Νέα

Κόρινθος: Μυστήριο με πνιγμό 6χρονης- Η περίεργη εξήγηση του πατέρα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα paparotriftoulas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 69
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.278
Πόντοι
10.336

Με αγωνία παρακολουθεί η κοινωνία την υπόθεση πνιγμού της 6χρονης Αμέλιας, η οποία βρέθηκε και ανασύρθηκε πνιγμένη από ψαροντουφεκά στο Καλαμάκι Κορινθίας, ενώ βρισκόταν με τον πατέρα της.

Σύμφωνα με όσα έχουν γίνει γνωστά, το παιδί είχε πάει στην παραλία με τον 42χρονο πατέρα του. Λόγω της επιδείνωσης του καιρού, η πλαζ δεν είχε λουόμενους.


Ο πατέρας και 6χρονη κόρη του μπήκαν μαζί στη θάλασσα, το κοριτσάκι δεν ήξερε μπάνιο και φορούσε παιδικό σωσίβιο στη μέση.


Όπως ισχυρίστηκε ο 42χρονος, βρίσκονταν σε απόσταση 10-15 μέτρων από την ακτή και πήγαν δίπλα σε μια δεμένη, ξένη βάρκα για να ανεβάσει πάνω τη μικρή. Αυτή του γλίστρησε από τα χέρια, της έφυγε το σωσίβιο από τη μέση και ξαφνικά βρέθηκε στο βυθό.

Ο πατέρας του παιδιού υποστήριξε ότι δεν προσπάθησε να το σώσει όταν εκείνο γλίστρησε από το σωσίβιο, γιατί ο ίδιος αντιμετωπίζει προβλήματα με το αναπνευστικό του, έχει άσθμα, και επέλεξε να βγει στην ακτή για να ζητήσει βοήθεια.

Πληροφορίες αναφέρουν επίσης ότι φέρεται να είπε πως πήγε από το σπίτι για να πάρει το κινητό του και να ειδοποιήσει την αστυνομία! Στη συνέχεια επέστρεψε και είδε έναν ψαροντουφεκά ο οποίος προσπαθούσε να επαναφέρει το κοριτσάκι, ενώ το είχε ήδη βγάλει στην ακτή.

Μετά την κατάθεσή του, εις βάρος του ασκήθηκε δίωξη για θανατηφόρα έκθεση ανηλίκου και πήρε προθεσμία για να απολογηθεί σήμερα στον εισαγγελέα. Σύμφωνα με το Star, ο 42χρονος το τελευταίο διάστημα βρισκόταν σε διάσταση με τη σύζυγό του και το μεσημέρι της Δευτέρας πήγε στο σπίτι της και πήρε τη μοναχοκόρη του για να πάνε για μπάνιο.

"Δεν βούτηξα για να τη σώσω επειδή έχω άσθμα"​

Η 6χρονη είχε δεχθεί τις πρώτες βοήθειες στο σημείο και στη συνέχεια διακομίσθηκε με ασθενοφόρο όχημα του ΕΚΑΒ στο Γενικό Νοσοκομείο Κορίνθου, ωστόσο ήταν πολύ αργά για το μικρό παιδί.

Ο πατέρας μίλησε στην κάμερα του Star προσερχόμενος στα δικαστήρια της Κορίνθου και απαντώντας στα ερωτήματα των δημοσιογράφων για το τι συνέβη με το 6χρονο παιδί του μέσα στη θάλασσα με σπασμένη φωνή ψέλλισε "Τι να πω, τι να πω, έχω πει, έχω πει. Είχαμε μπει μέσα στη θάλασσα", ακούγεται να λέει ο πατέρας, προσθέτοντας πως δεν μπορούσε να βουτήξει γιατί έχει άσθμα.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

 
OP
OP
paparotriftoulas

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.278
Πόντοι
10.336
Εγκαλω το εγκληματολογικο του μπου προς επιλυση της υποθεσης. "Πισπιριγκος" ή ατυχος και παρεξηγημενος;
Sherlock Holmes Hello GIF by Boomerang Official
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.203
Κριτικές
18
Like
19.976
Πόντοι
4.546
Πάει με ΑΣΧΗΜΟ καιρό για μπάνιο, με ένα παιδί που ΔΕΝ ξέρει κολύμπι, ο ίδιος έχει ΑΣΘΜΑ και είναι σαν ΑΜΕΑ μέσα στην θάλασσα...
Μάλιστα, τον πιστέψαμε.

Κρίμα για τα παιδιά που τυγχάνει να γεννιούνται από τέτοιους ανθρώπους, το λιγότερο ανεύθυνους, το περισσότερο.....
 
OP
OP
paparotriftoulas

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.278
Πόντοι
10.336
εγω παντως αν ειχα ασθμα, καρκινο, παραλυση, και τυφλωση, θα προτιμουσα να βουτηξω και να πνιγω με τη μικρη προσπαθωντας. Τι ανθρωποι πανε και κανουν παιδια ρε πουστη....
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.276
Κριτικές
1
Like
35.299
Πόντοι
6.256

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.203
Κριτικές
18
Like
19.976
Πόντοι
4.546
εγω παντως αν ειχα ασθμα, καρκινο, παραλυση, και τυφλωση, θα προτιμουσα να βουτηξω και να πνιγω με τη μικρη προσπαθωντας. Τι ανθρωποι πανε και κανουν παιδια ρε πουστη....
Έλα μου ντε, θα κοιτάζω το δικό μου παιδί να πεθαίνει/ πνίγεται και κάνω την πάπια... Καλύτερα να πέθαινα προσπαθώντας ο παπάρας, ποιος το πήγε το παιδί στην θάλασσα βρε ηλίθιε;


Η ντροπή του ανδρικού γένους.
 

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.883
Κριτικές
2
Like
20.936
Πόντοι
6.236
Συγγνώμη για την ασχετίλα μου με τα ιατρικά αλλά δεν κατάλαβα : όσοι έχουν άσθμα, πεθαίνουν αν έρθουν σε επαφή με τη θάλασσα;:think:
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.060
Κριτικές
123
Like
50.854
Πόντοι
27.261
κακοποιηση, σεξουαλικη παρενοχληση μεχρι και υποψια βιασμου μου μυριζει.
"γονιος" και να αφησει ετσι το παιδι του να πεσει σα βαρυδι μεσα στο βυθο, χωρις να κανει τιποτα η' ολες αυτες τις γλυκαναλατες παπαριες που αραδειασε ???
Υ
ΠΟ
ΠΤΟΣΣΣ
!!!!!!!!!!!!!!!!
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.884
Κριτικές
16
Like
14.706
Πόντοι
6.515
ντυμενο με τα ρουχα βρεθηκε το παιδι :think: :cry:
 

leon23

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
2.024
Like
1.777
Πόντοι
216
Πολλές φορές στους πνιγμούς πνίγονται και αυτοί που πάνε να σώσουν. Βέβαια εδώ του έφυγε το παιδι μέσα απο τα χέρια όπως λέει αν βουτούσε αμέσως θα το πρόλαβαινε στα 1-2 μετρα βάθος. Ούτε μισό λεπτό θα κρατήγα αναπνοή. Αν δεν είναι μειωμένης αντίληψης ο πατέρας δλδ καθυστέρημενος δεν έχει καμία δικαιολογία. Ότι έκανε μετά είναι ανεξηγητα πήγε να φορτίσει κινητό και μαλακίες.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.276
Κριτικές
1
Like
35.299
Πόντοι
6.256
η δικαιολογια ειναι για τον μπουτσο... το αφησε να πνιγει γιατι αυτο ηθελε... (αν δεν το επνιξε ο ιδιος)
νεξτ κέις :sunglasses:
Μην προτρέχεις φίλε, μην παρακαμπτεις τις διαδικασίες του μπου
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.630
Κριτικές
57
Like
6.796
Πόντοι
5.406
Οπως ειπε και ο συναγωνιστης απο πανω. Και με κομμενα χερια κι ποδια θα πηδαγα για να σωσω το παιδι μου. Ο τυπος δεν ειναι πατερας αλλα δολοφονος..
 
Εγγρ.
6 Ιουν 2022
Μηνύματα
420
Like
755
Πόντοι
81
Συνήθως τα άτομα που πνίγονται δεν είναι ότι δεν ξέρουν κολύμπι αλλά πολύ απλά χάνουν την ψυχραιμία τους ! Παρόλα αυτά στη συγκεκριμένη υπόθεση το να αφήσει το παιδακι να μπει μέσα με γεμάτο στομάχι παρακαλώ και ταυτόχρονα να χρησιμοποιεί δικαιολογίες τύπου "είχα άσθμα " και ταυτόχρονα χωρισμένος με κακές σχέσεις με την πρώην, μου κινεί πολλές υποψίες.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.276
Κριτικές
1
Like
35.299
Πόντοι
6.256
Συνήθως τα άτομα που πνίγονται δεν είναι ότι δεν ξέρουν κολύμπι αλλά πολύ απλά χάνουν την ψυχραιμία τους ! Παρόλα αυτά στη συγκεκριμένη υπόθεση το να αφήσει το παιδακι να μπει μέσα με γεμάτο στομάχι παρακαλώ και ταυτόχρονα να χρησιμοποιεί δικαιολογίες τύπου "είχα άσθμα " και ταυτόχρονα χωρισμένος με κακές σχέσεις με την πρώην, μου κινεί πολλές υποψίες.
Η τατιάνα πότε ξεκινάει;
 
OP
OP
paparotriftoulas

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
29.278
Πόντοι
10.336
Επισης ας βαλουμε και την παραμετρο πως το παιδι ενστικτωδως στεκεται στη θαλασσα, δεν παει σα βαριδιο κατευθειαν στον πατο
αυτο ειναι αυθαιρετο. Το παιδι εχει μικρα πνευμονια, κακη διαχειριση της αναπνοης (μπορει ευκολα να πιει νερο οπως παλευει με την αιφνιδια βουτια), και οπως φαινεται ειχε σκασει στο φαι. Σαν βαριδιο δεν θα παει στον πατο, αλλα μη νομιζεις οτι θα επιπλεει για πολυ σαν σημαδουρα. Με ενα γρηγορο search ενα παιδι μπορει να πνιγει σε 20 δευτερα, οπως ειπα εχει μικρα πνευμονια κ ειναι πανευκολο να γεμισουν νερο πανω στον πανικο...
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.950
Like
22.727
Πόντοι
5.506
αυτο ειναι αυθαιρετο. Το παιδι εχει μικρα πνευμονια, κακη διαχειριση της αναπνοης (μπορει ευκολα να πιει νερο οπως παλευει με την αιφνιδια βουτια), και οπως φαινεται ειχε σκασει στο φαι. Σαν βαριδιο δεν θα παει στον πατο, αλλα μη νομιζεις οτι θα επιπλεει για πολυ σαν σημαδουρα. Με ενα γρηγορο search ενα παιδι μπορει να πνιγει σε 20 δευτερα, οπως ειπα εχει μικρα πνευμονια κ ειναι πανευκολο να γεμισουν νερο πανω στον πανικο...
Δεν αντιλεγω, μια ακομα παραμετρο απλα θετω, δε μπορει το παιδι να γλιστρισε απο το σωσιβιο και να εφυγε κατευθειαν στα 5-6 μετρα.
 

maradona7

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
15 Ιουν 2022
Μηνύματα
463
Κριτικές
150
Like
11.989
Πόντοι
30.733
Οχι μονο θα πηδαγα για το δικο μου το παιδι αλλα για οποιοδηποτε παιδι πνιγοταν μπροστα μου , δεν υπηρχε καμια περιπτωση να το σκεφτω ουτε δευτερολεπτο . Η ολη του συμπεριφορα ειναι παρα πολυ υποπτη ( προσωπικα δε με πειθει με τπτ ) και μακαρι να βρεθει ακρη για τη ψυχη αυτου του παιδιου

Μαγκες κατι ακομα επι τη ευκαιρια , κανετε οσοι μπορειτε μαθηματα πρωτων βοηθειων , υπαρχουν δωρεαν σεμιναρια για να μπορειτε να αποσοβησετε ενα θανατο ή ενα τραυματισμο στο σημειο ενος ατυχηματος . Μακαρι να γινουν υποχρεωτικα απο το σχολειο κιολας , παρα πολλες περιπτωσεις θα γλιτωναν με δυστυχη καταληξη που η βοηθεια δινεται αργοτερα που ειναι πλεον αργα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom