Νέα

Έξοδα Σύστασης νέας επιχείρησης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Boldemort
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 93
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
Boldemort

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Για αυτο ειπα οτι θα πρεπει να ρωτησω και δικηγορο

πριν προσλαβω καποιον για λογιστη

εσεις νομιζετε ετσι ανοιγουν οι επιχειρησεις
χαχαχα
 

gregoo

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2007
Μηνύματα
227
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Μου ζητησε ο λογιστης παραπανω απο 20 ευρω και δεν του τα εδωσα?
εγω ειπα τι ακουσα. Κατσε γιατι πηρες φορα τωρα εσυ και θα σε τερματισω
με μια εντολη στο λινουξ. Εγω μιλησα για ενα συγκεκριμενο παραδειγμα που
εγινε στην πραγματικοτητα.... το να θεωρεις εσυ μικροποσο 3 μηνες στο ΤΕΒΕ
1500 ευρω αν θυμαμαι καλα που δοθηκαν σε εναν λογιστη αλλα δεν πληρωθηκαν
τοτε δεν τα χεις καταλαβει καλα τα πραγματα... μετα αυτος ο λογιστης παρηστανε τον κινεζο
του εκανες τιποτα? Σε εκλεψε και τελειωσε. ΣΕ βγαζει και τρελο μετα.

Και λες εμενα μαλακα. Σοβαρεψου φιλε μου

Δεν φταίει φίλε ο λογιστής, ο άλλος που του είχε τυφλή εμπιστοσύνη και επειδή βαριόταν να πηγαίνει στο ταχυδρομείο 6 φορές το χρόνο να πληρώνει τις εισφορές του.

Σε κολλητό μου, του έχω πει επανηλλειμένως να ζητά αποδεικτικό για τα πάντα και να μπαίνει με τους κωδικούς του στο Taxis και να ελέγχει τι έχει υποβληθεί και αν έχει υποβληθεί στην ώρα του. Για πληρωμές, ΜΟΝΟ εκείνος και κανένας άλλος. Εσύ δηλαδή θα έδινες το πορτοφόλι σου στον οποιοδήποτε να παίξει;;

Αν πάντως πας σε λογιστή, δες το ΑΦΜ του να τον τσεκάρεις από ΓΓΠΣ:

www1.gsis.gr/gsisapps/gsisinfo/accountantsInfo.htm]https://www1.gsis.gr/gsisapps/gsisinfo/accountantsInfo.htm[/url]

 

arcans82

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.318
Like
20
Πόντοι
16
Μου ζητησε ο λογιστης παραπανω απο 20 ευρω και δεν του τα εδωσα?
εγω ειπα τι ακουσα. Κατσε γιατι πηρες φορα τωρα εσυ και θα σε τερματισω
με μια εντολη στο λινουξ. Εγω μιλησα για ενα συγκεκριμενο παραδειγμα που
εγινε στην πραγματικοτητα.... το να θεωρεις εσυ μικροποσο 3 μηνες στο ΤΕΒΕ
1500 ευρω αν θυμαμαι καλα που δοθηκαν σε εναν λογιστη αλλα δεν πληρωθηκαν
τοτε δεν τα χεις καταλαβει καλα τα πραγματα... μετα αυτος ο λογιστης παρηστανε τον κινεζο
του εκανες τιποτα? Σε εκλεψε και τελειωσε. ΣΕ βγαζει και τρελο μετα.

Και λες εμενα μαλακα. Σοβαρεψου φιλε μου
τι δουλεια εχει ρε ο λογιστης με το τεβε το δικο σου? εισαι ασχετος εντελως και ακους μαλακιες.
το τεβε σου ερχετε καθε 2μηνο και περνεις το χαρτι και πας και το πληρωνεις ο ιδιος στο ταχυδρομειο η σε τραπεζα.
αντε μην ακους μαλακιες απο δεξια και αριστερα.
 
OP
OP
Boldemort

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Δεν φταίει φίλε ο λογιστής, ο άλλος που του είχε τυφλή εμπιστοσύνη και επειδή βαριόταν να πηγαίνει στο ταχυδρομείο 6 φορές το χρόνο να πληρώνει τις εισφορές του.

Σε κολλητό μου, του έχω πει επανηλλειμένως να ζητά αποδεικτικό για τα πάντα και να μπαίνει με τους κωδικούς του στο Taxis και να ελέγχει τι έχει υποβληθεί και αν έχει υποβληθεί στην ώρα του. Για πληρωμές, ΜΟΝΟ εκείνος και κανένας άλλος. Εσύ δηλαδή θα έδινες το πορτοφόλι σου στον οποιοδήποτε να παίξει;;

Αν πάντως πας σε λογιστή, δες το ΑΦΜ του να τον τσεκάρεις από ΓΓΠΣ:

www1.gsis.gr/gsisapps/gsisinfo/accountantsInfo.htm]https://www1.gsis.gr/gsisapps/gsisinfo/accountantsInfo.htm[/url]

Ωπ ευχαριστω...

να σε ρωτησω κατι ομως τωρα... το οτι ο λογιστης τον εκλεψε
τον γνωστο μου οφειλοταν και στο γεγονος οτι πατησε πανω σε νομο
συμφωνα με τον οποιον ο λογιστης δεν φερει ευθυνη αμα η εταιρεια δεν εχει πληρωσει
το ΤΕΒΕ της κτλπ???? κατι τετοιο μου ειπες πριν... επομενως αυτο ειναι νομικη λεπτομερεια
ή οχι?
 
OP
OP
Boldemort

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
τι δουλεια εχει ρε ο λογιστης με το τεβε το δικο σου? εισαι ασχετος εντελως και ακους μαλακιες.
το τεβε σου ερχετε καθε 2μηνο και περνεις το χαρτι και πας και το πληρωνεις ο ιδιος στο ταχυδρομειο η σε τραπεζα.
αντε μην ακους μαλακιες απο δεξια και αριστερα.

ΤΟ ΤΕΒΕ μπορει να μην το θυμαμαι σωστα αλλα το περιστατικο
εχει γινει οπως στο λεω ειτε αυτο ηταν ΤΕΒΕ ειτε ΜΕΒΕ .
 
OP
OP
Boldemort

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Και τι αγχωνεσαι που ειμαι ασχετος? εδω δεν αγχωνομαι εγω !

Φυσικα την επιχειρηση δεν θα την ανοιγα αυριο....

Θελει προεργασια και γνωση 1 χρονο απο πριν το λιγοτερο...
ετσι ελαχιστοποιεις και τις πιθανοτητες να σε πιασουν κοροιδο
αμα γνωριζεις πραγματα ωστε να αμυνθεις πχ.

ΜΗν βιαζεστε...
 

arcans82

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.318
Like
20
Πόντοι
16
ΤΟ ΤΕΒΕ μπορει να μην το θυμαμαι σωστα αλλα το περιστατικο
εχει γινει οπως στο λεω ειτε αυτο ηταν ΤΕΒΕ ειτε ΜΕΒΕ .
ο καθε λογιστης μπορει να κλεψει τον οποιοδηποτε αν θελει,και να μην τον παρει χαμπαρι κανενας.
σε 10 δικηγορους να πας,μονο θεωρειες θα ακουσεις,την δουλεια του λογιστη δεν την ξερουν,οπως δεν ξερει και ο λογιστης την δουλεια του δικηγορου.
στην συγκεκριμενη περιπτωση επειδη εσυ δεν θα εχεις μεγαλους τζιρους,δεν υπαρχει λογος να σε κλεψει κανενας να ξερεις.
ο λογιστης αν θελει να σου παρει παραπανω λεφτα μπορει,να το ξερεις.
προτιμησε εναν λογιστη με ενα σοβαρο γραφειο και θα κανεις την δουλεια σου σωστα να ξερεις.
 
OP
OP
Boldemort

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
ο καθε λογιστης μπορει να κλεψει τον οποιοδηποτε αν θελει,και να μην τον παρει χαμπαρι κανενας.
σε 10 δικηγορους να πας,μονο θεωρειες θα ακουσεις,την δουλεια του λογιστη δεν την ξερουν,οπως δεν ξερει και ο λογιστης την δουλεια του δικηγορου.
στην συγκεκριμενη περιπτωση επειδη εσυ δεν θα εχεις μεγαλους τζιρους,δεν υπαρχει λογος να σε κλεψει κανενας να ξερεις.
ο λογιστης αν θελει να σου παρει παραπανω λεφτα μπορει,να το ξερεις.
προτιμησε εναν λογιστη με ενα σοβαρο γραφειο και θα κανεις την δουλεια σου σωστα να ξερεις.

ΕΝταξει θα το ξερω  :P
 

gregoo

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2007
Μηνύματα
227
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Για αυτο ειπα οτι θα πρεπει να ρωτησω και δικηγορο

πριν προσλαβω καποιον για λογιστη

εσεις νομιζετε ετσι ανοιγουν οι επιχειρησεις
χαχαχα

Ο λογιστής ελέγχεται και ελεγχόταν..
ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 2515 Άσκηση επαγγέλματος Λογιστή Φοροτεχνικού, λειτουργία Σώματος Ορκωτών Εκτιμητών (Σ.Ο.Ε.) και άλλες διατάξεις.
(ΦΕΚ Α' 154/25-07-1997)

Απλά έχουν μπεί πολλοί αλεξιπτωτιστες και άλλοι που πουλούσαν τις υπηρεσίες του στους αφελής, επειδή απλά διάβαζαν τους νόμους (Δικηγόροι-Συμβολαιογράφοι).

Απλά υπήρχαν άλλα εργαλεία για την επιχείρηση τις περασμένες 2 δεκαετίες: Περαίωση 93-98, Συνάφεια 1999-2001, Περαίωση 1999-2002, Περαίωση 2003-2006, Περαίωση 2000-2010, Αυτοπεραιωση 2003-2009, Αυτοέλεγχος 2010 και τακτικός έλεγχος με φακελάκι.

Αυτό που δεν ελεγχόταν ήταν πχ η υποχρέωση αναμόρφωσης αποτελεσμάτων που είναι πλέον υποχρεωτική και υπάρχει συνευθύνη.

Αρκει να σου πω οτι απο 20/04/2010 μέχρι τώρα, οι 3 φορολογικοί νόμοι που έχουν ψηφιστεί, μαζί με τις διευκρινιστικές εγκυκλίους και ΠΟΛ, ξεπερνούν τις 3500 σελιδες... Και δεν μπορείς να μην τις διαβάσεις όλες, σε κάθε παράγραφο πετούν και μια τροποποίηση με 2-3 λέξεις και σου αλλάζουν τα πετρέλαια.

Στο λογιστή ισχύει (τις περισσότερες φορές) ότι πληρώνεις, παίρνεις. Αν θες φτηνά, ετοιμάσου για πρόστιμα. Και όπως πάνε τα πράγματα, θα παίρνουν σωβρακα, φανέλες και σπέρμα 3 φορές την μέρα για να ξεπληρώσεις. Στα site με πωλήσεις μέσω Internet και δημοπρασιών, έχουν κλάψει την μανούλα τους ΟΛΟΙ γιατί έπρεπε να είχαν κάνει έναρξη στην εφορία... Ένας χαρακτηριστικά μιλούσε για μια πενταετία προστίμων άνω το 60.000 ευρώ.
 
OP
OP
Boldemort

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Χμμμ... για πες ενα σαιτ... ebay? :P

Που τρωνε ασχημα προστιμα...
 

arcans82

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.318
Like
20
Πόντοι
16
Ο λογιστής ελέγχεται και ελεγχόταν..
ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 2515 Άσκηση επαγγέλματος Λογιστή Φοροτεχνικού, λειτουργία Σώματος Ορκωτών Εκτιμητών (Σ.Ο.Ε.) και άλλες διατάξεις.
(ΦΕΚ Α' 154/25-07-1997)

Απλά έχουν μπεί πολλοί αλεξιπτωτιστες και άλλοι που πουλούσαν τις υπηρεσίες του στους αφελής, επειδή απλά διάβαζαν τους νόμους (Δικηγόροι-Συμβολαιογράφοι).

Απλά υπήρχαν άλλα εργαλεία για την επιχείρηση τις περασμένες 2 δεκαετίες: Περαίωση 93-98, Συνάφεια 1999-2001, Περαίωση 1999-2002, Περαίωση 2003-2006, Περαίωση 2000-2010, Αυτοπεραιωση 2003-2009, Αυτοέλεγχος 2010 και τακτικός έλεγχος με φακελάκι.

Αυτό που δεν ελεγχόταν ήταν πχ η υποχρέωση αναμόρφωσης αποτελεσμάτων που είναι πλέον υποχρεωτική και υπάρχει συνευθύνη.

Αρκει να σου πω οτι απο 20/04/2010 μέχρι τώρα, οι 3 φορολογικοί νόμοι που έχουν ψηφιστεί, μαζί με τις διευκρινιστικές εγκυκλίους και ΠΟΛ, ξεπερνούν τις 3500 σελιδες... Και δεν μπορείς να μην τις διαβάσεις όλες, σε κάθε παράγραφο πετούν και μια τροποποίηση με 2-3 λέξεις και σου αλλάζουν τα πετρέλαια.

Στο λογιστή ισχύει (τις περισσότερες φορές) ότι πληρώνεις, παίρνεις. Αν θες φτηνά, ετοιμάσου για πρόστιμα. Και όπως πάνε τα πράγματα, θα παίρνουν σωβρακα, φανέλες και σπέρμα 3 φορές την μέρα για να ξεπληρώσεις. Στα site με πωλήσεις μέσω Internet και δημοπρασιών, έχουν κλάψει την μανούλα τους ΟΛΟΙ γιατί έπρεπε να είχαν κάνει έναρξη στην εφορία... Ένας χαρακτηριστικά μιλούσε για μια πενταετία προστίμων άνω το 60.000 ευρώ.
ρε φιλε τον μπερδευεις τωρα.
ειναι σαν να θελει να βγαλει διπλωμα για αυτοκινητο αυτος,και εσυ του δινεις το βιβλιο για διπλωμα αεροπλανου.
αυτα που του λες δεν προκειτε να τα μαθει ποτε,οσο και να τα διαβασει.
ασε να βρει εναν λογιστακο καλο,και να του εξηγηση μερικα πραγματα και μετα θα τα μαθει και αυτα στην πορεια.
 

gregoo

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2007
Μηνύματα
227
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Ωπ ευχαριστω...

να σε ρωτησω κατι ομως τωρα... το οτι ο λογιστης τον εκλεψε
τον γνωστο μου οφειλοταν και στο γεγονος οτι πατησε πανω σε νομο
συμφωνα με τον οποιον ο λογιστης δεν φερει ευθυνη αμα η εταιρεια δεν εχει πληρωσει
το ΤΕΒΕ της κτλπ???? κατι τετοιο μου ειπες πριν... επομενως αυτο ειναι νομικη λεπτομερεια
ή οχι?

Θα σου απαντήσω με την ακόλουθη ερώτηση:

ΤΕΒΕ ποιός οφείλει να πληρώσει κάθε δίμηνο, ο λογιστής της επιχείρησης ή το πρόσωπο στο οποίο έρχεται το ειδοποιητήριο;

Το ΤΕΒΕ, την Εφορία, το Δημόσιο γενικά δεν τα ενδιαφέρει αν τα έδωσες σε λογιστή/τρίτο κλπ και δεν τα κατέβαλε, οφειλέτης είσαι εσύ. Επιπλέον θα πρέπει ΕΣΥ να αποδείξεις οτι τα έδωσες σε τρίτο με ρητή εντολή καταβολής στο Δημόσιο, αποδεικτικό είσπραξης των χρημάτων από τον τρίτο και φυσικά να πας δικαστικώς για όλα αυτά.

Η ευθύνη του λογιστή που ανέφερα αφορά το άρθρο 38 ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 2873 Φορολογικές ελαφρύνσεις και απλουστεύσεις και άλλες διατάξεις (ΦΕΚ Α' 285/28-12-2000) Κωδικοποίηση έως και τον 3842/2010.

3. Ο λογιστής φοροτεχνικός είναι υπεύθυνος για την ορθή μεταφορά των οικονομικών δεδομένων από τα στοιχεία στα βιβλία, για την ακρίβεια των δηλώσεων ως προς τη συμφωνία αυτών με τα φορολογικά και οικονομικά δεδομένα που προκύπτουν από τα τηρούμενα βιβλία. Επίσης, είναι υπεύθυνος για την ορθή φορολογική αναμόρφωση των αποτελεσμάτων με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται και τις οποίες παραθέτει αναλυτικά σε κατάσταση που συνυποβάλλεται με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος. Το περιεχόμενο της κατάστασης αυτής υπόκειται σε έλεγχο σύμφωνα με το άρθρο 66 του Κ.Φ.Ε. Τέλος, με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος δηλώνεται ότι κατά τη διαρρεύσασα διαχειριστική περίοδο έχουν υποβληθεί ορθά όλες οι δηλώσεις παρακρατούμενου φόρου εισοδήματος και απόδοσης των έμμεσων φόρων.
Για την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου αυτής, ο λογιστής φοροτεχνικός υπογράφει τις δηλώσεις της παραγράφου 2, καθώς και τα συνυποβαλλόμενα έντυπα ή καταστάσεις, όπως αυτά καθορίζονται κάθε φορά με τις οικείες αποφάσεις του Υπουργού Οικονομικών. Επίσης, κατά την υποβολή των δηλώσεων οι λογιστές φοροτεχνικοί αναγράφουν υποχρεωτικά το ονοματεπώνυμο, τη διεύθυνση κατοικίας τους ή της έδρας του επαγγέλματός τους, κατά περίπτωση, τον Α.Φ.Μ., την αρμόδια Δ.Ο.Υ για τη φορολογία τους, τον αριθμό μητρώου της άδειας άσκησης επαγγέλματός τους και την κατηγορία της άδειάς τους.


    "Η παράγραφος 3 του άρθρου 38 τέθηκε όπως αντικαταστάθηκε με την  παράγραφο 9 του άρθρου 17 του νόμου 3842/2010 και ισχύει από την δημοσίευσης της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. (23.4.2010)" 

4.Με αποφάσεις του Υπουργού Οικονομικών ορίζονται ο χρόνος έναρξης της υπογραφής των δηλώσεων από λογιστή φοροτεχνικό, οι κατηγορίες των υπόχρεων, η ακριβής εξειδίκευση των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, Φ.Π.Α. και των συνυποβαλλόμενων εντύπων και καταστάσεων, ο τρόπος υποβολής αυτών, τα απαιτούμενα στοιχεία του υπογράφοντος λογιστή φοροτεχνικού, καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια. Με τις ίδιες αποφάσεις, για την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου 2, δύνανται να αυξομειώνονται τα ποσά των ακαθαρίστων εσόδων που αναφέρονται σε αυτήν.

5.Σε περίπτωση παράβασης των διατάξεων του άρθρου αυτού και των υπουργικών αποφάσεων που θα εκδοθούν κατ' εξουσιοδότηση του παρόντος προβλέπονται οι ακόλουθες κυρώσεις:
α) Για τους υπόχρεους επιτηδευματίες αυτοτελές πρόστιμο, κατά τις διατάξεις του πρώτου εδαφίου του άρθρου 4 του ν. 2523/1997.
Αν ο υπόχρεος κατά του οποίου έχει εκδοθεί πράξη επιβολής προστίμου, μετά την κοινοποίηση αυτής, υποπέσει πάλι σε όμοια παράβαση, κατά την ίδια χρήση, το προβλεπόμενο πρόστιμο μπορεί να ανέλθει μέχρι το διπλάσιο του ανώτατου ορίου.
β) Για τους υπεύθυνους σύνταξης των δηλώσεων επιβάλλεται πρόστιμο της τάξεων του πρώτου εδαφίου του άρθρου 4 του ν. 2523/1997 μέχρι το διπλάσιο του ανώτατου ορίου, αν οι δηλώσεις είναι ανακριβείς σε σχέση με τα προκύπτοντα από τα βιβλία και στοιχεία δεδομένα και ο υπόχρεος επιτηδευματίας, συνεπεία αυτής της ανακρίβειας, δεν απέδωσε ή απέδωσε ανακριβώς φόρο ή έλαβε επιστροφή ποσού πάνω από πέντε τοις εκατό (5%) του προκύπτοντος φόρου, ο οποίος υπερβαίνει σε κάθε περίπτωση το ποσό των διακοσίων χιλιάδων (200.000) δραχμών. Το πρόστιμο αυτό είναι αυτοτελές ανά δήλωση.
 

gregoo

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2007
Μηνύματα
227
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
ρε φιλε τον μπερδευεις τωρα.
ειναι σαν να θελει να βγαλει διπλωμα για αυτοκινητο αυτος,και εσυ του δινεις το βιβλιο για διπλωμα αεροπλανου.
αυτα που του λες δεν προκειτε να τα μαθει ποτε,οσο και να τα διαβασει.
ασε να βρει εναν λογιστακο καλο,και να του εξηγηση μερικα πραγματα και μετα θα τα μαθει και αυτα στην πορεια.

Θα με τρελάνεις;;;;

Εδώ μας έχει πηδήξει στο άλλο thread με το τερμιναλ του Linux και πόσο απλά είναι όλα από γραμμή εντολής...

Ασε να το τρέξω το νεούδι μπας και μάθει.
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Γ

100 ευρω το μηνα για λογιστη ειναι πολλα... 20 μου εχουν πει πως ειναι.
Δεν ξερω αν μου ειπανε πιπες βεβαια... μια επισκεψη τον πληρωνεις να ερθει
να σου κοιταζει τα εξοδα κτλπ... αλλα φυσικα λεφτα εγω να παει να πληρωσει αυτος
δεν του δινω ετσι την πατησανε πολλοι.

100 € και λίγα είναι. Δικηγόρο θα χρειαστείς εαν ανοίξεις e-shop. δεν ξέρω κι αν υπάρχουν έξοδα για τα προσωπικά δεδομένα, διότι σύμφωνα με τον νόμο όποιος έχει e-shop πρέπει να έχει όρους χρήσης κι επίσης ενα νταλαβλερι με την αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων. Το έχω ακούσει απο δικηγόρο αυτο.
Ηθελα κι εγω να ανοίξω e-shop ως δεύτερη δουλεία αλλά εγκατέλειψα την ιδεά.
Ο ΦΠΣ ρε παιδιά προκαταβάλεται η οχι στην εφορία?
 

arcans82

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.318
Like
20
Πόντοι
16
Θα με τρελάνεις;;;;

Εδώ μας έχει πηδήξει στο άλλο thread με το τερμιναλ του Linux και πόσο απλά είναι όλα από γραμμή εντολής...

Ασε να το τρέξω το νεούδι μπας και μάθει.
οπως ειμαστε εμεις σε εκεινο το θρεντ.ετσι ειναι και αυτος εδω.
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 
OP
OP
Boldemort

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Θα με τρελάνεις;;;;

Εδώ μας έχει πηδήξει στο άλλο thread με το τερμιναλ του Linux και πόσο απλά είναι όλα από γραμμή εντολής...

Ασε να το τρέξω το νεούδι μπας και μάθει.

Καλα κανεις...

τα καταλαβαινω αυτα που λες.

Το καταλαβα αυτο με το ΤΕΒΕ Και τον οφειλετη

τα αλλα ειναι identifiers των νομων ωστε να προσδιοριζεται καθε
νομος μοναδικα μεσα στο δικαιο... ετσι δεν ειναι?
 

gregoo

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2007
Μηνύματα
227
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Χμμμ... για πες ενα σαιτ... ebay? :P

Που τρωνε ασχημα προστιμα...

Για site συγκεκριμένο δεν γνωρίζω (για ebay το κόβω, ίσως και κανένα ελληνικό τύπου ricardo.gr)

Παράθεση από ερώτημα σε λογιστικό site:

Γνωστός μου άρχισε από το 2007 μέχρι σήμερα (πέντε χρόνια) να πουλάει εξαρτήματα για υπολογιστές σε ένα site αγγελιών. Αγόραζε και πουλούσε στην αρχή μεταχειρισμένα και μετά καινούρια + μεταχειρισμένα. Το ΣΔΟΕ κάνοντας κατάσχεση των αρχείων (πωλήσεων και μελών) του site, είδε ότι είχε πάνω από 25 πωλήσεις κάθε χρόνο και τον φώναξε να πάει βιβλία έναρξης και καταστάσεις ΦΠΑ από το 2007 έως σήμερα. Από τα αρχεία που έδωσε το site κάποιες αγοραπωλησίες δεν είχαν πραγματοποιηθεί πραγματικά (αρνητική και ουδέτερη αξιολόγηση) και κάποιες αξιολογήσεις ήταν εικονικές. Παίρνοντας τα στοιχεία το ΣΔΟΕ , αρχίζοντας από αυτούς με τις περισσότερες αξιολογήσεις, ζητάει εκτός από τα βασικά πρόστιμα για τουλάχιστον βιβλία Β’ κατηγορίας και 15 x 586 x 5 χρόνια + λοιπά = πάνω από 48000 ευρώ. Διάβασα στο zoygla.gr προχθές για τρεις πετρελαικές εταιρίες ότι έφαγαν πρόστιμο όλοι μαζί γύρω στις 43000 ευρώ ενώ για 1600 ευρώ (πωλήσεις έτους) χρεώνεται ο γνωστός μου με αρχικό πρόστιμο 15x586=8790 ευρώ (γύρω στα 16700 για τα πέντε χρόνια).
Πίστευε (ο γνωστός μου) ότι αφού τα αγόραζε με απόδειξη λιανικής και πουλώντας τα μέσα από το site δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα (βλέπε ebay) όπως και όλοι οι υπόλοιποι χρήστες γι αυτό και μετά τις 15-20 πωλήσεις δεν άλλαξε κανείς ποτέ username. Πληρώνοντας οι χρήστες προμήθεια 2% περίπου (για πωλήσεις μέσα στο μήνα πάνω από 100 ευρώ) από το 2009 έως σήμερα στο site, επιβεβαίωναν τις αγοραπωλησίες.
Σύμφωνα με το site oι επιβεβαιωμένες 100% πωλήσεις είναι από το 2009 και μετά αλλά το ΣΔΟΕ βάζει πρόστιμα ξεκινώντας από το 2007. Βάσει νόμου κάποιος που πουλάει φέτος μέσα σε μια εβδομάδα, 20 στικάκια 2GB (σύνολο 100 ευρώ) σε 20 διαφορετικούς αγοραστές πρέπει να πληρώσει γύρω στα 6500 ευρώ συνολικό πρόστιμο αν δεν έχει βιβλία.
Μήπως θα πρέπει ο νομοθέτης να δει αυτή την περίπτωση συνολικά με άλλο μάτι και να υπάρξει κάποια χαριστική περίοδος η μικρότερα πρόστιμα.
Ποια η συμμετοχή του site στην ποινή? αφού δεν είχε προειδοποιήσει για το αξιόποινο της πράξης (ούτε και σήμερα), τους χρήστες που έκαναν και εικονικές δημοπρασίες (2007-2008) με σκοπό να έχουν μεγαλύτερη θετική αξιολόγηση.
Τι μπορώ να κάνω εγώ σαν νέος στο επάγγελμα για να πληρώσει λιγότερα ο γνωστός μου τώρα που τα χαρτιά με τις παραβάσεις που έχει γράψει το ΣΔΟΕ πηγαίνουν προς την εφορία?
Μήπως άν γινόταν να μπουν τα πρόστιμα για Α'κατηγορίας βιβλία?

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή, ευχαριστώ.
 

arcans82

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2012
Μηνύματα
1.318
Like
20
Πόντοι
16
100 € και λίγα είναι. Δικηγόρο θα χρειαστείς εαν ανοίξεις e-shop. δεν ξέρω κι αν υπάρχουν έξοδα για τα προσωπικά δεδομένα, διότι σύμφωνα με τον νόμο όποιος έχει e-shop πρέπει να έχει όρους χρήσης κι επίσης ενα νταλαβλερι με την αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων. Το έχω ακούσει απο δικηγόρο αυτο.
Ηθελα κι εγω να ανοίξω e-shop ως δεύτερη δουλεία αλλά εγκατέλειψα την ιδεά.
Ο ΦΠΣ ρε παιδιά προκαταβάλεται η οχι στην εφορία?
φπα εννοεις μαλλον.
το φπα φιλε δεν προκαταβαλετε.
το φπα βγαινει βαση των αγορων και πωλησεων που εχεις κανει καθε τριμηνο.
συμψηφιζετε και βγαινει.
μπορει να πληρωσεις,μπορει να εισαι στα ισα,μπορει να εισαι και πιστωτικος ομως.
 

gregoo

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2007
Μηνύματα
227
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Καλα κανεις...

τα καταλαβαινω αυτα που λες.

Το καταλαβα αυτο με το ΤΕΒΕ Και τον οφειλετη

τα αλλα ειναι identifiers των νομων ωστε να προσδιοριζεται καθε
νομος μοναδικα μεσα στο δικαιο... ετσι δεν ειναι?

Τώρα μου βγάινεις offside... Ποιό είναι το identifier που αναφέρεις;
 
OP
OP
Boldemort

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
arcans μιας και μου παιζεις το μαγκα...

ξερεις για τους UPC πανω σε καθε προιον που αγοραζεις?  :P

Ειναι κωδικοι προιοντος και εχουν σχεση φυσικα με την πληροφορικη!!!!

Οταν βάζεις το προιον στο μηχανημα.... σου βγαζει την τιμη του συμφωνα με αυτον τον
μοναδικο κωδικο... ετσι και οι νομοι που μου παραθετει ο αλλος θα έχουν καποιο πρωτοκολλο
με βαση το οποιο θα συντάσσονται και σιγουρα μεσα θα υπαρχει και κατι που θα υπαγορευει την ημερομηνια τους...

αραξε... ολα ειναι θεμα διαβασματος.

identifiers ειναι τα ονοματα σε καθετι... προσδιοριστες που λεμε και στον προγραμματισμο

πχ το ονομα μιας συναρτησης ειναι ο προσδιοριστης της... ετσι και στους νομους... το "ονομα" του πχ ειναι ο προσδιοριστης του  πχ ΦΕΚ Α' 285/28-12-2000
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom