Νέα

Ημερήσια ενημέρωση για φωτιές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα px75
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 341K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Θέλω να δω όλους εσάς σε λίγο καιρό που τσακωνεστε για τον Μητσοτακη και τον Τσίπρα τι θα έχετε να πείτε όταν θα κάνουνε συγκυβέρνηση.
Μητσοτάκη γαμιέσαι με τον Τσίπρα; :think:
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.106
Κριτικές
123
Like
51.082
Πόντοι
27.261

Χαρδαλιάς

Δεν ισχυριζόμαστε ότι έχουμε 74 εναέρια μέσα,
έχουμε 74 εναέρια μέσα,
73 τώρα,
καθώς το ένα είναι εκτός, τα οποία υπάρχει αντίληψη ότι πετάνε όλα μαζί.
Από αυτά, τα 67 είναι πυρόσβεσης, τα υπόλοιπα είναι για συντονισμό, μεταφορά κλπ.

Από τα 67, τα 6 με 7 έχουν τακτικά συντηρήσεις.
Από τα 60 που μένουν, τα 20 παραμένουν στις περιφερειακές βάσεις. Ακόμα κι αν μπαίναμε στη διαδικασία να τα φέρουμε, η απόσταση για να έρθουν πχ από τα ακριτικά μας σημεία είναι μεγάλη. Είναι 20 περιφερειακά σε 12 βάσεις για να διαφυλάξουν τις περιοχές αυτές.

Από τα 40 που παραμένουν δεν πετάνε όλα μαζί, σε κάθε έξοδο πετάνε σχεδόν τα μισά και τα υπόλοιπα ανεφοδιάζονται για να πετάξουν μετά.

Αρα λέμε ότι 20 από αυτά είναι στον αέρα.

«Προφανώς είχαμε προετοιμαστεί. Εμείς παραλάβαμε 51 εναέρια μέσα, τα κάναμε 74, ακριβώς επειδή βλέπαμε τι έρχεται.
Οτι δεν έγινε δεκαετίες τώρα έγινε αυτά τα δύο χρόνια»
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Θέλω να δω όλους εσάς σε λίγο καιρό που τσακωνεστε για τον Μητσοτακη και τον Τσίπρα τι θα έχετε να πείτε όταν θα κάνουνε συγκυβέρνηση.
Θα περιμενεις πολυ. Αυτα δεν γινονται
 

ave.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2020
Μηνύματα
2.490
Like
2.837
Πόντοι
456
Μια απορια εχω. Στην Σιβηρια εχει καει μια εκταση οση η Ελλαδα και οι καπνοι εχουν φτασει ως τον βορειο πολο. Εφτιαξε κανενας ρωσος χασταγκ "Πουτιν γαμιεσαι"?
Εξεφρασες ξανα την απορια και σου απαντησα
Δεν μου απαντησες τοτε αλλα ρωτας το ιδιο
Η Σιβηρια παιζει να εχει μεγαλυτερη εκταση απο ολη την Ευρωπη και ειναι αραιοκατοικημενη

Καηκαν τα δαση γυρω απο την Μοσχα και το συγκρινεις;

Ξερω δεν θα απαντησεις παλι αλλα σε λιγες μερες θα αναρωτιεσαι παλι για την Σιβηρια
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Εξεφρασες ξανα την απορια και σου απαντησα
Δεν μου απαντησες τοτε αλλα ρωτας το ιδιο
Η Σιβηρια παιζει να εχει μεγαλυτερη εκταση απο ολη την Ευρωπη και ειναι αραιοκατοικημενη

Καηκαν τα δαση γυρω απο την Μοσχα και το συγκρινεις;

Ξερω δεν θα απαντησεις παλι αλλα σε λιγες μερες θα αναρωτιεσαι παλι για την Σιβηρια
Και τι με αυτο? Καλως καιγεται δηλαδη?
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.634
Κριτικές
3
Like
11.241
Πόντοι
3.936
Ναι αλλά δεν έχουμε νεκρούς ( είναι το σλόγκαν της ΝΔ)
Λοιπόν φανατικέ...στο μάτι είχε μπει φωτιά στα διυλιστήρια πριν ωρες με 8 μποφορ και ξαφνικά έσκασε την ώρα που επιχειρούσαν εκεί τα εναέρια ,βαλτη φωτιά με σχέδιο τον όλεθρο....βεβαίως επειδή γαμιονται ,πιάστηκαν ξεβρακωτοι και είχαμε εκατόμβη....αλλά έχεις αμφιβολίες ότι τα σημερινά τσακάλια δεν θα πάθαιναν την ίδια πανωλεθρία....ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟΙ καρεκλοκενταυροι που κατέχουν θέσεις λόγω πωλητικης και όχι αξίας στο πεδίο...και στην τελική ρε πουστηδες έχουμε κάποιον αγώνα νεκρών και δεν το έχω καταλάβει.....κάηκε ρε αρχιδομουρηδες το 12% των δασών της χώρας,2000 και σπίτια,αγροτική γη,παραγωγικά δέντρα....Με μηδέν μποφόρ ρε γαμημενοι.....και δεν προβλέψτε δεν αντιμετωπισατε,ούτε καν πείσατε ότι είστε παρόντες και μιλάτε ακόμα?ρε άντε γαμιδια ρε πουστηδες τζιχαντιστές....πέστε ρε μουνια σε ένα τάφο και θαφτειτε μόνοι σας...

Σου λέει με τρόπο ότι λες λαλακιες και αποφεύγεις να απαντήσεις στο ερώτημα ( ως συνήθως).
 
  • Like
Αντιδράσεις: ave.

Morfeas1984

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2020
Μηνύματα
65
Like
115
Πόντοι
0
Και τι με αυτο? Καλως καιγεται δηλαδη?
Μακάρι γιατί εκτός από γέλιο όλη η ιστορία θα έχει και πολύ κλάμα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Θα περιμενεις πολυ. Αυτα δεν γινονται
Μακάρι.Γιατι εκτός από πολύ γέλιο δυστυχώς θα έχει και πολύ κλάμα όλο αυτό.
 

ave.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2020
Μηνύματα
2.490
Like
2.837
Πόντοι
456
Και τι με αυτο? Καλως καιγεται δηλαδη?
Μιλαμε για αχανεις και κατα κυριο λογο ακατοικητες εκτασεις που θες 5-6 ωρες με το αεροπλανο για να φτασεις απο Μοσχα.
Το συγκρινεις με τα περιαστικα δαση της Αθηνας;;
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Αν είναι ικανοποιημένος από την αναβάθμιση των υπευθύνων της καταστροφής στο Μάτι, αν αισθάνεται καλά, ας τους κρατήσει ή ας τους αλλάξει. Εγώ δεν θα αισθάνομαι ήσυχος αν δεν κάνουμε τις δομικές αλλαγές στην κρατική μηχανή που θα έπρεπε να έχουν ξεκινήσει χθες»

Σημερινές δηλώσεις Τσίπρα. Διόλου παράξενο που η ψαλίδα δεν κλείνει.
 

Morfeas1984

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2020
Μηνύματα
65
Like
115
Πόντοι
0
Σε κανεναν ορθολογισμο δεν στηριζεται η αποψη περι συγκυβερνησης. Ουτε πολιτικα ουτε πρακτικα
Γνώμη σου και γνώμη μου.Ουτως η άλλως δημοκρατία έχουμε.Η έστω έτσι μας έχουνε πει
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566
«Κοιτάμε με Δέος Τους Ρουμάνους Πυροσβέστες


Ήρθαν Ρουμάνοι πυροσβέστες στην Εύβοια, με τα μηχανήματα και τα ερπυστριοφόρα τους. Έστησαν ανεξάρτητο στρατηγείο (το έχτισαν σε μια νύχτα) με τροφοδοσία και επιμελητεία, σήκωσαν drones, χαρτογράφησαν τα ρυάκια και τους δασικούς δρόμους, υπολόγισαν τον άνεμο και έβαλαν μέσα σενάρια εξάπλωσης της φωτιάς, φοράνε στολές με ενδοεπικοινωνια ενώ η αστυνομία μας έχει ασύρματους της συμφορας, ξεδίπλωσαν μάνικες 60μετρες και παίρνουν νερό από τα άπειρα ρυάκια και από τοπικές δεξαμενές νερού, τις κάλυψαν με ειδικά προστατευτικά σε όποια σημεία περνούσαν από δρόμο ώστε να μην επηρεάζουν τα αυτοκίνητα και να μην επηρεάζονται από αυτά, ξανασηκωσαν drones και καθοδήγησαν τους ντόπιους και τους δασοπυροσβεστες ώστε να περάσουν από τα καλύτερα σημεία για να κάνουν διανοίξεις με μπουλντόζες, στήνουν γεφυράκια και είναι οργανωμένοι και πειθαρχημένοι σαν τα μυρμήγκια. Ρωτάνε γιατί δεν σβήσαμε τη φωτιά με φωτιά, είναι διεθνής πρακτική και κατι που γινόταν στο συγκεκριμένο μερος στα χρόνια των τσιφλικιών. Γιατί δεν αφήνει το Δασαρχείο, απαγορεύεται και δεν έχει δικαιοδοσία κανείς, γι'αυτό. Respect στη Ρουμανία, λένε. Τη θεωρούσαν υπανάπτυκτη χώρα, λένε».

 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.387
Κριτικές
1
Like
35.464
Πόντοι
6.256
ένα ένα να βρούμε άκρη....

ατιμωρησία... γιατι δεν αλλάζει τους νόμους ο κούλις ? ούτε το ν. παρασ/λου δεν άλλαξε...

το Μάτι το πλήρωσαν οι συριζαίοι στις κάλπες,
ο κουλις γιατί έδωσε προαγωγή κ αρχηγιλίκια στους άχρηστους του συριζα ?

τι φταίει το πασοκ αν ο κουλις μάζεψε το παρτάλι χρυσοχοιδη ? που μάλιστα είναι εξωκοινοβουλευτικός ?
αυτόν τον μαλάκα τον χαρδαλιά που έψαξε να τον βρεί ?

οι γυμνές μπουτούδες ένα ακίνδυνο χάπενιγκ κάνανε... αεριζόταν η μούνα τους,
δεν ξέρω αν έχυναν κι όλας σαν τη Πελώνη που πόσταρε "ωραίο καβλάκι ο τσίπρας"

poppop για τα χάλια του κουλι μόνο ο κουλι φταίει, κανείς άλλος,
άλλωστε δεν υπάρχει αντιπολίτευση, τα κατάφερε να τρέχει μόνος του κ να χάσει... :confused:
Τρεχει μονος του και παιρνει αργυρο μεταλλιο ο κούλαρος
 
Εγγρ.
21 Σεπ 2020
Μηνύματα
1.046
Κριτικές
22
Like
9.448
Πόντοι
6.246
Αν δεν κανω λάθος χρειάζονται 4 στρέμματα για να οικοδομήσεις εκτός σχεδίου. Το πως θα τα διαχειριστείς είναι το θέμα. Υπάρχουν και βραδύκαυστα είδη αλλά κανείς δεν τα φυτεύει γιατί τα περισσότερα είναι αργής αναπτύξεως και γιατί προτιμά την εύκολη λύση της ήδη ανεπτυγμένης βλάστησης. Μονον που την εχει παρατημένη στην τύχη της. Μαζί με αυτήν και το σπίτι του.
Τα 4 στρέμματα δεν είναι το ελάχιστο. Πχ από 1.200 εως 2.000 στρέμματα μπορεί κάποιος να χτίσει περίπου 180τμ.

Έχω την αίσθηση πως η διάσπαρτη ανθρώπινη δραστηριότητα στα όρια των δασών δημιουργούν συνθήκες επικίνδυνες για πυρκαγιά. Όσον αφορά στα βραδύκαυστα δέντρα - θάμνους , το έψαξα πολύ για την προστασία της περιουσίας μου. Συμβουλεύτηκα γεωπόνους κτλ. και το συμπέρασμα που έβγαλα είναι πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν επιτυχώς σε μεγάλη επιφάνεια και πέρα από τα σύνορα της οικίας. Πχ στα 4 στρέμματα περιμετρικά τέτοιου είδους θάμνοι αλλά και στα όρια της δασικής έκτασης συστάδες από βραδύκαυστα. Αν τα πεύκα φτάνουν σε απόσταση στρέμματος από την οικία δεν μπορείς να αποφύγεις εύκολα την καταστροφή. Να σημειώσω οτι το οικοδόμημα μπορεί να μοιάζει σε καλή κατάσταση μετά το πέρας της φωτιάς, αλλά τελικά ο οπλισμός του να έχει υποστεί μεγάλη βλάβη από τις υψηλές θερμοκρασίες.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Τα 4 στρέμματα δεν είναι το ελάχιστο. Πχ από 1.200 εως 2.000 στρέμματα μπορεί κάποιος να χτίσει περίπου 180τμ.

Έχω την αίσθηση πως η διάσπαρτη ανθρώπινη δραστηριότητα στα όρια των δασών δημιουργούν συνθήκες επικίνδυνες για πυρκαγιά. Όσον αφορά στα βραδύκαυστα δέντρα - θάμνους , το έψαξα πολύ για την προστασία της περιουσίας μου. Συμβουλεύτηκα γεωπόνους κτλ. και το συμπέρασμα που έβγαλα είναι πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν επιτυχώς σε μεγάλη επιφάνεια και πέρα από τα σύνορα της οικίας. Πχ στα 4 στρέμματα περιμετρικά τέτοιου είδους θάμνοι αλλά και στα όρια της δασικής έκτασης συστάδες από βραδύκαυστα. Αν τα πεύκα φτάνουν σε απόσταση στρέμματος από την οικία δεν μπορείς να αποφύγεις εύκολα την καταστροφή. Να σημειώσω οτι το οικοδόμημα μπορεί να μοιάζει σε καλή κατάσταση μετά το πέρας της φωτιάς, αλλά τελικά ο οπλισμός του να έχει υποστεί μεγάλη βλάβη από τις υψηλές θερμοκρασίες.
Ειχα μείνει με την εντύπωση των 4 στρεμμάτων εκτός σχεδίου. Αν είναι λιγότερο ακομα χειρότερα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Μιλαμε για αχανεις και κατα κυριο λογο ακατοικητες εκτασεις που θες 5-6 ωρες με το αεροπλανο για να φτασεις απο Μοσχα.
Το συγκρινεις με τα περιαστικα δαση της Αθηνας;;
Αρα καλως καιγονται?
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.055
Like
11.287
Πόντοι
2.606
Άλλη η φωτιά στο μάτι, εκεί ειχε ταχυτητα ριπαιους 10-11 μποφωρ αλλά μικρή έκταση
Εδώ έχουμε τεράστιες εκτάσεις ξηροτητα και θερμοκρασιες ρεκορ

Αν κάνουμε συγκριση τόσοι άνθρωποι στο μάτι χάθηκαν τζαμπα
Μα δεν κάνω σύγκριση...ακριβώς το αντίθετο κάνω....διαφοροποιω...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom