Νέα

Μετανάστης στην Ανατολική Ασία (Ταϊλάνδη, Βιετνάμ, Μαλαισία, Καμπότζη)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Κουλιςπα
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 26
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.480
Πόντοι
1.706
Ε μην κάνεις λευκό γάμο.
Πάρε κοπέλα που σου αρέσει.
Πάντως πραγματικά ανοίγουν πόρτες μετά από γάμο με ντόπια.
Έχω κάνει λευκό γάμο με Βραζιλιάνα, απαγορεύεται η διγαμια
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.480
Πόντοι
1.706
Εγινε μια πρωτη συναντηση με τον γνωστο απο Παταγια.

Τα βασικα ερωτηματα παραμενουν:
Την παλευεις με την γλωσσα?
Με το αλφαβητο?
Εισαι σε φαση να μαθεις μια νεα δυσκολη γλωσσα?

Διοτι σαν τουριστας/συνταξιουχος ακομη και ποντιακα να τους μιλας ειναι υποχρεωμενοι να σε καταλαβαινουν.
Αλλα αν εχεις καμμια μικρομπιζνα πως θα τα καταφερεις να επικοινωνησεις με τους πελατες ? Τις αρχες? Τις υπηρεσιες?

Δίπλα στο TUCOM στην Παταγια είναι ένα καφέ και το λένε gafae εκεί κάθε πρωί θα βρείτε καμία δεκαριά Έλληνες ...πηγή πληροφοριων εκει
 
Τελευταία τροποποίηση:

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Εγινε μια πρωτη συναντηση με τον γνωστο απο Παταγια.

Τα βασικα ερωτηματα παραμενουν:
Την παλευεις με την γλωσσα?
Με το αλφαβητο?
Εισαι σε φαση να μαθεις μια νεα δυσκολη γλωσσα?

Διοτι σαν τουριστας/συνταξιουχος ακομη και ποντιακα να τους μιλας ειναι υποχρεωμενοι να σε καταλαβαινουν.
Αλλα αν εχεις καμμια μικρομπιζνα πως θα τα καταφερεις να επικοινωνησεις με τους πελατες ? Τις αρχες? Τις υπηρεσιες?

Δίπλα στο TUCOM στην Παταγια είναι ένα καφέ και το λένε gafae εκεί κάθε πρωί θα βρείτε καμία δεκαριά Έλληνες ...πηγή πληροφοριων εκει
Αγγλικά πολλοί λίγοι μιλάνε εκεί. Οπότε όσο δεν ισχύει αυτό που λες για τον τουρισμό. Δεν ξέρουν πολλοί και δεν τους νοιάζει. Έχω πετύχει ξενοδοχείο στην Bangkok που στην υποδοχή άλλα έλεγε ο πελάτης και άλλα καταλάβαιναν σε πρόβλημα που είχε. Μόνο τα βασικά ξέρουν και όχι όλοι.
Αντίθετα στο Μπαλί μίλαγαν σχεδόν όλοι Αγγλικά, τεράστια διαφορά.

Και όσους ξένους γνώρισα που μένουν εκεί μαθαίνουν λίγο προφορικα να μιλάνε. Να γράφεις όμως αυτά τα ιδεογράμματα είναι τέρμα δύσκολο.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Το θέμα δεν είναι τι θα κάνεις πχ ζαχαροπλαστείο, γυραδικο, πατσατσιδικο.
Το θέμα είναι αν σου επιτρέπουν να το κάνεις και με τι όρους
Πήγαινε ή στείλε mail σε ταιλανδέζικη πρεσβεία ή προξενείο εκεί που είσαι τώρα να στα πούνε. Χοντρικά, μπορείς να ανοίξεις εταιρεία, αλλά το ποσοστό που μπορείς να έχεις εξαρτάται από το αν ο τομέας είναι προστατευόμενος, αν ανταγωνίζεται κάτι ταιλανδέζικο, σε ποια περιοχή είσαι κλπ. Τις περισσότερες φορές μπορείς να έχεις μέχρι το 49% ποσοστού στην εταιρεία. Αλλά αυτό το αποφασίζει το TBOI (Thailand Bord of Investment). Χρειάζονται 2 εκατομ. μπατ κεφάλαιο (περίπου 50Κ ευρώ) για δημιουργία μίας εταιρείας.
 

GiorgosM145

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.102
Κριτικές
10
Like
1.500
Πόντοι
506
Μας βλεπω να μεταναστευουμε γιατι εχει ιδιαιτεροτηες αυτη η μεταναστευση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
372
Like
787
Πόντοι
81
Πριν μερικους μηνες η σκεψη να φυγω απο τη Γερμανια δεν υπηρχε. Σκοπευα να ανοιξω δικο μου μαγαζι, ελληνικο εστιατοριο σε καποια μικρη πολη της Γερμανιας. Δυστυχως οση οικονομια και να κανω το ποσο που χρειαζομαι δεν μαζευτε. Εχω και κατι χρεη στην Ελλαδα. Εκτος αυτου παρατηρω οτι απο αρχες 2024 η δουλεια εχει πεσει. Και στο μαγαζι που δουλευω αλλα και σε αλλα που δουλευουν φιλοι. Καποιοι εδω ψαχνονται ηδη για δουλεια σε Ελβετια ή Σουηδια . Αλλα εγω δεν θελω να παω υπαλληλος.
Σκεφτομαι ομως να επενδυσω σε καποια χωρα, οπουδηποτε, που τα ενοικια να μην ειναι στο Θεο και να μην υπαρχει ο ανταγωνισμος που υπαρχει στη Γερμανια. Εδω ακομα και το πιο απομακρυσμενο μερος εχει ενα -δυο ελληνικα εστιατορια. Χωρια ασιατικα, τουρκικα και ιταλικα.
Μιλοντας πριν μερες με τον paralimnios μου προτεινε την Κενυα και συγκεκριμενα την Μομπασα, οπου ειχε ζησει τη δεκαετια του ΄90. Ειναι τουριστικη περιοχη, εχει μικρη εγκληματικοτητα και μιλουν ολοι αγγικα. Το ψαξιμο στο google δεν μου εβγαλε κανενα αποτελεσμα. Περιεργο να μην υπαρχει ουτε ενα ελληνικο εστιατοριο εκει.
Εχει παει καποιος προσφατα ή γνωριζει να μου δωσει καποιες πληροφοριες ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom