Νέα

Φάκελος Κερατέα: η επανάσταση φάντασμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 956
  • Εμφανίσεις 36K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
η ενασχόληση με τη γη χρειάζεται πάντως ένα επίπεδο γνώσης που από μόνη της η γη δεν το προσφέρει
αυτο ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα που θα πρεπει να γινει απο  τις κατα τοπους γεωργικες υπηρεσιες, δεν βοηθανε καθολου, ο καθενας ψαχνεται μονος σου πλεον
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Τα στατιστικά στοιχεία είναι εδώ:


Θα ήταν για γέλια αν η κατάσταση δεν ήταν τόσο τραγική.

Για παράδειγμα:

Μέσος φόρος που πλήρωσε ο αγρότης στην Θεσσαλία το 2009: 508 €
Ο μισθωτός: 1.233 €

Εισόδημα ετήσιο πάνω από 20.000 € δήλωσαν σε όλη την Ελλάδα 120 (ναι, αριθμός εκατόν είκοσι) φορολογούμενοι γεωργοί, κτηνοτρόφοι, αλιείς κλπ, κλπ.

Σελίδα 73/204 του pdf.
τον ξαλαφρωσες τον γερουλανο και ηρθες;; δεν σου φτανει η μια ξεφτιλα πας και για δευτερη ε;;
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
μάλλον σου διαφεύγει η στρατηγική μείωσης των ασκούμενων αγροτών ως αποτέλεσμα Ευρωπαϊκών οδηγιών προς τη χώρα.
τι να του πεις τωρα, βλεπει το δεντρο και χανει το δασος
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
τον ξαλαφρωσες τον γερουλανο και ηρθες;; δεν σου φτανει η μια ξεφτιλα πας και για δευτερη ε;;

Περιμενουμε τα δικα σου στοιχεια (αριθμους). Αν δεν εχεις βγαλε τον σκασμο.
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16

poutano-maniac

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2010
Μηνύματα
85
Like
0
Πόντοι
0
ρε φιλε δεν ειμαι αγροτης, καταγομαι απο αγροτικη οικογενεια και ξερω,  εχεις δικιο σε αυτα που λες,η ταση στην επαρχια αυτη ειναι,η συνεταιρισμοι η μικρες οικογενειακες επιχειρησεις, σιγα σιγα θα γινει και αυτο. ξερω πολλους αγροτες που ψαχνονται με τα επημελητηρια κυριως απο τις χωρες του βορα για να εχουν απ' ευθειας συνδεση με την αγορα τω κρατων αυτων

Τότε γράψε λάθος. Απλά υπέθεσα από τα γραφόμενα σου ότι είσαι αγρότης. Δε γνωρίζω ποια είναι η τάση στην επαρχία γενικά. Μόνο για την ιδιαίτερη πατρίδα μου ξέρω.
Μακάρι να αρχίσει να γίνεται πράξη αυτό που σου είπα. Δε δικαιολογείται ρε φίλε, να είσαι Αγγλία να παίρνεις άνηθο από την Κένυα και να μην έχει γεύση καθόλου. Κι ο άνηθος που καλλιεργούμε εμείς είναι ασύκγριτα καλύτερος. Η Ισπανία έχει κατακλύσει όλες τις χώρες του Βορρά, με κηπευτικά προιόντα και μιλάμε για μία χώρα που έχει πρόβλημα με το νερό (μεγαλύτερο από την Ελλάδα).
Η ενασχόληση με τη γη έχει λεφτά, αλλά πλέον η αγορά έχει αλλάξει. Θα πρέπει οι νέες γενιές των αγροτών, να μορφωθούν. Ένα παιδί να κάνει οικονομικά, άλλο παιδί να γίνει γεωπόνος, για να είστε σωστοί στη δουλειά σας με τους συνεταιρισμούς και να σωθείτε. Να γαμήσετε και το κάθε αεριτζή μαλάκα μεσάζοντα....
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Εισαι σαν τα πουστρακια που δινουν χαρτζηλικι για να πιπωσουν κανεναν φουκαρα φανταρο?
α εισπράξει η χώρα μας από το Γ΄ ΚΠΣ και το ΕΣΠΑ για την περίοδο 2000-2013, συνολικά 46 δισ. ευρώ, εκ των οποίων τα 26 δισ. από το Γ΄ ΚΠΣ και τα 20 δισ. ευρώ από το ΕΣΠΑ., το πρωτο κοινοτικο και τα μ.ο.π βρεστα εσυ και αρχισε να τα κατεβαζεις σιγα σιγα ,κοτα
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
α εισπράξει η χώρα μας από το Γ΄ ΚΠΣ και το ΕΣΠΑ για την περίοδο 2000-2013, συνολικά 46 δισ. ευρώ, εκ των οποίων τα 26 δισ. από το Γ΄ ΚΠΣ και τα 20 δισ. ευρώ από το ΕΣΠΑ., το πρωτο κοινοτικο και τα μ.ο.π βρεστα εσυ και αρχισε να τα κατεβαζεις σιγα σιγα ,κοτα

Δηλαδη παλι θα αρχισετε να αγοραζετε Μερσεντες και BMW? Θα γεμισουν παλι τα κωλομπαρα της επαρχιας?
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
Τότε γράψε λάθος. Απλά υπέθεσα από τα γραφόμενα σου ότι είσαι αγρότης. Δε γνωρίζω ποια είναι η τάση στην επαρχία γενικά. Μόνο για την ιδιαίτερη πατρίδα μου ξέρω.
Μακάρι να αρχίσει να γίνεται πράξη αυτό που σου είπα. Δε δικαιολογείται ρε φίλε, να είσαι Αγγλία να παίρνεις άνηθο από την Κένυα και να μην έχει γεύση καθόλου. Κι ο άνηθος που καλλιεργούμε εμείς είναι ασύκγριτα καλύτερος. Η Ισπανία έχει κατακλύσει όλες τις χώρες του Βορρά, με κηπευτικά προιόντα και μιλάμε για μία χώρα που έχει πρόβλημα με το νερό (μεγαλύτερο από την Ελλάδα).
Η ενασχόληση με τη γη έχει λεφτά, αλλά πλέον η αγορά έχει αλλάξει. Θα πρέπει οι νέες γενιές των αγροτών, να μορφωθούν. Ένα παιδί να κάνει οικονομικά, άλλο παιδί να γίνει γεωπόνος, για να είστε σωστοί στη δουλειά σας με τους συνεταιρισμούς και να σωθείτε. Να γαμήσετε και το κάθε αεριτζή μαλάκα μεσάζοντα....

Αυτα προυποθετουν μυαλο...
Εχεις δει αγροτες να καφενειο να συζητουν? Αν δεις θα καταλαβεις.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
μάλλον σου διαφεύγει η στρατηγική μείωσης των ασκούμενων αγροτών ως αποτέλεσμα Ευρωπαϊκών οδηγιών προς τη χώρα.

Η στρατηγική ήταν για αναδιάρθρωση των καλλιεργειών όχι για μείωση.

Μείωση ήταν για συγκεκριμένες κατηγορίες, πχ απόσυρση αλιευτικών. Με την λογική ότι αφού όλο και λιγοστεύουν τα ψάρια δεν είναι δυνατόν να έχουμε τόσους ψαράδες.

Και για την αναδιάρθρωση είπανε οι (αρχικά αφελείς) Ευρωπαίοι: ελάτε και δηλώστε τα χωράφια σας να πάρετε την επιδότηση για να αρχίσετε να καλλιεργείτε κάτι άλλο.

Αλλά ο πονηρός ο βλάχος λέει: Ρε τους μαλάκες τους Γερμανούς.
Και πήγαινε και δήλωνε όσα στρέμματα ήθελε. Μέχρι που πέταξε το δορυφορικό πουλάκι και φωτογράφισε τα χωραφάκια.
Και τότε πέσαν τα πρόστιμα.

Τα οποία πρόστιμα πλήρωσαν ποίοι;;;
Εεεεεε, πάλι θα τα λέμε. Το κράτος, δηλαδή όλοι οι φορολογούμενοι.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
αγνωστη λέξη......
ολόκληρος πόλεμος είχε γίνει τότε γιατί δεν τους άφηναν να καλλιεργούν όσα στρέμματα θέλουν.....

λάθος τα λές.... δεν τους απαγόρευαν να καλλιεργούν όσο στρέμματα θέλανε.. απλά επιδοτούσανε συγκεκριμένη παραγωγή και όχι όλη..
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
λάθος τα λές.... δεν τους απαγόρευαν να καλλιεργούν όσο στρέμματα θέλανε.. απλά επιδοτούσανε συγκεκριμένη παραγωγή και όχι όλη..
ε ποιά η διαφορά;

με απλά λόγια να σου πω πώς εγώ το σκέφτομαι...
κύριος εγώ θέλω να παράγω 2 τόνους σταφύλια. ΕΣΥ ΤΙ ΖΟΡΙ ΤΡΑΒΑΣ;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
ε ποιά η διαφορά;

με απλά λόγια να σου πω πώς εγώ το σκέφτομαι...
κύριος εγώ θέλω να παράγω 2 τόνους σταφύλια. ΕΣΥ ΤΙ ΖΟΡΙ ΤΡΑΒΑΣ;

πολύ μεγάλη διαφορά.. πάρα πολύ μεγάλη διαφορά.. σκέψου λίγο...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
ε ποιά η διαφορά;

με απλά λόγια να σου πω πώς εγώ το σκέφτομαι...
κύριος εγώ θέλω να παράγω 2 τόνους σταφύλια. ΕΣΥ ΤΙ ΖΟΡΙ ΤΡΑΒΑΣ;

και για να στο κάνω λίγο απλούστερο για να το καταλάβει το μυαλουδάκι σου επιδότηση είναι εισοδηματική ενίσχυση που δίνεται στους παραγωγούς αγροτικών προιόντων έτσι ώστε οι τιμές τους να κρατηθούν χαμηλά και να μπορούν να είναι ανταγωνιστικές των ίδιων προιόντων από τρίτες χώρες..

η ΕΕ υπολόγισε τις ανάγκες της σε συγκεκριμένα αγροτικά προιόντα, έκανε διανομή των αναγκών αυτών στις χώρες που τα παράγουν και είπε απλά ότι για την παραγωγή αυτή σας επιδοτώ (δίνω ενίσχυση ώστε να κρατηθεί η τιμή χαμηλά).. για επιπλέον παραγωγή δεν θα υπάρχει επιδότηση..
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Οι ποσοστωσεις τι ήταν ρε πρασινοφρουρε?

Ρε Βλάχο, πάλι με τα μπαστούνια της Φουκουσίμα έπαιζες;

Ποσόστωση υπάρχει σήμερα μόνον στο γάλα και στην ζάχαρη.

Και στο γάλα δεν το πιάνουμε με τίποτε γιατί εισάγουμε αγελαδινό γάλα από κάτι Ουγγαρίες.

Αλλά την χρησιμότητα της ποσόστωσης την σκέφθηκες καθόλου;
Ότι θα είχαν, για παράδειγμα, καταρρεύσει οι τιμές αν δεν υπήρχε .....

Και είναι οι ίδιοι οι παραγωγοί που θέλουνε τις ποσοστώσεις. Δεν είδες ρε Βλάχο που αδειάζανε τις καρδάρες με το γάλα στις Βρυξέλλες;

Κρίμα το γάλα που σε τάϊζε η μαμά σου ρε......
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom