Νέα

Η Τρούμπα του Πειραιά. Άλλοτε και τώρα...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα irons
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

flwros

Νέο Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
Ουάου, εξαιρετικό! Ειδικά για μας τους μικρότερους και μακρυνούς (Θεσσαλονίκη) για να μαθαίνουμε...
Εγώ προσωπικά πρωτοάκουσα για την Τρούμπα από τις φάρσες του Λέντη ;-) αλλά ποτέ δεν είχα βρει τόσες πληροφορίες.
 

carnival

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2007
Μηνύματα
52
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Απλώς μερικές παρατηρήσεις:

Το "john bull" που αναφέρεται στο άρθρο έχω την εντύπωση ότι υπάρχει ακόμα. Αν όχι ακόμα, τουλάχιστον πριν πέντε χρόνια υπήρχε. Δεν ξέρω όμως αν ήταν το ίδιο ιστορικό κωλόμπαρο ή κάποιο άλλο μαγαζί που απλώς είχε κλέψει το όνομα.

Αυτά που γράφονται ότι είναι υπερβολικά επικίνδυνα να κυκλοφορήσεις μετά τις 21.00 στην Τρούμπα είναι εν μέρει σωστά. Κυρίως γιατί πλέον είναι στέκι αλλοδαπών που κυκλοφορούν στα γύρω στενά.Κυρίως Ινδοί, Αφγανοί και από άλλες ασιατικές χώρες. Στο τέρμα της Β' Μεραρχίας εκεί που συναντά τον δρόμο του λιμανιού υπάρχει ένα mini market ανοικτό 24 ώρες. Επειδή το δουλεύουν Φιλιππίνεζοι, αν περάσεις από εκεί βραδυνή ώρα νομίζεις ότι είσαι στην Μανίλα. Αραχτοί όλοι στο πεζοδρόμιο και λιώνουν στις μπύρες. Αλλά στην τελική κάπου πρέπει και αυτοί να πάνε.

Ο Τινάνειος κήπος είναι απέναντι από την Αγία Τριάδα. Τα τελευταία τρία χρόνια λειτουργεί εκεί καφετέρια με τραπεζάκια μέσα στο κήπο. Ιδανική για να πιεις ένα καφέ πριν αναχωρήσεις με το καράβι για ένα από τα ελληνικά νησιά. Το γράφω γιατί ένα από τα προβλήματα στο λιμάνι είναι ότι δεν έχει κανένα μέρος της προκοπής να πιεις κανένα καφέ πριν το ταξίδι. Γενικά αυτή η καφετέρια μετράει γιατί έχει πάντα δροσιά.

Το μεγαλύτερο κατά τη γνώμη μου της σημερινής Τρούμπας δεν είναι τόσο οι ξένοι, όπως γράφεται στο άρθρο, αλλά το ότι ήρθε εκεί ο ΟΚΑΝΑ. Λίγο να περπατήσεις στην Μεραρχίας, στην Κολοκοτρώνη, στην Σκουζέ και στα γύρω στενά, έχεις την εντύπωση ότι θα σου καρφώσουν κανένα μαχαίρι στην πλάτη. Ειδικά σε μια γωνιακή τράπεζα που είναι στην Μεραρχίας [νομίζω Εμπορική] γίνεται χαμός. Χειρότερα από την Ομόνοια στα μέσα του '90 
 

PASTELI

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2006
Μηνύματα
191
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
11
αψογο αρθρο...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Το πρώτο κομμάτι του άρθρου, αυτό για την Τρούμπα του 1945-1965, ομολογουμένως άψογο.
Όπως και το απόσπασμα απο τη συνέντευξη του Γενίτσαρη.
Απο κει και κάτω το άρθρο έκανε κοιλιά, αλλά παρέμενε ενδιαφέρον.
Δημοσιεύτηκε κάπου αυτούσιο ως κείμενο;
Γιατί δεν κατάλαβα αν ισχύει κάτι τέτοιο η όχι, είναι και αργά......
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom