Νέα

Καλύτερη/αγαπημένη βότκα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Lemmy13!!!!
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 59
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Καλυτερη/αγαπημενη βοτκα


  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    38
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
930
Like
1.796
Πόντοι
206
Το καθαρό οινόπνευμα (95 τοις εκατό) μετράει σαν βότκα;
ειχα πιει πριν πολλα χρονια στην Πολωνια σπιτικο ποτο σαν το δικο μας τσιπουρο που φτιαχνουν στα χωρια, ειχε κοντα 95% αλκοολ, γευση τουμπανο, και μαλιστα το ηπια αναμειγμενο με πορτοκαλαδα διοτι ηταν εντονη η οσμη του οινοπνευματος. Ενα ποτηρι ηπια. Βαραγα το κεφαλι μου στον τοιχο την επομενη απο το hangover....ζάντα εγινα....
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.315
Like
3.062
Πόντοι
456
Το καθαρό οινόπνευμα (95 τοις εκατό) μετράει σαν βότκα;

Όχι, θεωρώ. Απόσταγμα από συγκεκριμένα δημητριακά είναι μια πρώτη προϋπόθεση, ωρίμανση μια άλλη.

Κάθε μορφής αλκοόλ είναι κοντά στο 100% μετά την απόσταξη.

Όταν μπαίνει μια βότκα στο μπουκάλι, πες, 40% οινόπνευμα, αυτό οφείλεται στο ότι την αραιώνουν πριν την εμφιάλωση. Είναι μέρος της διαδικασίας.

Στον ακόλουθο σύνδεσμο μπορεί να διαβάσει κανείς ορισμένες γενικές οδηγίες.

 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
930
Like
1.796
Πόντοι
206
Bartex-s-rifle-shaped-bottle-is-entirely-inappropriate-says-ICP.jpg
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
930
Like
1.796
Πόντοι
206
Ξεχασα ακομα μια αλλη εξαιρετικη, Luksusowa
Luksusowa_Vodka_1.75mL_bottle.jpg

την ειχα πιει στην Πολωνια και ηταν διαμαντι, εδω μια φορα την ειχα βρει στο γνωστο στεκι αλλα εκτοτε δεν την ξαναεισηγαγαν....:cry:
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
930
Like
1.796
Πόντοι
206
Οσες βοτκες ειναι φτιαγμενες απο πατατα ειναι ιδανικες για οσους πασχουν απο δυσανεξια στην γλουτενη, υποψιν.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.315
Like
3.062
Πόντοι
456
Οσες βοτκες ειναι φτιαγμενες απο πατατα ειναι ιδανικες για οσους πασχουν απο δυσανεξια στην γλουτενη, υποψιν.

Η βότκα παραδοσιακά ήταν μόνο από δημητριακά, μεταξύ αυτών και πατάτες.

Σε κάποια φάση κέρδισαν οι Γάλλοι μια δίκη στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο, ενάντια σε Φινλανδούς και Πολωνούς, κι από τότε μπορεί να ονομάζεται βότκα κι ότι είναι από σταφύλια, κοτσάνια, φύλλα και τα όποια άλλα υπόλοιπα. Οπότε άλλαξε η φάση, και δεν υπάρχει πια καμιά εγγύηση στην ΕΕ για τον τύπο του αποστάγματος.

Πολωνοί, Ουκρανοί, Ρώσοι, Φινλανδοί συνεχίζουν με μόνο δημητριακά, επειδή το υπαγορεύει η δική τους παράδοση.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.315
Like
3.062
Πόντοι
456

Ωραία φάση, πλάκα έχει τούτο το ντιζάιν. Από κει και πέρα, ξαναγεμίζεις άμα θέλεις με τη σωστή βότκα.

Τη ρωσική Καλάσνικοφ την είχα δοκιμάσει κάποτε, από κανονικό μπουκάλι. Καλή ήταν, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
930
Like
1.796
Πόντοι
206
Ωραία φάση, πλάκα έχει τούτο το ντιζάιν. Από κει και πέρα, ξαναγεμίζεις άμα θέλεις με τη σωστή βότκα.

Τη ρωσική Καλάσνικοφ την είχα δοκιμάσει κάποτε, από κανονικό μπουκάλι. Καλή ήταν, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

crystal skull βγαινουν πολλες, απο σχετικα ακριβες εως πολυ ακριβες, οι πολυ ακριβες λενε κατι γευστικα, οι αλλες ειναι απλα για το ματι που λεμε οπως η debowa
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
930
Like
1.796
Πόντοι
206
Ωραία φάση, πλάκα έχει τούτο το ντιζάιν. Από κει και πέρα, ξαναγεμίζεις άμα θέλεις με τη σωστή βότκα.

Τη ρωσική Καλάσνικοφ την είχα δοκιμάσει κάποτε, από κανονικό μπουκάλι. Καλή ήταν, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.
επειδη βλεπω το κατεχεις το αθλημα της αρσης ρακοποτηρου, για τσεκαρε αυτην, γευστικα με ενθουσιασε
zubrowka%20czarna-1280x1280.jpg
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.315
Like
3.062
Πόντοι
456

Ναι, αυτή παίζει μέχρι και σε κάποια περίπτερα σε μινιατούρα, σε κάτι εξευτελιστικές τιμές. Την λιμπίζονται οι νεαροί, λόγω του ιδιαίτερου ντιζάιν.

Την έχω δοκιμάσει μια φορά. Γλυκιά. Όχι του γούστου μου.
 
OP
OP
Lemmy13!!!!

Lemmy13!!!!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
930
Like
1.796
Πόντοι
206
Ναι, αυτή παίζει μέχρι και σε κάποια περίπτερα σε μινιατούρα, σε κάτι εξευτελιστικές τιμές. Την λιμπίζονται οι νεαροί, λόγω του ιδιαίτερου ντιζάιν.

Την έχω δοκιμάσει μια φορά. Γλυκιά. Όχι του γούστου μου.
αυτη στα περιπτερα ρε μαγκα ειναι μερα με την νυχτα με οτι μιλαμε σε αυτο το νημμα, δεν ειναι οριτζιναλ βοτκα να πουλιεται στα κιοσκια
 

Νιμουπαγίδας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2024
Μηνύματα
661
Like
1.331
Πόντοι
206
Ένα φεγγάρι που «έπλεα» σε πελάγη αλκοολισμού.
Η προτίμηση μου στις πιο ακριβές βότκες ήταν η Ciroc και στις λιγότερο ακριβές η Absolut.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.353
Like
16.017
Πόντοι
3.656
ειχα πιει πριν πολλα χρονια στην Πολωνια σπιτικο ποτο σαν το δικο μας τσιπουρο που φτιαχνουν στα χωρια, ειχε κοντα 95% αλκοολ, γευση τουμπανο, και μαλιστα το ηπια αναμειγμενο με πορτοκαλαδα διοτι ηταν εντονη η οσμη του οινοπνευματος. Ενα ποτηρι ηπια. Βαραγα το κεφαλι μου στον τοιχο την επομενη απο το hangover....ζάντα εγινα....

Αφου δεν είδες τα ραδίκια ανάποδα,πάλι καλά
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.729
Κριτικές
61
Like
40.255
Πόντοι
22.785
Αν είχα αρκετό μαρούλι σίγουρα θα έλεγα να μου φέρουν μια Billionaire !!
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.315
Like
3.062
Πόντοι
456
Αν είχα αρκετό μαρούλι σίγουρα θα έλεγα να μου φέρουν μια Billionaire !!

Όσα και δισεκατομμύρια να είχα, ποτέ μου δεν θα πλήρωνα τρεισήμισι-τέσσερα εκατομμύρια δολάρια το μπουκάλι ! *lol*

 

don_xose

Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2007
Μηνύματα
37
Like
10
Πόντοι
0
98813237-d0cd-4385-a185-6b78375f5ddf.jpeg


Δείτε τιμές σε σούπερ μάρκετ της Μόσχας… τις βλέπω και με πιάνουν τα κλάματα …
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom