Νέα

Ημερήσια ενημέρωση για φωτιές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα px75
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 341K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.488
Κριτικές
2
Like
19.310
Πόντοι
3.656
έκαψαν τη χώρα οι ποζεράδες χαρδαλιάδες ,άχρηστα χουντοταγάρια

 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.634
Κριτικές
3
Like
11.241
Πόντοι
3.936
αληθεια ειναι μια δεν υπαρχει δικη μου δικη του δικη σου ο ανθρωπας παρεθεσε στοιχεια με ονοματεπωνυμα για μαλακα τον εχεις τον χασοδικη να τα αφισβητησει? θα χορτασει ντοματες οι ιδιες μαλακιες γινονται απο ολες τις κυβερνησεις οι κουραδες επιπλεουν παντα
Για μαλακα οχι αλλα ειναι τοσο φανατικος του Κουλη που γουσταρω να τον πιεζω..!!
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.634
Κριτικές
3
Like
11.241
Πόντοι
3.936
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.043
Κριτικές
4
Like
16.706
Πόντοι
3.936
Αυτό με τις ανεμογεννήτριες είναι υπερβολικό!
Ας μου τεκμηριώσει κάποιος από που κι ως που καις ολόκληρες δασικές εκτάσεις για να τοποθετήσεις ανεμογεννήτριες.

Για μένα άλλη μία ψεκασμένη θεωρία...
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
τo προβλημα με το 81 δεν ειναι οτι δημιουργησε οργανισμους αποξηρανσης κωπαιδας αλλα οτι αυτο το καθεστως επεκταθηκε και στους κρισιμους τομεις λειτουργιας ενος κρατους οπως τα σωματα ασφαλειας ή τα νοσοκομεια,στη μεθ στο αγρινιο ειχαν 100% επιτυχια,οποιος εμπαινε πεθαινε για αυτο και μας εβαλε στο πιο σκληρο λοκνταουν γιατι τα παντα ειναι διαλυμενα στην υγεια,ειπαμε για να αποπασοκοποιηθει και τελικως να επιβιωσει η χωρα χρειαζεται διακομματικη συναινεση,μη εξωτερικη παρεμβαση και ηγετη που να εμπνεει
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
33.181
Like
13.255
Πόντοι
2.606
απο το 97 εχουν γραφτει θα μπορουσε να ειχαν γραφτει απο καταβολης ελληνικου κρατους


Στης Ελλάδας τον κόρφο ως πότε
θα φωλιάζουν ηγέτες προδότες.
Αστραπές και βροντές
χαρακώνουν στυγνά το κορμί σου.
Λυσσασμένα σκυλιά
να ξεσκίσουν ξανά
θέλουν τώρα σαν σάρκα τη γη σου.
Αχ Ελλάδα λυπημένη έρημη και δοξασμένη
πόσο σ' αγαπώ
Οι ήρωες που μας ζητάνε να μη δώσουμε
να φάνε κι άλλο μέρτικο.
Πατρίδα μου ...
Παλέψαμε, δώσαμε μάχες, τις κερδίσαμε.
Στης κορφής της γνώσης, ναι σταθήκαμε.
Κι ήτανε τότε που πάνω μας πέσαν βάρβαροι
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
ΓΙατι γαμιεται ο Συριζα για αυτο. Ο Κουλης πες μας γιατι τους εδωσε και προαγωγη?
Πάρα πολύ κακώς τους έδωσε. Θα έπρεπε να τους παραπέμψει κιόλας. Γιατί αλλιώς σε τι διαφέρει απο τους προηγούμενους στο θεμα αυτό; Συντεχνιακους προστάτες χορτάσαμε.
Να γραψω κι εγω για να μιλαω στη γλώσσα σας "Τσίπρα γαμιέσαι!!" και να πάρω σβαρνα τα σοσιαλ να χασκογελαω και να καμαρώνω;
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.488
Κριτικές
2
Like
19.310
Πόντοι
3.656
E8G7OI5XMAIFqcW.jpg
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.634
Κριτικές
3
Like
11.241
Πόντοι
3.936
Πάρα πολύ κακώς τους έδωσε. Θα έπρεπε να τους παραπέμψει κιόλας. Γιατί αλλιώς σε τι διαφέρει απο τους προηγούμενους στο θεμα αυτό; Συντεχνιακους προστάτες χορτάσαμε.
Να γραψω κι εγω για να μιλαω στη γλώσσα σας "Τσίπρα γαμιέσαι!!" και να πάρω σβαρνα τα σοσιαλ να χασκογελαω και να καμαρώνω;
Θίγεσαι μαν? Τι περιμενες να πει ο κοσμος οταν εκμεταλευτηκε το Ματι και το Σκοπιανό?
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Θίγεσαι μαν? Τι περιμενες να πει ο κοσμος οταν εκμεταλευτηκε το Ματι και το Σκοπιανό?
Δε θιγομαι εγω φίλε μου για πράγματα που δεν περνούν απο τα χέρια μου. Δύο φυσικές καταστροφές Ματι και Μάνδρα. Και στις δύο ανθρώπινες απώλειες.
Δεν πληρωσε κανείς.
Κι έρχεσαι εδω να μας κουνήσεις το δάκτυλο γιατί επί κυβέρνησής σου δεν πλήρωσε κανείς;
 

Hellenes

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2018
Μηνύματα
593
Like
135
Πόντοι
6
Ένα εκκωφαντικό Γ@ΜΙΕΣΤΕ, όλο το πολιτικό προσωπικό, πλανιέται πάνω από την χώρα...

"Αν θα κοιτάξεις για πολλή ώρα την άβυσσο,
στο τέλος και η άβυσσος θα κοιτάξει εσένα."
Φ. Νίτσε

- Ένας πρωθυπουργός, τρομάρα μας, εκτός τόπου και χρόνου...
- Μια πρόεδρος -έψαξαν πολύ για να την βρούν;- υποτίθεται, Δημοκρατίας, γλάστρα, πρίμο σεκόντο του τρομάρα μας...
- Μια βο(υ)λή ,που, τους κάνει πλάτες...
- Μια ''αντιπολίτευση'' κότα, για τα μπάζα...

Μα τότε ο κυρίαρχος λαός τί κάνει; Για την ώρα παραμένει φοβισμένος, υπάκουος, σκυφτός...

- Όταν όμως σκάσουν τα βαριά σε οικονομία (με το δημόσιο χρέος 400 δις, 233% επί του ΑΕΠ, 1η θέση στην ΕΕ και 2η στον κόσμο), εξωτερική πολιτική (ελληνοτουρκικά, θαλάσσιες ζώνες, ΑΟΖ ) υγεία, περιβάλλον, κ.α., εδώ σε θέλω "άρχοντα, κουρελή και Καραγκιόζη''...

- Είναι θέμα χρόνου, ότι με πολιτικο-κοινωνικούς όρους η κατάσταση θα προσομοιάσει με το 2011. Όμως με μια σημαντική διαφορά: Όλες οι κομματικές ηγεσίες -μαζί με τμήμα κόσμου που τις ακολουθεί ακόμα και δεν έχει ξεκόψει- είναι άλλες καθαρά στοιχισμένες και άλλες περίπου ή στην πράξη προσαρμοσμένες με το κυρίαρχο συστημικό και συνολικό πολιτικό αφήγημα...

- Είναι πλέον πιθανό, να επαναληφθεί ένα νέο 2012 για όλους τους υπάρχοντες παραδοσιακούς κομματικούς σχηματισμούς. Με άλλους τρόπους, μέσα, πολιτικά υποκείμενα και πρωταγωνιστές. Τα "κενά" στην πολιτική, αργά ή γρήγορα, καλύπτοντα πάντα. Ελευθερία, δημοκρατία, αξιοβίωτη ζωή για όλους!


Χρυσοχοΐδης - Χαρδαλιάς στις 15 Ιουνίου: «Φέτος έχει γίνει μια τομή στην πυροπροστασία - Νέα προσέγγιση με επίκεντρο την πρόληψη και την ετοιμότητα»


Μόλις λίγες μέρες μετά ξέσπασε η φωτιά στη Βαρυμπόμπη, που κάνει γύρο γύρω απ' τα υπό "αξιοποίηση" πρώην "Βασιλικά" κτήματα Τατοΐου, κατακαίγοντας τη βόρεια Αττική. Η Πολιτική Μη-Προστασία δίνει με το 112 συνεχείς εντολές εκκένωσης οικισμών, οι κάτοικοι φεύγουν, αλλά ο ένας μετά τον άλλο οι οικισμοί παραδίδονται στις φλόγες και κανείς δεν θέλει να φανταστεί τι θα είχε συμβεί αν τα κτήρια ήταν ξύλινα, όπως προτείνει ο "άριστος" "ειδικός" της κυβέρνησης. Πίσω θα έμενε μόνο το τζάκι, όπως φαίνεται στην πιο κάτω εικόνα, ωστόσο στο Μάτι οι τσιμεντένιοι τοίχοι είχαν σώσει ζωές, που θα είχαν χαθεί κι αυτές αν τα σπίτια ήταν ξύλινα.


Πρόκειται βεβαίως για τον "άριστο" "ειδικό" του Μητσοτάκη, που, τρία χρόνια νωρίτερα και με ύφος χιλίων καρδιναλίων, είχε προσδιορίσει το χρόνο που απαιτούνταν για να εκκενωθεί ολόκληρο το Μάτι σε μόλις 30-45 λεπτά και μαζί με το Νέο Βουτζά σε 57 λεπτά. Μόνο που στην τωρινή καταστροφή έχει εξαφανιστεί, δεν είδα πουθενά να δηλώνει πόσο χρόνο χρειάζεται η φωτιά για να απελευθερώσει τη γη πέριξ του Τατοΐου απ' τα "ενοχλητικά" πεύκα, προκειμένου να την παραδώσει ελεύθερη κι ωραία στους "αξιοποιητές".
Οι αναρτήσεις μας δημοσιεύονται στο greeklignite.blogspot.gr και αναδημοσιεύονται στο MeWe. Από 1/7/2021 πλέον δεν ανεβαίνουν στο Facebook.

Λόγω λοιπόν αυτής της εξαφάνισης εκδώσαμε Amber Alert κι αν τον δείτε σε καμιά παραλία παρακαλούμε ρωτήστε τον αν είναι ο εμπνευστής του σχεδίου που εφαρμόζει η Πολιτική Μη-Προστασία: διώχνουμε τους κατοίκους, αφήνουμε τις πόλεις και τα χωριά να καίγονται κι έπειτα τάζουμε χρήματα για αποκαταστάσεις, μια που σκοπεύαμε να κάνουμε κι εκλογές. Χρήματα βεβαίως που ...

δεν υπάρχουν, αφού και η οικονομία είναι χρεοκοπημένη και τον τουρισμό φρόντισαν να τον διαλύσουν, μη τυχόν και τους μείνουν τα εμβόλια απούλητα. Μήπως θα πληρώσει κανείς τους απ' την τσέπη του; Πάλι το χέρι στις τσέπες των παιδιών και των εγγονιών μας θα βάλουν, να πληρώνουν τα σπασμένα της δικής τους ανικανότητας. Κι ακόμα κι αν τάζουν αποζημιώσεις, πόσο αποτιμάται η ψυχική οδύνη να βλέπεις τους κόπους μιας ζωής να καίγονται, επειδή τα λεφτά μας, πολλά-πάρα πολλά δισεκατομμύρια, πάνε στην "πράσινη ανάπτυξη" κι όχι στην ανάπτυξη του πρασίνου;

Την Κυριακή 1/8/2021 το ΑΠΕ-ΜΠΕ διακίνησε συνέντευξη του Προέδρου της Εθνικής Ειδικής Επιτροπής για την "Κλιματική Αλλαγή" και μέλους της Ομάδας Εργασίας για την προετοιμασία "νέου κλιματικού νόμου". Όπως είδαμε στην προηγούμενη ανάρτηση, ανάμεσα στις προτάσεις του για τα μέτρα που πρέπει να τεθούν σε εφαρμογή είναι πως "πρέπει να αρχίσουμε να χτίζουμε κτίρια χωρίς ή με ελάχιστο τσιμέντο- φερ’ ειπείν με ξυλεία, που είναι και ένα υλικό που συσσωρεύει τον άνθρακα".


Τι ειπώθηκε πριν ένα χρόνο στη Βουλή και μια εξήγηση στο γιατί "έπρεπε" να καεί η Βόρεια Εύβοια.


ΚΑΙΝΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟ ΗΧΗΤΙΚΟ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΩΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ!
 

Συνημμένα

  • E8Q4qM9XsAAYMNV.jpg
    E8Q4qM9XsAAYMNV.jpg
    99,1 KB · Εμφανίσεις: 21
  • 232293836_349876146589629_7882630680900425226_n.jpg
    232293836_349876146589629_7882630680900425226_n.jpg
    63,3 KB · Εμφανίσεις: 19
  • 229918571_1008802713258625_7480167575857647532_n.jpg
    229918571_1008802713258625_7480167575857647532_n.jpg
    81,9 KB · Εμφανίσεις: 19
  • E75ZgWJX0AQdAoo.jpg
    E75ZgWJX0AQdAoo.jpg
    90,8 KB · Εμφανίσεις: 22

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.634
Κριτικές
3
Like
11.241
Πόντοι
3.936
Δε θιγομαι εγω φίλε μου για πράγματα που δεν περνούν απο τα χέρια μου. Δύο φυσικές καταστροφές Ματι και Μάνδρα. Και στις δύο ανθρώπινες απώλειες.
Δεν πληρωσε κανείς.
Κι έρχεσαι εδω να μας κουνήσεις το δάκτυλο γιατί επί κυβέρνησής σου δεν πλήρωσε κανείς;
Kυβερνηση ΜΟΥ? ΜΟΥ? Ασε τι εκανε η κυβερνηση ΜΟΥ ειναι παρελθον. Σημερα τι γινεται λεμε. Η Κυβερνηση ΣΟΥ τι κανει που ειναι υπευθυνη τωρα!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Kλασσικά βρωμερά σκουπίδια! :tooth:

1628581699679.jpeg
Επειδη ολοι αυτοι το παιζουν "αντικειμενικοι",θα ηθελα να μου πουν ποσες φορες ειπαν "Τσιπρα γαμιεσαι" το 2018 με τους 100 νεκρους στο Ματι αλλά το λενε τωρα για τον Κουλη με τοσο παθος με ΜΗΔΕΝ νεκρους. Καργα αντικειμενικοτητα.
 

tzonyboyboy

Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2019
Μηνύματα
162
Like
922
Πόντοι
81
Ηρωικός πιλότος με air tractor,σώζει σπίτι απο την φωτιά με μια ρίψη νερού !
 

Συνημμένα

  • E613881C-CA0A-4120-85C4-1FB91D1C2652.mp4
    1,3 MB · Εμφανίσεις: 2

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Kυβερνηση ΜΟΥ? ΜΟΥ? Ασε τι εκανε η κυβερνηση ΜΟΥ ειναι παρελθον. Σημερα τι γινεται λεμε. Η Κυβερνηση ΣΟΥ τι κανει που ειναι υπευθυνη τωρα!
Καταφερνει να εχει μηδεν νεκρους σε βιβλικη καταστροφη. Ενταξει ειμαστε?
 

Hellenes

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2018
Μηνύματα
593
Like
135
Πόντοι
6
Ανεμογγενήτριες μπορούν να στηθούν νόμιμα όχι απλώς σε δασικές εκτάσεις αλλά και σε περιοχές Natura. Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες συνομωσίας ανάλογες με τα τσιπάκια του Μπιλ Γκέιτς στα εμβόλια.



Ψεκασμα εις την νιοστη εχουν μονο οι οπαδοι του Κουλη ..
Το ΣΤΕ ειναι ενα διεφαρμενο δικαστικο σωμα που κανει αβαντες σε ολες τις κυβερνησεις.
Δειτε διαχρονικα ποσοι απο εκει μεσα επιασαν κυβερνητικα ποστα

Σε καμμια ΔΥΤΙΚΗ ΧΩΡΑ δεν χρησιμοποιουν τετοιες ηλιθιες σοφιστειες λογοι δημοσιου συμφεροντος για παντα (ΝΟΜΙΜΑ ΜΝΗΜΟΝΙΑ , ΜΟΝΙΜΑ ΤΑ ΜΠΟΛΙΑ , ΝΟΜΙΜΑ ΤΑ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑΤΑ , εκτος ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΜΑΣ ακα δικαστες )
Να καταργησουμε ολο το συνταγμα και τις διεθνεις συνθηκες για λογους δημοσιου συμφεροντος
Ο γνωστος χασοδικης τα ξερει αυτα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Σπιταρονες στο πουθενα, μεσα σε δασος χωρις δρομους χωρις σχεδιο πολης, με θεοξερα πευκα διπλα .
Απλα μπουρδελο που ο καθενας κανει οτι θελει
Καποτε πρεπει να σε ενημερωσει καποιος οτι δεν απαγορευεται η δομηση εκτος σχεδιου πολης.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom