Νέα

Μετατροπή παλαιού αυτοκινήτου σε ηλεκτρικό

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα oporopono
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 15
  • Εμφανίσεις 946
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

oporopono

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2020
Μηνύματα
12
Κριτικές
7
Like
316
Πόντοι
280
Καλησπέρα σας μάγκες.

Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο τοπικ, έψαξα αλλά δεν βρήκα.

Με ενδιαφέρει να αγοράσω κάποιο αρκετά παλαιό αυτοκίνητο. Όχι για καθημερινή χρήση. Και επειδή δεν με πολυενδιαφέρει να με ζαλίζουν στο μέλλον με περιβαλλοντικά τέλη, να έχω μηχανικά προβλήματα να μην βρίσκω ανταλλακτικά κτλπ κτλπ, σκέφτομαι να το κάνω ηλεκτρικό και να το παίξω παιδί των λουλουδιών.

Σε αυτή τη περίπτωση βοηθάει και στην αγορά αυτοκινήτων που δεν έχουν καν κινητήρα.

Γνωρίζετε περίπου το κόστος (αν και τιμές έχω βρει σχετικές σε αγγλία και αμερική) αλλά το κυριότερο, αν υπάρχει κανένας τσακαλάκος εδώ (ελλάδα γενικά αλλα Αθήνα ειδικότερα θα βόλευε) ο οποίος δεν θα κάνει τον μαθητευόμενο μάγο στο σαπάκι μου? Αν δεν υπάρχει θα κάνω copy paste τα kits από το εξωτερικό και θα βάλω εναν συνάδερφο να το κάνει αλλά κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη
 

DimitrisOOO(1)

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2018
Μηνύματα
709
Like
99
Πόντοι
6
Τα παιδια των λουλουδιων τυπε δεν ειχαν ουτε ατμομηχανη, αγορασε εναν πρασαγγουρα πετρελαιου να εισαι καλυμενος,, και για πες ... ποσα λεφτα θα δωσεις η που εισαι διατιθεμενος να δωσεις στον "τσακαλακο" που ψαχνεις ? απο εκει ξεκινα καποιος απ το να αραδιαζει μαλακ... εχμμ γνωση που και θα το κανει αν δεν τον βρει (τον τσακαλακο) κοπι παστε τα κιτς απ το εξωτερικο αλλα θα βρει και ενα μαλακ.. εχμμ συναδελφο να τα κανει :jerking2::jerking2:

 

DimitrisOOO(1)

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2018
Μηνύματα
709
Like
99
Πόντοι
6
Α και που σε ... χρονια ολοκληρα εδω στην Ελλαδα μπορεις να βρεις αυτοκινητο για ανταλλακτικα ακομα και λειτουργικο με πινακιδες και να το κανεις οτι θελεις, τωρα αν βρηκες καλυτερες τιμες σε Αγγλια και Αμερικη αγορασε το απο εκει, εγω βοσκος ειμαι απλα στα λεω
 
OP
OP
O

oporopono

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2020
Μηνύματα
12
Κριτικές
7
Like
316
Πόντοι
280
Γιατί ξέρω ότι ο συνάδερφος το αποτέλεσμα που θα βγάλει δεν είναι άρτιο. Αν είναι να πάω να δώσω χρήματα σε κάποιον που απλά θα πειραματιστεί καλύτερα να πειραματιστώ και μόνος μου που λέει ο λόγος. Αν γνωρίζεις κάποιον που έχει εμπειρία, καλοδεχούμενη η συμβουλή
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.766
Πόντοι
2.306
Ας αρχίσουμε από τα βασικά. Ξέρεις να οδηγείς; Στην Αγγλία το τιμόνι είναι από δεξιά.
 

SnakeSpir

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2005
Μηνύματα
341
Κριτικές
4
Like
63
Πόντοι
1
Η μετατροπη ειναι εφικτη ωστοσο υπαρχουν σημαντικα προβληματα.
1ον δεν αναγνωριζεται καθε αλλαγη τυπου κινητηρα απο βανζινη>ηλκτρικο ντιζελ>ηλκεκτρικο βεζινη >ντιζελ κτλ. αρα δεν θα ειναι νομιμο και δεν θα εχει πινακιδες ασφαλεια
2ον μεγαλο κοστος ειναι το μοτερ και οι μπαταριες, εχω κανει ενα αντιστοιχο προτζεκτ πιο παλια επειδη επεσε στα χερια μου εινα σουζουκι μαρουτι.
μετα απο πολυ χρονο βρηκα ενα επισκευασιμο ηλεκτρικο μοτερ απο κλαρκ και επισκευασα μπαταριες μολιβδου(τοτε) ολα αυτα απο σκραπ μαντρα.
βασεις τοποθετηση χελωνες σε μηχανουργειου φιλου
3ον τεχνικες δυσκολιες για φρενα (θελει τρομπα υποπιεσης για να δουλεει το μαμα τυμπανο) φωτα ανεμιστηρες κτλ σημ δεν ειχε κλιματισμο και υδραυλικο
3ον κοστος ηλεκτρικης ενεργειας πρεπει να ειναι πολυ φθηνο εως τσαμπα για να αξιζει η μετατροπη
4ον αυτονομια μπαταριας χωρις φορτηση
5ον χρονος φορτησης
6ον επιδοσεις

συμπερασματικα δωσε 2000Ε και παρε ενα χιλιαρακι μεταχειρισμενομε υδραυλικο και ερκοντισιον με φθηνα ανταλλακτικα και εισαι ανθρωπος με πινακιδες ασφαλεια κτλ
εχει 130Ε τελη τον χρονο δεν αξιζει να ασχοληθεις εκτος και εαν το κανεις μονο απο χομπυ και για χρηση σε κλειστους χωρους πχ γκολφ γηπεδα κτλ
πληροφοριες μπορεις να βρεις πλεον στο youtube

 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.839
Like
1.290
Πόντοι
216
Τύπε σε γκαζοζέν είναι πιο εύκολο να το μετατρέψεις Θα σου έρθει και πιο οικονομικά.


:zombie::zombie::zombie:
 

girl_hunter

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.499
Κριτικές
9
Like
1.327
Πόντοι
216
Πρακτικά, αυτό που θέλεις δεν θα το καταφέρεις.
Μην ξεχνάς πως οτι φτιάξεις (που δεν θα φτιάξεις, αλλά λέμε τώρα) πρέπει να είναι και νόμιμο.
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.899
Like
1.779
Πόντοι
216
1. Με το ηλεκτρικό δε το παίζεις παιδί των λουλουδιών.
2. Αν σε ανησυχούν τα κόστη για τέλη κυκλοφορίας και ανταλλακτικών, μη μπεις καν στη διαδικασία μετατροπής. Μονο το αρχικό κόστος της μπαταρίας είναι όσο ένα αξιοπρεπές μεταχειρισμένο βενζινοκίνητο. Η μπαταρία για ένα μικρουλι nissan leaf κοστίζει 3500ευρω. Ένας αξιοπρεπής controller 650Α, μπορεί να κοστίζει 5000-6000 ευρώ.
3. Στα ηλεκτροκίνητα δε κάνεις εκπτώσεις-δε φτιάχνεις εσύ battery pack απο 18650 του aliexpress, χρησιμοποιείς διπλά και τριπλά συστήματα ασφαλείας. Εκτός αν θέλεις να γίνεις μπάρμπεκιου τόσο εσύ, όσο και όποιος άλλος επιβαίνει.
4. Η μετατροπή δεν είναι βγαζω κινητήρα, βάζω κινητήρα. Η ηλεκτρολογική καλωδίωση αλλάζει δραματικά και οι μηχανολογικές παρεμβάσεις είναι ατελείωτες.

5. ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟ

6. Αν θέλεις κάτι παλιό για την καύλα σου και 3-4 μετακινήσεις το μήνα, πάρε κανένα μίνι 30ετίας και χαρακτήρισε το ιστορικό/αντίκα.
7. Αν θέλεις κάτι για να κάνεις δουλειά, πάρε ένα 1000-1200cc με 1-2 χιλιάρικα και πέτα το όταν γίνει ασύμφορο
 
OP
OP
O

oporopono

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2020
Μηνύματα
12
Κριτικές
7
Like
316
Πόντοι
280
Το κόστος απ ότι έχω δει σε έτοιμα kit αμερική είναι 7000$ χωρίς τις μπαταρίες + καλωδιώσεις άρα ξέρω το κόστος. Αυτοκίνητο κανονικό βενζίνη έχω, μηχανή έχω, ένα αδιάφορο μηχανικά αυτοκίνητο θέλω να μετατρέψω όχι τόσο για το κόστος αλλά για το μαρκετινίστικα οικολογικό κομμάτι+το ότι μ αρέσει πολύ το αυτοκίνητο αυτό (που δεν θα σας πω ποιο είναι για να μην κλέψετε την ιδέα). Δεν υπάρχει λόγος για ειρωνίες αν και πέθανα στα γέλια με το comment για το δίπλωμα. Ευχαριστώ τους φίλους που απάντησαν νορμαλ. Το θέμα της νομιμότητας είναι η αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί καν. Άρα χλωμό το βρίσκουμε όλο το προτζεκτ?
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.339
Κριτικές
1
Like
6.340
Πόντοι
2.356
Αγορασε ενα χρεπι και βαλτου κουρδιστηρι τυπε:bounce-glasses::bounce-glasses::bounce-glasses:
 

mounoeilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
2.695
Like
1.463
Πόντοι
216
Φιλε θα ανατιναχτεις! το μονο σιγουρο
αλλιως θα σε ξετρυπησει ο Κ. Καραμανλης αμα σε ανακαλυψει
 

DimitrisOOO(1)

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2018
Μηνύματα
709
Like
99
Πόντοι
6
Το κόστος απ ότι έχω δει σε έτοιμα kit αμερική είναι 7000$
Με πολυ λιγοτερα χρηματα αγοραζεις ενα πετρελαιου μεταχειρισμενο και κανεις το Αθηνα - Θεσσαλονικη με καυσιμο το πολυ πολυ 30 ευρω 22 με υγραεριο
Αυτοκίνητο κανονικό βενζίνη έχω, μηχανή έχω, ένα αδιάφορο μηχανικά αυτοκίνητο θέλω να μετατρέψω όχι τόσο για το κόστος αλλά για το μαρκετινίστικα οικολογικό κομμάτι+το ότι μ αρέσει πολύ το αυτοκίνητο αυτό (που δεν θα σας πω ποιο είναι για να μην κλέψετε την ιδέα).
Ναι τυπε μην την λες γιατι ολοι εσενα περιμεναν να τρεξουν και να στην κλεψουν :confused::confused::confused::jerking2::jerking2::jerking2: καντο να κινειτε με νερο της βρυσης και διασπαση του υδρογονου :2funny::2funny:
Δεν υπάρχει λόγος για ειρωνίες αν και πέθανα στα γέλια με το comment για το δίπλωμα. Ευχαριστώ τους φίλους που απάντησαν νορμαλ. Το θέμα της νομιμότητας είναι η αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί καν. Άρα χλωμό το βρίσκουμε όλο το προτζεκτ?
Για το θεμα τις νομιμοτητας απαντησα, χλωμο ειναι το "προτζεκτ" μονο για εσενα τυπε,δεν υπαρχει καν προτζεκτ οπως το εννοεις, ασχολησου καλυτερα με κανα φουρνο η καμια καφετερια η και τιποτα αν τρως λεφτα αλλων, σε καθε περιπτωση μπορεις να αγορασεις τα κιτ που βρηκες μιας και εχεις λεφτα για πεταμα και να το συζητησουμε αναλογος, παρτα εσυ και θα σου πω πως τοποθετουνται απο δω ...
 
OP
OP
O

oporopono

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2020
Μηνύματα
12
Κριτικές
7
Like
316
Πόντοι
280
Ρε συνονόματε, χρόνια πολλά και για τη Δευτέρα


Άρθρο του 12, προφανώς δεν έχει γίνει τίποτα


Άρθρο του 19, άρα δεν είμαι ο μόνος καθυστερημένος.

Επίσης το αυτοκίνητο που θέλω είναι ήδη diesel δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου ούτε να πάρω κάτι για να κάνω τη δουλειά μου, άλλο πράγμα ρώτησα.

 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
765
Πόντοι
146
Mε μια λέξη αυτό που σκέφτεσαι είναι μαλακία.
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Ρε συνονόματε, χρόνια πολλά και για τη Δευτέρα


Άρθρο του 12, προφανώς δεν έχει γίνει τίποτα


Άρθρο του 19, άρα δεν είμαι ο μόνος καθυστερημένος.

Επίσης το αυτοκίνητο που θέλω είναι ήδη diesel δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου ούτε να πάρω κάτι για να κάνω τη δουλειά μου, άλλο πράγμα ρώτησα.
Σκαραβαίος ηλεκτροκίνητος !!!! :rockon:
Εγώ θα μετατρέψω 2CV !!! :afro:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom