Νέα

Franchise καταστήματος street cafe

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα STAN THE MAN
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 23
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.124
Like
50.831
Πόντοι
12.756
τοσα ξερω οτι ζητα το κοφυ μπερυ.....δεν εχει παρα πολλα ακομα και οσα εχουν ανοιξει φαινεται να δουλευουν


Coffe berry κατω απο 100 χιλιαρικα δεν υπαρχει στο λεω με μεγαλη σιγουρια

Επισης αν θες κανε το κοπο κ ανοιξε μια χρυση ευκαιρια να δεις ποσα φρανσαιζ πουλανε, χαμος γινεται κ ποσα να ηξερες δεν βγαινουν καν στις εφημεριδες

Επςιδη ειμαι του χωρου Επενδυσε αλλου κατα την γνωμη

Φιλικα παντα
οι ιδιοι το λενε φιλε κοστος επενδυσης 60000 ευρω δεν το εχω ψαξει περαιτερω

Απο 60.000 και ανεβαινει αλλα στα 60 λογικα δεν εχεις ξηροκαρπιερα κ εχεις υποδιεστερο εξοπλισμο! Το 60κ ειναι ενα καλο νουμερο για να σε κανουν να δηλωσεις ενδιαφερον αλλα μολις κατσεις στο τραπεζι κατω απο 100 δεν νομιζω να βγαινει εκτος κ αν μιλαμε για μαγαζι 10 τετραγωνικα
Φιλικα παντα
καταλαβα....πετανε τυρακι
 

outbreak2000

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
33
Κριτικές
1
Like
80
Πόντοι
0
Δεν γνωρίζω για τα Coffee Berry, αλλά και στην εταιρία με την οποία είχα το κατάστημα και στα περισσότερα γνωστά franchise, ο κανόνας είναι ότι το αρχικό ποσό που λένε δεν έχει καμία σχέση με το ρεαλιστικό τελικό ποσό για να παραλάβεις το κατάστημα με το κλειδί στο χέρι. Και εδώ που τα λέμε είναι αναμενόμενο ότι θα σου πιάσουν τον κωλο όταν μεσολαβούν τα κατασκευαστικά έξοδα όπου προκειμένου να φέρουν έναν χώρο στις ‘προδιαγραφές’ τους θα σου παρουσιάσουν χίλια δυο εμπόδια για να στα αρπάξουν. Επίσης συχνά ξεχνούν να αναφέρουν αν σε αυτό το ποσό που σου λένε συμπεριλαμβάνεται και το αρχικό στοκ προϊόντων. Ας πούμε στην δίκη μου περίπτωση έκαναν τους κινέζους και μου ανακοινώθηκε αυτό την τελευταία στιγμή (+8000) γεγονός που με προβλημάτισε πολύ γιατί θεώρησα πως ξεκινάμε πουστικα και όχι ξεκάθαρα όπως πρέπει να γίνονται οι συμφωνίες όπως τις έχω εγώ στο μυαλό μου.

Έχω την αίσθηση ότι δεν είναι απίθανο όταν μια εταιρία εξαντλήσει τον χάρτη ενός νομού σε maximum αριθμό καταστημάτων, να αρχίσει να σπρώχνει καταστήματα για ποσά μικρότερα των 100.000. Προφανέστατα βέβαια θα είναι σε κακά σημεία που θα φυτοζωούν (όχι ότι τους νοιάζει αυτό ιδιαίτερα φυσικά μπροστά στο να τα αρπάξουν από τους ενδιαφερόμενους).
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.677
Πόντοι
1.706
[quote author=STAN THE MAN link= ]Καλησπερα σας,
σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αλλαξω εργασιακο αντικειμενο μετα απο πολλα χρονια.
Σκεφτομαι ν ανοιξω ενα καφε (πρωτοτυπο) μεσω franchise, επενδυοντας γυρω στς 50-60 χιλ που θα μπορουσα να παρω αν δεχομουν την εθελουσια (τραπεζικος γαρ).
Σκεφτομαι μεχρι 60χιλ προκειμενου να εχω και λιγα χρηματα να ζω εως οτου αρχισει να λειτουργει το κατμα.
Ειδα οτι υπαρχουν αρκετες εταιρειες (οχι coffee island κλπ) λιγοτερο γνωστες που επιθυμουν να αναπτυχθουν.
Γνωριζω οτι δεν ειναι το καλυτερο timing, αλλα ενδεχομενως αυτο να συνεπαγεται και μειωμενα ενοικια κλπ.
Τι αποψη εχετε γενικοτερα?
Εχετε καλη γνωμη η' ισως και εμπειρια απο καποια λιγοτερη γνωστη εταιρεια?
Ευχαριστω [/quote]

Αδερφέ δεν έχω καμία σχέση με τον χώρο, αλλά θα σου πω την αποψή μου και αν δεν σου αρέσει πέτα την.
Πήγαινε μια βόλτα στα δεκάδες franchise καφε που υπάρχουν και ζήτα το αφεντικό.
Πες του οτι με έναν μαγικό τρόπο μπορείς να του δώσεις πίσω σε μετρητά το 60άρι που έριξαν για να φτιάξουν το μαγαζί και οτι μπορείς να τους χώσεις σε τράπεζα.
Τι λες να σου απαντήσουν;
 

demosmet

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2016
Μηνύματα
556
Like
79
Πόντοι
6
ρε μπρο δε δίνεις 10 απο τα 60 να μπείς μέτοχος στο σάη.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom