Νέα

Μετρητά VS Κάρτα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Dr. Kolompo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 838
  • Εμφανίσεις 29K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι προτιμάτε από τα 2; Ποιο θα θέλατε να υπερισχύσει στο μέλλον;

  • Μετρητά

    Ψήφοι: 120 60,0%
  • Κάρτα

    Ψήφοι: 80 40,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    200

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
420
Κριτικές
2
Like
721
Πόντοι
81
Η Ελλάδα δεν απέκτησε άμεσο πρόβλημα από τις τράπεζες των ΗΠΑ.Το πρόβλημα της Ελλάδας ήταν ξεκάθαρα θέμα κρατικού χρέους,και των τραπεζών ξεκάθαρα θέμα προβληματικών δανείων.Η έκθεση των Ελληνικών τραπεζών σε προβληματικές τράπεζες των ΗΠΑ και κυρίως της L.B ήταν σχεδόν μηδενική,αν όχι απολύτως μηδενική.
Δεν λέμε διαφορετικά πράγματα, άλλη διατύπωση χρησιμοποιείς.
Στα στεγαστικά δεν χάσανε, στα ρέστα άλλοι τα πλήρωσαν.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.194
Κριτικές
1
Like
5.769
Πόντοι
2.356
Αφήνω αυτό εδώ,φίλε ξενιτεμένε για να δεις πού παίζουν τα μηνιάτικα στην πατρίδα. Σημείωση ότι είναι τα επίσημα μεικτά μηνιάτικα με στοιχεία απ το σύστημα εργάνη. Όσο για το 1500άρι που είπες, λιγότερο απ το 10% το λαμβάνει.
Τύπε, από ποιο hoax site το κατέβασες αυτό;

Το 12.37% των εργαζόμενων στην Ελλάδα βγάζει κάτω από €500 το μήνα ΜΙΚΤΑ; Δηλ καθαρά κανά 300άρι;

Και πάνω από 3000 ΜΙΚΤΑ το 3.63%; Σοβαρά τώρα;

Μήπως είναι από την Εργάνη της Σιέρα Λεόνε; :think:
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
842
Like
1.818
Πόντοι
206
Τύπε, από ποιο hoax site το κατέβασες αυτό;

Το 12.37% των εργαζόμενων στην Ελλάδα βγάζει κάτω από €500 το μήνα ΜΙΚΤΑ; Δηλ καθαρά κανά 300άρι;

Και πάνω από 3000 ΜΙΚΤΑ το 3.63%; Σοβαρά τώρα;

Μήπως είναι από την Εργάνη της Σιέρα Λεόνε; :think:
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
842
Like
1.818
Πόντοι
206
Τύπε, από ποιο hoax site το κατέβασες αυτό;

Το 12.37% των εργαζόμενων στην Ελλάδα βγάζει κάτω από €500 το μήνα ΜΙΚΤΑ; Δηλ καθαρά κανά 300άρι;

Και πάνω από 3000 ΜΙΚΤΑ το 3.63%; Σοβαρά τώρα;

Μήπως είναι από την Εργάνη της Σιέρα Λεόνε; :think:
Προφανώς αυτοί με τα 500 μικτά είναι δηλωμένοι παρτ τάιμ. Σίγουρα στα μικροποσά παίζουν κ μαύρα
 

SheFucker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2018
Μηνύματα
2.441
Κριτικές
10
Like
2.664
Πόντοι
746
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

Gigifiogkos

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Ιουν 2023
Μηνύματα
516
Κριτικές
28
Like
3.114
Πόντοι
2.476
μετρητα για τα ψιλα (η τα χωρις αποδειξη) και καρτα για τα υπολοιπα
 

SheFucker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2018
Μηνύματα
2.441
Κριτικές
10
Like
2.664
Πόντοι
746
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.189
Κριτικές
10
Like
5.571
Πόντοι
2.816
POS στα μπουρδέλα χθες

Κοκορέτσια δεν ψωνίζω αλλιώς θα απαιτούσα και εκεί
 

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
338
Κριτικές
20
Like
969
Πόντοι
1.011
Λοιπόν, σήμερα ήμουν παρών στη διαδικασία σύνδεσης POS με ταμειακή !
Έχει να πέσει πολύ γέλιο αλλά και κλάμα με το τι έχει να γίνει! Μια IP να αλλάξει ,ένα reset να γίνει στο ρούτερ μένεις επί ξύλου κρεμάμενος! Θα έχεις λεφτά και δε θα μπορείς να πάρεις ούτε μπουκαλάκι νερό! Ειδικά το καλοκαίρι στα νησιά που είναι γενικά στον κόσμο τους θα κλάψουν μανούλες!
Βέβαια και οι καταστηματάρχες θα χάνουν πελάτες αλλά τι να κάνουμε !!!
Οι φανατικοί των καρτών έχετε και κανένα 50ικο στην τσεπη γιατί θα τύχει καμιά τέτοια στραβή και εντάξει χωρίς καφέ τη βγάζεις αλλά μπορεί να είναι κάτι πιο σημαντικό και να κάτσετε στο άξονα ! Βέβαια και οι φανατικοί των μετρητών κρατάτε καμιά καρτούλα γιατί έτσι Ευρωπαίοι που γίναμε μπορεί να πας σε κανένα μαγαζί και να μη δέχονται μετρητά !!!
Προβλέπω το εσπρεσσάκι να φτάσει τα 3 ευρώ μέχρι τέλος του χρόνου ακόμα και στις καντίνες!!!
"Άντε και καλή τύχη" μάγκες που έλεγε και ο Σιδηρόπουλος !!
 

SheFucker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2018
Μηνύματα
2.441
Κριτικές
10
Like
2.664
Πόντοι
746
Λοιπόν, σήμερα ήμουν παρών στη διαδικασία σύνδεσης POS με ταμειακή !
Έχει να πέσει πολύ γέλιο αλλά και κλάμα με το τι έχει να γίνει! Μια IP να αλλάξει ,ένα reset να γίνει στο ρούτερ μένεις επί ξύλου κρεμάμενος! Θα έχεις λεφτά και δε θα μπορείς να πάρεις ούτε μπουκαλάκι νερό! Ειδικά το καλοκαίρι στα νησιά που είναι γενικά στον κόσμο τους θα κλάψουν μανούλες!
Βέβαια και οι καταστηματάρχες θα χάνουν πελάτες αλλά τι να κάνουμε !!!
Οι φανατικοί των καρτών έχετε και κανένα 50ικο στην τσεπη γιατί θα τύχει καμιά τέτοια στραβή και εντάξει χωρίς καφέ τη βγάζεις αλλά μπορεί να είναι κάτι πιο σημαντικό και να κάτσετε στο άξονα ! Βέβαια και οι φανατικοί των μετρητών κρατάτε καμιά καρτούλα γιατί έτσι Ευρωπαίοι που γίναμε μπορεί να πας σε κανένα μαγαζί και να μη δέχονται μετρητά !!!
Προβλέπω το εσπρεσσάκι να φτάσει τα 3 ευρώ μέχρι τέλος του χρόνου ακόμα και στις καντίνες!!!
"Άντε και καλή τύχη" μάγκες που έλεγε και ο Σιδηρόπουλος !!
Γιατί θα πρέπει να πληρώνουμε μετρητά σε χαρτονομίσματα παντού,
και όχι με πιστωτικές κάρτες;;;;
Έχω ένα χαρτονόμισμα των 50 ευρώ στην τσέπη μου. Πηγαίνω σε ένα εστιατόριο και πληρώνω το δείπνο
με αυτό. Στη συνέχεια, ο ιδιοκτήτης του εστιατορίου χρησιμοποιεί το χαρτονόμισμα για να πληρώσει το
πλυντήριο. Ο ιδιοκτήτης του πλυντηρίου χρησιμοποιεί στη συνέχεια το χαρτονόμισμα για να πληρώσει
τον κουρέα. Ο κουρέας στη συνέχεια χρησιμοποιεί το χαρτονόμισμα για να πληρώσει τα ψώνια του.
Μετά από απεριόριστο αριθμό πληρωμών, εξακολουθεί να είναι ένα χαρτονόμισμα των 50 ευρώ που
έχει εξυπηρετήσει τον σκοπό του για όλους όσοι το χρησιμοποίησαν για να πληρώσουν, και η τράπεζα
δεν παίρνει μία.
Αλλά αν πάω σε ένα εστιατόριο και πληρώσω το δείπνο μου ψηφιακά - με κάρτα, τα έξοδα της τράπεζας
για τη δική μου συναλλαγή πληρωμής θα είναι περίπου 2 ευρώ, και τα ίδια 2 ευρώ για κάθε επιπλέον
συναλλαγή πληρωμής, από τον ιδιοκτήτη του εστιατορίου, τον ιδιοκτήτη του πλυντηρίου ή τον κουρέα,
και ούτω καθεξής ... Έτσι, μετά από είκοσι συναλλαγές, μόνο 10 ευρώ από τα αρχικά 50 ευρώ απομένουν,
και τα υπόλοιπα 40 ευρώ γίνονται ιδιοκτησία της τράπεζας χάρη σε όλες τις συναλλαγές που έγιναν.
Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω με μεγαλύτερη σαφήνεια!
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.189
Κριτικές
10
Like
5.571
Πόντοι
2.816
Γιατί θα πρέπει να πληρώνουμε μετρητά σε χαρτονομίσματα παντού,
και όχι με πιστωτικές κάρτες;;;;
Έχω ένα χαρτονόμισμα των 50 ευρώ στην τσέπη μου. Πηγαίνω σε ένα εστιατόριο και πληρώνω το δείπνο
με αυτό. Στη συνέχεια, ο ιδιοκτήτης του εστιατορίου χρησιμοποιεί το χαρτονόμισμα για να πληρώσει το
πλυντήριο. Ο ιδιοκτήτης του πλυντηρίου χρησιμοποιεί στη συνέχεια το χαρτονόμισμα για να πληρώσει
τον κουρέα. Ο κουρέας στη συνέχεια χρησιμοποιεί το χαρτονόμισμα για να πληρώσει τα ψώνια του.
Μετά από απεριόριστο αριθμό πληρωμών, εξακολουθεί να είναι ένα χαρτονόμισμα των 50 ευρώ που
έχει εξυπηρετήσει τον σκοπό του για όλους όσοι το χρησιμοποίησαν για να πληρώσουν, και η τράπεζα
δεν παίρνει μία.
Αλλά αν πάω σε ένα εστιατόριο και πληρώσω το δείπνο μου ψηφιακά - με κάρτα, τα έξοδα της τράπεζας
για τη δική μου συναλλαγή πληρωμής θα είναι περίπου 2 ευρώ, και τα ίδια 2 ευρώ για κάθε επιπλέον
συναλλαγή πληρωμής, από τον ιδιοκτήτη του εστιατορίου, τον ιδιοκτήτη του πλυντηρίου ή τον κουρέα,
και ούτω καθεξής ... Έτσι, μετά από είκοσι συναλλαγές, μόνο 10 ευρώ από τα αρχικά 50 ευρώ απομένουν,
και τα υπόλοιπα 40 ευρώ γίνονται ιδιοκτησία της τράπεζας χάρη σε όλες τις συναλλαγές που έγιναν.
Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω με μεγαλύτερη σαφήνεια!
Τύπε δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά παντού το ξέρουν αυτό το κόστος και το έχουν περάσει στην τιμή...
Οπότε όταν πληρώνεις με μετρητά απλά κερδίζει παραπάνω ο μαγαζατορας...
Χαρακτηριστικο παράδειγμα απόδειξη αυτού που σου λέω είναι τα ψιλικατζιδικα που δεν μπορούν να περάσουν το κόστος στην τιμή δεν δέχονται κάρτες...
 

SheFucker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2018
Μηνύματα
2.441
Κριτικές
10
Like
2.664
Πόντοι
746
Τύπε δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά παντού το ξέρουν αυτό το κόστος και το έχουν περάσει στην τιμή...
Οπότε όταν πληρώνεις με μετρητά απλά κερδίζει παραπάνω ο μαγαζατορας...
Χαρακτηριστικο παράδειγμα απόδειξη αυτού που σου λέω είναι τα ψιλικατζιδικα που δεν μπορούν να περάσουν το κόστος στην τιμή δεν δέχονται κάρτες...
Γενικά, υπάρχει ένα πανευρωπαϊκό κύμα κατά των πληρωμών με κάρτες. Προσωπικά, η τελευταία φορά που πλήρωσα με κάρτα ήταν το 1985 στη Λιβύη. Από τότε ποτέ. Αν δεν θέλετε μετρητά, θα πάω αλλού. Και έχω φτάσει στο σημείο να είμαι έτοιμος να φύγω από την ΕΕ γι' αυτόν και μόνο λόγο.
Δεν μου απομένουν πολλά χρόνια και δεν με ενδιαφέρει πού θα πεθάνω.
Τα μετρητά είναι ελευθερία
 

JIJAJO

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2024
Μηνύματα
21
Like
30
Πόντοι
0
Γενικά, υπάρχει ένα πανευρωπαϊκό κύμα κατά των πληρωμών με κάρτες. Προσωπικά, η τελευταία φορά που πλήρωσα με κάρτα ήταν το 1985 στη Λιβύη. Από τότε ποτέ. Αν δεν θέλετε μετρητά, θα πάω αλλού. Και έχω φτάσει στο σημείο να είμαι έτοιμος να φύγω από την ΕΕ γι' αυτόν και μόνο λόγο.
Δεν μου απομένουν πολλά χρόνια και δεν με ενδιαφέρει πού θα πεθάνω.
Τα μετρητά είναι ελευθερία
Μπραβο φιλε,Αν ολοι πληρωναμε μονο με μετρητα αυριο οι τιμες θα πεφταν 1-5% αναλογα τον τομεα του προιοντος, την ελαστικοτητα του και τα περιθωρια κερδους καθως η τραπεζα κραταει πσοσοστο επι του τζιρου. Αλλα ο καθενας κοιταει την παρτη του και τελικα την πληρωνουμε ολοι ως συνηθως. Τουλαχιστον ειμαστε λιγο πιο ελευθεροι και δεν δινουμε αναφορα σε κανενα κρατος-δυναστη για τις κινησεις μας.
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
1.097
Κριτικές
14
Like
1.717
Πόντοι
506
Λοιπόν, σήμερα ήμουν παρών στη διαδικασία σύνδεσης POS με ταμειακή !
Έχει να πέσει πολύ γέλιο αλλά και κλάμα με το τι έχει να γίνει! Μια IP να αλλάξει ,ένα reset να γίνει στο ρούτερ μένεις επί ξύλου κρεμάμενος! Θα έχεις λεφτά και δε θα μπορείς να πάρεις ούτε μπουκαλάκι νερό! Ειδικά το καλοκαίρι στα νησιά που είναι γενικά στον κόσμο τους θα κλάψουν μανούλες!
Βέβαια και οι καταστηματάρχες θα χάνουν πελάτες αλλά τι να κάνουμε !!!
Οι φανατικοί των καρτών έχετε και κανένα 50ικο στην τσεπη γιατί θα τύχει καμιά τέτοια στραβή και εντάξει χωρίς καφέ τη βγάζεις αλλά μπορεί να είναι κάτι πιο σημαντικό και να κάτσετε στο άξονα ! Βέβαια και οι φανατικοί των μετρητών κρατάτε καμιά καρτούλα γιατί έτσι Ευρωπαίοι που γίναμε μπορεί να πας σε κανένα μαγαζί και να μη δέχονται μετρητά !!!
Προβλέπω το εσπρεσσάκι να φτάσει τα 3 ευρώ μέχρι τέλος του χρόνου ακόμα και στις καντίνες!!!
"Άντε και καλή τύχη" μάγκες που έλεγε και ο Σιδηρόπουλος !!
καλα την ακουσα και αυτη την πιπα με την στατικη ΙΡ...

αρα θελει και ο παροχος λεφτα για να σου δινει την ιδια. σωστα?
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
1.097
Κριτικές
14
Like
1.717
Πόντοι
506
Γιατί θα πρέπει να πληρώνουμε μετρητά σε χαρτονομίσματα παντού,
και όχι με πιστωτικές κάρτες;;;;
Έχω ένα χαρτονόμισμα των 50 ευρώ στην τσέπη μου. Πηγαίνω σε ένα εστιατόριο και πληρώνω το δείπνο
με αυτό. Στη συνέχεια, ο ιδιοκτήτης του εστιατορίου χρησιμοποιεί το χαρτονόμισμα για να πληρώσει το
πλυντήριο. Ο ιδιοκτήτης του πλυντηρίου χρησιμοποιεί στη συνέχεια το χαρτονόμισμα για να πληρώσει
τον κουρέα. Ο κουρέας στη συνέχεια χρησιμοποιεί το χαρτονόμισμα για να πληρώσει τα ψώνια του.
Μετά από απεριόριστο αριθμό πληρωμών, εξακολουθεί να είναι ένα χαρτονόμισμα των 50 ευρώ που
έχει εξυπηρετήσει τον σκοπό του για όλους όσοι το χρησιμοποίησαν για να πληρώσουν, και η τράπεζα
δεν παίρνει μία.
Αλλά αν πάω σε ένα εστιατόριο και πληρώσω το δείπνο μου ψηφιακά - με κάρτα, τα έξοδα της τράπεζας
για τη δική μου συναλλαγή πληρωμής θα είναι περίπου 2 ευρώ, και τα ίδια 2 ευρώ για κάθε επιπλέον
συναλλαγή πληρωμής, από τον ιδιοκτήτη του εστιατορίου, τον ιδιοκτήτη του πλυντηρίου ή τον κουρέα,
και ούτω καθεξής ... Έτσι, μετά από είκοσι συναλλαγές, μόνο 10 ευρώ από τα αρχικά 50 ευρώ απομένουν,
και τα υπόλοιπα 40 ευρώ γίνονται ιδιοκτησία της τράπεζας χάρη σε όλες τις συναλλαγές που έγιναν.
Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω με μεγαλύτερη σαφήνεια!
ξεχασες οτι απο το 50ρικο σου ξυριζει το κρατος ΦΠΑ απο τον καθενα οποτε ουτε το 50ρικο θα μεινει ατοφιο!!!!
 

SheFucker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2018
Μηνύματα
2.441
Κριτικές
10
Like
2.664
Πόντοι
746

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.015
Κριτικές
14
Like
4.030
Πόντοι
2.777
Τύπε δεν αφορά όλους αυτό που είπα.. σίγουρα κάποιοι το έχουν με το επιχειρείν και κάνουν δικές τους δουλειές ή πολλοί σαν κι εσένα έχουν προσόντα που τους δίνουν μεγαλύτερους μισθούς από του δημοσίου..

Τώρα για το τελευταίο θα διαφωνήσω πλήρως.. η κοινωνία φταίει για το δημόσιο που έχουμε, για τους πολιτικούς που έχουμε κλπ
Αν η κοινωνία ήθελε κάτι διαφορετικό θα είχαμε κάτι διαφορετικό!
όχι, δε φταίει η κοινωνία. Φταίει η μονοπωλιακή νεποτική διαδοχή των ταγών της εξ-ουσίας που συντηρούνται από ένα παλαιό και νέο νεποτικό διαδοχικό κοτζαμπασέϊκο που στηρίζει κι υποστηρίζει ολίγους κακούς αλλά πρόθυμους να εκτελούν τις εντολές του βαλμένους στην κορυφή της πυραμίδος. Κι από κάτω με επιδόματα, διευκολύνσεις, ελαστικότητα, πριμοδοτούνται οι πάσης φύσεως δημόσιοι λειτουργοί, υπάλληλοι, κλητήρες, υποτελείς κι οι οποίοι αποτελούν τη βάση του εκλογικού σώματος που συντηρεί αναγκαία λόγω συντεταγμένων διαδικασιών με την ψήφο του τους λακέδες για να ανακυκλώνουν την ίδια σάπια λούπα. Και γαλουχείται η κοινωνία που αναφέρεσαι κι εκπαιδεύεται και κάνει τούμπες ή μένει στο ένα πόδι εύκολα. Το έχει αναλάβει η πληρωμένη προπαγάνδα προκαλώντας τις βαθύτερες αδυναμίες της ανθρώπινης ύπαρξης με σκοπό να μη σκέφτεται τίποτε άλλο από ότι υπαγορεύεται νυχθημερόν.
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.015
Κριτικές
14
Like
4.030
Πόντοι
2.777
ξεχασες οτι απο το 50ρικο σου ξυριζει το κρατος ΦΠΑ απο τον καθενα οποτε ουτε το 50ρικο θα μεινει ατοφιο!!!!
όλα γίνονται και ξεγίνονται στο τετ α τετ και το 50αρικο μένει ατόφιο δίχως τον κλέφτη
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

POS στα μπουρδέλα χθες

Κοκορέτσια δεν ψωνίζω αλλιώς θα απαιτούσα και εκεί
θα έρθει και θα λειτουργήσει με gift cards που θα αγοράζεις μέσω του wallet σου με τα crypto
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
1.097
Κριτικές
14
Like
1.717
Πόντοι
506
όλα γίνονται και ξεγίνονται στο τετ α τετ και το 50αρικο μένει ατόφιο δίχως τον κλέφτη
ακριβως. αρα το κρατος με το ετσι θελω παιρνει το νταβαλτζηλικι και το μοιραζει οπου θελει (πολιτικους, ΔΥ, λαμογια και πολυεθνικες) και εμεις παρακαλαμε να το παρουμε πισω προσπαθωντας να πιασουμε αυτους τους λεχριτες ως πελατες...

αν το κρατος δε πληρωνε πχ συνταξεις και δυ σκεφτειτε οτι ολο το χρημα θα ειχε μαζευτει αποκλειστικα και μονο στην πρωτευουσα και σε αντε μερικες πρωτευουσες νομων χωρις καμια επιστροφη σε κανενα χωριο και κωμοπολη...

το ολο προβλημα ειναι στη μοιρασια και στο ποσοστο... που φροντιζει το κρατος να δωσει το χρημα και ποσο...
με το ηλεκτρονικο ελεγχει πιο ευκολα τα παντα. βλεπει την πορεια του χρηματος βλεπει τις ποσοστωσεις αμεσα. τι παιρνει ο φουφουτος? 1000. πως τα ξοδευει? 300 νοικι 50 ρευμα 200 μαρκετ. κανει αποταμιευση? κανει. τελεια αρα τους φτανουν τα 1000 για μισθο... ο αλλος τι κανει? παιρνει 800. 400 νοικι 80 ρευμα 200 μαρκετ και εχει και αμαξι. δε βγαινει αρα συμπληρωνει με μετρητα "μαυρα" η οικονομιες η απο του μπαμπα ;)
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
226
Like
236
Πόντοι
21
έχει προαποφασιστεί ότι δεν θα κυκλοφορουν μετρητά σε 2-3 χρόνια και είμαστε σε μεταβατικό στάδιο.
Όταν κάποιος θα έχει έτσι απλά αρκετά μετρητά επάνω του ,θα είναι αυτομάτως ύποπτος για παράνομες συναλλαγες.Πέρα απο φυσιολογικά ποσά μου τα έδωσε η γιαγια μου ο θείος η γυναίκα μου...(δεν όπου και αυτοί αυτομάτα ξέρουμε πόσα παίρνουν και πόσα μπορουν να δωρίσουν ).
Παίρνεις 800-1200-1800 2χιλ ευρω το μήνα.Μπαίνουν όλα στο τραπεζικό σου λογαριασμό, βλέπουμε από κάρτες πόσα ξόδεψες ,πόσα μπορει στην άκρη κλπ...
Ήδη γίνεται σε μεγάλο βαθμό.Επειδή όμως στο Ελλαδισταν η μαυρίλα αυτή για να καθαρίσει θέλει: λίγα χρόνια να βγουν στη σύνταξη μαγαζάτορες του δημοτικου που δεν καταλαβαίνουν απο pos Κλπ και λίγα χρονια να το μάθουμε όλοι σαν δεδομένο.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom