Νέα

Νέες φωτιές στην Αττική

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Manost
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 12 άτομα (0 μέλη και 12 επισκέπτες)

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.927
Κριτικές
184
Like
44.269
Πόντοι
21.896
Αν όλα τα σπίτια είχαν από μια 25αρα πισίνα δεν θα φτάναμε σε αυτό το χάλι σήμερα...:coffee:
Κυνηγάνε όσους έχουν πισίνες φορολογώντας τους
Κυνηγάνε όσους κάνουν επιφανειακές γεωτρύσεις ζητώντας άδεια για αυτές κ χαρτο Βασίλειο για να εγκριθεί παρά μόνο αν βρίσκεσαι σε πηγή που περνάει ο Αμαζόνιος
Γενικά χτυπάνε το νοικοκύρη πισινατο Παραλή για να επωφεληθεί ο άστεγος .

.κράτος μετά σού λέει
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.162
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.302
Like
3.559
Πόντοι
1.706
Για να το κάνω πιο σαφές και να το κλείσω εδώ :


Για εμένα θα έπρεπε εξ αρχής να υπάρχει σχέδιο στην δόμηση, και στις άδειες που δίνονται για να χτίσεις σε τέτοιες περιοχές. Κοινός σπίτια που δεν πληρούν μέτρα πυροπροστασίας...καθορισμένα από φεκ και προσδιορισμένα από μηχανικούς και την πυροσβεστική....δεν θα έπρεπε να έχουν χτιστεί καν.

Επειδή αυτό προφανώς ούτε έγινε ούτε μπορεί να αλλάξει κάτι τόσο δραστικά....υπάρχουν διάφορα μέτρα που μπορείς να πάρεις είτε αρέσει στους ιδιοκτήτες είτε όχι. Όπως για παράδειγμα στα ασανσέρ πολ/κιών πλέον απαγορεύεται να εγκαταστήσεις ασασνέρ χωρίς προστατευτική πόρτα αν δεν κάνω λάθος. Δεν μπορείς να ξηλώσεις όλες τις παλιές αλλά μπορείς να υποχρεώσεις σιγά σιγά να αλλάξουν και οπωσδήποτε κάθε νέα εγκατάσταση να τηρεί τις προδιαγραφές.

Προφανώς η πολιτεία δεν εφαρμόζει τόσο σκληρά μέτρα για να μην γίνει δυσάρεστη στα ψηφαλάκια της. Όπως έιπα ένα οικόπεδο τους έβαλε να καθαρίσουν και τα έκανε σκατά.

Κόβεις και καθαρίζεις το οικόπεδο σου αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό. Όσο για το τσιγάρο....εγώ θα ήθελα να περάσει νόμος που να προβλέπει πρόστιμο 1.000.000 για όποιον ανάβει φωτιά χωρίς άδεια για να κάψει σκουπίδια κτλπ.

Ο πυροσβέστης όχι μόνο μπορεί ΑΛΛΑ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ κιόλας στα μέτρα προστασίας των εγκαταστάσεων. και θα στο εξηγήσω και αν θες δέξου το :

Η κάθε εγκατάσταση πλέον, για να πάρει άδεια πρέπει να τηρεί κάποια μέτρα....ειδικά στο θέμα της πυρκαγιάς και ανάλογα με την εγκατάσταση προβλέπεται δίκτυο πυρόσβεσης με μάνικες κτλπ....αυτά δεν είναι πχ σε ενα σχολείο να τα χρησιμοποιήσουν οι καθηγήτριες (αν και σε πολλές εταιρείες πχ εκπαιδεύονται)...είναι για να τα βρει η πυροσβεστική όταν θα πάει...αφού σε τέτοιες περιτπώσεις υπάρχει σχέδιο για να εκκενωθεί το κτίριο.

Δεν ισχύει αυτό που λες για το που βασίζεται ο πυροσβέστης και αν κάθε σπίτι σε τέτοιες περιοχές είχε δική του δεξαμενή και αυξημένα μέτρα ο πυροσβέστης θα ήταν πιο αποτελεσματικός.

Αυτά.
Έλα ρε παλικάρι μου, έλα τώρα.
Τι κάθεσαι και μου μπερδεύεις εγκαταστάσεις μιας επιχείρησης ή ενός μεγάλου κτιρίου με σπίτια για το πόπολο.
Αυτά που γράφεις τα έχουν αδειοδοτήσει από την Πυροσβεστική και έχουν και τα σχέδια των εγκαταστάσεων, δεν πάνε έτσι να ψάχνουν και ότι βρουν.
Αυτά που γράφεις δεν εφαρμόζονται σε οικίες.
ΤΕΛΟΣ
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.513
Κριτικές
2
Like
19.396
Πόντοι
3.656
Ο άνθρωπος είναι κλόουν.Τι ασχολείστε.Αυτά που λέει δεν τα λένε ούτε στις τοπικές μεταξύ τους τα κομματόσκυλα.
όντως , τέτοιες φίφες ούτε η θείτσα Βούλτεψη με τον Πορδοσάλτε δεν αμολάνε
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.052
Like
1.726
Πόντοι
216
Τι όρους δόμησης και άλλα χαριτωμένα γράφετε ρε... Το 90% των σπιτιών που είναι χτισμένα μέσα στα δέντρα και καίγονται στις πυρκαγιές είναι αυθαίρετα/παράνομα που κάποια στιγμή για ψηφοθηρικούς λόγους νομιμοποιήθηκαν εκ των υστέρων...Η μισή Ελλάδα έτσι έχει χτιστεί...
 

Rori Talagan

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2024
Μηνύματα
132
Like
203
Πόντοι
21

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.830
Like
14.236
Πόντοι
3.656
Έλα ρε παλικάρι μου, έλα τώρα.
Τι κάθεσαι και μου μπερδεύεις εγκαταστάσεις μιας επιχείρησης ή ενός μεγάλου κτιρίου με σπίτια για το πόπολο.
Αυτά που γράφεις τα έχουν αδειοδοτήσει από την Πυροσβεστική και έχουν και τα σχέδια των εγκαταστάσεων, δεν πάνε έτσι να ψάχνουν και ότι βρουν.
Αυτά που γράφεις δεν εφαρμόζονται σε οικίες.
ΤΕΛΟΣ
Συμφωνώ....δεν θα έπρεπε να έχουν πάρει άδεια εξ αρχής...και εγώ τι είπα??? για τα ψηφαλάκια άφησαν να χτιστεί ότι νάνε

εφαρμόζονται μια χαρά σε οικίες που υπάρχει χώρος....και στην επαρχία τα σπίτια είναι χτισμένα σε οικόπεδα με χώρο τα πιο πολλά τουλάχιστον.

τώρα αν κάποιος δε θέλει να πληρώσει δεν έχει να κάνει σε τίποτα με αν γίνεται ή όχι. Το πρόβλημα είναι ότι τα σπίτια αντιμετωπίζονται ως ''για το πόπολο''

όταν λοιπόν μείνει αποκαίδι το σπίτι....και το δάσος γύρω του...πες μου εσύ που θα πάει το πόπολο.

Για να ξέρεις πάντως σήμερα αν προσπαθήσεις να χτίσεις σε αυτά τα μέτρα ασφαλείας θα πέσεις πάνω.....που δεν είναι για το πόπολο. Βέβαια μην εμπιστεύεσαι εμένα που δεν ξέρω τίποτα ρώτα έναν μηχανικό.

Δεν μπορεί να έχει κάποιος και σπίτι μέσα στη φύση και να μη θέλει να πληρώσει για να το προστατέψει. Μόνο στην Ελλάδα αυτά...απόνερα της πασοκάρας. Φυσικά δεν λέω ότι αν το κράτος τον παίζει θα το σώσεις το σπίτι σου....αλλά είναι η αρχή το να υπάρχουν κανόνες και μέτρα ασφαλείας.

Ας διαφωνούμε δεν έγινε και κάτι
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.694
Like
6.395
Πόντοι
2.356
Στα έγραψα, κόβεις επικίνδυνα δέντρα, καθαρίζεις, δεν ανάβεις φωτιά ούτε για τσιγάρο.
Αυτά και μόνο αυτά.
Δεν μπορεί ο κάθε πυροσβέστης να βασιστεί σε κάποιο δήθεν μέτρο όπως αντλία ή δεξαμενή γιατί αφενός δεν ξέρει που είναι (αν όντως υπάρχουν) και αφετέρου και πιο σημαντικό από όλα δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ στο τι θα τοποθετήσεις και που.
Βασίζεται σε αυτά που του παρέχει η υπηρεσία, ο δήμος/κοινότητα, το κράτος.
Ο πυροσβέστης δε βασίζεται στο σύστημα πυρόσβεσης της επιχείρησης. Αυτό είναι για προσωπικό της επιχείρησης που είναι κατάλληλα εκπαιδευμένο. Που σβήνει ότι μπορεί ώσπου να έρθει η Πυροσβεστική, να επιχειρήσει με τα δικά της μέσα.
 

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
8.126
Κριτικές
20
Like
27.380
Πόντοι
8.346
sleeeeeeep little babbyyyyy don't you cry...........χαζούλη αυτό κατάλαβες?

Άστο για τους μεγάλους, πήγαινε να κοιμηθείς αγορίνα μου, και στις 17.30 βγες να παίξεις μπαλίτσα με τους φίλους σου.

Π
Ψοφο σε σενα ευχηθηκα?? Αν οχι, τσακο ενα να βρίσκεται δεξια ψωλοχυμενη κουφαλα. Πίσω στο λαγουμι σου σκατανθρωπε
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.162
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Ψοφο σε σενα ευχηθηκα?? Αν οχι, τσακο ενα να βρίσκεται δεξια ψωλοχυμενη κουφαλα. Πίσω στο λαγουμι σου σκατανθρωπε
Ελα τώρα βγαίνει νέο επεισόδιο the office. Κάνε κάτι χρήσιμο, ψέκα

Π
 

KALLIMAXOS

Ανώτερος
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.286
Κριτικές
26
Like
11.329
Πόντοι
5.946
Τι λεει η ψεκασμενη νουδουλα :2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny: μικρομεγκα μεγαμεγκα αχαχαχααχαχαχαχχαχαχ οχι ρε μαλακα


 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.912
Like
4.237
Πόντοι
506

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.912
Like
4.237
Πόντοι
506

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.767
Κριτικές
1
Like
7.036
Πόντοι
1.056
Ασχετο με Αθηνα αλλα οταν βαζουν οι γυφτοι φωτια,συστηνουμε να μην κυκλοφορειτε κ αναπνεεται

 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.694
Like
6.395
Πόντοι
2.356
Τι λεει η ψεκασμενη νουδουλα :2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny: μικρομεγκα μεγαμεγκα αχαχαχααχαχαχαχχαχαχ οχι ρε μαλακα


Σωστά λέει η γυναίκα.
"Την είπα εγώ Μέγκα;"
Ρε, τι αξιοθρήνητα νούμερα είναι αυτά; :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom