Νέα

Μετακόμισε με την κοπέλα του, αλλά έμαθε ότι κάνει ντους κάθε 15 ημέρες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα msakis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 46
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Υπάρχουν και οι αντίθετες απόψεις που λένε οτι το υπερβολικό λάθος πλύσιμο κάνει κακό όπως και το καθόλου πλύσιμο..!
Αυτή είναι μία ολόκληρη φιλοσοφία γνωστή ακόμα απο τον Μεσαίωνα και την ακολουθουν πιστά λαοί της κεντρικής Ευρώπης.
Οπως προαναφέρθηκε οι Άγγλοι και ιδιαίτερα οι Γάλλοι δεν φημίζονται για την προσωπική τους καθαριότητα. Υπάρχουν αναφορές οτι ορισμένοι Γάλλοι αριστοκράτες δεν πλενόντουσαν ποτέ στη ζωή τους...!
Λέγεται οτι και όλη η Γαλλική αρωματοποιία αναπτύχθηκε από την ανάγκη να καλύπτουν τις προσωπικές τους "μυρωδιές".
Ολο το θέμα βρίσκεται στη λέξη "μικροβίωμα".
Αν γκουκλαρει κανείς τη λέξη,θα βρει τα εξής:
"

Δέρμα: Τί είναι το μικροβίωμα και πώς να το προστατέψετε​

Υπάρχουν 1.000 διαφορετικά είδη μικροοργανισμών, βακτηρίων, μύκητες και ιοί που κουβαλάτε μαζί σας, στο δέρμα σας. Αυτό είναι το μικροβίωμα και είναι σημαντικό για την υγεία του μεγαλύτερου οργάνου του σώματος: το δέρμα. Δείτε πώς να προστατέψετε το μικροβίωμα του δέρματος.​

Τι είναι το μικροβίωμα;

Τα δισεκατομμύρια μικρόβια που ζουν πάνω μας ονομάζονται μικροβίωμα της επιδερμίδας. Αυτοί οι μικροοργανισμοί (δερματική χλωρίδα) είναι ακίνδυνοι ή ακόμη και ευεργετικοί ενώ παίζουν σημαντικό ρόλο στην υγεία του ανοσοποιητικού συστήματος και την υγιή όψη της επιδερμίδας. Το ανθρώπινο μικροβίωμα αποτελείται από πολλούς διαφορετικούς τύπους μικροβίων, ανάλογα με το που βρίσκονται. Τα μικρόβια επιβιώνουν από το αλάτι, το νερό και τη λιπαρότητα (σμήγμα) που απελευθερώνει η επιδερμίδα για να διατηρείται δροσερή και ενυδατωμένη. Διάφοροι παράγοντες καθορίζουν το βιότοπο των διαφόρων μικροβίων, όπως:
  • Η θερμοκρασία σώματος
  • Το πάχος δέρματος
  • Η ποσότητα και το μέγεθος των πτυχών
  • Το pH του δέρματος
  • Η πυκνότητα των θυλακίων και των αδένων
Συνολικά, ο μέσος άνθρωπος μεταφέρει περίπου δύο κιλά μικροβίων στο σώμα του. Η τεράστια ποσότητα και η ποικιλία της δερματικής χλωρίδας μπορεί να φαίνεται τρομακτική, αλλά δεν είναι! Ένα καλό ισορροπημένο μικροβίωμα παίζει ρόλο στην υγεία και στην όψη του δέρματος. Οι μικροοργανισμοί βοηθούν στην παραγωγή βιταμινών, ορμονών και νευροδιαβιβαστών που επηρεάζουν τα πάντα, από τη διάθεσή και τον μεταβολισμό έως το ανοσοποιητικό σύστημα.

Το μικροβίωμα προστατεύει την επιδερμίδα

Οι περισσότεροι άνθρωποι γνωρίζουν ότι το δέρμα είναι η πρώτη γραμμή άμυνας του σώματος στους τραυματισμούς ή σε παθογόνους οργανισμούς. Αλλά δεν είναι τα κύτταρα του δέρματός σας που λειτουργούν ως στρατιώτες στην πρώτη γραμμή. Είναι το μικροβίωμα της επιδερμίδας. Το περιβάλλον του δέρματός σας είναι μάλλον εχθρικό για τα κακά βακτήρια. Είναι δροσερό και στεγνό. Το pH είναι όξινο. Ακόμα και το σμήγμα, το λιπαντικό του δέρματός σας, είναι αντιμικροβιακό. Και, ιδανικά, το δέρμα σας έχει άφθονη ποσότητα μικροβίων για την καταπολέμηση όλων των κακών βακτηρίων με τα οποία έρχεστε σε επαφή. Ένα υγιές μικροβίωμα, το οποίο προτιμά το όξινο περιβάλλον που παρέχει το δέρμα σας, βοηθά το ανοσοποιητικό σας σύστημα. Επίσης, το ανοσοποιητικό σύστημα και το μικροβίωμα του δέρματος επικοινωνούν μεταξύ τους και ανταποκρίνονται στις ανάγκες τους. Όμως το δέρμα σας μπορεί να γίνει ευάλωτο εάν το μικροβίωμά του υποστεί κάποια βλάβη από:
  • Τη χρήση ακατάλληλων σαπουνιών
  • Την υπερβολική χρήση αντιβιοτικών
  • Τα σκληρά προϊόντα περιποίησης δέρματος
  • Τους περιβαλλοντικούς παράγοντες
Επίσης τα καθημερινά ντους και η χρήση επιθετικών σαπουνιών και απορρυπαντικών μαζί με ανθυγιεινή διατροφή, όπως και η έλλειψη αλληλεπίδρασης με τα φυτά, το χώμα και τα ζώα, μπορεί να έχουν αρνητική επίδραση στο μικροβίωμα."

Άρα ναι στην καθαριότητα,αλλα με το σωστό τρόπο και με σωστά υλικά...!
To μικροβιωμα μπορεί να σου κάνει το βίο αβιωτο.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Να ρωτήσω κάτι.
Θυμάμαι από τα 16 μπορούσα να μυρίσω ποια γυναίκα έχει περίοδο.
Δεν θυμάμαι σε ποια ηλικία έχασα αυτη την αίσθηση, ή είναι ψυχολογικό δεν με ενδιαφέρει πια.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
1
Like
7.419
Πόντοι
2.306
Δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά αν δεις τα νύχια βιζιτας από μέσα η μια στις δυο έχει πιάσει πίσσα. Δε καθαρίζεται εσωτερικά το νυχάκι τόσο εύκολα, φαντάσου μασάζ προστάτη, γαργαλητό, λεσβιακό, κτλ, τι κουβαλάει.
Σφυρι και ματσακονι τυπε…δεν ειναι ευκολη δουλεια για τα κοριτσια.
A54CF62E-7615-4BFE-9B50-660D8C95C859.jpeg
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά αν δεις τα νύχια βιζιτας από μέσα η μια στις δυο έχει πιάσει πίσσα. Δε καθαρίζεται εσωτερικά το νυχάκι τόσο εύκολα, φαντάσου μασάζ προστάτη, γαργαλητό, λεσβιακό, κτλ, τι κουβαλάει.
Είναι γνωστή η φράση Σαν το νύχι της πουτανας, όταν μιλάμε για πολύ βρώμικη υπόθεση
 

xxx_male

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
2.000
Like
7.423
Πόντοι
1.056
Tυποι δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο τη βρωμα, ειχα τοπ μουνι γκομενα φυσικη κοκκινομαλλα με γκριζοπρασινο ματι που βρωμουσαν οι μασχαλες απο τη μποχα δεν μπορουσα καν να την αγκαλιασω , τριμαρισμενο το ειχε μονο μπροστα αναμεσα στα ποδια ειχε τριχα φουλ, την εστελνα για μπανιο με το τροπο μου '' πχ εχει ζεστο νερο θα πας να κανεις μπανιο γιατι θα κρυωσει'' τι να το κανεις εμπαινε στο μπανιο 10:05 Και εβγαινε 10:07 εριχνε λιγο νερο και αυτο ηταν , απο ενα σημειο και μετα την τραβουσα -με το ζορι- στο μπανιο για να την τριψω εγω στις μασχαλες, τα ειχαμε 6 μηνες ηταν και γαμω τα μουνια αλλα τυποι δεν πηγαινε αλλο, μαλλον η τυπισσα παντως μου εχει αφησει ψυχολογικο γιατι απο τοτε που χωρισα οχι να ξαναγαμησω ουτε καν ν την ξαναεπαιξα με κοκκινομαλλα, δεν μαρεσουν καθολου πλεον. :confused: :confused: :confused:
Δυστυχώς μου έχει τύχει και εμένα με ένα πιπίνι 19...

Το γούσταρα πολύ αλλά δεν μπορούσα τη βρώμα...
Ερχόταν σπίτι και την έστελνα για μπάνιο κατευθείαν...
Έβγαινε από το μπάνιο και της έδινα δικά μου ρούχα να φορέσει...

Ούτε δύο εβδομάδες δεν άντεξα...
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.677
Πόντοι
2.606
Δυστυχώς μου έχει τύχει και εμένα με ένα πιπίνι 19...

Το γούσταρα πολύ αλλά δεν μπορούσα τη βρώμα...
Ερχόταν σπίτι και την έστελνα για μπάνιο κατευθείαν...
Έβγαινε από το μπάνιο και της έδινα δικά μου ρούχα να φορέσει...

Ούτε δύο εβδομάδες δεν άντεξα...
τυπε η δικη μου στα 22 ηταν αλλα δε λεει τιποτα , μετα απο αυτην ειχα μια 18χρονη φοιτητρια που εβγαινε απο το μπανιο και μυριζε καρυδα και βανιλιες απο τα αφρολουτρα και τις κρεμες που εβαζε , μοσχομυριζε το μουνακι της ,ειναι στον ανθρωπο. :confused: :confused: :confused:
 

ασωτος40

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2014
Μηνύματα
666
Κριτικές
12
Like
1.246
Πόντοι
376
Αυτό θα πει κυριολεκτικά βρωμομουνο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom