Νέα

Νέες φωτιές στην Αττική

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Manost
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
8.126
Κριτικές
20
Like
27.380
Πόντοι
8.346
Με δουλεύεις έτσι? Η Π. Πεντέλη είναι μέσα στο πευκοδασος, δεν το λες και αστικό ιστο. Εγώ μένω λίγο ποιο κάτω. Αστικός Ιστός ειναι το πάτημα Βριλλησιών, οριακά όμως

Π
Εντάξει εγώ σε δουλεύω..
Τέλος πάντων...
Και επανερχόμαστε στο αρχικό ερώτημα, τι στο πουτσο το θέλουμε το κράτος κ πληρώνουμε φόρους εφόσον αδυνατεί να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του και θα έπρεπε ο καθένας να είναι υπεύθυνος για την σωτηρία της περιουσίας του
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.912
Like
4.237
Πόντοι
506
Με δουΠεντέλη είναι μέσα στο πευκοδασος, δεν το λες και αστικό ιστο. Εγώ μένω λίγο ποιο κάτω. Αστικός Ιστός ειναι το πάτημα Βριλλησιών, οριακά όμως

Π
Η φωτια έκαψε το σχολείο στη μεγαλη διασταυρωση 300 μετρα απο την κεντρικη πλατεία. Αφου εφτασε εκεί θα μπορουσε να φτάσει και στο σύνταγμα. Ούτε το 81 δεν εγινε αυτο που τότε ηταν σκορποχωρι
 

Akatanomasto$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2024
Μηνύματα
753
Like
1.257
Πόντοι
206
Αυτό είναι ένα μέτρο. Ο συνδυασμός μέτρων βοηθάει πολύ και έτσι σώζεις το σπιτι

Π
Ποκαχόντας τσακω μπόλικο υγρό από την δεξαμενή μου που είναι συνδεδεμένη με γεννήτρια και 100 μέτρα λάστιχο...:2on1::2on1::2on1:
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.162
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Αρχίδια έχει. Να σου κάνω όμως τη χάρη να δεχτώ ότι έχει.
Πως τους επιτρέπουν να χτίζουν στα πευκοδάση και πως τους νομιμοποιουν, αφού δεν τους ακολουθούν τους κανονισμούς πυροπροστασίας;
Άρα το κράτος το ίδιο παρανομει.
Και μετά ζητά τα ρέστα από τους πολίτες για την παρανομία του;
Γιατί αυτό μας λες.
Έχει κανονισμούς και σε ευχαριστώ για την χάρη που μου κάνεις, να το δεχτείς :)

Συμφωνώ ότι δεν θα έπρεπε να νομιμοποιούνται. Έχει κάποια σχέση με την Πυροσβεστική? Όχι.

Ξαναλέω, εάν θες να ζεις στο δάσος, πρέπει να ξέρεις και τους κινδύνους και να λαμβάνεις τα μέτρα σου.

Π
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Η φωτια έκαψε το σχολείο στη μεγαλη διασταυρωση 300 μετρα απο την κεντρικη πλατεία. Αφου εφτασε εκεί θα μπορουσε να φτάσει και στο σύνταγμα. Ούτε το 81 δεν εγινε αυτο που τότε ηταν σκορποχωρι
Ο αστυνομικός είναι όργανο, το μπουζουκι ειναι οργανο αρα....
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.162
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Ποκαχόντας τσακω μπόλικο υγρό από την δεξαμενή μου που είναι συνδεδεμένη με γεννήτρια και 100 μέτρα λάστιχο...:2on1::2on1::2on1:
Όλα ΟΚ με το στραπονάρισμα που απόλαυσες σήμερα σε τσοντούλα που είδες?

Π
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.162
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Εντάξει εγώ σε δουλεύω..
Τέλος πάντων...
Και επανερχόμαστε στο αρχικό ερώτημα, τι στο πουτσο το θέλουμε το κράτος κ πληρώνουμε φόρους εφόσον αδυνατεί να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του και θα έπρεπε ο καθένας να είναι υπεύθυνος για την σωτηρία της περιουσίας του
Νομίζω ότι η Πολιτεία έκανε ότι μπορούσε, οι ιδιοκτήτες όχι

Π
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.634
Like
73.103
Πόντοι
12.756
δυστυχως ζουμε σε μια χωρα που ολα ειναι μπουρδελο
και πρωτα πολλα ο πληθυσμός, απο εκει ξεκινάνε όλα
και τα καλυτερα μέσα να έχεις αμα εχεις μαλάκες χειριστες δεν σε σωνουν

Και μονο αν καποιος έβλεπε τις προηγουμενες χρονιές που ειχαν ερθει οι ξένοι πυροσβεστες με τι συντονισμενο τρόπο κινούνται, πειθαρχεία στην εκτέλεση, συννενοηση μεταξυ τους κτλ
θα καταλαβαινε γιατι εδω δεν θα φτιαξει ποτέ τίποτα.

Ολα σε αυτο τον τοπο ξεκινουν και τελειωνουν στους μαλάκες κατοικους της , οποτε μην περιμένει κανεις σωτηρία.
 

Akatanomasto$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2024
Μηνύματα
753
Like
1.257
Πόντοι
206
Όλα ΟΚ με το στραπονάρισμα που απόλαυσες σήμερα σε τσοντούλα που είδες?

Π
Κάνε κάβα ρε νούμερο μη σε βρει κάνα κακό, και σου ζητάνε και τα ρέστα που δεν είχες νερό να σβήσεις μόνος σου τη φωτιά...:2on1::2on1::2on1:
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.694
Like
6.395
Πόντοι
2.356
Έχει κανονισμούς και σε ευχαριστώ για την χάρη που μου κάνεις, να το δεχτείς :)

Συμφωνώ ότι δεν θα έπρεπε να νομιμοποιούνται. Έχει κάποια σχέση με την Πυροσβεστική? Όχι.

Ξαναλέω, εάν θες να ζεις στο δάσος, πρέπει να ξέρεις και τους κινδύνους και να λαμβάνεις τα μέτρα σου.

Π
Πες μας έναν κανονισμό να τον διαβάσουμε κι εμείς.
Πέραν του 53Α του 4662.
Κι ο οποίος κανονισμός να σχετίζεται με την έκδοση οικοδομικής άδειας.
Και έναν κανονισμό που να επιτρέπει την ανάπτυξη οικισμών σε δασική έκταση και τους κανόνες πυροπροστασίας που επιβάλλει στους οικιστές.
Φυσικά και εχει τεράστια σχέση με την Πυροσβεστική. Γιατί είναι κρατική υπηρεσία. Όπως η Πολεοδομία και η Δασική. Τα απόνερα της μίας βρέχουν τα πόδια της άλλης.
Αν κάποια δεν κάνει σωστά τη δουλειά της τις συνέπειες θα τις αντιμετωπίσει η άλλη.
Το κακό είναι ότι τη δουλειά σωστά δεν την έκανε ούτε η Πυροσβεστική.
Ο τελευταίος, σε αυτό το χάλι, που φταίει είναι ο πολίτης.
10% ανακοίνωσε η κυβέρνηση, ΕΠΙΣΗΜΩΣ, οτι ήταν δασική έκταση.
Το υπόλοιπο 90% ηταν αστικός ιστός.
Ούτε πεύκα ούτε δεξαμενές ούτε βρυσούλες.
Αστικός ιστός.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.928
Κριτικές
184
Like
44.269
Πόντοι
21.896
δυστυχως ζουμε σε μια χωρα που ολα ειναι μπουρδελο
και πρωτα πολλα ο πληθυσμός, απο εκει ξεκινάνε όλα
και τα καλυτερα μέσα να έχεις αμα εχεις μαλάκες χειριστες δεν σε σωνουν

Και μονο αν καποιος έβλεπε τις προηγουμενες χρονιές που ειχαν ερθει οι ξένοι πυροσβεστες με τι συντονισμενο τρόπο κινούνται, πειθαρχεία στην εκτέλεση, συννενοηση μεταξυ τους κτλ
θα καταλαβαινε γιατι εδω δεν θα φτιαξει ποτέ τίποτα.

Ολα σε αυτο τον τοπο ξεκινουν και τελειωνουν στους μαλάκες κατοικους της , οποτε μην περιμένει κανεις σωτηρία.
Εγώ πιστεύω στο φιλότιμο του Έλληνα πολίτη κ πολιτικού
Εξάλλου η λέξη φιλότιμο είναι μόνο ελληνική :confused:κ δεν μεταφράζεται σε άλλες γλώσσες
 
Τελευταία τροποποίηση:

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.841
Like
14.252
Πόντοι
3.656
Το κόστος της δεξαμενής είναι μικρό. Μια 2000lt έχει κοντά στα 350-400 ευρώ. Το θέμα είναι ότι λειτουργεί με πίεση δικτύου, η οποία είναι της πλάκας όταν πρέπει να χρησιμοποιήσεις το νερό για πυρόσβεση.
Χρειάζεσαι και αντλία για να ανεβάσεις atm. Υποχρεωτικά καυσίμου γιατί το ρεύμα πάει ακλαφτο σε τέτοιες περιπτώσεις. Βάλε και τα πόσα μέτρα λάστιχο που πρέπει να τρέχεις πέρα δώθε προσπαθώντας να σβήσεις τη φωτιά.
Αν μείνει η αντλία από καύσιμο την ώρα που προσπαθείς να σβήσεις ή δεν παίρνει μπρος για οποιονδήποτε λόγο, σε απλά ελληνικά, ΤΗΝ ΠΟΥΤΣΙΣΕΣ.
Στα λόγια όλα είναι εύκολα.
Στην πράξη ξεκινάει το γαμήσι.
Δεξαμενή από μόνη της δεν κάνει τίποτα....θέλει όπως το είπες αντλητικό να ανεβάζει πίεση....και πυροσβεστικές μάνικες όχι λάστιχα νερού....

επίσης....αυτά πρέπει να βρίσκονται σε εγκατάσταση προστατευμένη με ειδικά υλικά...το ίδιο και ο καυστήρας πετρελαίου

μα στην πράξη λέω και εγώ ότι δεν γίνεται.....λύσεις υπάρχουν διάφορες...καμία δεν εγγυάται τίποτα φυσικά....αλλά δεν είναι και φτηνές

επίσης το να τα διαθέτει αυτά μόνο ένα σπίτι δεν λέει πολλά....πρέπει να είναι προδιαγραφές για όλα για να μην εξαπλώνεται η πυρκαγιά καθώς από ένα σημειο και μετά όταν καίγεται το σύμπαν γύρω από το δικό σου θα καλεστείς να το εγκαταλείψεις
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.302
Like
3.559
Πόντοι
1.706
Έχει κανονισμούς και σε ευχαριστώ για την χάρη που μου κάνεις, να το δεχτείς :)

Συμφωνώ ότι δεν θα έπρεπε να νομιμοποιούνται. Έχει κάποια σχέση με την Πυροσβεστική? Όχι.

Ξαναλέω, εάν θες να ζεις στο δάσος, πρέπει να ξέρεις και τους κινδύνους και να λαμβάνεις τα μέτρα σου.

Π
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Ο αστυνομικός είναι όργανο, το μπουζουκι ειναι οργανο αρα....
Εκτός σχεδίου δόμηση.
Αρκεί να έχεις οικόπεδο πάνω από 4 στρέμματα (μέχρι πέρυσι που βγήκε το ΣΤΕ και ανακατεύτηκε), πρόσωπο σε δρόμο (μέχρι πέρυσι που βγήκε το ΣΤΕ και ανακατεύτηκε) και βγάζεις κανονικότατη άδεια από την πολεοδομία (μέχρι πέρυσι που βγήκε το ΣΤΕ και ανακατεύτηκε).
Πρόσεξε όμως διαφορές:
α)Ο συντελεστής δόμησης είναι κατά πολύ μικρότερος από ότι σε ένα εντός σχεδίου
β)Υπάρχουν πολλοί περιορισμοί που θα χτίσεις, κρατάς απόσταση από τον δρόμο και από τα γειτονικά σπίτια.
γ)Η μόνη πυροπροστασία που μπορούν να σου επιβάλλουν είναι κανένας ανιχνευτής φωτιάς να κάνει μπιπ μπιπ.
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.162
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Κάνε κάβα ρε νούμερο μη σε βρει κάνα κακό, και σου ζητάνε και τα ρέστα που δεν είχες νερό να σβήσεις μόνος σου τη φωτιά...:2on1::2on1::2on1:
Έχω το λαστιχάκι σου για τα πυκνα μακρύα μαλλιά μου ρε μπαγλαμά

Π
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.162
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Πες μας έναν κανονισμό να τον διαβάσουμε κι εμείς.
Πέραν του 53Α του 4662.
Κι ο οποίος κανονισμός να σχετίζεται με την έκδοση οικοδομικής άδειας.
Και έναν κανονισμό που να επιτρέπει την ανάπτυξη οικισμών σε δασική έκταση και τους κανόνες πυροπροστασίας που επιβάλλει στους οικιστές.
Φυσικά και εχει τεράστια σχέση με την Πυροσβεστική. Γιατί είναι κρατική υπηρεσία. Όπως η Πολεοδομία και η Δασική. Τα απόνερα της μίας βρέχουν τα πόδια της άλλης.
Αν κάποια δεν κάνει σωστά τη δουλειά της τις συνέπειες θα τις αντιμετωπίσει η άλλη.
Το κακό είναι ότι τη δουλειά σωστά δεν την έκανε ούτε η Πυροσβεστική.
Ο τελευταίος, σε αυτό το χάλι, που φταίει είναι ο πολίτης.
10% ανακοίνωσε η κυβέρνηση, ΕΠΙΣΗΜΩΣ, οτι ήταν δασική έκταση.
Το υπόλοιπο 90% ηταν αστικός ιστός.
Ούτε πεύκα ούτε δεξαμενές ούτε βρυσούλες.
Αστικός ιστός.
Ωραία όλα αυτά. Οπότε, ξεκινάς να χτίσεις ή να αγοράσεις μία οικία σε δασικη περιοχή και βλέπεις ότι είναι μπουρδέλο.

Γιατί δεν παίρνεις ΟΛΑ τα γαμημένα τα μέτρα σου?

Π
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.378
Κριτικές
18
Like
20.390
Πόντοι
4.546
Αριστος των αριστων. Και μεγα φιδεμπορας για να σωσει αλλη μια φορα το τομαρι του
455014608-880697740759611-263400415525269734-n.jpg
ΓΙΑΤΙ αυτός ο τόσο "επιτυχημένος " υπουργός προωθείται τόσο;
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.694
Like
6.395
Πόντοι
2.356
και πυροσβεστικές μάνικες όχι λάστιχα νερού
Κάνει και μια απλή ανέμη, με Φ10-60bar,100 μέτρων. Και μάνικα, αυλό, κανόνι, όπως θέλεις πέστο. Τυπική εγκατάσταση για ψεκαστικό. Στα 5 μέτρα εκτοξεύει το νερό. Ούτε αυτή είναι ακριβή.
Στα 250€ το σετ.
Μόνο που όλα αυτά είναι στο μιλητο.
Στην πράξη δύσκολα τα πράγματα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.841
Like
14.252
Πόντοι
3.656
Ωραία όλα αυτά. Οπότε, ξεκινάς να χτίσεις ή να αγοράσεις μία οικία σε δασικη περιοχή και βλέπεις ότι είναι μπουρδέλο.

Γιατί δεν παίρνεις ΟΛΑ τα γαμημένα τα μέτρα σου?

Π
Ο πολίτης θα τα ξέρει? Όταν χρίζονταν όλα αυτά τα ακίνητα υπήρχαν προβλεπόμενα μέτρα?

όταν ρωτάει τον μηχανικό τι θα κοστίσει και το κράτος δεν επιβάλλει αυξημένα μέτρα θα βρεθεί κανένας να τα βάλει μόνος του?

ούτε 10 ετία δεν έχει που έγιναν πιο αυστηρές οι διατάξεις και τα περισσότερα σπίτια αυτά είναι χτισμένα τα χρόνια της πασοκάρας :confused:
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.694
Like
6.395
Πόντοι
2.356
Ωραία όλα αυτά. Οπότε, ξεκινάς να χτίσεις ή να αγοράσεις μία οικία σε δασικη περιοχή και βλέπεις ότι είναι μπουρδέλο.

Γιατί δεν παίρνεις ΟΛΑ τα γαμημένα τα μέτρα σου?

Π
Κοίτα, επειδή βαριέμαι το ξέπλυμα.
Γιατι το γαμημένο κράτος επιτρέπει να γίνονται όλες αυτές οι παρανομίες;
Το 90% ΠΟΥ ΚΑΗΚΕ ΣΕ ΑΣΤΙΚΟ ΙΣΤΟ ποια μέτρα δεν πήρε;
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.162
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Ο πολίτης θα τα ξέρει? Όταν χρίζονταν όλα αυτά τα ακίνητα υπήρχαν προβλεπόμενα μέτρα?

όταν ρωτάει τον μηχανικό τι θα κοστίσει και το κράτος δεν επιβάλλει αυξημένα μέτρα θα βρεθεί κανένας να τα βάλει μόνος του?

ούτε 10 ετία δεν έχει που έγιναν πιο αυστηρές οι διατάξεις και τα περισσότερα σπίτια αυτά είναι χτισμένα τα χρόνια της πασοκάρας :confused:
Δηλαδή θέλεις να μου πεις οτι ο πολίτης δεν ξερει που πάει να μείνει, ότι υπάρχει άμεσος κίνδυνος?

Π
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.841
Like
14.252
Πόντοι
3.656
Κάνει και μια απλή ανέμη, με Φ10-60bar,100 μέτρων. Και μάνικα, αυλό, κανόνι, όπως θέλεις πέστο. Τυπική εγκατάσταση για ψεκαστικό. Στα 5 μέτρα εκτοξεύει το νερό. Ούτε αυτή είναι ακριβή.
Στα 250€ το σετ.
Μόνο που όλα αυτά είναι στο μιλητο.
Στην πράξη δύσκολα τα πράγματα.
και πιο φτηνά...ανέμη και μάνικες και αυτοί κτλπ δεν είναι ακριβά

η αντλία βέβαια είναι...όπως και η κατασκευή του δωματίου για την αντλία κτλπ

αλλά εγώ θα ήθελα να δω συγκεκριμένες προδιαγραφές με τις οποίες θα πρέπει να συμμορφώνονται όλα τα σπίτια εντός τέτοιων περιοχών για να μπορούν να πάρουν άδεια.

Στην πράξη θα έπρεπε αν δεν τηρεί κάποιος να μέτρα να μην παίρνει άδεια να χτίσει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom