Νέα

Ιδανικά μέρη στην Ελλάδα για αγορά σπιτιού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα foobar
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 45
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (3 μέλη και 1 επισκέπτες)

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.393
Like
2.169
Πόντοι
456
Μου κάνει εντύπωση που δεν έχετε προτείνει Βόρεια Ελλάδα ή Ήπειρο. Πχ Καβάλα και Γιάννενα.

Επίσης μεγάλα νησιά όπως η Χίος που ήμουν φαντάρος και μου άρεσε πάρα πολύ ή η Λέσβος και φυσικά τα Επτάνησα. Πχ η Μυτιλήνη και η Χίος είναι περίπου ίδιες σε πληθυσμό. γύρω στους 30000 κατοίκους. Δεν το λες και άσχημα.

Δε θα ήταν και άσχημο να είναι σχετικά κοντά σε μεγαλούπολη. Οι μεγαλουπόλεις έχουν άλλα προνόμια, όπως διάφορα events, συναυλίες που μπορεί να θες να πας. Εκτός και αν καλύπτεσαι με events στο εξωτερικό..
Επίσης, έχουν μεγάλα νοσοκομεία, σε περίπτωση που κάτσει κάποια στραβή, χτύπα ξύλο.
Η Καβάλα είναι ΟΚ, περίπου 1,5 ώρα από Θεσσαλονίκη και ωραία πόλη, έχω πάει.
Τα Γιάννενα δεν έχουν τόσο καλό κλίμα, πολλή υγρασία.
Χίος και Λέσβος είναι αρκετά μακριά και αποκομμένα.
 
OP
OP
F

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
923
Like
1.474
Πόντοι
206
Το άσχημο στη χώρα μας είναι ο υδροκεφαλισμός της Αθήνας και μερικά χλμ πιο έξω είναι κυριολεκτικά χωριά. Το καλοκαίρι έκανα ένα τουρ στην Βοιωτία έτσι για να περάσει η ώρα με τον καύσωνα αφού δεν μπορούσα να κάτσω κάπου σαν άνθρωπος. Πέρασα από κάτι χωριά λες και ήταν φαντάσματα. ΟΚ διάλεξα τη χειρότερη εποχή αλλά καταλαβαίνετε το σκεπτικό μου. Ένα καφενείο, μία ταβέρνα και τέλος. Για το παραμικρό πρέπει να τρέχεις Λιβαδειά ή Θήβα.

Μόνο λίγο προς Χαλκίδα κάτι γινόταν στην περιοχή της Δροσιάς. Αλλά ήταν σκόρπια σπίτια.

Πχ κάτι που μου αρέσει σαν λογική είναι το Λιβάδι στην Αράχωβα. Σκόρπια σπίτια και μερικά μαγαζιά. Θα ήθελα να είναι πιο πυκνό με μόνιμους κατοίκους αλλά ΟΚ προσωπικές επιθυμίες.
 

Alanas1

Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2024
Μηνύματα
42
Like
37
Πόντοι
0
Ανοίγω και εγώ το Κυριακάτικο θέμα μου.

Σήμερα κληρώνει 11 εκατομμύρια το jocker. Θα πάρεις γύρω στα 7 στο χέρι τα οποία θεωρώ ότι είναι υπέρ αρκετά να τρως χωρίς υπερβολικές μαλακίες του στυλ Ferrari, σκάφη κτλ.

Που θα αγοράζατε σπίτι στην Ελλάδα ώστε να αποσυρθείτε; Πχ Κολωνάκι; Γλυφάδα; Κηφισιά και τα αντίστοιχα στις άλλες μεγάλες πόλεις; Θα πηγαίνατε σε κάτι στυλ Σούνιο που είναι λίγο μακριά; Μια υποτιθέμενη Ακράτα που είναι στη μέση της απόστασης Πάτρα - Αθήνα;

Το έχω σαν απορία διότι το 2018 κάηκε το Μάτι. Πέρυσι είχαμε τις πλημμύρες στη Θεσσαλία. Κάθε χρόνο δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει στη χώρα μας.
Σε ενα χωριουδάκι ειναι καλά...
 
  • Like
Αντιδράσεις: foobar

Dilfaros

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαρ 2024
Μηνύματα
349
Like
875
Πόντοι
81
Κάπου που να έχει ωραίες παραλίες και οπωσδήποτε αεροδρόμιο. Να έχει και βουνά ή λόφους πιο πίσω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: foobar

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.817
Like
15.556
Πόντοι
3.656
Πηρα πολυ σοβαρα τις συμβουλες σου και εχω ηδη αρχισει να επενδυω.
παραθετω προς αποδειξη μερικες απο τις επενδυτικες μου κινησεις σε ακινητα-φιλετα με συμβουλο τον γνωστο εντρεπρενερ- επενδυτή ακινητων @enduro.

IMG_0338.jpeg

τυπε με τα χαρτονομισματα παντως να ξες,ανετα πληρωνεις τις λεπρες τζανκι πρεζουδες σε αποσυνθεση που βλεπουν απο την νταγκλα τους τον χριστο φανταρο για να σου παρουν μια πιπα :confused::confused::confused:
συνηθως τις πληρωνουν με κουμπια και καπακια μπυρας,οποτε με τα λεφτα απο την μονοπολη θα νομιζουν οτι επιασαν το τζακ ποτ του τζοκερ :confused::confused::confused:
και μετα θα λιποθυμησουν απο την νταγκλα χαρα τους,και θα βγαζουν αφρους απο τα αυτια :zombie::zombie::zombie:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom