Νέα

Γιωργάκης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα palermo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 30K
  • Εμφανίσεις 743K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Θα οδηγηθει η ελλαδα σε προωρες εκλογες το 2011?

  • Ναι

    Ψήφοι: 165 36,7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 108 24,0%
  • Θα χρεωκοπήσουμε

    Ψήφοι: 177 39,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    450

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16

Κοστισε και λιγότερο απο το Alianz Arena
  αλλα εμεις καναμε ανακαινιση !!!

  Το οτι τα 230εκ ευρω ειναι το 0,0001% του Ακ.Εχγωριου Προιοντος που ειναι περιπου 350 δις Ευρω ειναι ενα θεμα γιατι η Γερμανια εχει κατι μηδενικα παραπανω και το Βελγιο 540 δις !


  Τεσπα ως επενδυση οι Ολυμπιακοι  ηταν ενα ιστορικο λαθος !!!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Εεεεεε, πόσο κόστισε για πες μας ρε ιππότη.
Πόσο κόστισε και πόσο θα έπρεπε να κοστίσει.
.......
Θα το πω απλά:
Όποιος νομίζει ότι ένα έργο τέτοιο μπορεί να γίνει φθηνά, τέλεια (χωρίς κανένα λάθος) και μέσα στα χρονικά περιθώρια που έγινε είναι πραγματικά ΒΛΑΞ.

Να το πω εγώ λιγάκι πιο απλά? Πολύ πιο απλά μάλιστα.

Γιατί στην Αθήνα μας στοίχισε πιο ακριβά η ανακαίνιση ενός σταδίου από οτι πριν 4 χρόνια η κατασκευή ενός ολόκληρου καινούργιου (Sydney Stadium)?

Και εγώ μπορεί να θέλω να φτάσω την φλόγα στην Σελήνη κατά την τελετή έναρξης και να μου στοιχίσει κάτι δεκάδες δις αυτό, το θέμα είναι το χρειάζομαι, ή μήπως μπορώ να έχω κάποιο ανάλογο αποτέλεσμα με πολύ λιγότερα? Απλά ρωτάω.

Χίλιες φορές να κατασπαταλιούνται λεφτά για να βλέπουμε κάτι όμορφο τέλος πάντων παρά να γίνονται αέρας ή ακόμα χειρότερα να δίνονται σε επιτροπές, σόρι κιόλας.

το όμορφο είναι πολύ σχετικό όταν μιλάμε για κατασκευαστικά έργα....πάρα πολύ σχετικό...

ξέρεις με τι αδιαφανείς διαδικασίες δόθηκε και τι μίζες πέσανε?

πάψε ρε...

απευθείας ανάθεση δεν έγιναν όλα άλλωστε?

διαγωνισμός έγινε και για τις μελέτες του καλοτράβα? βρε ναι....

και μετά αναρωτιέσαι για τα κόστη και τις μίζες?

αβιάστα ο καμμένος νεοέλληνας ειρωνεύεται τον πιο διάσημο σύγχρονο αρχιτέκτονα του κόσμου.

τώρα λες μαλακίες....sorry αλλά λες μαλακίες

κόψε κάτι...κάτι πολύ μάλιστα

 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Η ιδιαιτερότητα του Καλατράβα είναι ότι έχει ταυτόχρονα δίπλωμα Πολιτικού Μηχ. , Αρχιτέκτονα και Γλύπτη..! Τουλάχιστον έτσι πλασάρεται στο marketing της πιάτσας..
Αυτό τον κάνει να μπορεί να υπογράφει έργα πολιτικού μηχανικού, π.χ. γέφυρες, ειδικές κατασκευές κτλ δίνοντάς τους ας πούμε μία αισθητική διάσταση ενός χρηστικού γλυπτού στον χώρο..

Πάντως, όπως έγραψε και κάποιος στο παρακάτω καταπληκτικό forum με πλούσιο σχετικό υλικό

Το ότι πριν δύο βδομάδες μιζεριάζαμε με τους ημιυπαίθριους και τώρα ξαφνικά τσακωνόμαστε για τον Ασεμπίγιο, τον Καλατράβα και τα Μητροπολιτικά Πάρκα, είναι κάτι..
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
κοίτα...και χωρίς καμία τάση μηδενισμού...δεν είναι ο μόνος που έχει διάφορα ιδιαίτερα προσόντα και αναμφίβολα είναι από τους σημαντικούς αρχιτέκτονες της εποχής, αλλά μέχρι εκεί.

και αυτό το γράφω υπό την έννοια, ότι η οποιαδήποτε ιδιαιτερότητά του και "μαγκιά" του, δεν δικαιολογεί απ' ευθείας αναθέσεις μελετών για έργα μυθικών προϋπολογισμών και ειδικότερα στο ύψος των αμοιβών που έλαβε
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
κοίτα...και χωρίς καμία τάση μηδενισμού...δεν είναι ο μόνος που έχει διάφορα ιδιαίτερα προσόντα και αναμφίβολα είναι από τους σημαντικούς αρχιτέκτονες της εποχής, αλλά μέχρι εκεί.

και αυτό το γράφω υπό την έννοια, ότι η οποιαδήποτε ιδιαιτερότητά του και "μαγκιά" του, δεν δικαιολογεί απ' ευθείας αναθέσεις μελετών για έργα μυθικών προϋπολογισμών και ειδικότερα στο ύψος των αμοιβών που έλαβε

Αν πρόσεξες απέφυγα να εκφράσω προσωπική γνώμη.. κι αυτό για να μην πούνε : Και ποιος είσαι εσύ ρε darkroom που θα κρίνεις τον Καλατράβα !!
Αν με ρώταγες θα έλεγα ότι δεν τρελαίνομαι ιδιαίτερα.. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που απλά επαναλαμβάνει τις ίδιες κατασκευές όπου κι αν χτίζει στον πλανήτη..
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1063196&lngDtrID=244]«Ψαλίδι» στα κρατικά οχήματα αποφάσισε η κυβέρνηση[/url]???
Ο "θλιβερός" γιωργάκης το προωθεί αυτό;;;

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
παπάρια μάντολες....και οι άλλοι τα ίδια είπαν όταν βγήκαν.....καραγκιοζιλίκια διαφόρων χρωμάτων.....χάψε τα πόπολο.....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
παπάρια μάντολες....και οι άλλοι τα ίδια είπαν όταν βγήκαν.....καραγκιοζιλίκια διαφόρων χρωμάτων.....χάψε τα πόπολο.....

Αυτό περί των κρατικών οχημάτων πάει πάντα πακέτο με τη μείωση των αστυνομικών που ασχολούνται με τη φύλαξη "vip" (τυχάρπαστων και αδίστακτων βλαχαδερών που τσιγκουνευονται να πληρώσουν ιδιωτικό αστυνομικό) και σε θέσεις γραφείου...
Είναι τόσο κλισέ όσο και η φράση "το μαχαίρι θα φτάσει στο κόκκαλο" ή "θα χυθεί άπλετο φως"...

Πάντα βέβαια θα βρεθεί κάποιος να τα πιστέψει, αρκεί να τα πει πολιτικός της αρεσκείας του.
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Αν πρόσεξες απέφυγα να εκφράσω προσωπική γνώμη.. κι αυτό για να μην πούνε : Και ποιος είσαι εσύ ρε darkroom που θα κρίνεις τον Καλατράβα !!Αν με ρώταγες θα έλεγα ότι δεν τρελαίνομαι ιδιαίτερα.. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που απλά επαναλαμβάνει τις ίδιες κατασκευές όπου κι αν χτίζει στον πλανήτη..
Αφού εσύ τον πλήρωσες έχεις και δικαίωμα να τον κρίνεις!Δεν κατάλαβα...
Ούτε εμένα με εντυπωσιάζει ιδιαίτερα...από την άλλη ήταν λογικό να θελήσουν να φτιάξουν κάτι γκλαμουράτο στο στάδιο που θα φιλοξενούσε τις τελετές έναρξης και λήξης!Όμως θα έπρεπε να φροντίσουν να είναι και κάτι πρακτικό και να μην στάζει παντού με την πρώτη βροχούλα!
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
Αυτό περί των κρατικών οχημάτων πάει πάντα πακέτο με τη μείωση των αστυνομικών που ασχολούνται με τη φύλαξη "vip" (τυχάρπαστων και αδίστακτων βλαχαδερών που τσιγκουνευονται να πληρώσουν ιδιωτικό αστυνομικό) και σε θέσεις γραφείου...
Είναι τόσο κλισέ όσο και η φράση "το μαχαίρι θα φτάσει στο κόκκαλο" ή "θα χυθεί άπλετο φως"...

Πάντα βέβαια θα βρεθεί κάποιος να τα πιστέψει, αρκεί να τα πει πολιτικός της αρεσκείας του.
ναι ....θα τους δούμε στους δρόμους με ...παπάκια....φαντάσου τον πάγκαλο σε.....κινέζικο παπί.... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366

Συνημμένα

  • bicycle5.jpg
    bicycle5.jpg
    28,9 KB · Εμφανίσεις: 21

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
Το ότι πριν δύο βδομάδες μιζεριάζαμε με τους ημιυπαίθριους και τώρα ξαφνικά τσακωνόμαστε για τον Ασεμπίγιο, τον Καλατράβα και τα Μητροπολιτικά Πάρκα, είναι κάτι..

 ναι σαν το ανεκδοτο που οι γυναικες ασχολουνται με ασημαντα πραγματα οπως τι θα φαει η οικογενεια , που θα πανε σχολειο τα παιδια, που θα μεινει η οικογενεια κλπ κλπ
και οι αντρες ασχολουνται με σημαντικα πραγματα οπως το εξωττερικο χρεος της Ελλαδας ,τον πληθωρισμο και τον πόλεμο στο ΙΡΑΚ   :2funny: :2funny:

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Να το πω εγώ λιγάκι πιο απλά? Πολύ πιο απλά μάλιστα.

Γιατί στην Αθήνα μας στοίχισε πιο ακριβά η ανακαίνιση ενός σταδίου από οτι πριν 4 χρόνια η κατασκευή ενός ολόκληρου καινούργιου (Sydney Stadium)?

Και εγώ μπορεί να θέλω να φτάσω την φλόγα στην Σελήνη κατά την τελετή έναρξης και να μου στοιχίσει κάτι δεκάδες δις αυτό, το θέμα είναι το χρειάζομαι, ή μήπως μπορώ να έχω κάποιο ανάλογο αποτέλεσμα με πολύ λιγότερα? Απλά ρωτάω.

Εεε, αυτό δεν οδηγεί πουθενά. Για το τι είναι οι Ολυμπιακοί Αγώνες στην παρούσα συζήτηση το δεχόμαστε ως δεδομένο (αν αρχίσουμε από το αν χρειάζεται γήπεδο soft ball την στιγμή που κανένας στην Ελλάδα δεν παίζει soft ball θα φθάσουμε στο ποιός ασχολείται με την ξιφασκία - χε, χε, χε).

Κάτι πρέπει να γίνει για να μπει η σφραγίδα της διοργανώτριας χώρας - και αρχιτεκτονικά. Άλλωστε το αν χρειάζονται τα μνημειακού τύπου έργα είναι κάτι αμφισβητούμενο - εγώ όμως πιστεύω ότι για το ανθρώπινο πνεύμα αποτελούν πρόκληση αλλά και σημεία αναφοράς.  Και οι πυραμίδες της Αιγύπτου ή των Μάγιας πιθανόν να ήταν τελείως άχρηστες για τις κοινωνίες που τις έκτισαν. Και το ανέβασμα των μαρμάρων στην Ακρόπολη μπορεί να φαίνονταν αχρείαστη υπερβολή όταν έγινε.

Το αν θα μπορούσε να επιλεχθεί ο Καλατράβα ή ένας άλλος αρχιτέκτονας επίσης δεν το αντικείμενο της κουβέντας.
Καλώς ή κακώς στην Ελλάδα όλα την τελευταία στιγμή γίνονται και έτσι παίρνονται οι αποφάσεις. Κάποιος έπρεπε να επιλεχθεί, κάποιος έριξε την ιδέα. Έτσι γίνονται τα πράγματα.
Το θέμα που έθεσα εγώ είναι αν η τιμή και οι (όποιες) κακοτεχνίες είναι μη αποδεκτές για έργο τέτοιας πολυπλοκότητας και για τα χρονικά πλαίσια που πραγματοποιήθηκε. Και η απάντηση μου ήταν καταφατική.
 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Αφού εσύ τον πλήρωσες έχεις και δικαίωμα να τον κρίνεις!Δεν κατάλαβα...
Ούτε εμένα με εντυπωσιάζει ιδιαίτερα...από την άλλη ήταν λογικό να θελήσουν να φτιάξουν κάτι γκλαμουράτο στο στάδιο που θα φιλοξενούσε τις τελετές έναρξης και λήξης!Όμως θα έπρεπε να φροντίσουν να είναι και κάτι πρακτικό και να μην στάζει παντού με την πρώτη βροχούλα!

Δικαίωμα να κρίνουν έχουν όλοι.
Και ο φορολογούμενος που θα πληρώνει μια ζωή τους Ολυμπιακούς,
και ο χρήστης που τρώει την βροχή στη μάπα
και ο τουρίστας που περνά απ' έξω

Ο Καλατράβας πάντως, πιο μεγάλη ευθύνη έχει για τον τρίτο μάλλον παρά για τους πρώτους δύο..

Υποχρέωση να δέχεται την κριτική έχει επίσης ο καθένας που πουλάει αδρά την επωνυμία του φτιάχνοντας έργα για το κοινό.

Από εκεί και πέρα η προσωπική γνώμη και το γούστο του καθένα δεν χρειάζεται να γίνεται και σημαία όταν δίνει κάποιες γενικές πληροφορίες.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
.....θα φθάσουμε στο ποιός ασχολείται με την ξιφασκία - χε, χε, χε).
χτύπημα κάτω από την μέση  :grin:

Το αν θα μπορούσε να επιλεχθεί ο Καλατράβα ή ένας άλλος αρχιτέκτονας επίσης δεν το αντικείμενο της κουβέντας.
Καλώς ή κακώς στην Ελλάδα όλα την τελευταία στιγμή γίνονται και έτσι παίρνονται οι αποφάσεις. Κάποιος έπρεπε να επιλεχθεί, κάποιος έριξε την ιδέα. Έτσι γίνονται τα πράγματα.
υπάρχει λόγος που γίνεται αυτό (τελευταία στιγμή), ευνοεί τις απ ευθείας αναθέσεις, προσωπικά θεωρώ ότι είναι απαράδεκτη τακτική
υποτίθεται ότι η ομάδα του κινέζου και της τραβέλω ήταν managers με αρχίδια....ας πρόσεχαν

Το θέμα που έθεσα εγώ είναι αν η τιμή και οι (όποιες) κακοτεχνίες είναι μη αποδεκτές για έργο τέτοιας πολυπλοκότητας και για τα χρονικά πλαίσια που πραγματοποιήθηκε. Και η απάντηση μου ήταν καταφατική.
είπαμε...οι καθυστερημένες αποφάσεις ευνοούν πολλά θέματα/προβλήματα  ;)
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1063196&lngDtrID=244]«Ψαλίδι» στα κρατικά οχήματα αποφάσισε η κυβέρνηση[/url]???
Ο "θλιβερός" γιωργάκης το προωθεί αυτό;;;

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ασχετο αλλα επειδη το λινκ ειχε διαφημιση ΟΑΕΔ !! βασικα δεν εχω καταλαβει γι ποιο λογο ο ΟΑΕΔ χρειαζεται διαφημιση  :think:

Η διαφημιση ξεκινησε προεκλογικα και ΣΩΣΤΑ την κατηγγειλε το ΠΑΣΟΚ αλλα βλέπω συνεχιζονται !!!!

 Δηλαδη τι φοβαται ο ΟΑΕΔ μηνπως οι ανεργοι πανε να εγγραφουν σε αλλο φορεα?????
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Δικαίωμα να κρίνουν έχουν όλοι.
Και ο φορολογούμενος που θα πληρώνει μια ζωή τους Ολυμπιακούς,
και ο χρήστης που τρώει την βροχή στη μάπα
και ο τουρίστας που περνά απ' έξω

Ο Καλατράβας πάντως, πιο μεγάλη ευθύνη έχει για τον τρίτο μάλλον παρά για τους πρώτους δύο..

Υποχρέωση να δέχεται την κριτική έχει επίσης ο καθένας που πουλάει αδρά την επωνυμία του φτιάχνοντας έργα για το κοινό.

Από εκεί και πέρα η προσωπική γνώμη και το γούστο του καθένα δεν χρειάζεται να γίνεται και σημαία όταν δίνει κάποιες γενικές πληροφορίες.
Έτσι είναι φίλε μου με την διαφορά ότι ο τουρίστας θα το κρίνει καθαρά από αισθητικής άποψης...ενώ εσύ δικαιούσαι και να εξετάσεις αν έχει κάποια μετέπειτα πρακτική χρήση και να αναρωτηθείς αν το έργο ήταν υπερκοστολογημένο και αν έπεσε τρελό φαγοπότι για την κατασκευή του!
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1063196&lngDtrID=244]«Ψαλίδι» στα κρατικά οχήματα αποφάσισε η κυβέρνηση[/url]???
Ο "θλιβερός" γιωργάκης το προωθεί αυτό;;;

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ναι, αυτός. Αλλά ξέρεις τον πραγματικό λόγο που το κάνει;;
Πάρε να μαθαίνεις:

To KKE σημειώνει: «Με κόλπα και με αμφίβολης αξίας εξαγγελίες για τα κρατικά αυτοκίνητα, η κυβέρνηση επιχειρεί να στρέψει την προσοχή του λαού στη διαχείριση των 'ψιλών' του ταμείου, και όχι στη μεγάλη ληστεία των εργαζομένων από όλα τα τμήματα της πλουτοκρατίας.»


Χαχαχαχαχαχαχ, άπαιχτοι οι τύποι λέμε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom