Νέα

Καθαριστηρες Αυτοκινητου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Upogeios
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 22
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι προτιματε?

  • Σιλικονης

    Ψήφοι: 6 28,6%
  • Κλασικο

    Ψήφοι: 7 33,3%
  • Με αεροτομη

    Ψήφοι: 5 23,8%
  • Αλλαγη πλαστικου

    Ψήφοι: 3 14,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    21

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.260
Κριτικές
2
Like
765
Πόντοι
96
Καλησπερα κυριες & κυριοι!

Ειμαι να αλλαξω καθαριστηρες στο αμαξι και πραγματικα πελαγωσα με τις επιλογες που καταληγουν να ειναι Bosch με το ζορι...

Ανεξαρτητα ομως με τη μαρκα, υπαρχουν αυτοι που ειναι σιλικονατοι και μαλλον εχουν θεμα στις καμπυλωσεις και απ οτι βλεπω πανω απο τα 600mm, οπως υπαρχουν και, λιγοι, που εχουν κατι αεροτομες κτλ κτλ πανω τους...

Το δικο μου ειχε λοιπον εναν τετοιο, με αεροτομη, αλλα για να παρω τον ιδιο θελω 40 Χ 2 = 80ε περιπου!!

Ρωτω λοιπον, εχετε κατι να προτεινετε?
Προσοχη, για καθαριστηρες μιλαμε, το κοστος πρεπει να ειναι απο 20 εως 40ε για τους μπροστινους και 3-6ε για τον πισω...

Κατι που πρεπει να προσεξουμε? Γενικα η αποψη των επαγγελματιων οδηγων θα ηταν χρησιμη!
 

Stroked

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2006
Μηνύματα
23
Κριτικές
3
Like
210
Πόντοι
280
Για τι αμάξι είναι?

Εγώ βάζω Bosch ή Valeo. Το κόστος είναι μικρό αν κάνεις τον κόπο και ψωνίσεις από κατάστημα του εξωτερικού.

 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
504
Πόντοι
316
δεν είμαι φαν της σιλικόνης στους καθαριστήρες, μπορεί να τύχει και να μην βλέπεις χριστό σε κατακλυσμό γιατί δεν ασκούν και πολύ μεγάλη πίεση στο τζάμι. Προτιμώ μεταλλικούς κλασικούς, φέτος άλλαξα μπροστά και ξαναέβαλα ίδια μάρκα (trico) μιας και οι παλιοί έβγαλαν γεμάτα 3 χρόνια, με μόλις 12 ευρώ (διαστάσεις 56 και 54 αν θυμάμαι καλά)
 

Stratocaster

Μέγας
Εγγρ.
21 Νοε 2007
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
12
Like
1.676
Πόντοι
4.655
δεν είμαι φαν της σιλικόνης στους καθαριστήρες, μπορεί να τύχει και να μην βλέπεις χριστό σε κατακλυσμό γιατί δεν ασκούν και πολύ μεγάλη πίεση στο τζάμι. Προτιμώ μεταλλικούς κλασικούς, φέτος άλλαξα μπροστά και ξαναέβαλα ίδια μάρκα (trico) μιας και οι παλιοί έβγαλαν γεμάτα 3 χρόνια, με μόλις 12 ευρώ (διαστάσεις 56 και 54 αν θυμάμαι καλά)

θα συμφωνήσω. Είχα βάλει κάποια στιγμή σιλικόνης και σε μία γερή βροχή τότε στην Θεσσαλονίκη απλά ένιωθα ότι δεν είχα καθόλου Υαλοκαθαριστήρες . Με το που τους άλλαξα το πρόβλημα λύθηκε άμεσα.
Καλημέρες
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.766
Πόντοι
2.306
Καλησπερα κυριες & κυριοι!

Ειμαι να αλλαξω καθαριστηρες στο αμαξι και πραγματικα πελαγωσα με τις επιλογες που καταληγουν να ειναι Bosch με το ζορι...

Ανεξαρτητα ομως με τη μαρκα, υπαρχουν αυτοι που ειναι σιλικονατοι και μαλλον εχουν θεμα στις καμπυλωσεις και απ οτι βλεπω πανω απο τα 600mm, οπως υπαρχουν και, λιγοι, που εχουν κατι αεροτομες κτλ κτλ πανω τους...

Το δικο μου ειχε λοιπον εναν τετοιο, με αεροτομη, αλλα για να παρω τον ιδιο θελω 40 Χ 2 = 80ε περιπου!!

Ρωτω λοιπον, εχετε κατι να προτεινετε?
Προσοχη, για καθαριστηρες μιλαμε, το κοστος πρεπει να ειναι απο 20 εως 40ε για τους μπροστινους και 3-6ε για τον πισω...

Κατι που πρεπει να προσεξουμε? Γενικα η αποψη των επαγγελματιων οδηγων θα ηταν χρησιμη!

Έλα έχει το lidl με 7 ευρώ. Και στα κινεζικα μαγαζια με 5 ευρώ. Από ότι καταλαβαίνω σιγά σιγά ότι χαλάει θα βάζεις λίγο φτηνότερο και λιγο φτηνότερο και λίγο φτηνοτερο έτσι είναι η ζωή.
 
OP
OP
Upogeios

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.260
Κριτικές
2
Like
765
Πόντοι
96
Και τσαμπα μπορω να δανειστω απο τα παρκαρισμενα γυρω μου, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.
Λεγοντας ομως για τιμη, θα σου πω το εξης, εβαλα μια φορα "καλους", το δευτερο χειμωνα ΔΕΝ επαιζαν σωστα, τον εβγαλαν με το ζορι και κυριως γιατι δεν ετυχε να κανει κανενας καποιο ταξιδι με βροχη... αν ειναι λοιπον να τους κανουμε μιας χρησεως, τοτε, ισως τα 5 ευρω του κινεζου να ειναι πιο τιμια απο τα 30 της "καλης" μαρκας που δεν εβγαλαν τριτη χρονια γιατι πολυ απλα 3Χ5=15
 
OP
OP
Upogeios

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.260
Κριτικές
2
Like
765
Πόντοι
96
δεν είμαι φαν της σιλικόνης στους καθαριστήρες, μπορεί να τύχει και να μην βλέπεις χριστό σε κατακλυσμό γιατί δεν ασκούν και πολύ μεγάλη πίεση στο τζάμι. Προτιμώ μεταλλικούς κλασικούς, φέτος άλλαξα μπροστά και ξαναέβαλα ίδια μάρκα (trico) μιας και οι παλιοί έβγαλαν γεμάτα 3 χρόνια, με μόλις 12 ευρώ (διαστάσεις 56 και 54 αν θυμάμαι καλά)
Μαλιστα!
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
υπαρχουν οι καθαριστηρες παλαιου(?) τυπου (με πολλα σημεια πιεσης του λαστιχου πανω στο τζαμι)

12084A_1000x1000.jpg


και οι νεοι με ενα ενιαιο

https://[URL unfurl="true"]www.rallylights.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/g/e/gen-3.jpg[/img[/URL]]


αεροτομες εχουν αναλογα με το μοντελο και το μεγεθος/μηκος και οι δυο, για καλυτερη επαφη του λαστιχου με το τζαμι σε υψηλες ταχυτητες


οι νεου τυπου θεωρουνται χειροτεροι γιατι δεν ασκουν μεγαλη πιεση στο λαστιχο, με αποτελεσμα να μην καθαριζουν τοσο καλα


εαν το αμαξι σου εχει παλαιου τυπου, κρατας τον μηχανισμο και αλλαζεις απλα το λαστιχακι (δεν ειναι ουτε 10 λεπτα δουλεια)

με κοστος κατω απο 2€ αλλαζεις λαστιχακι καθε 6 μηνες και ξενοιαζεις

με κανενα 10-20€ αλλαζεις και ολο το μηχανισμο (αναλογα τη μαρκα και την ποιοτητα - γυρω στα 25-30€ στους πουλανε/αλλαζουν στα βενζιναδικα)

εαν πας στα lidl μπορει να τους βρεις και με 5€

ψαξε στο google για βιντεακια με οδηγιες αντικαταστασης (wiper blade rubber ή κατι παρομοιο)


 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Και τσαμπα μπορω να δανειστω απο τα παρκαρισμενα γυρω μου, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.
Λεγοντας ομως για τιμη, θα σου πω το εξης, εβαλα μια φορα "καλους", το δευτερο χειμωνα ΔΕΝ επαιζαν σωστα, τον εβγαλαν με το ζορι και κυριως γιατι δεν ετυχε να κανει κανενας καποιο ταξιδι με βροχη... αν ειναι λοιπον να τους κανουμε μιας χρησεως, τοτε, ισως τα 5 ευρω του κινεζου να ειναι πιο τιμια απο τα 30 της "καλης" μαρκας που δεν εβγαλαν τριτη χρονια γιατι πολυ απλα 3Χ5=15

μην περιμενεις να σου παιξουν δευτερο χειμωνα σωστα, τα λαστιχακια "καιγονται' απο τον ηλιο το καλοκαιρι - ειδικα εαν εχεις την κακη συνηθεια να αφηνεις το αυτοκινητο να το βαραει ο ηλιος - χρειαζονται τουλαχιστον καθε φθινοπωρο αλλαγη
 

Kas8

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2018
Μηνύματα
16
Like
2
Πόντοι
0
bosch aerotwin(σιλικόνης είναι) ψηφίζω εγώ. Στο προηγούμενο όχημα αλλά και στο τωρινό ,αυτούς φοράω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα(ούτε σε βροχές ,ούτε να ξεραίνοντα, τπτ)..τιμές αν θυμάμαι καλά κανά 25αρι
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.839
Like
1.290
Πόντοι
216
Μια χαρά είναι οι trico από το Praktiker αφού έχουν κατανάλωση και δεν είναι ξεραμένα τα λάστιχα.
Είχα βάλει champion μια φορά δεν κράτησαν, μετά ξανά έβαλα champion μάλλον ήταν πιο φρέσκια η παρτίδα και πάμε στον τρίτο χρόνο. Από το κατάστημα "ΟΧΗΜΑ ανταλλακτικά" τους είχα πάρει. Μιλάμε για φθηνούς όχι για τίποτα τρελά που ζητάει η bocsh και είναι μία από τα ίδια.
 
OP
OP
Upogeios

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.260
Κριτικές
2
Like
765
Πόντοι
96
απ οτι καταλαβαινω, θα παρω κλασσικους!
και αφου πλεον δεν κανει μεγαλα ταξιδια, ουτε πιανει "πολλα" το αμαξι (και ο οδηγος μαζι), δε θα ασχοληθω με αεροτομες κτλ κτλ...
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Οι νέου τύπου ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΛΑ. Οπότε αν τους πειράξει κανένα αρχίδι όταν το αμάξι βρίσκεται έξω
δεν υπάρχει φόβος να ενεργοποιήσεις χωρίς να δεις τη ζημιά ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕ ΤΟ ΠΑΡΜΠΡΙΖ.


Όταν το αμάξι παρκάρε σε κλειστό και δεν το τρώει ο ήλιο, οι ηλιακοαθαριστήρες μπορούν να κρατήσουν 10 χρόνια.
Προσωπική μου εμπειρία. Σε αμάξι βέβαια που είχε κάνει 50.000 χλμ τα 10χρόνια και ήταν μέσα σε γκαράζ.
Δεν το είχε δει ήλιος ... ποτε μιας και κυκλοφορούσε μόνο νύχτα !!!!!!
 

akiszouzouni

Μέλος
Εγγρ.
26 Σεπ 2019
Μηνύματα
30
Κριτικές
1
Like
13
Πόντοι
0
ζητω την βοηθεια σας παιδια
εχω ενα αμαξακι  χιουνται και πηγα προχθες σε ενα πρατηριο ΣΕΛ για να αλλαξω τον πισω υαλοκαθαριστηρα - μου ειπανε λοιπον εκει πως οι πισω υαλοκαθαριστηρες δεν αλλαζουν ευκολα ουτε υπαρχουν σε πρατηρια .Μου πρπτειναν να απευθυνθω μονο στην αντιπροσωπεια
ετσι ειναι τα πραγματα παιδια?
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
413
Κριτικές
1
Like
110
Πόντοι
1
ζητω την βοηθεια σας παιδια
εχω ενα αμαξακι  χιουνται και πηγα προχθες σε ενα πρατηριο ΣΕΛ για να αλλαξω τον πισω υαλοκαθαριστηρα - μου ειπανε λοιπον εκει πως οι πισω υαλοκαθαριστηρες δεν αλλαζουν ευκολα ουτε υπαρχουν σε πρατηρια .Μου πρπτειναν να απευθυνθω μονο στην αντιπροσωπεια
ετσι ειναι τα πραγματα παιδια?

Ποιο μοντελο ειναι; γιατι εγω στο getz μια χαρα αλλαζουν.
 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.339
Κριτικές
1
Like
6.340
Πόντοι
2.356
Πουλανε τα πακια στα φαναρια ενα σωρο
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
ζητω την βοηθεια σας παιδια
εχω ενα αμαξακι  χιουνται και πηγα προχθες σε ενα πρατηριο ΣΕΛ για να αλλαξω τον πισω υαλοκαθαριστηρα - μου ειπανε λοιπον εκει πως οι πισω υαλοκαθαριστηρες δεν αλλαζουν ευκολα ουτε υπαρχουν σε πρατηρια .Μου πρπτειναν να απευθυνθω μονο στην αντιπροσωπεια
ετσι ειναι τα πραγματα παιδια?
όχι δεν είναι
εχω i30 του 2008
2 φορες αλλαξα τον πισω με μικρο κοστος σε ηλεκτρολογο αυτοκινητου και σε βενζιναδικο.
τους μπροστα τους αλλαξα 5 φορες, τελευταια ο πιο ακριβος μου ζητησε 20. στον ηλιο παρκαρω.,

τα 2 προηγουμενα αμαξια μου ηταν κορολα και αλλαξα πανεύκολα και μονος μου οτι μέγεθος ηθελα φτηνούς και κρατουσαν καλυτερα, υπαρχει κανενα κλιψακι μετατροπεας να μπορούμε να βαλουμε τα παλιου τυπου τους καλους αντι τα καινουρια που κουμπωνουν δυσκολα και σπανε αρχιδια?
 

anthimos93

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2015
Μηνύματα
156
Κριτικές
2
Like
118
Πόντοι
1
Εγώ έχω ένα bmw και έιχα βάλει bosch σιλικόνης έμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένος και σε πολύ δυνατή βροχή και σε αντοχή αν σκεφτείς ότι τους έχω 3 χρόνια και τώρα άρχισαν να κάνουν νερά στο τζάμι απλά τους είχα πληρώσει ένα 80αρι και τους 2. Σε σχέση με όσους βλέπω μάλλον εκεί με βλέπω να καταλήξω ξανά
 

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.417
Πόντοι
34.612
θα συμφωνήσω. Είχα βάλει κάποια στιγμή σιλικόνης και σε μία γερή βροχή τότε στην Θεσσαλονίκη απλά ένιωθα ότι δεν είχα καθόλου Υαλοκαθαριστήρες . Με το που τους άλλαξα το πρόβλημα λύθηκε άμεσα.
Καλημέρες
Περιεργο
Εγω με valeo σιλικονης πηγα πατρα με βροχη μια χαρα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom