου βρεις πόσο κάνει ένα οικοπεδο στα Βριλήσσια τοτε μόνο μπορούμε να συζητήσουμε...
τα λοιπα είναι μπουρμπούτσαλα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Το πολύ μπλα μπλά δεν μου πάει.
Εχεις δει τιμές οικοπέδων?
Ποια κλάψα? Αλλοι κλαίγονται εδω μέσα...

Οταν ο κάθες παπάρας που πιάνει 5 φράγκα σηκώνει πολυκατοικία (ιδίως τον καλό καιρό των δανείων) μόνο με το ολιγοπώλειο του γάλακτος δεν μπορεις να μας συγκρίνεις...
Για να δω... ποιος κατασκευαστης θα δουλέψει με κέρδος κάτω του  10-20% να γελάω.
Θα βάλεις 1.000.000 € σε μια ΜΕΣΗ!! οικοδομη και θα περιμένεις κέρδος 5%??????????????
Δεν θα προτιμήσεις να τα βάλεις στην τράπεζα κλειστα και με μηδενικό ρίσκο?

Μα καλα περιμένετε για μαλάκες?

όχι περιμένω νορμάλ ανθρώπους που γουστάρουνε να δουλεύουνε για 5% και να χτίζουν 10 οικοδομές το χρόνο δουλεύοντας σα σκυλιά από μαλάκες που θέλουν με δυό οικοδομές να βγάλουν λεφτά για μια δεκαετία.

Ο κλασσικός μαλάκας έλληνας που θέλει αυτός να τρώει με χρυσά εις βάρος των μαλάκων που ψάχνει και όταν του λες καλά μαλάκας είσαι που ζητάς τόσα;
απαντά εγώ μαλάκας είμαι να μην αισχροκερδώ;

Το τρελλό γέλιο είναι σε μαλάκες που σου ζητάνε λχ. 600 χιλιάρια για σπίτι 450 και σου λένε και ένα επιπλέον πάρκινγκ δώρο (γύρω στα 30 χιλιάρια το πάρκινγκ).
Δεν είστε απλά μαλάκες.
Είστε ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΜΑΛΑΚΕΣ. Και πιο μαλάκες ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΤΑ ΣΚΑΝΕ.
ΤΟΝΟΥΣ.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.666
Like
8
Πόντοι
66
Αν μου βρεις πόσο κάνει ένα οικοπεδο στα Βριλήσσια τοτε μόνο μπορούμε να συζητήσουμε...
τα λοιπα είναι μπουρμπούτσαλα.
Κλώνε :rolleyes:

ναι OK, μόνο πες μας τον λόγο αγορές οικοπέδων προς ανέγερση πολυκατοικιών / αντιπαροχές και τo συζητάμε.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Αν μου βρεις πόσο κάνει ένα οικοπεδο στα Βριλήσσια τοτε μόνο μπορούμε να συζητήσουμε...
τα λοιπα είναι μπουρμπούτσαλα.
πρόβλημά σου. Να διαπραγματευτείς με άλλη βάση, να μην παίρνεις ένα κάρο δάνεια για να δουλεύεις με 30 40 % κέρδος. ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΜΙΛΑΤΕ ΚΙΟΛΑΣ.
Κλαφτε τώρα.
Θα έχει πολύ κλάμα.
Και δεν είναι θέμα κλάδου. Θέμα νοοτροπίας λαού είναι.

Υ.Γ.
Ιδιοι καριόληδες και οι βενζινοπώλες. Πριν ανακοινωθούν οι φόροι στα καύσιμα αυξάνουν τη βενζίνη 5%. Πριν καν δημοσιευθεί το ΦΕΚ.
Ουστ λαμόγια.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom