Νέα

Νίκος Γκάλης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα rory6gal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 584
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

dinn

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2009
Μηνύματα
726
Like
41
Πόντοι
6
30 χρονια απο το μαγικο '87
"Αν εγώ είμαι ο γιός του Διαβόλου,ο Γκάλης είναι ο ίδιος ο Διάβολος".Χωρις Γκαλη να κει πουθεναδες τεταρτοι μια ζωη θα ειμασταν οπως ολη την επομενη δεκαετια που του κοψαν το Μπασκετ ηταν ο Key Factor οπως και ο Ρεχαγκελ στο αλλο επος του Euro 2004.Νικος Γκαλης το μεγαλυτερο αθλητικο ταλεντο που περασε απο οποιοδηποτε αθλημα στην Ελλαδα ,ενας real life υπερηρωας των παιδικων/νεανικων μας χρονων...Θα
επρεπε να υπαρχει οικουμενικη αποθεωση για καποιον τυπο ,που ηρθε απο
Αμερικη πριν 40 χρονια και σε εβγαλε απο την βλαχομπαροκ μιζερια σου
Νεοελληνα, με το απιστευτο μεγαλειο του που στιλβωθηκε εκτος της
Ελληνικης κοινωνιας του φθονου και του εμποδισμου.Βεβαια ομαδικο ηταν το αθλημα και παραγοντικη υποστηριξη χρειαζοταν, ειχε ο Γκαλης διπλα παικτες παγκοσμιου κλάσης οπως ο Φανης ο Γιαννακης και Φασουλας και Βασιλακοπουλο στα παρασκηνια αν και του κοψε την Εθνικη το 92  και  τα εσπασαν μεταξυ τους μετα.Το '87 ηταν δηλωτικο του μετασχηματισμου και της βελτιωσης του επιπεδου της Ελλαδας απο Βαλκανικη μπανανια σε συγχρονο Ευρωπαικο Κρατος.



(θεικη μιξη με το αλλο καλτ συμβολο των 80s τον μεγα Freddie Mercury σε αυτο το βιντεο...ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ Ο ΓΚΑΛΗΣ ΜΑΓΕΙΑ!)
 

Επισκέπτης
Κατά την γνώμη μου εμείς που έχουμε δει τον Γκάλη να παίζει μπάκετ δεν μπορούμε να τον συγκρίνουμε ούτε με τον Διαμαντίδη ούτε με τον Σπανούλη.Για μας πρόκεται για ιεροσυλία.Φυσικά και ήταν άλλο το μπάσκετ τότε και άλλο σήμερα αλλά ο τύπος έμπαινε στο γήπεδο και έκανε παπάδες.Μερικές από τις ατάκες που έχουν πει για τον Νικ




Ανέστης Πεταλίδης («Πατριάρχης» του Άρη και ο άνθρωπος που έφερε στην Ελλάδα τον Γκάλη)
«Γράφτε ότι θέλετε τώρα. Σε λίγο καιρό θα τα πάρετε όλα πίσω...»
(Στους δημοσιογράφους μετά μετά τις πρώτες μέτριες εμφανίσεις του Γκάλη)

Αλεξάντερ Γκομέλσκι (Για χρόνια προπονητής της Ε.Σ.Σ.Δ.)
«Ο Γκάλης είναι ο παίκτης του 21ου αιώνα. Του βγάζω το καπέλο»


Αλεξάντερ Πέτροβιτς (Παίκτης και προπονητής, αδελφός του μυθικού Ντράζεν)
«O Nτράζεν μπορεί να είναι ο αδερφός μου, αλλά για καλύτερο αθλητή του 1987 ψήφισα τον Γκάλη...»

Αντόνιο Ντίαζ Μιγκέλ (Προπονητής της Ισπανίας)
«Ελάτε κόψτε τη πλάκα. Έχετε φέρει τον Γκάλη μαζί σας, αλλά μου τον κρύβετε!»
(Προς την αποστολή της Εθνικής Ελλάδος, πριν τον αγώνα των δύο ομάδων στο Μουντομπάσκετ του 1990)



Ντράζεν Πέτροβιτς
«Αν εγώ είμαι ο γιός του διαβόλου, τότε ο Γκάλης είναι ο ίδιος ο διάβολος...»



Αρβίντας Σαμπόνις
«Αν ο Γκάλης θέλει να βάλει καλάθι, θα το βάλει όποιος κι αν είναι ο αντίπαλος...»




Μάικλ Τζόρνταν
«Δεν περίμενα ποτέ ότι θα υπήρχε ένας τόσο καλός σκόρερ στην Ευρώπη και ειδικότερα στην Ελλάδα»




Μπομπ ΜακΑντού
«Είδα τον Γκάλη να κάνει πράγματα, που δεν γινόντουσαν ούτε στους Λέικερς και τους Σέλτικς»



Bόιτσεκ Kραϊόφσκι (Προπονητής της Λεχ Πόζναν)
«Για να σταματήσουμε τους υπόλοιπους παίκτες κάναμε τα σχέδια μας. Για τον Γκάλη κάναμε την προσευχή μας!»



Pουντ Χάρεβαϊν (Προπονητής της Ολλανδίας)
«Ξέρω έναν τρόπο να σταματήσουμε τον Γκάλη. Να τον κλειδώσουμε στο ξενοδοχείο!»



Ντορόν Τζαμσί
«Με τον Γκάλη δεν ασχολούμασταν πριν τον αγώνα. Αφού ξέραμε πως ότι και να κάνουμε θα μας έβαζε 40 πόντους...»



Σεργκέι Μπέλοφ
«Ποτέ δεν μπορούσα φανταστώ ότι υπάρχει ένα παίκτης που θα μπορούσε να νικήσει μόνος του την Σοβιετική Ένωση! Τον θαυμάζω!»



Ζόραν Λούκιτς (Προπονητής)
«Αν κάποιος δεν ξέρει τον Γκάλη, τότε δεν ξέρει από μπάσκετ...»
(Στους δημοσιογράφους, πριν τον τιμητικό αγώνα του Άρη προς τιμήν του Νίκου Γκάλη το
οταν οι μεγαλοι του αθληματος εχουν πει αυτα για τον Νικο Γκαλη ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.439
Like
27.641
Πόντοι
5.506
ρε είσαι άρρωστος; Δηλαδή για να μην τον απαξιώνουμε πρέπει να πούμε ντε και καλά ότι είναι ο καλύτερος Ευρωπαίος  μπασκετμπολίστας όλων των εποχων; Τι είναι αυτά;
ασε ρε απο δω...ντροπη σας και δικη του που επαιξε στον βαζελα
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.439
Like
27.641
Πόντοι
5.506
Κανείς δεν μπορεί να απαξιώσει το Γκάλη τύπε. Απλά αν το δεις αντικειμένικά υπάρχει μια χούφτα Ευρωπαίοι που ήταν ανώτεροι απ'αυτόν (Σαμπόνις, Νοβίτσκι).

Ναι, γιατί χρειάζονταν κλαδική ο Μπέλοφ, o Όσκαρ Σμιντ και ο Ντράζεν.  :rolleyes:
εμενα δεν μου αρεσουν αυτες οι γενικευσεις......
αλλα κοιτα βαλε εναν καλυτερο και βγαλε με ελαφρια καρδια τον γκαλη...
και σκεψου ολο το πακετο ε?
ελλαδα εσσδ γιουγκι....νοβισκι? μαλλον γελανε ο πετρες
 

diomides

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2009
Μηνύματα
9.814
Κριτικές
1
Like
155
Πόντοι
166
ο Γκάλης θεωρείτε καλύτερος από τον Πέτροβιτς; Ακόμα και από τον κουκοτσ , τον νοβιτσκι; Και άλλους που εγώ προσωπικά δε τους έχω προλάβει όπως ο Μπέλοφ και τσοσιτσ.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.943
Πόντοι
2.356
Είσαι ΘΕΟΣ,είσαι ΘΕΟΣ,είσαι ΘΕΟΣ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ :rockon:

odysseas-tavlopoulos-gkalis-ag-varvara.jpg
 

Επισκέπτης
καλυτερος ελληνας , ναι

καλυτερος ευρωπαιος , οχι , ειναι υπερβολη
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.439
Like
27.641
Πόντοι
5.506
καλυτερος ο μαραντονα η ο πελε?
απαντηση δεν υπαρχει


ντροπη σας ρε βαζελες μονο αυτο εχω να πω....
ντροπη που φορεσε την φανελα σας
 

diomides

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2009
Μηνύματα
9.814
Κριτικές
1
Like
155
Πόντοι
166
καλυτερος ελληνας , ναι

καλυτερος ευρωπαιος , οχι , ειναι υπερβολη
εγώ είπα το εξής. Ο Γκάλης είναι το ελληνικό μπάσκετ. Αν δεν υπήρχε αυτός ζω δε θα υπήρχε ελληνικό μπάσκετ. Τέλεια   και παύλα. Από εκεί και πέρα καθαρά μπασκετικά ήταν μια καλαθομηχανη με φοβερή προσωπικοτητα. Αυτό ηταν. Για να είσαι ο μεγαλύτερος Ευρωπαίος μπασκετμπολίστας όλων των εποχών δε φτάνουν αυτά μονο. Τι να λέμε τώρα. Ο
 

fouxter

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2012
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
1
Like
1.268
Πόντοι
216
30 χρονια απο το μαγικο '87
"Αν εγώ είμαι ο γιός του Διαβόλου,ο Γκάλης είναι ο ίδιος ο Διάβολος".Χωρις Γκαλη να κει πουθεναδες τεταρτοι μια ζωη θα ειμασταν οπως ολη την επομενη δεκαετια που του κοψαν το Μπασκετ ηταν ο Key Factor οπως και ο Ρεχαγκελ στο αλλο επος του Euro 2004.Νικος Γκαλης το μεγαλυτερο αθλητικο ταλεντο που περασε απο οποιοδηποτε αθλημα στην Ελλαδα ,ενας real life υπερηρωας των παιδικων/νεανικων μας χρονων...Θα
επρεπε να υπαρχει οικουμενικη αποθεωση για καποιον τυπο ,που ηρθε απο
Αμερικη πριν 40 χρονια και σε εβγαλε απο την βλαχομπαροκ μιζερια σου
Νεοελληνα, με το απιστευτο μεγαλειο του που στιλβωθηκε εκτος της
Ελληνικης κοινωνιας του φθονου και του εμποδισμου.Βεβαια ομαδικο ηταν το αθλημα και παραγοντικη υποστηριξη χρειαζοταν, ειχε ο Γκαλης διπλα παικτες παγκοσμιου κλάσης οπως ο Φανης ο Γιαννακης και Φασουλας και Βασιλακοπουλο στα παρασκηνια αν και του κοψε την Εθνικη το 92  και  τα εσπασαν μεταξυ τους μετα.Το '87 ηταν δηλωτικο του μετασχηματισμου και της βελτιωσης του επιπεδου της Ελλαδας απο Βαλκανικη μπανανια σε συγχρονο Ευρωπαικο Κρατος.


(θεικη μιξη με το αλλο καλτ συμβολο των 80 τον μεγα Freddie Mercury σε αυτο το βιντεο)
τα ειπες ολα οπως ειναι
αυτο ακριβως εκανε αυτος ο υπερηρωας
κ ισως μας ηταν κ πολυς για εδω γτ φουσκωσανε κ τα μυαλα μας
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.439
Like
27.641
Πόντοι
5.506
1)Γράψε ελληνικά γιατί δεν κατάλαβα γρυ απ'όσα λες.

2)Ο Νοβίτσκι συμπληρώνει 20 χρόνια πρωταγωνιστής στο ΝΒΑ. Μετράει ένα πρωτάθλημα και 30000 πόντους. Έχει το ύψος 2.13 αλλά παίζει γκαρντ.
Σόρυ αν σου χαλάω τα όνειρα τύπε αλλά αντικειμενικά είναι ο καλύτερος Ευρωπαίος όλων των εποχών.
α) ειρωνευσε και σε γραφω στα αρχιδια μου
β)νοβιτσκι δεν υπαρχει αν υπαρχει γκαλης κουκοτς σαμπονιτς και πολλοι αλλοι....αλλο ισως το πετυχημενος και αλλο το ταλεντο.
σορυ που σου χαλαω την μαλακια που σε βαραει αλλα μπασκετ δεν τοχεις...
τα καταλαβες τα ελληνικα μου η να στα πω και γαλλικα?
ο νοβισκι παλευει με τον διαμαντιδη και τον σπανουλη για τον αν θα μπουν στην ιστορια του μπασκετ...ο γκασολ ειναι μακραν καλυτερος
 

Τσάρκας4

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.426
Like
780
Πόντοι
96
Ο Γκάλης δεν είναι ευρωπαίος , είναι αμερικάνος .Εκεί γεννήθηκε και έμαθε μπάσκετ και αν δεν έπαιζε  στα ντραφτ με τον μπερντ ή τον μάτζικ, για μια θέση δεν θα είχε έλθει στην Ελλάδα αλλά θα έπαιζε στο ΝΒΑ.Σύμπτωση που ήλθε εδώ.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.439
Like
27.641
Πόντοι
5.506
εγώ είπα το εξής. Ο Γκάλης είναι το ελληνικό μπάσκετ. Αν δεν υπήρχε αυτός ζω δε θα υπήρχε ελληνικό μπάσκετ. Τέλεια  και παύλα. Από εκεί και πέρα καθαρά μπασκετικά ήταν μια καλαθομηχανη με φοβερή προσωπικοτητα. Αυτό ηταν. Για να είσαι ο μεγαλύτερος Ευρωπαίος μπασκετμπολίστας όλων των εποχών δε φτάνουν αυτά μονο. Τι να λέμε τώρα. Ο
δεν εβλεπες πριν τον γκαλη μπασκετ τυπε?...να σου θυμσω οτι ειχαμε επιτυχιες πριν τον γκαλη πολυ καλες...
ακομα και ο βαζελας
 

fouxter

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2012
Μηνύματα
4.016
Κριτικές
1
Like
1.268
Πόντοι
216
Ο Γκάλης δεν είναι ευρωπαίος , είναι αμερικάνος .Εκεί γεννήθηκε και έμαθε μπάσκετ και αν δεν έπαιζε  στα ντραφτ με τον μπερντ ή τον μάτζικ, για μια θέση δεν θα είχε έλθει στην Ελλάδα αλλά θα έπαιζε στο ΝΒΑ.Σύμπτωση που ήλθε εδώ.
ο γκαλης ειναι ολοκληρη η μπασκετικη ελλαδα
ο γκαλης εμαθε σε ενα ολοκληρο λαο το πορτοκαλι χρωμα
ο γκαλης εμαθε στον καθε ενα μας τι ωρα πρεπει να ανοιγει αυτο το ασπρομαυρο κουτι να βλεπουμε κ να θαυμαζουμε κ να νιωθουμε υπερηφανοι
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.439
Like
27.641
Πόντοι
5.506
Ο Γκάλης δεν είναι ευρωπαίος , είναι αμερικάνος .Εκεί γεννήθηκε και έμαθε μπάσκετ και αν δεν έπαιζε  στα ντραφτ με τον μπερντ ή τον μάτζικ, για μια θέση δεν θα είχε έλθει στην Ελλάδα αλλά θα έπαιζε στο ΝΒΑ.Σύμπτωση που ήλθε εδώ.
ο γιαννης τι ειναι?
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom