Νέα

Ιστορίες για αναζητήσεις χαμένων θησαυρών, χρυσές λίρες και ανιχνευτές μετάλλων/χρυσού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mourganarxis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 64
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είστε χρυσοθήρας; Έχετε ασχοληθεί κάποια στιγμή;

  • Ναι

    Ψήφοι: 3 6,7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 28 62,2%
  • Το σκέφτομαι

    Ψήφοι: 10 22,2%
  • Περιστασιακά

    Ψήφοι: 4 8,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    45
OP
OP
mourganarxis

mourganarxis

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2023
Μηνύματα
206
Like
193
Πόντοι
1
Εγώ προσωπικα τώρα ξεκίνησα.
Ερέθισμα οι ιστορίες που άκουγα για την περιοχη μου.
 

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
881
Πόντοι
81
Έχω έναν γνωστό που ασχολείται, έχει δώσει κάπου 4-5κ για εξοπλισμό, έχει σπαταλήσει εκατοντάδες ώρες να ψάχνει κάτι παρατημένα χωριά κι έχει καταφέρει να βγάλει κάνα 10% πίσω από κάτι λίγα χρυσαφικά που βρήκε και πούλησε για σκραπ.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.039
Κριτικές
9
Like
12.978
Πόντοι
3.836
Εκτός από αργόσχολος πρέπει να είσαι απίστευτα απελπισμένος.

80 χρόνια έχουν περάσει από τότε που έφυγαν οι Γερμανοι. Δε θα είχαν πει στα παιδιά τους και στα εγγόνια που έκρυψαν τις λίρες; Εκτός αν σκοτώθηκαν πριν προλάβουν οπότε μόνο όσοι τους είδαν από κοντά να κρύβουν το πλιάτσικο και φυσικά θα το πήραν εκείνοι.

Σαν κάποιους που ψάχνουν ακόμα το θησαυρο του Αλή πασά.
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
1.109
Κριτικές
16
Like
1.847
Πόντοι
506
υπαρχουν αλλα μεσα στους τοσους μυθους τι να βρεις!!!

σιγουρα στην αντισταση πεφταν λιρες απο τα αεροπλανα και αρκετες χαθηκαν η κρυφτηκαν απο τους ανταρτες σε δυσπροσιτα σημεια!
ο ελληναρας προφανως θελει να παει στη μεση ενος χωραφιου και να σκαψει. μην τον βαλουμε να παρει να ανεβει καμια 10 χιλιομετρα με τα ποδια!!!
στη θρακη και στη μακεδονια με τις ανταλλαγες πληθυσμων πολλοι θαψανε προχειρα (οπως αντιστοιχα στην τουρκια και στην ανατολικη θρακη) οσοι δε μπορουσαν η δε προλαβαιναν να παρουν. αλλα αντε πανε βρες τι και που...

απο το μακεδονικο αγωνα, τους βαλκανικους, τον παγκοσμιο , την μικρασια και ξανα παγκοσμιο και εμφυλιο δεν υπαρχει σημειο στην ελλαδα που δεν εγινε καποια μαχη η καποιος ανεφοδιασμος... ολα αυτα μετα απο χρονια ποιος ξερει ποσο περισσοτερο εχουν παραχωθει μεσα στο χωμα. αλλα μονο κατα τυχη μπορεις να βρεις κατι η αν εχεις σοβαρες πληροφοριες (ποιος εισαι για να τα βρεις μετα απο τοσα χρονια-σιγουρα σε εχουν προλαβει αλλοι απο το 1950 και μετα)
 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.373
Like
489
Πόντοι
36
Χαμένος χρόνος και άσκοπη προσπάθεια .... υπάρχουν πολλά αντικείμενα που αποδίδουν σήμερα σε όλο τον ευρωπαικό χώρο ....
 
Εγγρ.
10 Μαΐ 2021
Μηνύματα
286
Like
491
Πόντοι
21
Υπάρχουν και δύο τύποι φοβεροί, έχουν πλάκα στο youtube που κάνουν εξερευνήσεις και ο ενας πουλάει ανιχνευτές μετάλων.
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
1.109
Κριτικές
16
Like
1.847
Πόντοι
506
Αυτοί θέλουν να βρουν σεντούκια με λίρες!!! Αυτά είναι όνειρα θερινής νυχτός! Τίποτα μικροποσότητες ξεμπαρκες μπορεί! Πάντως σε κάθε χωριό θα ακούσεις 15 ιστορίες για κάποιον που βρήκε λίρες η για τον θησαυρό στο τάδε μπαιρι με τέρμα αντίθετες και συγκεχυμένες πληροφορίες
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.551
Like
4.627
Πόντοι
1.706
Αν είσαι απόφοιτος δημοτικού, ψυχάκιας, έχεις ρίξη ώμου από τις άπειρες μαλακίες και μένεις επαρχία όντας καμμένος από το τσίπουρο, ναι τότε είναι καλή ασχολία.
 

Bambaataa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2021
Μηνύματα
237
Like
1.565
Πόντοι
201
Εγώ προσωπικα τώρα ξεκίνησα.
Ερέθισμα οι ιστορίες που άκουγα για την περιοχη μου.
Σου πούλησε μηχάνημα ο Πολατηδης ? Πόσα έδωσες ? Μήπως να τα έτρωγες στις πουτανες καλύτερα?
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
260
Like
278
Πόντοι
21
δεν υπάρχει τίποτε και πουθενα...είναι ο ίδιος καμένος κόσμος που ελπίζει στο καζινο στο τζοκερ και στο στοίχημα....Γραφικότητες για ανάλυση χαρακτήρων.
 

cost2001

Μέγας
Εγγρ.
18 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.645
Like
10.802
Πόντοι
3.556

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.406
Like
6.975
Πόντοι
1.056
Ηταν παντα πρακτική απο τους αρχαιους χρονους σε περιόδους κρισης/πολεμου/διωγμων κλπ να θαβονται περιουσίες. Θησαυροί υπαρχουν πολλοί και βρισκονται συνέχεια , συνηθως τυχαια. Σε συγκεκριμενη περιοχη που γνωριζω εχουν βρεθει την τελευταια 10ετια τουλαχιστον 6 μεγαλοι θησαυροι . Το προβλημα ειναι οτι α) οι ανιχνευτες χρησιμοποιουνται παρανομα κατα 99% β) οι περισσοτεροι θησαυροι εμπιπτουν στον νομο περι αρχαιοτητων γ) οι περισσοτεροι χρυσοθηρες ψαχνουν σε λαθος μερη με λαθος πληροφοριες. Ειναι ωραιο χομπι αλλα δυστυχως παρανομο στο Ελλαδισταν και βασικα θελει γνωσεις που οι πιο πολλοι δεν εχουν. Αν ηταν νομιμο μπορει να ασχολιομουν , τωρα οχι.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
5.990
Κριτικές
23
Like
7.569
Πόντοι
3.346
Βάζουμε τις γνώμες μας και τις εμπειρίες μας.
Ένα χόμπι διαφορετικό.
Μου ειχε πει ο παπους μ για ενας μερος, αλλα βαριεμαι να παω να ψαξω στα βουνα.
Μικρος θυμαμαι που ελεγε οτι ειχαν κρυψει κατι λιρες τα κουμουνια, βεβαια μπορει και να μην υπαρχουν τωρα γιατι απο τι ελεγε το μερος το ηξεραν κι αλλοι.

Επισης ενας γνωστος του που εχει πεθανει εδω και πολλα χρονια, ενω ηταν φουκαρας μετα το β' παγκοσμιο και δουλευε βοηθος τσαγκαρη, ξαφνικα μετα απο χρονια αγορασε πολλα στρ. χωραφια και τωρα τα εγγονια του κυκλοφορανε με ακριβα αυτοκινητα.
 
OP
OP
mourganarxis

mourganarxis

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2023
Μηνύματα
206
Like
193
Πόντοι
1
Σου πούλησε μηχάνημα ο Πολατηδης ? Πόσα έδωσες ? Μήπως να τα έτρωγες στις πουτανες καλύτερα?
Τόσο που έχουν παει στην περιοχη μου τα κωλόμπαρα... Καλύτερα στον Πολατιδη, αν και δεν τον ξέρω τον άνθρωπο.
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.328
Like
1.929
Πόντοι
216
Δες την ιστορία του μακαρίτη του Μπάμπη από το Αγρίνιο/Μεσολόγγι κτλ στο "Φως Στο Τούνελ" και λάβε τα μέτρα σου!
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.134
Like
34.370
Πόντοι
9.931
Ξερω μια ιστορία απο το χωριο της μανας μου οπου ενας απλος φτωχος εργάτης λατομείου έφτασε να εχει την παρακάτω εταιρία οταν σε μια εκρηξη φουρνέλου βρήκε χρυσό.

 

forza23

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Απρ 2009
Μηνύματα
2.930
Κριτικές
2
Like
5.901
Πόντοι
1.056
Αν είσαι απόφοιτος δημοτικού, ψυχάκιας, έχεις ρίξη ώμου από τις άπειρες μαλακίες και μένεις επαρχία όντας καμμένος από το τσίπουρο, ναι τότε είναι καλή ασχολία.
Πρέπει να τα έχεις όλα σωρευτικά ή γίνεται και με λιγότερα;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom