Νέα

Ηλεκτρικές κιθάρες.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Dawn
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 16
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.955
Κριτικές
141
Like
134
Πόντοι
4.215
πρόσφατα πήρα μια καινούρια ηλεκτρική κιθάρα. το κλασσικό μοντελο Flying v της gibson και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εχει ασχοληθεί κανείς;

46cd6b26-91a0-44aa-937b-994df482e8cb.jpg


πιο παλιά είχα και μια squire της Fender πολύ καλή και αυτή:

0310602506_xl.jpg
[/img[/URL]]

ενώ όνειρο μου είναι να πάρω και μια Bich της B.C. Rich αν και δεν ξερω αν τις πουλάνε στην Ελλάδα...

URL]]
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16

:rockon: :rockon: :rockon:

Με τι ενισχυτη παιζεις φιλαρακι? Τι λεει το flyingV? παιζεις καιρο?



Εγω την (ξανα)επιασα την κιθαρα εδω και 4 μηνες, παιζω με αυτα

http://[URL unfurl="true"]www.guitar.co.uk/documents/3489/3489-large.jpg[/img[/URL]]


[img]https://[URL unfurl="true"]www.gpanagopoulos.com/eshop/images/detailed_images/dsl401.jpg[/img[/URL]]




 

PITSILIARIS

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2009
Μηνύματα
402
Κριτικές
3
Like
8
Πόντοι
1
εδω και 4 χρονια που παιζω κιθαρα ειμαι  με μια λευκη squire(την ειχα αγορασει 150ευρω )απο τον χρονο και μετα εβαζα στο ματι καποια αλλη  αλλα ποτε δεν αγορασα.αν θα αγορασω θα παρω μια καλη  jackson.τωρα για την flying v εχω δοκιμασει καποιες αλλα δε με βολευουν και πολυ στο παιξιμο 
 

pouranger

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.379
Κριτικές
11
Like
9
Πόντοι
1.290
Ένας  marshall  είναι  πάντα  μια  καλή  επιλογή .
Αν είναι  με  λάμπες  ακόμη  καλύτερα

Πάντως  η  flying V  είναι  μόνο Gibson
Μπράβο  πολύ  καλή  επιλογή  και  αξίζει το ένα  κάρο  λεφτά που  κάνει .
Δοκίμασέ  τη  και  σε  άλλα  στυλ  μουσικής  εκτός  από  hard rock , metal κλπ  και  θα  εκπλαγείς  από  την  απόδοση .
Δοκίμασε  να  παίξεις  κανένα  blues  με  clean ήχο  και  θα  πάθεις την πλάκα  σου .
Παίζει  σχεδόν  τα  πάντα , εκτός  από  πολύ ψαγμένα τζαζ  ίσως

Σε  κανένα χρόνο τσέκαρε  τους  μαγνήτες  , και σε  5 -6  μήνες , πήγαινέ  τη  ξανά  για  σετάριασμα να  κολήσει  στο  χέρι  σου .
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
τι μαγνήτες έχει πάνω;
πρόσφατα πήρα μια καινούρια ηλεκτρική κιθάρα. το κλασσικό μοντελο Flying v της gibson και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εχει ασχοληθεί κανείς;

46cd6b26-91a0-44aa-937b-994df482e8cb.jpg


πιο παλιά είχα και μια squire της Fender πολύ καλή και αυτή:

0310602506_xl.jpg
[/img[/URL]]

ενώ όνειρο μου είναι να πάρω και μια Bich της B.C. Rich αν και δεν ξερω αν τις πουλάνε στην Ελλάδα...

http://[URL unfurl="true"]www.bcrich.com/images/guitars-and-basses/Bich-Masterpiece-MPBGDB.jpg[/img[/URL]]
[/quote]


[QUOTE="pouranger, post: 3066254"]
Ένας  marshall  είναι  πάντα  μια  καλή  επιλογή .
Αν είναι  με  λάμπες  ακόμη  καλύτερα

Πάντως  η  flying V  είναι  μόνο Gibson
Μπράβο  πολύ  καλή  επιλογή  και  αξίζει το ένα  κάρο  λεφτά που  κάνει .
Δοκίμασέ  τη  και  σε  άλλα  στυλ  μουσικής  εκτός  από  hard rock , metal κλπ  και  θα  εκπλαγείς  από  την  απόδοση .
Δοκίμασε  να  παίξεις  κανένα  blues  με  clean ήχο  και  θα  πάθεις την πλάκα  σου .
Παίζει  σχεδόν  τα  πάντα , εκτός  από  πολύ ψαγμένα τζαζ  ίσως

Σε  κανένα χρόνο τσέκαρε  τους  μαγνήτες  , και σε  5 -6  μήνες , πήγαινέ  τη  ξανά  για  σετάριασμα να  κολήσει  στο  χέρι  σου .
[/quote]
ανάλογα με τι εξοπλισμό παίζεις, θα βγάλεις και τον ανάλογο ήχο.
εγώ που έχω μια ESP explorer με 2 διπλούς emg 81 & 60 στα blues στις metal μπαλάντες και στα ροκ κομμάτια μου βγάζει αρκετό μπάσο στα καθαρά.
 

pouranger

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.379
Κριτικές
11
Like
9
Πόντοι
1.290
τι μαγνήτες έχει πάνω;
ανάλογα με τι εξοπλισμό παίζεις, θα βγάλεις και τον ανάλογο ήχο.
εγώ που έχω μια ESP explorer με 2 διπλούς emg 81 & 60 στα blues στις metal μπαλάντες και στα ροκ κομμάτια μου βγάζει αρκετό μπάσο στα καθαρά.

Esp  δεν  έχω  πιάσει  ποτέ

Τώρα  για  τον  εξοπλισμό , σε  πληροφορώ  ότι  με  έναν  παλιο fender valve pro junior , με  μια  παλιά  καμπίνα 2X12  που  tα  έχω  ν χρόνια  βγάζω  ότι  ήχο  γουστάρεις , έχει  μόνο volume , gain και tone

 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
Esp  δεν  έχω  πιάσει  ποτέ

Τώρα  για  τον  εξοπλισμό , σε  πληροφορώ  ότι  με  έναν  παλιο fender valve pro junior , με  μια  παλιά  καμπίνα 2X12  που  tα  έχω  ν χρόνια  βγάζω  ότι  ήχο  γουστάρεις , έχει  μόνο volume , gain και tone
κάθε ενισχυτής και κάθε μαγνήτης βγάζει ήχο με κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
μπορείς να παίξεις τα πάντα αλλά κάποια θα ακούγονται σωστά και κάποια όχι.

αν όντως μπορούσες να βγάλεις οποιονδήποτε ήχο σωστά τότε δεν θα χρειαζόταν να κουβαλάει κάποιος μια τεράστια βαλίτσα με εφέ για να διορθώσει το "ελάττωμα" του εξοπλισμού του.
 

pouranger

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Δεκ 2007
Μηνύματα
8.379
Κριτικές
11
Like
9
Πόντοι
1.290
κάθε ενισχυτής και κάθε μαγνήτης βγάζει ήχο με κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
μπορείς να παίξεις τα πάντα αλλά κάποια θα ακούγονται σωστά και κάποια όχι.

αν όντως μπορούσες να βγάλεις οποιονδήποτε ήχο σωστά τότε δεν θα χρειαζόταν να κουβαλάει κάποιος μια τεράστια βαλίτσα με εφέ για να διορθώσει το "ελάττωμα" του εξοπλισμού του.

Περίπου
Αλλά , ο ήχος  είναι  κυρίως  θέμα  οργάνου , τεχνικής  και ενισχυτή .
Το  πεταλάκι  απλώς  βοηθάει 
Αν  έχεις  ένα  καλό  όργανο και ένα  καλό ενισχυτή χρειάζεσαι  λιγώτερα  πεταλάκια
Βλέπεις  πώς  πάει  το  εργαλείο  και  από εκεί  και  πέρα  υπάρχουν  επιλογές .

Αν π.χ.  δεν ξέρεις  να  μιουτάρεις  τις  μπάσσες  χορδές , η οκταβιέρα θα  ακούγεται  πολύ  ρηχή  όταν παίζεις . Ή  αν  ας  πούμε  δεν  έχεις  ενίσχυση  με  λυχνία , το overdrive και  το distortion  θα  ακούγονται  πολύ  ψεύτικα .

To  θέμα του  ήχου  είναι  κυρίως  είναι  το ψάξιμο  του  οργάνου  και  του  ενισχυτή

Και  η  βελτίωση  της  τεχνικής

Όταν  όλα  αυτά  είναι  σε καλό επίπεδο  συζητάμε  για  πεταλάκια
Αν  δεν ξέρεις  tapping  και  εναλλακτικά  κουρδίσματα , το fuzz box δεν θα  σε  κάνει Χέντριξ .
Ούτε  το tape delay  Scotty Moore 
Και  αν  δεν με  πιστεύεις  ψάξε  λίγο  το youtube  υπάρχουν  κιθαρίστες  που  παίζουν  ακουστική  κιθάρα  και  ακούγονται  σαν ολόκληρη  ορχήστρα , άμα  δεις  τον  Igor Presnyakov στο  Final Countdown  θα  δεις  ότι παίζει  μια  κιθάρα  με  nylon χορδές και  δες  πως  ακούγεται 
Η ο πιτσιρικάς  ο Κορεάτης  ο Sungha Jung στο no woman  no cry
Η ο Tommy  Emmanuel  στο Mombasa 
Ο Pelosi στο Proud Mary

Τα  πεταλάκια  είναι  κυκλώματα  που  απλοποιούν  αυτό  που κάποιοι  μάστορες  μουσικοί έκανα  μετά  από  πολύ  ψάξιμο  με τον ενισχυτή  και την κιθάρα .
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
Περίπου
Αλλά , ο ήχος  είναι  κυρίως  θέμα  οργάνου , τεχνικής  και ενισχυτή .
Το  πεταλάκι  απλώς  βοηθάει 
Αν  έχεις  ένα  καλό  όργανο και ένα  καλό ενισχυτή χρειάζεσαι  λιγώτερα  πεταλάκια
Βλέπεις  πώς  πάει  το  εργαλείο  και  από εκεί  και  πέρα  υπάρχουν  επιλογές .

Αν π.χ.  δεν ξέρεις  να  μιουτάρεις  τις  μπάσσες  χορδές , η οκταβιέρα θα  ακούγεται  πολύ  ρηχή  όταν παίζεις . Ή  αν  ας  πούμε  δεν  έχεις  ενίσχυση  με  λυχνία , το overdrive και  το distortion  θα  ακούγονται  πολύ  ψεύτικα .

To  θέμα του  ήχου  είναι  κυρίως  είναι  το ψάξιμο  του  οργάνου  και  του  ενισχυτή

Και  η  βελτίωση  της  τεχνικής

Όταν  όλα  αυτά  είναι  σε καλό επίπεδο  συζητάμε  για  πεταλάκια
Αν  δεν ξέρεις  tapping  και  εναλλακτικά  κουρδίσματα , το fuzz box δεν θα  σε  κάνει Χέντριξ .
Ούτε  το tape delay  Scotty Moore 
Και  αν  δεν με  πιστεύεις  ψάξε  λίγο  το youtube  υπάρχουν  κιθαρίστες  που  παίζουν  ακουστική  κιθάρα  και  ακούγονται  σαν ολόκληρη  ορχήστρα , άμα  δεις  τον  Igor Presnyakov στο  Final Countdown  θα  δεις  ότι παίζει  μια  κιθάρα  με  nylon χορδές και  δες  πως  ακούγεται 
Η ο πιτσιρικάς  ο Κορεάτης  ο Sungha Jung στο no woman  no cry
Η ο Tommy  Emmanuel  στο Mombasa 
Ο Pelosi στο Proud Mary

Τα  πεταλάκια  είναι  κυκλώματα  που  απλοποιούν  αυτό  που κάποιοι  μάστορες  μουσικοί έκανα  μετά  από  πολύ  ψάξιμο  με τον ενισχυτή  και την κιθάρα .
δεν μιλάω για πράγματα που βασίζονται στην τεχνική, κανένα μαραφέτι δεν σε κάνει καλύτερο,
αλλά όταν εγώ θέλω να βγάλω ήχο του '80 δεν μπορώ να το κάνω με οποιοδήποτε ενισχυτή,
αν θέλω να παίξω rock δεν θα βάλω πάνω EMG αλλά seymour duncan ούτε περιμένω κάποιο εφέ να μου αντικαταστήσει το τρέμολο.
οι προενισχυτές τα πεταλάκια, οι λάμπες τα τσιπ και τα υβριδικά συτήματα υπάρχουν για να σου κάνουν το αποτέλεσμα καλύτερο και όχι για να σου προσθέτουν πράγματα τα οποία δεν μπορείς να παίξεις.

η εμπειρία μου και οι επιλογές των κομματιών που παίζω μου έχουν δείξει ότι δεν μπορώ να πετύχω αυτό που θέλω σαν αποτέλεσμα με μια κιθάρα και έναν ενισχυτή απλά.
μπορεί εφέ για delay ή tapping να μην χρειάζομαι, αλλά 2-3 αναλογικά πεταλάκια είτε για περισσότερο gain ή distortion θα τα χρειαστώ.
 

mpotofilos

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.478
Κριτικές
13
Like
200
Πόντοι
6.055
οι fender ειναι καλες μονο για ροκακια εγω προσωπικα ειχα squire παλια κ την εδωσα τωρα εχω μια bcrich warlock που κανει πολυ καλα τη δουλεια της ειδικα για μεταλ δε ξερω για αλλα ειδη μουσικης αλλα οι jackson esp k bc rich ειναι οι κορυφαιες κιθαρες για μεταλ!  :rockon:
 
OP
OP
D

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.955
Κριτικές
141
Like
134
Πόντοι
4.215
Ένας  marshall  είναι  πάντα  μια  καλή  επιλογή .
Αν είναι  με  λάμπες  ακόμη  καλύτερα

Πάντως  η  flying V  είναι  μόνο Gibson
Μπράβο  πολύ  καλή  επιλογή  και  αξίζει το ένα  κάρο  λεφτά που  κάνει .
Δοκίμασέ  τη  και  σε  άλλα  στυλ  μουσικής  εκτός  από  hard rock , metal κλπ  και  θα  εκπλαγείς  από  την  απόδοση .
Δοκίμασε  να  παίξεις  κανένα  blues  με  clean ήχο  και  θα  πάθεις την πλάκα  σου .
Παίζει  σχεδόν  τα  πάντα , εκτός  από  πολύ ψαγμένα τζαζ  ίσως

Σε  κανένα χρόνο τσέκαρε  τους  μαγνήτες  , και σε  5 -6  μήνες , πήγαινέ  τη  ξανά  για  σετάριασμα να  κολήσει  στο  χέρι  σου .

Κοίτα και η korina της Epiphone είναι εξίσου αξιόλογη. Απλά στο πακέτο της Gibson περιλαμβάνεται πάντα η πλαστική θήκη που κοστίζει αρκετά οπότε αυξάνεται η τιμή.

Ενισχυτή εχω ένα παμπάλαιο της Samick. Είναι ανθεκτικός αλλα δεν βγάζει τον καλύτερο ήχο, οπότε αναγάστηκα να αγοράσω τρία πετάλια της digitech και είμαι ικανοποιημένος σε γενικές γράμμες. Πάντως τα πετάλια τα εχω για καλύτερο ήχο και όχι για βελτίωση της τεχνικής. Αν είχα αρκετά φράγκα θα αγόραζα ένα δυνατό ενισχυτή Marshall ώστε να παίζω απευθείας απο εκεί χωρίς πρόσθετα.
 

alphonso

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Οκτ 2007
Μηνύματα
17.710
Κριτικές
3
Like
4.852
Πόντοι
606
οι ibanez ειναι οι καλυτερες
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Kαλα ολα αυτα για τον εξοπλισμο, αλλα την σημερον αν θες να εχεις γκαμα ηχου θες εφε. Ο marsall που εχω αν και λαμπατος δεν ειναι για μεταλ με την καμμια, και οι SM μαγνητες της fender απλα δεν κανουν για τον ηχο αυτο. Για να παιξεις rock γαμουν και δερνουν αλλα απο γκαζι μετρια πραγματα...Ψαχνομαι για πεταλιερα λοιπον, και για δευτερη κιθαρα με τουλαχιστον ενα διπλο πισω για να παιξω και metal. Αν αγοραζα σημερα δεν θα επαιρνα marsall, σε αυτη την κατηγορια τιμης εστω.

Στην strat εχω βαλει πισω τον SM jeff beck μπας και, αλλα δεν...Μακαρι να πανε καλα τα πραγματα να χτυπησω μια ESP :rockon:
 
Εγγρ.
24 Ιαν 2006
Μηνύματα
478
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
1
για μενα οι νο. 1 ειναι οι κλασσικες φιρμες (fender strato/tele, gibson les paul, gibson es 335 κλπ) παιζουν σχεδον τα παντα απο jazz, rhythm & blues μεχρι μεταλ. εναλλακτικα οι prs.
 

Heelover

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
9.250
Κριτικές
27
Like
15
Πόντοι
3.057
πρόσφατα πήρα μια καινούρια ηλεκτρική κιθάρα. το κλασσικό μοντελο Flying v της gibson και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εχει ασχοληθεί κανείς;

46cd6b26-91a0-44aa-937b-994df482e8cb.jpg


πιο παλιά είχα και μια squire της Fender πολύ καλή και αυτή:

0310602506_xl.jpg
[/img[/URL]]

ενώ όνειρο μου είναι να πάρω και μια Bich της B.C. Rich αν και δεν ξερω αν τις πουλάνε στην Ελλάδα...

http://[URL unfurl="true"]www.bcrich.com/images/guitars-and-basses/Bich-Masterpiece-MPBGDB.jpg[/img[/URL]]
[/quote]

γαμώ..... μπράβο φίλε..... ωραίο σχέδιο.... τι παίζεις;;
προτιμώ το μπάσο και κυρίως τα περίεργα σχέδια... χεχε... όχι τα κλασσικά...

αλλά βασικά παίζω drums!!!
 
OP
OP
D

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.955
Κριτικές
141
Like
134
Πόντοι
4.215
προσπαθώ να την παλέψω με Hard rock/metal κυρίως: Scorpions, Judas Priest, Iron Maiden κ.α.

πάντως νόμιζω οτι οι Gibson/Fender είναι για όλα τα είδη μουσικής.
 

Heelover

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
9.250
Κριτικές
27
Like
15
Πόντοι
3.057
α... τεχνικά πραματα... μια χαρά....

εγώ έχω μια κλίση στο black death metal..... χαχα.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom