Νέα

Νέα Χαρτονομίσματα Των 20 Ευρώ ! Με τα κρυμένα τι γίνεται ; Θεωρίες Παιγνίων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα male_tsouli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 60
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Το έχω ξαναπεί 100 φορές. Αν αλλάξουμε νόμισμα όποιος έχει ευρώ σε φυσική μορφή θα τα πουλάει σε τιμή μεγαλύτερη κι από την επίσημη και θα του κάνουν και πίπες επί πλέον!

Τώρα οι χρυσές λίρες λογικά έχουν άλλο σκοπό, το να επιβιώσεις αν διαλυθούν και απαξιωθούν τα πάντα.
Αν συμβεί κάτι τέτοιο ας έρθει όποιος θέλει σπίτι μου να μου ζητήσει τις λίρες που έχω αγοράσει. Πάνω από το πτώμα μου θα τις πάρει!
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Το οποίο όμως είναι κακό για σένα, δεν είναι?

Εκτός αν τον προλάβω και το κακό είναι γι αυτόν! :)

Πολύ απλά λέω ότι αν έχουν διαλυθεί τα πάντα και υπάρχει πείνα προφανώς θα γράψουμε στ' αρχίδια μας την όποια κρατική απαίτηση για να επιβιώσουμε εμείς κι οι οικογένειές μας!
Το βρίσκω απολύτως θεμιτό αυτό..
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.570
Κριτικές
4
Like
498
Πόντοι
36
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό τύπε. Τι δουλειά έχει το κράτος με το χρυσό που αγοράζω με τα δικά μου λεφτά; Το θέμα με την ταυτότητα κλπ είναι για να ξέρει η εφορία ποιος αγοράζει χρυσό ώστε να μπορεί να κάνει ελέγχους για μαύρο χρήμα κλπ.

Άλλωστε εγώ μπορεί τις λίρες που θα αγοράσω να τις πουλήσω για να αγοράσω λάδι όπως στην κατοχή (δικαίωμα μου είναι), πού θα τις βρει το κράτος; Και επαναλαμβάνω, τι δουλειά έχει με τις λίρες μου; Αφού έδωσα το αντίστοιχο ποσό σε ευρώ στη τράπεζα για να την αγοράσω, δε την πήρα τζάμπα. Άρα το περιουσιακό στοιχείο του το πήρε το κράτος (και με το παραπάνω αφού η πώληση είναι παραπάνω από την αγορά).
οπως απεδειχθη και με τον ελεγχο κεφαλαιων αλλα και οτι στο καθε νομισμα υπαρχει η επιγραφη ε.κ.τ.,τα λεφτα δεν ειναι δικα σου και δικα μου,οποτε θεωρω κι εγω πολυ πιθανο να ερθουν σε περιπτωση που χρειαστει να σου ζητησουν το χρυσο
 

Επιρρεπής

Ανώτατος
Εγγρ.
11 Ιουν 2014
Μηνύματα
4.097
Κριτικές
52
Like
17.522
Πόντοι
10.686
οπως απεδειχθη και με τον ελεγχο κεφαλαιων αλλα και οτι στο καθε νομισμα υπαρχει η επιγραφη ε.κ.τ.,τα λεφτα δεν ειναι δικα σου και δικα μου,οποτε θεωρω κι εγω πολυ πιθανο να ερθουν σε περιπτωση που χρειαστει να σου ζητησουν το χρυσο
Θεωρητικό ερώτημα:Πάω στην Τράπεζα,(πριν το capital control εννοείται! :cheesy:),ζητάω τις Χ καταθέσεις μου σε μετρητά,τα παίρνω στο χέρι και τα πετάω στον καταστροφέα εγγράφων που έχουνε δίπλα σε κάθε γραφείο,να γίνουν χαρτοπόλεμος!Διώκομαι ποινικά;
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
0euro-01.jpg
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.399
Κριτικές
508
Like
68.664
Πόντοι
41.129
Θεωρητικό ερώτημα:Πάω στην Τράπεζα,(πριν το capital control εννοείται! :cheesy:),ζητάω τις Χ καταθέσεις μου σε μετρητά,τα παίρνω στο χέρι και τα πετάω στον καταστροφέα εγγράφων που έχουνε δίπλα σε κάθε γραφείο,να γίνουν χαρτοπόλεμος!Διώκομαι ποινικά;


 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
οπως απεδειχθη και με τον ελεγχο κεφαλαιων αλλα και οτι στο καθε νομισμα υπαρχει η επιγραφη ε.κ.τ.,τα λεφτα δεν ειναι δικα σου και δικα μου,οποτε θεωρω κι εγω πολυ πιθανο να ερθουν σε περιπτωση που χρειαστει να σου ζητησουν το χρυσο

Κοίτα τώρα τί φοβερό ανακάλυψε ο τύπος, πως στα χαρτονομίσματα που έχουμε στο πορτοφόλι μας γράφει Ε.Κ.Τ., άρα είναι δικά της κι όχι δικά μας.
Το αυτοκίνητό μου γράφει πάνω ΤΟΥΟΤΑ, λες να έρθουν να μου το ζητήσουν πίσω; :)
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66


Το πρώτο είναι IOU στην οικογένεια των διεθνών πιστωτών,

και το άλλο το βρίσκουν με ανιχνευτή μετάλλων οι κοινοί κλέφτες...




Μήπως έχει δίκιο ο καραφλός για το Bitcoin...?
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Σύντομα θα έρθει η ώρα του 50άρικου ! Στην Ελλάδα θα έχει capital control 2 χρόνια τουλάχιστον οπότε το θέμα είναι πως με 60 ευρώ τη μέρα , άντε 100 ευρω αφού ο τσίπρας θα έχει κόψει μισθούς και συντάξεις , μπορεί κανείς να αποθησαυρίσει ή να ξεπλύνει μια καβάτζα απο 20.000 ευρώ και άνω ...
Δύσκολα μαθηματικά !

Ρε τύπε ποιό είναι το πρόβλημά σου; Έχεις καβάτζα 20.000; Μάλλον όχι!
Ε, τότε άσε μας εμάς που έχουμε να σπαζοκεφαλιάζουμε τί θα τα κάνουμε. :)

Εσύ ασχολήσου εκεί με το χόμπυ σου πως θα σε ξεφτιλίσει καμιά αφέντρα! (Τί χόμπυ κι αυτό...)
 
OP
OP
male_tsouli

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
Ρε τύπε ποιό είναι το πρόβλημά σου; Έχεις καβάτζα 20.000; Μάλλον όχι!
Ε, τότε άσε μας εμάς που έχουμε να σπαζοκεφαλιάζουμε τί θα τα κάνουμε. :)

Εσύ ασχολήσου εκεί με το χόμπυ σου πως θα σε ξεφτιλίσει καμιά αφέντρα! (Τί χόμπυ κι αυτό...)
Προσωπική επίθεση και νουθεσιες να μην ασχολούμαι  :S
Μάλλον σε αγγιζει το θεμα μεχρι ενοχλήσεως!
Για προβληματσμό το εθεσα ! Δεν θες να παρεις γνώμες ;
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Για προβληματσμό το εθεσα !

Δεν θες να παρεις γνώμες ;

Ναι, ε; Εγώ γιατί κατάλαβα άλλο πράγμα; ;)

Λες να περιμένω σοβαρές γνώμες εδώ μέσα; Αλλιώς, όταν έφτιαχνα την καβάτζα μου λες να μην το είχα ψάξει;
Τώρα έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί ν' αλλάξει και κάτι...
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
766
Πόντοι
146
Προσωπική επίθεση και νουθεσιες να μην ασχολούμαι  :S
Μάλλον σε αγγιζει το θεμα μεχρι ενοχλήσεως!
Για προβληματσμό το εθεσα ! Δεν θες να παρεις γνώμες ;
Ποσο μαλάκας πρέπει να είσαι για να έχεις για καβατζα καποιες χιλιαδες ευρώ σε 20ρικα όταν υπάρχουν 500ρικα και 200ρικα ;
Σαν τους μικροέμπορους ναρκωτικών θα είσαι!! :2funny:
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Ποσο μαλάκας πρέπει να είσαι για να έχεις για καβατζα καποιες χιλιαδες ευρώ σε 20ρικα όταν υπάρχουν 500ρικα και 200ρικα ;
Σαν τους μικροέμπορους ναρκωτικών θα είσαι!! :2funny:

Απλά ο τύπος, προφανώς επειδή είναι συριζαίος μπατίρης (εκτός από τα άλλα του χούγια) πήγε να μας πει με αφορμή την επικείμενη αλλαγή του χαρτονομίσματος των 20 ευρώ πως "Κι εσείς που έχετε καβάτζα ευρώ και χρυσό άχρηστα θα σας είναι σε λίγο και θα είσαστε σαν εμένα που δεν έχω!"

Λοιπόν του έχω νέα! Καθόλου άχρηστα δεν θα είναι τα καβατζωμένα ευρώ και οι χρυσές λίρες, αντιθέτως σε περίπτωση grexit θα έχουν πολύ μεγαλύτερη αξία από σήμερα...
 
OP
OP
male_tsouli

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
Ποσο μαλάκας πρέπει να είσαι για να έχεις για καβατζα καποιες χιλιαδες ευρώ σε 20ρικα όταν υπάρχουν 500ρικα και 200ρικα ;
Σαν τους μικροέμπορους ναρκωτικών θα είσαι!! :2funny:

Απλά ο τύπος, προφανώς επειδή είναι συριζαίος μπατίρης (εκτός από τα άλλα του χούγια) πήγε να μας πει με αφορμή την επικείμενη αλλαγή του χαρτονομίσματος των 20 ευρώ πως "Κι εσείς που έχετε καβάτζα ευρώ και χρυσό άχρηστα θα σας είναι σε λίγο και θα είσαστε σαν εμένα που δεν έχω!"

Λοιπόν του έχω νέα! Καθόλου άχρηστα δεν θα είναι τα καβατζωμένα ευρώ και οι χρυσές λίρες, αντιθέτως σε περίπτωση grexit θα έχουν πολύ μεγαλύτερη αξία από σήμερα...

Ο ένας πιο μαλάκας απο τον άλλο !  :jerking: :jerking:

Προσωπικά ναι , είμαι φτωχός και δεν έχω καβάτζα ούτε  βγάζω χρήματα με τη σέσουλα !
Εσύ που βγάζεις όμως και είσαι τόσο μεγάλη μορφή γιατί ασχολείσαι Παρασκευή βράδυ με ένα φόρουμ και δεν είσαι έξω να γαμάς μοντέλα στο σκάφος σου ;
Απο εκεί να καταλάβεις πόσο καραγκιόζης είσαι !!!!
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ο ένας πιο μαλάκας απο τον άλλο !  :jerking: :jerking:

Προσωπικά ναι , είμαι φτωχός και δεν έχω καβάτζα ούτε  βγάζω χρήματα με τη σέσουλα !
Εσύ που βγάζεις όμως και είσαι τόσο μεγάλη μορφή γιατί ασχολείσαι Παρασκευή βράδυ με ένα φόρουμ και δεν είσαι έξω να γαμάς μοντέλα στο σκάφος σου ;
Απο εκεί να καταλάβεις πόσο καραγκιόζης είσαι !!!!

το να γαμάει τις Πέμπτες δεν σου περνάει από το μυαλό ???
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
766
Πόντοι
146
Ο ένας πιο μαλάκας απο τον άλλο !  :jerking: :jerking:
Βγαλε το μπαστουνι απο τον κωλο σου ρε παπαρα.Κοινός νους λέγεται.Εσύ όμως που δεν τον έχεις είσαι ικανός να εχεις κανει την καβατζα σου μονευρα!!
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.130
Like
5.807
Πόντοι
1.206
Ο ένας πιο μαλάκας απο τον άλλο !  :jerking: :jerking:

Προσωπικά ναι , είμαι φτωχός και δεν έχω καβάτζα ούτε  βγάζω χρήματα με τη σέσουλα !
Εσύ που βγάζεις όμως και είσαι τόσο μεγάλη μορφή γιατί ασχολείσαι Παρασκευή βράδυ με ένα φόρουμ και δεν είσαι έξω να γαμάς μοντέλα στο σκάφος σου ;
Απο εκεί να καταλάβεις πόσο καραγκιόζης είσαι !!!!

Φτωχός-φτωχός, αλλά ακριβά "γούστα" έχεις! :)

Κατά τα λοιπά Παρασκευή βράδυ είμαι στο εξοχικό μου 10 μέτρα από τη θάλασσα του Αγαίου όπου έκανα μπάνιο μέχρι τις 9 η ώρα κι ακούω τα κύματα μέχρι να νυστάξω για να κοιμηθώ εντός ολίγου. Μοντέλα εδώ κοντά δεν έχει, δυστυχώς. :)

Υ.Γ. θα σου επέστρεφα τον χαρακτηρισμό "καραγκιόζης" αλλά τουλάχιστον αυτός έβγαζε γέλιο, ενώ εσύ μόνο θλίψη βγάζεις δυστυχισμένε...
 
OP
OP
male_tsouli

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
το να γαμάει τις Πέμπτες δεν σου περνάει από το μυαλό ???
Ναι μου διέφυγε ! Οι φραγκάτοι γαμάνε Πέμπτες !  :think:

Βγαλε το μπαστουνι απο τον κωλο σου ρε παπαρα.Κοινός νους λέγεται.Εσύ όμως που δεν τον έχεις είσαι ικανός να εχεις κανει την καβατζα σου μονευρα!!
Ευτυχως βρήκες εσύ το κοινό νου ! Εγώ προτιμώ να έχω το δικό μου νου
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom