Νέα

Μια Αθήνα που χάθηκε!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mindreader
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 774
  • Εμφανίσεις 140K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.428
Κριτικές
3
Like
12.201
Πόντοι
3.506
Πατησίων και Βερανζέρου,1952
Το παλιό τραμ,με φόντο τα ωραία νεοκλασσικά,που δυστυχώς δεν υπάρχουν πια..
IMG_20220417_211523.jpg
 

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.428
Κριτικές
3
Like
12.201
Πόντοι
3.506
Οποιος θυμάται το "Κοτοπούλη" στην Ομόνοια, σίγουρα εχει περάσει τα πρώτα "..ήντα"

IMG_20220504_120726.jpg
 

doomi

Μέλος
Εγγρ.
10 Φεβ 2007
Μηνύματα
6
Like
7
Πόντοι
0
Δεκαετία του 60, σε κάποια γειτονιά της Αθήνας,οταν τα κοριτσάκια πλένανε το αυτοκίνητο του μπαμπά και οχι του GNTM...
images (13).jpeg
Ωραια αναρτηση. Συνηθως το πλυσιμο γινοταν το Σαββατο η τις Κυριακες το πρωι για να ειναι ετοιμο το αμαξι για κοντινη εκδρομη συνηθως...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Y13

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.839
Like
1.290
Πόντοι
216
Εξαιρετικό ζευγάρι. Το θυμάμαι στην καφετέρια εκεί από κάτω όταν πήγαινα για καφέ εκείνη την εποχή. Ποιος ξέρει τι έχουν απογίνει. Η δεύτερη που εμφανίζεται στο βίντεο πιο γερασμένη πια, έχει κατασκηνώσει σε άλλο σημείο της Αθήνας. Είχε φυλακιστεί άγνωστο για ποιο λόγο εδώ και περισσότερο από ένα χρόνο είναι έξω. Τα βράδια δίπλα της έρχεται και κοιμάται μια ανάπηρη που είναι κυκλοφορεί με αμαξίδιο.
 
Τελευταία τροποποίηση:

mpatagias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2021
Μηνύματα
77
Κριτικές
6
Like
234
Πόντοι
280
Αστα φιλε.. μιλαμε για εποχες πριν απο το ιντερνετ και νιωθω τυχερος που δεν γεννηθηκα τοτε
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.546
Πόντοι
8.846
Αστα φιλε.. μιλαμε για εποχες πριν απο το ιντερνετ και νιωθω τυχερος που δεν γεννηθηκα τοτε
γιατί το λες αυτό νέε μου?
πιστεύεις ότι η έλλειψη διαδικτύου είναι πρόβλημα για να μεγαλώσεις όμορφα?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

ή και καλύτερα από τώρα?
 

mpatagias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2021
Μηνύματα
77
Κριτικές
6
Like
234
Πόντοι
280
γιατί το λες αυτό νέε μου?
πιστεύεις ότι η έλλειψη διαδικτύου είναι πρόβλημα για να μεγαλώσεις όμορφα?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

ή και καλύτερα από τώρα?
Μου αρεσει η τεχνολογια και η πληροφορια πργμα που ελειπε τοτε.
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.546
Πόντοι
8.846
Μου αρεσει η τεχνολογια και η πληροφορια πργμα που ελειπε τοτε.
πιθανότατα να σου άρεσε καλύτερα η απείρως περισσότερη προσωπική επαφή ακριβώς λόγω ΜΗ ύπαρξης τεχνολογίας.
τα παιχνίδια που παίζονταν σε αλάνες από ομάδες παιδιών, κι όχι να κάθεται ο καθένας μόνος του μπροστά σε μια οθόνη και να μιλάνε με το ακουστικό στ'αυτί.
αυτό που γίνεται σήμερα είναι μίζερο. αρρωστημένο και άσχημο για τα παιδιά.
για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι στον τρόπο που παίζει αλλά (δεν) συγχρωτίζεται πλέον η νεολαία, όχι στα τεράστια όντως οφέλη της τεχνολογίας.
και στον τρόπο που συμπεριφέρονται οι νέοι γενικά έξω, μαζεμένοι όλοι παρόντες - απόντες με τα κινητά στα χέρια...
ΘΛΙΒΕΡΟ
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

και φυσικά μετά να διαμαρτύρονται ότι δεν βρίσκουν γυναίκες...
 

Xrononaytis1979

Μέλος
Εγγρ.
28 Αυγ 2019
Μηνύματα
181
Like
110
Πόντοι
1
Βλεπω φωτογραφιες με τοξικομανεις μεγαλο ασχημο πολλα χρονια τωρα τ ατομα αυτα ... δεν τον βοηθανε τοσο ... θα μου πειτε επιλογη τους μια βοηθεια ομως χρειαζεται απο το χ κρατος .... εχουν αλλαξει πολλα απο την δεκετια του 1980
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.839
Like
1.290
Πόντοι
216
Αστα φιλε.. μιλαμε για εποχες πριν απο το ιντερνετ και νιωθω τυχερος που δεν γεννηθηκα τοτε
Οι σημερινές εποχές με τους πάκηδες στα μπουρδέλα είναι καλύτερες νομίζεις; Τότε γαμάγαμε και δεν φοβόμασταν τουλάχιστον στο Μεταξουργείο. Δεν είχαν airconditioning όμως μέσα και αυτό ήταν ένα πρόβλημα. Το χειμώνα είχαν σόμπες υγραερίου. Ζέσταινες το πουλί σου και γάμαγες.
 

Mister_T_bourdeliaris

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
79
Κριτικές
3
Like
741
Πόντοι
360
Οδηγώντας πρόσφατα με το αμάξι μου στο κέντρο της Αθήνας με τον υπέργηρο θείο μου ως συνοδηγό από τις περιγραφές του κατάλαβα ότι ένα μέρος της παλιάς Αθήνας απλά ‘’το έχω χάσει’’.

Μου περιέγραφε κτίρια σε κάποιες τοποθεσίες χρησιμοποιώντας επίθετα όπως ‘υπέροχο’’, ‘’επιβλητικό’’ , ‘’πανέμορφο΄΄. Καταλήγοντας πάντα στο ‘’Κρίμα που τότε οι φωτογραφίες ήταν είδος πολυτελείας και δεν έχω να σου δείξω. Πολύ θα ήθελα να τα ξαναέβλεπα αυτά έστω σε φωτογραφία.


Σε αυτό που το nickname μου υπαινίσσεται ( παρατσούκλι που συνάδελφοί μου στη δουλειά μου κόλλησαν στην Αμερική ) είμαι αρκετά καλός. Ο μπάρμπας με έμμεσο τρόπο μου ζητούσε κάτι. Και προσωπικά τις επιθυμίες μεγάλων ανθρώπων πάντα τις σέβομαι, ιδίως σε κάποιους που νοιώθω ότι οφείλω.

Ξεκίνησε λοιπόν η σχετική έρευνα στο δίκτυο η οποία απέδωσε καρπούς.
Θερμα συγχαρητηρια!!! Ευχαριστω που μπηκες στον κοπο και βρηκες ολα αυτα!
Δεν εχω λογια!!!
Υπεροχη ιστορική αναδρομη - και ειχα την ευτυχια να ζησω σαν παιδι την Αθήνα και τα πατησια απο το 1972.......
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.276
Κριτικές
1
Like
35.299
Πόντοι
6.256
Οι παλιοι αθηναιοι τον θυμουνται, στο ιταλικο εστιατοριο με το μαιμουδακι ο χοντρος, το αφτερ φαγαδικο των 80ς.
Τότε που ηταν ελαχιστα τα μερη για να φας αφτερ..
Rip
 

wrong

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2013
Μηνύματα
140
Like
33
Πόντοι
1
Οι παλιοι αθηναιοι τον θυμουνται, στο ιταλικο εστιατοριο με το μαιμουδακι ο χοντρος, το αφτερ φαγαδικο των 80ς.
Τότε που ηταν ελαχιστα τα μερη για να φας αφτερ..
Rip

Οδηγώντας πρόσφατα με το αμάξι μου στο κέντρο της Αθήνας με τον υπέργηρο θείο μου ως συνοδηγό από τις περιγραφές του κατάλαβα ότι ένα μέρος της παλιάς Αθήνας απλά ‘’το έχω χάσει’’.

Μου περιέγραφε κτίρια σε κάποιες τοποθεσίες χρησιμοποιώντας επίθετα όπως ‘υπέροχο’’, ‘’επιβλητικό’’ , ‘’πανέμορφο΄΄. Καταλήγοντας πάντα στο ‘’Κρίμα που τότε οι φωτογραφίες ήταν είδος πολυτελείας και δεν έχω να σου δείξω. Πολύ θα ήθελα να τα ξαναέβλεπα αυτά έστω σε φωτογραφία.


Σε αυτό που το nickname μου υπαινίσσεται ( παρατσούκλι που συνάδελφοί μου στη δουλειά μου κόλλησαν στην Αμερική ) είμαι αρκετά καλός. Ο μπάρμπας με έμμεσο τρόπο μου ζητούσε κάτι. Και προσωπικά τις επιθυμίες μεγάλων ανθρώπων πάντα τις σέβομαι, ιδίως σε κάποιους που νοιώθω ότι οφείλω.

Ξεκίνησε λοιπόν η σχετική έρευνα στο δίκτυο η οποία απέδωσε καρπούς.
Λόγω Παεζάνου έπεσα σαυτό το νήμα. Ξενύχτησα να διαβάσω και τις 26 σελίδες. Μπράβο φίλε που το σκέφτηκες και μπράβο και σε αυτούς που το κράτησαν σε αυτό το επίπεδο.
 
OP
OP
Mindreader

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.329
Πόντοι
28.786
Λόγω Παεζάνου έπεσα σαυτό το νήμα. Ξενύχτησα να διαβάσω και τις 26 σελίδες. Μπράβο φίλε που το σκέφτηκες και μπράβο και σε αυτούς που το κράτησαν σε αυτό το επίπεδο.
Ευχαριστούμε φίλε.:hi::hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom