Νέα

Μαζί μου ασχολείσαι ...Πόσο μαλάκας είσαι...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Provios
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 67
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alphonso

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Οκτ 2007
Μηνύματα
17.710
Κριτικές
3
Like
4.711
Πόντοι
606
  Aγαπητοι συναγωνιστες ,

  Για να προκυψουν  καλυτεροι μισθοι , ταμειο ανεργειας , ποιοτητα ζωης πρεπει:...

 

 
φυσικα,τιποτα απ"αυτα δεν προκειται να συμβει.Για να συμβουν αυτα, πρεπει να ξηλωθει το κρατος απο τη ριζα,να απομακρυνθουν τα κομματικα κοπροσκυλα που κυβερνανε τοσα χρονια,κοιτανε την παρτη τους και καρπωνονται τα πακετα της ευρωπαικης ενωσης και επιτελους να κυβερνησουν νεα,αδιαβρωτα μυαλα το συμπαθες κρατιδιο της μπανανιας.Ολα αυτα σε βαθος παρα πολλων χρονων...
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
  Aγαπητοι συναγωνιστες ,

  Για να προκυψουν  καλυτεροι μισθοι , ταμειο ανεργειας , ποιοτητα ζωης πρεπει:

  1) Nα φτιαξουμε Δημοσιο που να πετάει..
    (Αξιοκρατια , λιγοτερη γραφειοκρατια , σωστη μηχανογραφηση)

    Στην Αυστραλια περασα απο το Ιmmigration (Lee st/Sydney)

    Πηρα χαρτακι προτεραιοτητας ημουν το νουμερο 47(χαμος στην ουρά ) και εξυπηρετηθηκα σε 20 λεπτά!!!
    Υπηρχαν  23 counters(σημεια εξυπηρετησης!!)

  2) Να πεσει χρήμα στην Ερευνα(Reseach & Development )

    Eλλας ..νομίζω  0.78%  του ΑΕΠ....Σουηδια  5%..

  3) Να φτιάξουμε παιδεια ανταγωνιστική ..με κριτήρια ποιοτητας και αξιολογησης..
    (βλεπε Φιλανδία  ...ονειρα πουλια μου ταξιδιάρικα!!)

  4) Να δημιουργησουμε περιβάλλον καινοτομίας  και  επενδύσεων..

    (φέτος 1000 εταιρειες θα μπουν στην Ιρλανδια να επενδυσουν..Τηλεποικ/Μηχανολογια/Φαρμακα/Τουρισμος)

  5) Και να παει  ο μισθος  400 € !! δεν λυνεται το προβλημα..

    Πρεπει να παιξουμε με ορους ποιοτητας...(η Νορβηγια εχει τριπλασιους μισθους..
    αλλα ειναι κορυφαια ανταγωνιστική χώρα..)

  ΑΛΛΙΩΣ  θα πουλαμε οικοπεδα.. την μάνα και τον πατερα μας..
  θα δουλευουμε τρεις δουλειες ...Θα τρωμε τις επιδοτήσεις τηςΕΕ ..
  και θα το παιζουμε μάγκες..

 

Και με τις Ελλεινίδες, τί θα γίνει; :tooth:
 

tasos_g

Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2007
Μηνύματα
100
Like
5
Πόντοι
1
οτι και να πουμε εμεις κλασικα θα μας γραψουν στα αρχιδιατους οποτε αστο να παει στο διαολο με το μπουρδελο το κρατος και αυτους που μας κηβερνανε χρονια τωρα
 

stype

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2008
Μηνύματα
104
Like
0
Πόντοι
1
παληκαρια.....μεγαλο-απεραντο-τεραστιο θεμα ανοιξατε και μπραβο σας.
δυστυχως λογω του μεγεθους αλλα και της σοβαροτητας του θεματος απο που να αρχισεις και που να τελειωσεις.
πολλα τα κοινωνικα- οικονομικα-πολιτικα προβληματα επι σειρα ετων στη χωρα μας.
πολλοι δυσαρεστημενοι αλλα και πολλοι βολεμενοι και ευχαριστημενοι.
συγκρισεις με εξωτερικο δυστυχως αναποφευκτες αλλα υπαρχει και η αλλη πλευρα του νομισματος.
δυστυχως η μαζα παραμενει και ελπιζει σε κατι καλυτερο αλλα μεχρι ποτε;
οι επιχειρηματιες δεν ειναι οπως καποτε. τωρα καλυτερα δημ υπαλ παρα επιχειρηματιας.
συνεχιζεται.......................
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
Πηγαινετε στο εξωτερικο να δειτε πως ζουν. Ανθρωποι που δεν εχουν κοπιασει στη ζωη τους ζουν 10 φορες καλυτερα απο ανθρωπους που εχουν χυσει ιδρωτα και αιμα στην Ελλαδα για να γινουν κατι.

Στην Ελλαδα επιβιωνουν μονο οι κρατικοδιαιτοι επιχειρηματιες.
καλα οχι οτι στο εξωτερικο ειναι και παραδεισος!!!
εγω τα βλεπω και λεω μια χαρα ειμαστε ωρες ωρες!!το τονιζω ωρες ωρες!!!
το θεμα δεν ειναι να κοιταμε μια ζωη το τι κανουνε οι αλλοι αλλα το τι κανουμε εμεις!!
σιγουρα οι συνθηκες δεν ειναι και οι καλυτερες στην ελλαδα αλλα τι να κανουμε? αλλοι γκρινιαζουνε για το ασφαλιστικο αλλοι για αλλα θεματα!!
υπαρχει ποτε περπτωση ο ΕΛΛΗΝΑΣ μα δεχτει να του κρατανε σχεδον το μισο μισθο οπως στην Σουηδια σε περιπτωση που γινει κατι και πας νοσοκομειο να χεις ολες τις ανεσεις με ολα τα κομφορ κλπ κλπ!!ενα απλο παραδειγμα!
ο καθενας κοιταει την παρτυ του και αυτη ειναι η αληθεια!!
ενα πολυ απλο παραδειγμα....!
οταν εγω εχω ενα μαγαζι και επειδη δεν κοβω σε ολους αποδειξεις μπορει και να χτυπαω 3000-4000 το ανωτατο το μηνα,δεν με νοιαζει που κλεβω το κρατος μου και παμε σκατα σαν χωρα!!με νοιαζει να ειμαι εγω ανετος!!!να μην στερησω τιποτα μα πολυτως τιποτα απο τα παιδια μου (ρουχα εξοδους σπουδες αυριο-μεθαυριο ενα διαμερισματακι κλπ)
και αν μου πει κανεις αυριο μεθαυριο......Μα γιατι το κανεις αυτο?δεν καταλαβαινεις οτι ετσι σαν χωρα παμε πισω?
η απαντηση θα ειναι στανταρ...!
Μα γιατι ο μονος ειμαι?αυτοι (αναφερομαι στους πολιτικους) λιγα τρωνε??


εχω φιλαρακι που ειναι οδοντιατρος και το παλικαρι κανει ειδεικοτητα!!! ναι αλλα εχει φτασει σε μια ηλικια και με στρατο και με ολλα και ακομη ειναι μπαμπα φερε 20 ευρω να βγω κλπ κλπ!!
μου λεει οτι εγω αυριο μεθαυριο εχω σκοπο να κανω απσβεση (3-4 χρονια) ολα οσα εχουν ξοδεψει οι γονεις μου αυτα τα χρονια! του λεω μπραβο ρε φιλε αν θα μπορεσεις!!σκεψου οτι θα πρεπει να παρεις και ενα δανειο για οδοντιατρειο!!
και μου λεει ρε μαλακα αμα ειναι αρχικα να βγαζω 2000-2500 μικτα καλα ειναι!αλλα αμα στην συνεχεια μεινω ετσι η κατι δεν παει καλα η δεν ξερω!!οι περισσοτεροι δεν κοβουνε χαρτακια και για αυτο χτυπανε 3000-4000!!
εμενα και αυτο μου ακουγεται λογικο!!
π.χ ιατρικη
δεν μπορει το κρατος να σε χει τοσα χρονια στα θρανεια αλλα 6 χρονια ιατρικη.ενα χρονο αγροτικο- αναμονη για ειδεικοτητα + 4-5 χρονακια ειδεικοτητα και να σου δινει καθαρα χωρις εφημεριες (ειδεικοτητα) 950 ευρω!!
γαμω το κερατο μου! λες και εισαι Ε.Π.Ο.Π!! τσαμπα τοσες σπουδες και τοσα χρονια!τσαμπα τοσα λεφτα απο τους γονεις!!
και αλλα πολλα!!
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
για αυτο η λυση εινα μια!
Ε.Π.Ο.Π
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
γαματη ατακα που χει πει φιλος σε εναν Ε.Π.Ο.Π ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΑΙΖΑΝΕ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΙ!!!!
να σου πω του λεει κανε μου μια χαρη!!
επειδη εγω σε λιγες μερες απολυωμαι και επειδη θα εχεις και τον γιο μου αυριο μεθαυριο!!! ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟΝ
 

avenger

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2007
Μηνύματα
108
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Δεν ξερετε ποσο συμφωνω απολυτα! Απολυθηκα απο τον μαμημενο τον στρατο τον Φεβρουαριο και με εναν απολογισμο μου εφυγαν πανω απο 2000 euro λεφτα για πεταμα δηλαδη (χωρια που εβλεπα ατομα που δεν την παλευανε και ακουγα συνεχεια για αυτοκτονιες)
εγω παλι τον χρονο απαλαγης απτον στρατο εβγαλα σχεδον 20000 ευρω και δεν εχασα 2000 οπως εσυ.και προφανως περασα καλα.
 

cervantes

Ανώτατος
Εγγρ.
5 Σεπ 2007
Μηνύματα
902
Κριτικές
191
Like
4.398
Πόντοι
15.775
Ε.Π.Ο.Π=Επειδη πεινασα ορκιστηκα παλι.. :dancing: :dancing:
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Παιδια οι ΕΠΟΠ δεν ειναι φανταροι με την εννοια που ειμασταν εμεις. Ειναι δημοσιοι υπαλληλοι. Μια χαρα την εβγαζαν. Κατω απο 90 κιλα δεν υπηρχε. Μακαρι να εμπαινες ετσι απλα στους ΕΠΟΠ. Τσαμπα λεφτα.
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
53
Πόντοι
2.945
υπαρχει ποτε περπτωση ο ΕΛΛΗΝΑΣ μα δεχτει να του κρατανε σχεδον το μισο μισθο οπως στην Σουηδια σε περιπτωση που γινει κατι και πας νοσοκομειο να χεις ολες τις ανεσεις με ολα τα κομφορ κλπ κλπ!!ενα απλο παραδειγμα!

Ας μου δινουν 100.000 ευρω το χρονο και ας μου κρατανε τα μισα ωστε να εχω παροχες επιπεδου Σουηδιας. Εδω μου τα κρατανε για να τρωνε διαφοροι και να παιρνουν συνταξη ανθρωποι χωρις ενσημα.
Για τη δουλεια που κανω τοσα θα επαιρνα στη Σουηδια. Εδω παιρνω 4-5 φορες κατω
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Το θέμα ξεκινάει λάθος από τον τίτλο του κιόλας. Για αντίσταση κατά του συστήματος, τίτλος τραγουδιού του φλωρονίβο του ξεπουλημένου στο σύστημα. Αλλά πάμε παρακάτω. Νομίζω ότι το ίντερνετ και τα φόρα μας έχουν κάνει μεγάλο κακό. Αυτό γιατί μάθαμε (κυρίως εγώ) να γράφουμε φιλιππικούς στα φόρα και στα μπλογκς και στα έτσι και στο κοτέτσι και έχουμε γίνει κότες λυράτες. Τα γράφουμε, τα διαβάζουνε οι ίδιοι και οι ίδιοι, αλληλοσυγχαιρόμαστε και πάπαλα. Επανάσταση δεν γίνεται μέσω του ίντερνετ, ούτε με πλακάτ, ούτε με απεργίες, ούτε με τηλεκριτικούς, ούτε με ωραία κείμενα. Και αυτά μέσα είναι αλλά τον πρώτο λόγο έχει ο αγώνας. Και όπως έχουν έρθει τα πράγματα ο αγώνας πρέπει να είναι ένοπλος και πάνοπλος. Στους δρόμους και στα σπίτιά τους και όπου κρύβονται. Το ίντερνετ και όλο αυτό το λούκι στο οποίο πέσαμε είναι απλά μια βαλβίδα ανακούφισης, άλλο ένα μέσο που εν τέλει εξυπηρετεί το σύστημα. Τα γράφουμε, ξεδίνουμε, συμφωνούμε μεταξύ μας, κάνουμε και μια σιωπηλή στο Σύνταγμα και εκεί τελειώνει η αντίδρασή μας. Πρέπει να θυμώσουμε, πρέπει να πολεμήσουμε. Ωραίο και το εξωτερικό δε λέω, αλλά και εκεί το ίδιο έργο παίζεται σε μεγαλύτερη κλίμακα, παντού μαντρωμένα προβατάκια έτοιμα προς σφαγή. Είναι παγκόσμια η εφαρμογή των πραγμάτων που παρατηρείτε και σε αυτό το θέμα, οπότε δεν είναι θέμα να φύγεις(όχι ότι δεν είναι λύση αλλά από το ένα σύστημα θα πας στο άλλο που ως πιο οργανωμένο, θα σε σφάξει και με το βαμβάκι}. Συμφωνώ με το φίλο ότι πρέπει να αγωνιστούμε για ένα καλλίτερο αύριο, να σκεφτόμαστε το αύριο και τους συνανθρώπούς μας και να μην ρίχνουμε το βάρος στο λαό. Αν είναι δυνατόν! Δεν κυβερνάμε εμείς. Μια παγκόσμια χούντα κυβερνάει όλους τους λαούς.
Να δώσω ένα παράδειγμα του ύπουλου υποσυνείδητου τρόπου σκέψης που σας περνάνε. Τώρα με το περιβάλλον που έγινε της μόδας η οικολογία, παρακολουθήστε τόσο τα ΜΜΕ, όσο και τους πολιτικάντηδες, τις mega corporations και τους μάνατζερς τους. Προσέξτε τί λένε: Θα πρέπει και οι καταναλωτές(εμείς, τα ρες, τα πράγματα) να ευαισθητοποιηθούν μπλα μπλα, να μην κάνουνε σπατάλες μπλα μπλα, να σέβονται μπλα μπλα μπλα μπλα...
Καθήστε λίγο ρε παιδιά, ένα αμάξι έχω εγώ, ένα ο πατέράς μου, τι σκουπίδια παράγουν δύο άνθρωποι, πόσο νερό χαλάνε, πόση σπατάλη κάνουνε σε σχέση με τα ρυπογόνα και ανεξέλεγκτα εργοστάσιά σας, τα τζετ σας, τις λίμό σας, τα καράβιά σας? Εδώ πάνε να βγάλουνε στη πυρά την αυτοκίνηση και δεν λένε στο κόσμο ότι ένα καράβι Πειραιά Σαντορίνη μολύνει όσο 140.000 αυτοκίνητα ταυτόχρονα... Μιλάμε για ύπνωση και έπειτα ενσφήνωση υποσυνείδητων μυνημάτων ώστε πάντα εμείς να νιώθουμε υπεύθυνοι, αυτοί ποτέ! Όλα εμείς! Εμείς να σφιχτούμε, εμείς να κάνουμε οικονομία, εμείς να μην κάνουμε μπάνιο για να μη χαλάμε νερό, εμείς την ανακύκλωση. Ε για πόσο μαλάκες μας παιρνάνε? Αυτοί δεν θα κάνουνε τίποτα? Ποτέ?
(Και κατάληξα να κάνω αυτό που περιέγραφα πιο πάνω, έκραξα, τα είπα και ησύχασα αντί να βάλω ένα γιλέκο  δυναμίτη και να πάω επίσκεψη στη Βουλή την ώρα που συζητάνε για τις αποζημιώσεις των βουλευτών(όταν και θα είναι όλοι παρόντες))
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
53
Πόντοι
2.945
Το θέμα ξεκινάει λάθος από τον τίτλο του κιόλας. Για αντίσταση κατά του συστήματος, τίτλος τραγουδιού του φλωρονίβο του ξεπουλημένου στο σύστημα. Αλλά πάμε παρακάτω. Νομίζω ότι το ίντερνετ και τα φόρα μας έχουν κάνει μεγάλο κακό. Αυτό γιατί μάθαμε (κυρίως εγώ) να γράφουμε φιλιππικούς στα φόρα και στα μπλογκς και στα έτσι και στο κοτέτσι και έχουμε γίνει κότες λυράτες. Τα γράφουμε, τα διαβάζουνε οι ίδιοι και οι ίδιοι, αλληλοσυγχαιρόμαστε και πάπαλα. Επανάσταση δεν γίνεται μέσω του ίντερνετ, ούτε με πλακάτ, ούτε με απεργίες, ούτε με τηλεκριτικούς, ούτε με ωραία κείμενα. Και αυτά μέσα είναι αλλά τον πρώτο λόγο έχει ο αγώνας. Και όπως έχουν έρθει τα πράγματα ο αγώνας πρέπει να είναι ένοπλος και πάνοπλος. Στους δρόμους και στα σπίτιά τους και όπου κρύβονται. Το ίντερνετ και όλο αυτό το λούκι στο οποίο πέσαμε είναι απλά μια βαλβίδα ανακούφισης, άλλο ένα μέσο που εν τέλει εξυπηρετεί το σύστημα. Τα γράφουμε, ξεδίνουμε, συμφωνούμε μεταξύ μας, κάνουμε και μια σιωπηλή στο Σύνταγμα και εκεί τελειώνει η αντίδρασή μας. Πρέπει να θυμώσουμε, πρέπει να πολεμήσουμε. Ωραίο και το εξωτερικό δε λέω, αλλά και εκεί το ίδιο έργο παίζεται σε μεγαλύτερη κλίμακα, παντού μαντρωμένα προβατάκια έτοιμα προς σφαγή. Είναι παγκόσμια η εφαρμογή των πραγμάτων που παρατηρείτε και σε αυτό το θέμα, οπότε δεν είναι θέμα να φύγεις(όχι ότι δεν είναι λύση αλλά από το ένα σύστημα θα πας στο άλλο που ως πιο οργανωμένο, θα σε σφάξει και με το βαμβάκι}. Συμφωνώ με το φίλο ότι πρέπει να αγωνιστούμε για ένα καλλίτερο αύριο, να σκεφτόμαστε το αύριο και τους συνανθρώπούς μας και να μην ρίχνουμε το βάρος στο λαό. Αν είναι δυνατόν! Δεν κυβερνάμε εμείς. Μια παγκόσμια χούντα κυβερνάει όλους τους λαούς.
Να δώσω ένα παράδειγμα του ύπουλου υποσυνείδητου τρόπου σκέψης που σας περνάνε. Τώρα με το περιβάλλον που έγινε της μόδας η οικολογία, παρακολουθήστε τόσο τα ΜΜΕ, όσο και τους πολιτικάντηδες, τις mega corporations και τους μάνατζερς τους. Προσέξτε τί λένε: Θα πρέπει και οι καταναλωτές(εμείς, τα ρες, τα πράγματα) να ευαισθητοποιηθούν μπλα μπλα, να μην κάνουνε σπατάλες μπλα μπλα, να σέβονται μπλα μπλα μπλα μπλα...
Καθήστε λίγο ρε παιδιά, ένα αμάξι έχω εγώ, ένα ο πατέράς μου, τι σκουπίδια παράγουν δύο άνθρωποι, πόσο νερό χαλάνε, πόση σπατάλη κάνουνε σε σχέση με τα ρυπογόνα και ανεξέλεγκτα εργοστάσιά σας, τα τζετ σας, τις λίμό σας, τα καράβιά σας? Εδώ πάνε να βγάλουνε στη πυρά την αυτοκίνηση και δεν λένε στο κόσμο ότι ένα καράβι Πειραιά Σαντορίνη μολύνει όσο 140.000 αυτοκίνητα ταυτόχρονα... Μιλάμε για ύπνωση και έπειτα ενσφήνωση υποσυνείδητων μυνημάτων ώστε πάντα εμείς να νιώθουμε υπεύθυνοι, αυτοί ποτέ! Όλα εμείς! Εμείς να σφιχτούμε, εμείς να κάνουμε οικονομία, εμείς να μην κάνουμε μπάνιο για να μη χαλάμε νερό, εμείς την ανακύκλωση. Ε για πόσο μαλάκες μας παιρνάνε? Αυτοί δεν θα κάνουνε τίποτα? Ποτέ?
(Και κατάληξα να κάνω αυτό που περιέγραφα πιο πάνω, έκραξα, τα είπα και ησύχασα αντί να βάλω ένα γιλέκο  δυναμίτη και να πάω επίσκεψη στη Βουλή την ώρα που συζητάνε για τις αποζημιώσεις των βουλευτών(όταν και θα είναι όλοι παρόντες))

Συμφωνω οτι το διαδικτυο λειτουργει υπερ του συστηματος. Τα λεμε ξεθυμαινουμε και ΤΕΛΟΣ.
Εκει που αρχισες να λες για ενοπλο αγωνα σταματησα να διαβαζω. Θεωρεις τον εαυτο σου δημοκρατη η δολοφονο και τραμπουκο?
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Ενταξει,προφανως ο πελοπονησιος δεν εννοει σκοτωμους

  Εν πολλοις συμφωνω μαζι του

  Ειναι ομως απαραιτητο να μαθουμε να κανουμε ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΗΜΑ

  Και να προετοιμασουμε την επομενη γενια,οσοι μπορουμε...
 

siasia

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.120
Like
4
Πόντοι
16
Τι πρώτο και δεύτερο... βελτιώστε τον εαυτό σας και μετά τα λέμε για τους άλλους και για τους επόμενους...
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Τι πρώτο και δεύτερο... βελτιώστε τον εαυτό σας και μετά τα λέμε για τους άλλους και για τους επόμενους...

  Η προσωπικη βελτιωση του καθενος,ως ανθρωπου, ειναι και θεμα θελησης
  Αλλος θελει να βελτιωνεται αλλος οχι
  Οποιος θεωρει ομως οτι το προσπαθει σε προσωπικο επιπεδο,εχει ενα χρεος να  προσπαθησει να βελτιωσει και το περιβαλλον του(γενικοτερα μιλωντας...)
  Και να κανει και το παραπανω βημα οπου χρειαζεται
 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom