Νέα

Η γρίπη των χοίρων... - Ιός της "νέας" γρίπης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 439
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Θα το κάνετε το εμβόλιο για τον ιο Η1Ν1;

  • Ναι

    Ψήφοι: 2 40,0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 3 60,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    5

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
18
Πόντοι
4.175
[size=15pt]ΗΠΑ: «Δεν μπορούμε να αναχαιτίσουμε τη γρίπη των χοίρων»[/size]

www.imageshack.gr/view.php?file=50yglie2bk1l4wqm4uri.jpg] [/URL]

“Ο νέος ιός της γρίπης των χοίρων εξαπλώνεται και δεν μπορεί να αναχαιτιστεί”, ανακοίνωσαν σήμερα οι αμερικανικές υγειονομικές αρχές στην Ουάσινγκτον, προειδοποιώντας για αύξηση των κρουσμάτων της νόσου

“Με λοιμώξεις σε πολλές κοινότητες όπως αυτές που παρακολουθούμε, κρίνουμε ότι δεν είναι δυνατή η αναχαίτιση της επιδημίας”, δήλωσε η Αν Σούσατ, από τη διεύθυνση των Αμερικανικών Κέντρων για τον 'Έλεγχο και την Πρόληψη των Ασθενειών (CDC) σε συνέντευξη Τύπου. “Επί του παρόντος δεν είμαστε σε θέση να συγκρατήσουμε αυτό τον ιό σε ένα μόνο μέρος. Τώρα που έχουμε μια ευρύτερη εικόνα, περιμένω ότι θα εντοπίσουμε περισσότερα κρούσματα”, πρόσθεσε.

Οι αμερικανικές υγειονομικές αρχές ανακοίνωσαν χθες, Παρασκευή τη διάγνωση του όγδοου ανθρώπινου κρούσματος της γρίπης των χοίρων σε ένα παιδί που ζει στην Καλιφόρνια. Στο Μεξικό οι αρχές αναφέρουν ότι κανένας νέος θάνατος δεν έχει καταγραφεί το τελευταίο 24ωρο, ενώ σε κατάσταση ετοιμότητας βρίσκονται οι υγειονομικές αρχές των χωρών της αμερικανικής ηπείρου. Συναγερμός και εξονυχιστικός έλεγχος των ταξιδιωτών στα αεροδρόμια της Βόρειας και της Νότιας Αμερικής.

Τα κρούσματα γρίπης των χοίρων στο Μεξικό και τις ΗΠΑ είναι ανοιχτό το ενδεχόμενο να προκαλέσουν μια πανδημία, δήλωσε σήμερα η επικεφαλής του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ), διευκρινίζοντας πάντως ότι είναι πολύ νωρίς για σφαλείς εκτιμήσεις. Την ίδια ώρα καμία ανησυχία δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή για την Ελλάδα, υποστηρίζει το ΚΕΕΛΠΝΟ.

«Μπορεί εν δυνάμει να γίνει πανδημία, επειδή μολύνει ανθρώπους», δήλωσε η επικεφαλής του Π.Ο.Υ Μάργκαρετ Τσαν, κατά τη διάρκεια τηλεδιάσκεψης με δημοσιογράφους από την έδρα του Οργανισμού στη Γενεύη, και τόνισε πως η κατάσταση είναι σοβαρή.

Η κ.Τσαν συνιστά αυξυμένη ετοιμότητα και στις χώρες που δεν έχοπυν προσβληθεί από τον ιό, αφού αυτός δεν έχει ακόμη αποκωδικοποιηθεί πλήρως.

Εν τω μεταξύ σε έκτακτη συνεδρίαση που πραγματοποίησε το Κέντρο Ελέγχου Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕΕΛΠΝΟ) επισημάνθηκε ότι επί του παρόντος δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για την Ελλάδα.

«Το θέμα παρακολουθείται συστηματικά και επί 24ώρου βάσεως από τους συναρμόδιους φορείς των δύο υπουργείων, το Κέντρο Ελέγχου Πρόληψης Νοσημάτων, το Εθνικό Κέντρο Επιχειρήσεων Υγείας, την Εθνική Σχολή Δημοσίας Υγείας και το Ινστιτούτο Παστέρ», υπογραμμίζεται σε σχετική ανακοίνωση.

Επίσης διευκρινίζεται ότι "το ευρωπαϊκό -και αντίστοιχα ελληνικό- στέλεχος γρίπης του χοίρου Η1Ν1, που έχει απομονωθεί από το 1973 στην Ευρώπη, δεν έχει σχέση με το καινούργιο αυτό στέλεχος της Αμερικής, δεν μεταδίδεται στον άνθρωπο και δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα για την ευρωπαϊκή και ελληνική χοιροτροφία». 

[size=12pt]Ανησυχία για τις διαστάσεις του ιού [/size]

Tουλάχιστον 68 άνθρωποι έχουν χάσει έως τώρα τη ζωή τους από τη γρίπη των χοίρων που ξέσπασε στο Μεξικό. 

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας ανακοίνωσε ότι συγκαλεί μια επιτροπή για να αποφανθεί εάν η επιδημία γρίπης των χοίρων στις ΗΠΑ και το Μεξικό συνιστά απειλή για τη δημόσια υγεία παγκοσμίως. Την ίδια ώρα τα Κέντρα για τον Έλεγχο και την Πρόληψη των Ασθενειών (CDC) στις ΗΠΑ ανέφεραν πως είναι πολύ αργά για να περιοριστεί το ξέσπασμα της ασθένειας στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Στο Μεξικό κλειστά είναι τα σχολεία, μουσεία, θέατρα, πανεπιστήμια, ενώ απαγορεύθηκαν οι δημόσιες εκδηλώσεις. Ταυτόχρονα, αξιωματούχοι προειδοποιούν ότι ενδέχεται να έλθουν στο φως περισσότερες περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν νοσήσει από τη γρίπη των χοίρων, καθώς η γρίπη δεν μεταδίδεται μόνο μεταξύ των ανθρώπων αλλά προσβάλει και ανθρώπους που δεν έχουν έρθει σε επαφή με άτομα που φέρουν τον ιό.

Συνολικά έχουν αναφερθεί στη χώρα 1.004 ύποπτα κρούσματα, ενώ τα περισσότερα θύματα είναι ηλικίας από 25 έως 45 ετών.

Ο υπουργός Υγείας του Μεξικού, μιλώντας στην τηλεόραση κάλεσε τον κόσμο να αποφεύγει μέρη με συνωστισμό και να φοράει μάσκες, τόνισε δε ότι δεν υπάρχει καμία εγγύηση πως με το εμβόλιο της γρίπης μπορούν να προστατευτούν από το νέο στέλεχος της γρίπης.

Και ο πρόεδρος της χώρας Φελίπε Καλτερόν δήλωσε πως η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή.

Στην πόλη του Μεξικού με πληθυσμό 20 εκατομμυρίων κατοίκων, διανεμήθηκαν χειρουργικές μάσκες, ενώ πολλά καταστήματα ενοικιάσης dvd,  δέχθηκαν επιδρομή από πελάτες οι οποίοι ήθελαν να προλάβουν να νοικιάσουν ταινίες ώστε να τις παρακολουθήσουν στα σπίτια τους όσο θα βρίσκονται κλεισμένοι σε αυτά.

Ο ασκών χρέη διευθυντή των CDC, δρ Ρίτσαρντ Μπέσερ, δήλωσε προς τους δημοσιογράφους σε τηλεφωνική ενημέρωση ότι είναι πιθανότατα πολύ αργά να καταβληθούν προσπάθειες για τον περιορισμό της επιδημίας με τον εμβολιασμό, τη θεραπευτική αγωγή ή την απομόνωση των ανθρώπων. "Υπάρχουν πράγματα που βλέπουμε τα οποία υποδηλώνουν πως ο περιορισμός δεν είναι πολύ πιθανός", είπε.  Επίσης δήλωσε πως  τα κρούσματα στις ΗΠΑ και τα κρούσματα στο Μεξικό οφείλονται πιθανότητα στον ίδιο ιό. "Έως τώρα τα γενετικά στοιχεία που εξετάσαμε είναι τα ίδια". Ωστόσο ο Μπέσερ είπε πως δεν είναι σαφές γιατί ο ιός προκαλεί τόσους θανάτους στο Μεξικό και μία τόσο ήπια ασθένεια στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (WHO) δήλωσε ότι προετοιμάζεται με "μέτρα ταχέως περιορισμού", περιλαμβανομένων και αντιικών αν παραστεί ανάγκη, για να καταπολεμήσει το ξέσπασμα της γρίπης των χοίρων στο Μεξικό και τις Ηνωμένες Πολιτείες.

Ωστόσο οι υγειονομικές αρχές στις δύο χώρες έχουν ήδη στη διάθεσή τους τα μέσα που απαιτούνται και είναι "καλά εφοδιασμένες", δήλωσε στη Γενεύη η εκπρόσωπος του ΠΟΥ, Άφαλουκ Μπατιασέβι. Ακόμη η εκπρόσωπος του ΠΟΥ, δήλωσε ότι  δεν βλέπει να υπάρχει ανάγκη, σε αυτό το σημείο να εκδώσει ταξιδιωτικές οδηγίες που θα προειδοποιούν τους ταξιδιώτες να μην πηγαίνουν σε ορισμένα μέρη του Μεξικού και των ΗΠΑ. 

Τόνισε όμως ότι τα 12 από τα 18 δείγματα που ελήφθησαν από τα θύματα στο Μεξικό έδειξαν ότι ο ιός είναι γενετικά πανομοιότυπος με αυτόν που εντοπίστηκε στην Καλιφόρνια και διευκρίνησε ότι θα χρειαστούν περισσότερες πληροφορίες προτού ο ΠΟΥ ανεβάσει το επίπεδο συναγερμού που σήμερα είναι στο 3 (σε μια κλίμακα από 1 μέχρι το 6).

Σημειώνεται ότι η Παγκόσμια Τράπεζα είχε υπολογίσει το 2008, ότι μια πανδημία γρίπης μπορεί να στοιχίσει περί τα 3 τρισεκατομμύρια δολάρια κάτι που θα είχε σαν αποτέλεσμα να μειωθεί κατά 5% περίπου το παγκόσμιο ακαθάριστο εγχώριο προϊόν.  Επίσης είχε εκτιμήσει ότι σε περίπτωση μιας σοβαρής πανδημίας περισσότεροι από 70 εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο θα μπορούσαν να χάσουν τη ζωή τους

πηγη : www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=38420]http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=38420[/url]



δειτε επισης :www.zougla.gr/news.php?id=36205]http://www.zougla.gr/news.php?id=36205[/url]

              [URL unfurl="true"]http://troktiko.blogspot.com/2009/04/blog-post_6336.html[/url]

              [URL unfurl="true"]http://troktiko.blogspot.com/2009/04/200_25.html[/url]

              www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1007585&lngDtrID=245]http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1007585&lngDtrID=245[/url]

              www.naftemporiki.gr/news/static/09/04/25/1656625.htm]http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/04/25/1656625.htm[/url]

              www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_25/04/2009_276634]http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_25/04/2009_276634[/url]

δεν ξερω ποτε...αλλα καποια στιγμη με τις μαλακιες που ταιζουμε τα ζωα (ζωοτροφες,λαδια μηχανων,μεταλλαξεις στο DNA...κ.α ).. :jerking: :jerking:

και διαφορα αλλα που κανουμε ΓΑΜΩΝΤΑΣ την φυση στο ονομα του γρηγορου κερδους ειναι θεμα χρονου να γινει και αυτο...

ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΤΕΛΙΚΑ



edit_Duracell: Διόρθωση τίτλου (σύμφωνα με την απόφαση ονομασίας του ιού από την ΠΟΥ)
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
ο ιός αυτός είναι δημιούργημα εξωγήινων μασόνων σιωνιστών που ζηλεύουν τους έλληνες
 
OP
OP
CIVIL111

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
18
Πόντοι
4.175
ο ιός αυτός είναι δημιούργημα εξωγήινων μασόνων σιωνιστών που ζηλεύουν τους έλληνες

το θεμα ειναι φιλε δεν ξερεις απο που στο διαολο να προφυλαχθεις,μηπως  ξερουμε τι τρωμε?

 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Σωστό αυτό που λες.

Ούτε θέλω να το σκέφτομαι τι μαλακίες τρώμε
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Μας έχει γαμήσει την ύπαρξη αυτός ο ΠΟΥ βρε αδερφέ.
Περιμένουν πανδημία εδω και κάμποσα χρόνια και ακόμα ζούμε.
Δεν γαμιούνται, ας βρούν άλλο τρόπο για να πάρουν παραπάνω κονδύλια  :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1: :s&m_1:
 

cleitone13

Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2008
Μηνύματα
350
Like
0
Πόντοι
1
καλά λένε οτι θα τα χουμε όλα και δεν θα μπορούμε να φαμε τίποτα!!! :headbang:
 
OP
OP
CIVIL111

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
18
Πόντοι
4.175
Σωστό αυτό που λες.

Ούτε θέλω να το σκέφτομαι τι μαλακίες τρώμε

και η ολη φαση σε αυτο το σκηνικο ειναι οτι το γουρουνι ειναι ενα ζωο που τρωει τα παντα μεχρι "σαμπρελες",πλαστικα,κ.ο.κ

εχει πολυ δυνατο οργανισμο και ομως βλεπεις τι μαλακιες γινονται......

και το θέμα ειναι οτι τα σπλαχνα του γουρουνιου ειναι σε πολυ μεγαλο βαθμο ομοια με τα ανθρωπινα.

 

Swimmer

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
288
Like
0
Πόντοι
1
ο ιός αυτός είναι δημιούργημα εξωγήινων μασόνων σιωνιστών που ζηλεύουν τους έλληνες

:2funny: :2funny: :2funny:

Ούτε όμως δημιούργημα της φύσης πρέπει να είναι, τουλάχιστον στη συγκεκριμένη του μορφή.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
ο ιός αυτός είναι δημιούργημα εξωγήινων μασόνων σιωνιστών που ζηλεύουν τους έλληνες

Όλο μαλακίες λες, σιγά μην ασχολήθηκαν οι σιωνιστές από την στιγμή που το κακό δεν θα πιάσει τα μεμέτια.

Ανακρίβειες...να μας πεις τις πηγές σου!

:2funny:
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950
Τί γίνεται ρε πούστη μου...
Γρίπη στα χοιρινά
Τρελές αγελάδες στα βοδινά
Γρίπη και διοξίνες στα πουλερικά.
Τί στομπούτσο θα τρώμε ?
 

manosbeach

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2006
Μηνύματα
567
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
Και εγώ γρίπη έχω

και η γκόμενα σήμερα το πρωί όταν της είπα να πάρει τον πούλο απο το σπίτι μου μου είπε πως είμαι γουρούνι

φοβάμαι βρε παιδιά

λέτε να έχω την γρίπη των χοίρων?
 

manosbeach

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2006
Μηνύματα
567
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
και όσο αναφορά το αρχικό ποστάρισμα

δεν μας καίγεται καρφάκι αν κακαρώσουν 70 εκατομμύρια αμερικανάκια

αρκεί να μην την πατήσει κανένας Ελληνάρας

όπως σε κάθε ατύχημα ή καταστροφή τα αντικειμενικά μας media ασχολούνται μόνο με τον ένα Έλληνα που είδε το χάρο με τα μάτια του ασχέτως πόσοι άλλοι κακομοίρηδες ψοφολόγησαν

είμαστε η όχι Ελληνάρες
 

manosbeach

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2006
Μηνύματα
567
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
Είπα την μαλακία μου και τρέχω γρήγορα για σοβαρά πράγματα στα στριπο φόρουμ
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Είπα την μαλακία μου και τρέχω γρήγορα για σοβαρά πράγματα στα στριπο φόρουμ

Μην νομίζεις, δεν είναι τόσο άσχετο αυτό που είπες.

Διάφορες τρύπερς κυκλοφορούν με γρίπη τελευταία, οπότε δεν είσαι off-topic!  :2funny:
 

hotyan

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Αυγ 2007
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
14
Like
24
Πόντοι
2.057
Και εγώ γρίπη έχω

και η γκόμενα σήμερα το πρωί όταν της είπα να πάρει τον πούλο απο το σπίτι μου μου είπε πως είμαι γουρούνι

φοβάμαι βρε παιδιά

λέτε να έχω την γρίπη των χοίρων?

Χαχαχαχα!
Πρώτα των βοϊδιών!  :headbang:
Μετά των πουλιών!    :headbang: :headbang:
Τώρα των γρουνιών!!!  :headbang: :headbang: :headbang:
Μετά ????  :think:
 

Ψωριάρης

Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.590
Κριτικές
9
Like
23
Πόντοι
16
Μάλλον αυτή η επιδημία θα είναι και το τέλος , την πουτσίσαμε  :priest:
 

francesco

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.469
Κριτικές
13
Like
1
Πόντοι
2.007
Χαχαχαχα!
Πρώτα των βοϊδιών!  :headbang:
Μετά των πουλιών!     :headbang: :headbang:
Τώρα των γρουνιών!!!   :headbang: :headbang: :headbang:
Μετά ????  :think:
Mετα θα βγει η γριπη των κουνελιων και λοιπων τρωκτικων!!!
Κατσε και θα δεις!!! :grin:
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.158
Like
32
Πόντοι
366
Βρέθηκε κρούσμα και στην Ευρώπη! :think:
 

hotyan

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Αυγ 2007
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
14
Like
24
Πόντοι
2.057
Σοβαρή πληροφορία αναφέρει ότι τον ιό των γουρουνιών τον βγάλανε οι ΗΠΑ για να στηρίξουν τους Ελληνικούς κουκουλοφόρους, και με σκοπό να εξολοθρεύσουν όλους τους Ελληνικούς μπάτσους.... ( μπάτσοι γουρουνια κλπ δεν είναι τυχαίο που το λέγανε....)
 

pinkmartini20

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2008
Μηνύματα
255
Like
0
Πόντοι
1
Γαμάτε γιατί χανόμαστε όπως έλεγε και ο Τζιμάρας. :fuck2: :fuck1: :fuck2: :fuck1:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom