Νέα

Γιωργάκης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα palermo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 30K
  • Εμφανίσεις 745K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Θα οδηγηθει η ελλαδα σε προωρες εκλογες το 2011?

  • Ναι

    Ψήφοι: 165 36,7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 108 24,0%
  • Θα χρεωκοπήσουμε

    Ψήφοι: 177 39,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    450

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
Ειναι σοβαρο ποσό τα 610 εκατομμυρια ευρω για να δελεασθει μια χωρα σαν την Ουκρανια????
σε μένα το λες;

στον ντάισενμπλουμ πες το που νομίζει ότι η ουκρανία είναι βουλγαρία.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
οπως εγινε στο πασοκ με την λεγομενη αριστερη πρωτοβουλια.λενε για μνημονιο ακομα ενω ξεχνανε οτι απο του χρονουν η το 2015 ολοι οι προυπολογισμοι θα ελεγχονται απο τις βρυξελλες!!κανεις δεν το εχει παρει μυρωδια αυτο εκτος απο το κκε το οποιο το ανεφερε γιατι εχει τις δικες του αποψεις...εκει πρεπει να βγουν και να πουν να το καταλαβουν ολοι πως θα ειμαστε ολα τα κρατη της ευρωζωνης υπο την εποπτεια των βρυξελλων και ασε μετα να λενε οτι θελουν ολοι.

Ε καλά.

Δε θα σου λένε οι Βρυξέλλες τι θα κάνεις με τον προϋπολογισμό σου. Δηλαδή αν θα θέλεις να ξοδέψεις όλα τα έσοδα σου σε στραγάλια ή αν θέλεις να φορολογήσεις τα στραγάλια 100% δεν τους ενδιαφέρει.

Εκείνο που ενδιαφέρει είναι αν τηρούνται οι κανόνεες του Μάάστριχ (60% χρέος, 3% έλλειμμα) και πως επιβεβαιώνετια αυτό στην πράξη καθώς και τα διορθωτικά μέτρα που πρέπει να πάρεις και αν αυτά τα τηρείς.

Δηλαδή σου λένε ότι αν έχεις χρέος πάνω από 60% τότε πρέπει να καταβάλλεις προσπάθειες έτσι ώστε μέσα σε 3 χρόνια να το μειώσεις 5%.

Ή ότι δε μπορείς να αυξάνεις τις δαπάνες σου ως κράτος πάνω από την αύξηση των εσόδων συν την προβλεπόμενη αύξηση του ΑΕΠ.
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
Ε καλά.

Δε θα σου λένε οι Βρυξέλλες τι θα κάνεις με τον προϋπολογισμό σου. Δηλαδή αν θα θέλεις να ξοδέψεις όλα τα έσοδα σου σε στραγάλια ή αν θέλεις να φορολογήσεις τα στραγάλια 100% δεν τους ενδιαφέρει.

Εκείνο που ενδιαφέρει είναι αν τηρούνται οι κανόνεες του Μάάστριχ (60% χρέος, 3% έλλειμμα) και πως επιβεβαιώνετια αυτό στην πράξη καθώς και τα διορθωτικά μέτρα που πρέπει να πάρεις και αν αυτά τα τηρείς.

Δηλαδή σου λένε ότι αν έχεις χρέος πάνω από 60% τότε πρέπει να καταβάλλεις προσπάθειες έτσι ώστε μέσα σε 3 χρόνια να το μειώσεις 5%.

Ή ότι δε μπορείς να αυξάνεις τις δαπάνες σου ως κράτος πάνω από την αύξηση των εσόδων συν την προβλεπόμενη αύξηση του ΑΕΠ.

Δε στο λένε οι Βρυξέλλες αυτό.

Ο γερμανοί στο λένε.

Και το θέμα δεν είναι ότι στο λένε.

Είναι ότι ζητάνε να εφαρμοστούν αποφάσεις πρό κρίσης σε μια παγκόσμια οικονομία που δεν έχει καμμιά σχέση με τότε.

Οπως ο Στουρνάρας που βγάζει απο τα ρούχα του ακόμα και τον Πρετεντέρη όταν του λέει ότι οι αντικειμενικές αξίες στο Πέραμα και το Κερατσίνι έχουν αυξηθεί όταν το ΑΕΠ της χώρας έχει απομειωθεί κοντά στο 25% και η οικοδομική δραστηριοτητα είναι σχεδόν μηδενική.
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
Ε καλά.

Δε θα σου λένε οι Βρυξέλλες τι θα κάνεις με τον προϋπολογισμό σου. Δηλαδή αν θα θέλεις να ξοδέψεις όλα τα έσοδα σου σε στραγάλια ή αν θέλεις να φορολογήσεις τα στραγάλια 100% δεν τους ενδιαφέρει.

Εκείνο που ενδιαφέρει είναι αν τηρούνται οι κανόνεες του Μάάστριχ (60% χρέος, 3% έλλειμμα) και πως επιβεβαιώνετια αυτό στην πράξη καθώς και τα διορθωτικά μέτρα που πρέπει να πάρεις και αν αυτά τα τηρείς.

Δηλαδή σου λένε ότι αν έχεις χρέος πάνω από 60% τότε πρέπει να καταβάλλεις προσπάθειες έτσι ώστε μέσα σε 3 χρόνια να το μειώσεις 5%.

Ή ότι δε μπορείς να αυξάνεις τις δαπάνες σου ως κράτος πάνω από την αύξηση των εσόδων συν την προβλεπόμενη αύξηση του ΑΕΠ.
εγινες πιο συγκεκριμενος και με εσωσες απο γραψιμο.ετσςι ειναι.ο ελεγχος ομως ως προς αυτα τα βασικα υφισταται.σιγουρα το πραγμα παει προς μια δημοσιονομικη ενωση.κατι σαν η.π.ε. προς το πιο χαλαρο σε σχεση με τις η.π.α. αυτο βεβαια θελει χρονια αλλα το πανε πιο γρηγορα τωρα μετα την κριση.ισως παραμεινει ετσι με αυτα τα νουμερα.θα δειξει.
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
εγινες πιο συγκεκριμενος και με εσωσες απο γραψιμο.ετσςι ειναι.ο ελεγχος ομως ως προς αυτα τα βασικα υφισταται.σιγουρα το πραγμα παει προς μια δημοσιονομικη ενωση.κατι σαν η.π.ε. προς το πιο χαλαρο σε σχεση με τις η.π.α. αυτο βεβαια θελει χρονια αλλα το πανε πιο γρηγορα τωρα μετα την κριση.ισως παραμεινει ετσι με αυτα τα νουμερα.θα δειξει.
το θέμα δεν είναι τι θέλουν να κάνουν αλλά με ποιόν τρόπο θέλουν να το κάνουν.

Ας πούμε θέλουν οι τράπεζες να παίρνουν τα ίδια λεφτά για δάνεια σπιτιών που πλέον δε στοιχίζουν ούτε τα μισά απο ανθρώπους που δεν παίρνουν πλεον λόγω κρίσης και φορολογίας ούτε τα μισά.

Η λογική του παραλόγου δλδ ή στην απλή ελληνική πλάτσικο λαων.
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
το θέμα δεν είναι τι θέλουν να κάνουν αλλά με ποιόν τρόπο θέλουν να το κάνουν.

Ας πούμε θέλουν οι τράπεζες να παίρνουν τα ίδια λεφτά για δάνεια σπιτιών που πλέον δε στοιχίζουν ούτε τα μισά απο ανθρώπους που δεν παίρνουν πλεον λόγω κρίσης και φορολογίας ούτε τα μισά.

Η λογική του παραλόγου δλδ ή στην απλή ελληνική πλάτσικο λαων.

αυτο δε το καταλαβαινω, δηλαδη εσυ αν αγορασεις αυτοκινητο με δανειο του χρονου που θα χει χασει τη μιση αξια του με η χωρις κριση θα απαιτεις να σου χαρισει η τραπεζα το μισο δανειο?
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
αυτο δε το καταλαβαινω, δηλαδη εσυ αν αγορασεις αυτοκινητο με δανειο του χρονου που θα χει χασει τη μιση αξια του με η χωρις κριση θα απαιτεις να σου χαρισει η τραπεζα το μισο δανειο?

σαφώς

κατά τον τρόπο που εγώ με τα δικά μου λεφτά απο το δημόσιο έσωσα την τράπεζα που είχε χρεοκοπήσει λόγω δικών της άστοχων επιλογών και της έκανα ανακεφαλαιοποιηση απο τα δικά μου δανεικά....


να στο πω με απλά.

μου δανείζεις Α απο Β και εγώ ενώ τα έχω παίξει τα Β-Α στον ιππόδρομο και τα χάνω έρχομαι και σου λέω θα δανειστείς ξανά Γ για να μου αποπληρώσεις πλήρως τα Α που σου δάνεισα απο τα Β και τα οποία έχασα.

Δλδ εγώ μπορώ να σε δανείζω χωρίς ρίσκο και να τα ζητώ όλα πίσω. Εσύ μπορείς να χάνεις όλα σου τα χρήματα και να με υποχρεώνεις να ξαναδανειστώ για ξοφλήσεις εσύ που χρεοκοπησες.

πιο απλό δε γίνεται
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Δε στο λένε οι Βρυξέλλες αυτό.

Ο γερμανοί στο λένε.

Και το θέμα δεν είναι ότι στο λένε.

Είναι ότι ζητάνε να εφαρμοστούν αποφάσεις πρό κρίσης σε μια παγκόσμια οικονομία που δεν έχει καμμιά σχέση με τότε.

Και τι θέλεις δηλαδή να γίνει;

Τα κράτη θα δανείζονται ανεξέλεγκτα και όταν δεν θα μπορούνε πλέον να δανειστούνε θα τρέχουνε στους Γερμανούς;
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
το θέμα δεν είναι τι θέλουν να κάνουν αλλά με ποιόν τρόπο θέλουν να το κάνουν.

Ας πούμε θέλουν οι τράπεζες να παίρνουν τα ίδια λεφτά για δάνεια σπιτιών που πλέον δε στοιχίζουν ούτε τα μισά απο ανθρώπους που δεν παίρνουν πλεον λόγω κρίσης και φορολογίας ούτε τα μισά.

Η λογική του παραλόγου δλδ ή στην απλή ελληνική πλάτσικο λαων.
τα πραγματα ειναι απλα.η μενεις σε μια δημοσιονομικη ενωση οπου υπαρχουν κανονες η δεν τους δεχεσαι και βγαινεις εξω.μην πιπιλιζουμε αλλο.η ευρω η αντε γεια.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366

Και αν ας πούμε αυξάνει η αξία του σπιτιού ή του αυτοκινήτου η Τράπεζα θα δικαιούται να σου ζητάει περισσότερα από την ονομαστική αξία του δανείου + τους συμφωνημένους τόκους;
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
Και τι θέλεις δηλαδή να γίνει;

Τα κράτη θα δανείζονται ανεξέλεγκτα και όταν δεν θα μπορούνε πλέον να δανειστούνε θα τρέχουνε στους Γερμανούς;

όχι.

Τα κράτη να είναι ανεξάρτητα και να έχουν πλήρως καπιταλιστικό πρότυπο.

Δλδ δε μπορούν τα κράτη να σώζουν αποτυχημένους τραπεζίτες και αστοχες επενδύσεις επειδή κάποιοι έχουν εμμονή με τις τράπεζες.

Ας πούμε εδώ συντάσσομαι πλήρως με τη θέση Σόιμπλε και νομίζω ότι από εδώ ξεκινά και όλο το πρόγραμμα.

Δε μπορεί να κουρεύονται τα ομόλογα ελληνικού δημοσίου και να χάνει το κράτος την αξιοπιστία του για να σωθεί η τράπεζα πειραιώς ή η πρώτον μπανκ.

Οποιο επενδύουν σε τράπεζες αναμένοντας διψήφια επιτόκια ας τα κρατήσουν σπίτι τους. Αλλιώς θα ξέρουν ότι παίζουν όπως στο καζίνο.
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
Και αν ας πούμε αυξάνει η αξία του σπιτιού ή του αυτοκινήτου η Τράπεζα θα δικαιούται να σου ζητάει περισσότερα από την ονομαστική αξία του δανείου + τους συμφωνημένους τόκους;


σαφώς.

Γιατί εσύ δεν το βρίσκεις δίκαιο;

Γιατί ας πούμε το επιτόκιο να συνδέεται με το γιούριμπορ και όχι με την τρέχουσα πραγματική αξία της επένδυσης;
 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.117
Like
5.778
Πόντοι
1.206
Τί άλλο θα διαβάσουμε θεέ μου; :headbang: :headbang:

Οι τράπεζες "πουλάνε" χρήμα. Χρήμα δίνουν χρήμα θέλουν πίσω.
Δεν σπεκουλάρουν με τις τιμές των ακινήτων.
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
τα πραγματα ειναι απλα.η μενεις σε μια δημοσιονομικη ενωση οπου υπαρχουν κανονες η δεν τους δεχεσαι και βγαινεις εξω.μην πιπιλιζουμε αλλο.η ευρω η αντε γεια.
ε χαίρω πολύ.


τι δεν καταλαβαίνεις;

ότι δε μπορείς πλέον να είσαι στο ευρώ γιατί το μααστριχτ λεε για 60% και εσύ έχεις εκατόνπενηνταφεύγα;
τι ανωμαλία είναι αυτή να θέλεις μερσεντές με δάνειο με επιτόκιο 100%;

δεν είσαι ολίγον μακάκας;
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
Τί άλλο θα διαβάσουμε θεέ μου; :headbang: :headbang:

βάλε Στουρνάρα....

μαγεία.....

εάν το παίζουν αυτοί μια φορά τρέλλα εμείς μπορούμε 10.

τι σε χαλάει;

ο Σοτυρνάρας πανηγυρίζει που βάζει φυλακή για χρέη στο δημόσιο και κάνει κατασχέσεις περιουσιών.

Δεν τον χαλάει που του χρωστάνε 65 δις αρκεί να μπαίνουν φυλακή επειδή χρωστάνε και άρα δε θα τα εξοφλήσουν ΠΟΤΕ.
 

kostas_thai

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2010
Μηνύματα
8.362
Like
4
Πόντοι
66
ε χαίρω πολύ.


τι δεν καταλαβαίνεις;

ότι δε μπορείς πλέον να είσαι στο ευρώ γιατί το μααστριχτ λεε για 60% και εσύ έχεις εκατόνπενηνταφεύγα;
τι ανωμαλία είναι αυτή να θέλεις μερσεντές με δάνειο με επιτόκιο 100%;

δεν ΕΙΜΑΙ ολίγον μακάκας;
:S :S
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
σαφώς

κατά τον τρόπο που εγώ με τα δικά μου λεφτά απο το δημόσιο έσωσα την τράπεζα που είχε χρεοκοπήσει λόγω δικών της άστοχων επιλογών και της έκανα ανακεφαλαιοποιηση απο τα δικά μου δανεικά....


να στο πω με απλά.

μου δανείζεις Α απο Β και εγώ ενώ τα έχω παίξει τα Β-Α στον ιππόδρομο και τα χάνω έρχομαι και σου λέω θα δανειστείς ξανά Γ για να μου αποπληρώσεις πλήρως τα Α που σου δάνεισα απο τα Β και τα οποία έχασα.

Δλδ εγώ μπορώ να σε δανείζω χωρίς ρίσκο και να τα ζητώ όλα πίσω. Εσύ μπορείς να χάνεις όλα σου τα χρήματα και να με υποχρεώνεις να ξαναδανειστώ για ξοφλήσεις εσύ που χρεοκοπησες.

πιο απλό δε γίνεται

γινεται ... αν μιλαμε για Ελλαδα. Πρωτον Στην Ελλαδα η τραπεζα δε χρεωκοπησε, εκτος της Proton,δεχτηκε να κουρεψεις εσυ τα ομολογα  του Ελληνικου Δημοσιου που ειχε στο χαρτοφυλακιο της. Μπορουσε να σου πει σαλτα και ιππευσου δε κουρευω τιποτα, οπως σου ειπαν αρκετα hedge funds και απλα να παρουσιασει τα ομολογα για πληρωμη στη ληξη τους, οποτε θα επρεπε και συ να δανειστεις απο καπου για να τα πληρωσεις. Αντι να δανειστεις να πληρωσεις τα ομολογα δανειστηκες να επανακεφαλαιοποιησεις την τραπεζα, λογιστικα στα ιδια εισαι, με τη διαφορα υπερ σου. Δευτερον στην Τραπεζα δε χαρισες λεφτα, δανεισες λεφτα για να αναπληρωσεις το κουρεμα. Ως ανταλαγμα πηρες μετοχες με δικαιωμα στην κερδοφορια της τραπεζας (αυτη τη στιγμη το Ελληνικο Δημοσιο ειναι βασικος μετοχος των συστεμικων τραπεζων με ποσοστα πανω απο 80%) και βγαζεις warrants δινοντας στον παλιο της μετοχο το δικαιωμα να την επαναγορασει επιστρεφοντας σου τα δανεικα (η διαφορα υπερ σου που ειπα παραπανω)
Αν μιλας για Κυπρο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

 

gianevan

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2009
Μηνύματα
17.117
Like
5.778
Πόντοι
1.206
Το πως το Στουρνάρα τον κόβω για μαλάκα το έχω πει σε ανύποπτο χρόνο!

Αυτό όμως δεν δικαιώνει λαϊκίστικες προσσεγγίσεις τύπου "Να μην μου βγάλουν στο σφυρί την 350 τ.μ. μονοκατοικία με κλειστή πισίνα στην Δροσιά, επειδή έχω πάρει δάνειο γι αυτήν 1,5 μύριο και τώρα δεν την πουλάω ούτε μισό.
Άσε δηλαδή που ούτε η τράπεζα θέλει το ακίνητο, τα λεφτά θέλει πίσω, επειδή κι αυτή σε κάποιους τα χρωστάει.
 

PeterAndrews

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2012
Μηνύματα
2.661
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
16
Το πως το Στουρνάρα τον κόβω για μαλάκα το έχω πει σε ανύποπτο χρόνο!

Αυτό όμως δεν δικαιώνει λαϊκίστικες προσσεγγίσεις τύπου "Να μην μου βγάλουν στο σφυρί την 350 τ.μ. μονοκατοικία με κλειστή πισίνα στην Δροσιά, επειδή έχω πάρει δάνειο γι αυτήν 1,5 μύριο και τώρα δεν την πουλάω ούτε μισό.
Άσε δηλαδή που ούτε η τράπεζα θέλει το ακίνητο, τα λεφτά θέλει πίσω, επειδή κι αυτή σε κάποιους τα χρωστάει.

Για την Ελλάδα ο πιο κατάλληλος είναι ο Εφραίμ.
 

Kurtinaitis

Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2010
Μηνύματα
2.910
Like
0
Πόντοι
16
γινεται ... αν μιλαμε για Ελλαδα. Πρωτον Στην Ελλαδα η τραπεζα δε χρεωκοπησε, εκτος της Proton,δεχτηκε να κουρεψεις εσυ τα ομολογα  του Ελληνικου Δημοσιου που ειχε στο χαρτοφυλακιο της. Μπορουσε να σου πει σαλτα και ιππευσου δε κουρευω τιποτα, οπως σου ειπαν αρκετα hedge funds και απλα να παρουσιασει τα ομολογα για πληρωμη στη ληξη τους, οποτε θα επρεπε και συ να δανειστεις απο καπου για να τα πληρωσεις. Αντι να δανειστεις να πληρωσεις τα ομολογα δανειστηκες να επανακεφαλαιοποιησεις την τραπεζα, λογιστικα στα ιδια εισαι, με τη διαφορα υπερ σου. Δευτερον στην Τραπεζα δε χαρισες λεφτα, δανεισες λεφτα για να αναπληρωσεις το κουρεμα. Ως ανταλαγμα πηρες μετοχες με δικαιωμα στην κερδοφορια της τραπεζας (αυτη τη στιγμη το Ελληνικο Δημοσιο ειναι βασικος μετοχος των συστεμικων τραπεζων με ποσοστα πανω απο 80%) και βγαζεις warrants δινοντας στον παλιο της μετοχο το δικαιωμα να την επαναγορασει επιστρεφοντας σου τα δανεικα (η διαφορα υπερ σου που ειπα παραπανω)
Αν μιλας για Κυπρο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

δε συμφωνώ σε τέτοιες συμφωνίες. παίζεις και ή χάνεις ή κερδίζεις.

και εσύ και το κράτος.

αυτός είναι ο υγιής καπιταλισμός.

δεν μιλάω για κύπρο μιλάω για να γενική πορεία.

Δεν πας καλά πτωχεύεις. Πας καλά ευημερείς.

Απλό είναι.

δε μπορώ ας πούμε να κατανοήσω πως είναι δυνατόν να χρεοκοπεί ο Κωστόπουλος που πέφτει έξω και όχι οι τράπεζες που τον δναείζουν και ανακεφαλαιοποιούνται.

Αυτό το "Too big to fail" δεν ισχύει πλέον ούτε στην Αμερική με πρόσφατο παράδειγμα τη Λιμαν. 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom