Νέα

Εθνική Ελλάδος μπάσκετ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα geman30
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 131K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Σπανουλης

  • Να μεινει

    Ψήφοι: 50 70,4%
  • Επομενος

    Ψήφοι: 21 29,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    71

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
8
Like
32.220
Πόντοι
6.536
Η ουσία είναι ότι τους παίρναμε ασάλιωτα είτε σε φιλικά είτε σε επίσημο. Στην ουσία δικαιώνεται. Χάνει στις λεπτομέρειες γιατί δεν έχουν έρθει ποτέ Ακρόπολις. Αλλά και το σχόλιό σου ως προς το με τι πρέπει να ασχολούμαι εγώ, τι νόημα έχει;

Τα φιλικά δεν πιάνονται.
Σε τι δικαιώνεται,δεν ήξερε καν ότι παίζουν στα προκριματικά της Ασίας και επίσης δεν είναι ομάδα τύπου Ακτής η Κορέας.
Στο τελευταίο που λες το είπα γιατί μας έσπασες τα παπάρια χθες με τα σενάρια.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
:2funny:

ελα πες μου οτι κανεις πλακα  :S :S

ολυμπιακοι οι συριγαιοι, γελανε κ τα πατωματα :2funny: :2funny:

Τσακωμός Νο264. Ακόμη και διαφορετική ομάδα υποστηρίζουν. Δηλαδή, υποστήριζαν. "Είμαι ένας απογοητευμένος ΑΕΚτζής. Ανδρώθηκα τη δεκαετία του '60 με τα κατορθώματα της ΑΕΚ. Από το μπάσκετ έγινα ΑΕΚτζής. Αλλά δεν είναι κάτι που με επηρέασε ιδιαίτερα. Εδώ και χρόνια θα έλεγα ότι είμαι... Φίλιππος Συρίγος. Κατά καιρούς έχω συμπάθειες ανάλογα με τα πρόσωπα και το ύφος των πραγμάτων και των καταστάσεων. Έχω πιάσει τον εαυτό μου να είμαι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός και Άρης, αν και στην κόντρα της Θεσσαλονίκης ήμουν μάλλον με τον ΠΑΟΚ, γιατί δεν μπορώ τα κατεστημένα. Με ενοχλούσε η αρχοντοβλαχιά του Ιωαννίδη και το στυλ υπεροψίας που επικρατούσε. Είχε συμβεί και κάτι τότε, που με επηρέασε. Ενώ αντίθετα στον ΠΑΟΚ υπήρχε ένα πρόσωπο που γούσταρα πολύ, ο Παναγιώτης Φασούλας, αναρχικός, αυτόνομος, περίεργος τύπος".


Ο Γιώργος από την άλλη μεγάλωσε στο Πασαλιμάνι και βούτηξε στην πισίνα του Ολυμπιακού. "Στο τρίποντο του Τόμπσον είχα σπάσει το χέρι μου στην πόρτα. Δύο χρόνια μετά πανηγύρισα το ευρωπαϊκό του Παναθηναϊκού. Είχε προηγηθεί η νέα τάξη πραγμάτων μετά το θάνατο του Βαρδινογιάννη, η εποχή της καφρίλας και της απολυταρχείας, του "η εμείς ή κανείς". Αν όλοι οι Ολυμπιακοί ήταν σαν και μένα ο κάθε Κόκκαλης και ο κάθε Μαρινάκης θα το είχαν κλείσει το μαγαζί. Αυτό που ένιωθα εγώ ήταν διαφορετικό. Για μένα ο Ολυμπιακός είναι περήφανος, δεν είναι καθεστωτικός. Τώρα ισχύει το αντίθετο".

www.oneman.gr/keimena/diabasma/malebox/pathr-yios-kai-pick-n-roll.2293596.html]https://www.oneman.gr/keimena/diabasma/malebox/pathr-yios-kai-pick-n-roll.2293596.html[/url]
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965
Εδώ είναι ο κανονισμός της F.I.BA.:
Εδώ συγκεκριμένα τα κριτήρια για την κατάταξη των ομάδων και τις ισοβαθμίες:
#page=80
Τα λέει αναλυτικά και έχει και παραδείγματα.
Τα παραθέτω και εδώ (συγνώμη για τα αγγλικά):
[...]
Κι εδώ στα ελληνικά:

 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Τα φιλικά δεν πιάνονται.
Σε τι δικαιώνεται,δεν ήξερε καν ότι παίζουν στα προκριματικά της Ασίας και επίσης δεν είναι ομάδα τύπου Ακτής η Κορέας.
Στο τελευταίο που λες το είπα γιατί μας έσπασες τα παπάρια χθες με τα σενάρια.

οκ, παραβλέπω τα της διαφωνίας σας και ποιος δικαιώνεται περισσότερο. Γνώμη μου είναι ότι αυτός δικαιώνεται για το λόγο που σου έγραψα: "Η ουσία είναι ότι τους παίρναμε ασάλιωτα είτε σε φιλικά είτε σε επίσημο.". Αν εσύ νοιώθεις περισσότερο δικαιωμένος, κανένα πρόβλημα.
Στο τελευταίο όμως, είναι εντελώς άκομψο και σχετικά υποτιμητικό για μένα το σχόλιο. Αν χθες έσπασαν τα παπάρια σου μπορούσες να το πεις. Άλλος (Αλεξ) συμμετείχε αρκετά στη σχετική κουβέντα. Κι εσύ ακόμη συμμετείχες, δίνοντας μάλιστα διευκρινήσεις στον Αλεξ (θυμάσαι τα σχόλια που σβήσατε;). Δηλαδή συμμετείχες σε κάτι που σου έσπαγε τα παπάρια! Κι έρχεσαι και το πετάς σήμερα μετά από σχόλιό μου που δικαιώνει τον άλλον κι όχι εσένα. Λίγο unfair από μέρος σου, τύπε.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
8
Like
32.220
Πόντοι
6.536
Τσακωμός Νο264. Ακόμη και διαφορετική ομάδα υποστηρίζουν. Δηλαδή, υποστήριζαν. "Είμαι ένας απογοητευμένος ΑΕΚτζής. Ανδρώθηκα τη δεκαετία του '60 με τα κατορθώματα της ΑΕΚ. Από το μπάσκετ έγινα ΑΕΚτζής. Αλλά δεν είναι κάτι που με επηρέασε ιδιαίτερα. Εδώ και χρόνια θα έλεγα ότι είμαι... Φίλιππος Συρίγος. Κατά καιρούς έχω συμπάθειες ανάλογα με τα πρόσωπα και το ύφος των πραγμάτων και των καταστάσεων. Έχω πιάσει τον εαυτό μου να είμαι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός και Άρης, αν και στην κόντρα της Θεσσαλονίκης ήμουν μάλλον με τον ΠΑΟΚ, γιατί δεν μπορώ τα κατεστημένα. Με ενοχλούσε η αρχοντοβλαχιά του Ιωαννίδη και το στυλ υπεροψίας που επικρατούσε. Είχε συμβεί και κάτι τότε, που με επηρέασε. Ενώ αντίθετα στον ΠΑΟΚ υπήρχε ένα πρόσωπο που γούσταρα πολύ, ο Παναγιώτης Φασούλας, αναρχικός, αυτόνομος, περίεργος τύπος".


Ο Γιώργος από την άλλη μεγάλωσε στο Πασαλιμάνι και βούτηξε στην πισίνα του Ολυμπιακού. "Στο τρίποντο του Τόμπσον είχα σπάσει το χέρι μου στην πόρτα. Δύο χρόνια μετά πανηγύρισα το ευρωπαϊκό του Παναθηναϊκού. Είχε προηγηθεί η νέα τάξη πραγμάτων μετά το θάνατο του Βαρδινογιάννη, η εποχή της καφρίλας και της απολυταρχείας, του "η εμείς ή κανείς". Αν όλοι οι Ολυμπιακοί ήταν σαν και μένα ο κάθε Κόκκαλης και ο κάθε Μαρινάκης θα το είχαν κλείσει το μαγαζί. Αυτό που ένιωθα εγώ ήταν διαφορετικό. Για μένα ο Ολυμπιακός είναι περήφανος, δεν είναι καθεστωτικός. Τώρα ισχύει το αντίθετο".

www.oneman.gr/keimena/diabasma/malebox/pathr-yios-kai-pick-n-roll.2293596.html]https://www.oneman.gr/keimena/diabasma/malebox/pathr-yios-kai-pick-n-roll.2293596.html[/url]

Αν τον άκουγες σε αγωνα ΟΣΦΠ-ΠΑΟ νόμιζες ότι περιγράφει ο Κόκκαλης.
Είχα φτάσει σε σημείο να κλείνω τη φωνή... :S
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
8
Like
32.220
Πόντοι
6.536
οκ, παραβλέπω τα της διαφωνίας σας και ποιος δικαιώνεται περισσότερο. Γνώμη μου είναι ότι αυτός δικαιώνεται για το λόγο που σου έγραψα: "Η ουσία είναι ότι τους παίρναμε ασάλιωτα είτε σε φιλικά είτε σε επίσημο.". Αν εσύ νοιώθεις περισσότερο δικαιωμένος, κανένα πρόβλημα.
Στο τελευταίο όμως, είναι εντελώς άκομψο και σχετικά υποτιμητικό για μένα το σχόλιο. Αν χθες έσπασαν τα παπάρια σου μπορούσες να το πεις. Άλλος (Αλεξ) συμμετείχε αρκετά στη σχετική κουβέντα. Κι εσύ ακόμη συμμετείχες, δίνοντας μάλιστα διευκρινήσεις στον Αλεξ (θυμάσαι τα σχόλια που σβήσατε;). Δηλαδή συμμετείχες σε κάτι που σου έσπαγε τα παπάρια! Κι έρχεσαι και το πετάς σήμερα μετά από σχόλιό μου που δικαιώνει τον άλλον κι όχι εσένα. Λίγο unfair από μέρος σου, τύπε.

Εσύ τι πετάγεσαι σαν την πούτσα?
Δεν θυμάμαι να σε ρωτήσαμε Γιώργη...

Ο τύπος από αυτά που λέει ξέρει από μπάσκετ αλλά θεώρησα πολύ λάθος την υποτίμηση των Νεοζηλανδών που έκανε.

Και ήμουν 100% σίγουρος ότι δεν έχουμε παίξει σε μουντομπάσκετ και Ολυμπιάδα.

Για αυτό τα εσβησα χθες γιατί ήταν too much...
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
8
Like
32.220
Πόντοι
6.536
Sad_Man πιθανώς ακολουθούσε τον Ιωαννίδη γιατί αυτός τον βοήθησε σε συγκεκριμένη φάση της καριέρας του...
Καλύτερος εκφωνητής ήταν ο Λουκάς Παπαϊωάννου που έκανε τα F4!
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Εσύ τι πετάγεσαι σαν την πούτσα?
Δεν θυμάμαι να σε ρωτήσαμε Γιώργη...

Ο τύπος από αυτά που λέει ξέρει από μπάσκετ αλλά θεώρησα πολύ λάθος την υποτίμηση των Νεοζηλανδών που έκανε.

Και ήμουν 100% σίγουρος ότι δεν έχουμε παίξει σε μουντομπάσκετ και Ολυμπιάδα.

Για αυτό τα εσβησα χθες γιατί ήταν too much...

ρε τύπε, ιδιωτική ειναι η κουβέντα; Όταν κάποιοι διαφωνούν δεν έχει δικαίωμα άλλος να πει τη γνώμη του;;; Αφού συνεχώς γίνεται σε ΟΛΕΣ τις κουβέντες και ΚΑΛΩΣ γίνεται γιατί όλοι είμαστε ελεύθεροι να λέμε τη γνώμη μας. Όμως, χέσε την ουσια της διαφωνίας σας. Συνολικά, σε πολλά συμφωνώ με εσένα σε ό,τι αφορά τη Νέα Ζηλανδία. Τον δικαίωσα μόνο σε ένα συγκεκριμένο κομμάτι. Αλλά ξαναλέω: χέστη την ουσία της διαφωνία σας. Η δική σου συμπεριφορά απέναντί μου είναι unfair. Ακόμα κι αν σε ενοχλούσε η χθεσινή κουβέντα, είναι εντελώς άκαιρο να το λες αμέσως μετά από από τη θέση που πήρα στη διαφωνία σας. Προσπαθείς να μειώσεις την ισχύ της γνώμης μου με λάθος και άδικο τρόπο. Και το τελευταίο που γράφεις τώρα ότι τα έσβησες γιατί ήταν too much, μεγάλο ψέμα. Κι εσύ κι ο Αλεξ τα σβήσατε γιατί ήταν αχρείαστα, μιας κι ο Αλεξ στο μεταξύ είχε καταλάβει. Ρε τύπε, τι στο καλό; Είσαι φάουλ, θεωρώ. Πολύ άδικα μου φέρεσαι για μια απλή διαφωνία! Να μου το κάνει ο άλλος που τον είπα βαρεμένο, οκ, αλλά εσύ γιατί;
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
8
Like
32.220
Πόντοι
6.536
ρε τύπε, ιδιωτική ειναι η κουβέντα; Όταν κάποιοι διαφωνούν δεν έχει δικαίωμα άλλος να πει τη γνώμη του;;; Αφού συνεχώς γίνεται σε ΟΛΕΣ τις κουβέντες και ΚΑΛΩΣ γίνεται γιατί όλοι είμαστε ελεύθεροι να λέμε τη γνώμη μας. Όμως, χέσε την ουσια της διαφωνίας σας. Συνολικά, σε πολλά συμφωνώ με εσένα σε ό,τι αφορά τη Νέα Ζηλανδία. Τον δικαίωσα μόνο σε ένα συγκεκριμένο κομμάτι. Αλλά ξαναλέω: χέστη την ουσία της διαφωνία σας. Η δική σου συμπεριφορά απέναντί μου είναι unfair. Ακόμα κι αν σε ενοχλούσε η χθεσινή κουβέντα, είναι εντελώς άκαιρο να το λες αμέσως μετά από από τη θέση που πήρα στη διαφωνία σας. Προσπαθείς να μειώσεις την ισχύ της γνώμης μου με λάθος και άδικο τρόπο. Και το τελευταίο που γράφεις τώρα ότι τα έσβησες γιατί ήταν too much, μεγάλο ψέμα. Κι εσύ κι ο Αλεξ τα σβήσατε γιατί ήταν αχρείαστα, μιας κι ο Αλεξ στο μεταξύ είχε καταλάβει. Ρε τύπε, τι στο καλό; Είσαι φάουλ, θεωρώ. Πολύ άδικα μου φέρεσαι για μια απλή διαφωνία! Να μου το κάνει ο άλλος που τον είπα βαρεμένο, οκ, αλλά εσύ γιατί;


Τύπε χαλάρωσε,δεν είναι τόσο σημαντικό να το κάνουμε θέμα.
Εντάξει στο μπου είμαστε τα λέμε και λίγο πιο πικάντικα....
Να είμαστε μέσα στο κλίμα... :grin:
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Τύπε χαλάρωσε,δεν είναι τόσο σημαντικό να το κάνουμε θέμα.
Εντάξει στο μπου είμαστε τα λέμε και λίγο πιο πικάντικα....
Να είμαστε μέσα στο κλίμα... :grin:

Δεν δίνω παραπάνω σημασία από αυτή που πρέπει. Δεν το έκανα και μεσανατολικό. Αλλά μιας και κάνουμε και σοβαρές κουβέντες εδώ μέσα, θέλω να κρατάω ένα επίπεδο και να σέβομαι τους συνομιλητές μου. Δεν το κάνω μόνο εγώ. Οι περισσότεροι εδώ πέρα. Τώρα για σένα, όπως λες, δεν είναι θέμα το να είσαι unfair απέναντι στον άλλον (έστω εδώ στο μπου). Οκ, δεν θα τα βάψω και μαύρα, αλλά έπρεπε να στο πω για να είμαι εγώ fair (ακόμα και στο μπου)
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
8
Like
32.220
Πόντοι
6.536
Δεν δίνω παραπάνω σημασία από αυτή που πρέπει. Δεν το έκανα και μεσανατολικό. Αλλά μιας και κάνουμε και σοβαρές κουβέντες εδώ μέσα, θέλω να κρατάω ένα επίπεδο και να σέβομαι τους συνομιλητές μου. Δεν το κάνω μόνο εγώ. Οι περισσότεροι εδώ πέρα. Τώρα για σένα, όπως λες, δεν είναι θέμα το να είσαι unfair απέναντι στον άλλον (έστω εδώ στο μπου). Οκ, δεν θα τα βάψω και μαύρα, αλλά έπρεπε να στο πω για να είμαι εγώ fair (ακόμα και στο μπου)

Τύπε άμα το παίζεις ο Κατσαντώνης του μπου τι να σε κάνω...Προχθές με Τρουμπάκη σας αφήσαμε να τα πείτε.Δεν πεταχτήκαμε σαν τις ψωλές. :dunno:
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.677
Πόντοι
2.606
2η φορά σήμερα που τα τρολ του Ιάκωβου αντιμετωπίζονται ως σοβαρά ποστς. Ιάκωβε, τι σχολή έχεις βγάλει ρε τύπε;

tenor.gif
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2015
Μηνύματα
3.375
Like
39
Πόντοι
16
Η ομάδα δυστυχώς στα επίσημα δείχνει να μην μπορεί μεγάλα πράγματα. Κρατάμε χαμηλά το κεφάλι και προσδοκούμε ήττα των Βραζιλιάνων από Τσεχία! Εμείς δεν μπορούμε να κερδίσουμε ΗΠΑ τουλάχιστον με την μέχρι τώρα  εικόνα θαύματα δεν γίνονται. Με την Τουρκία οι ΗΠΑ έκαναν το χειρότερο τους παιχνίδι και δεν θα επαναληφθεί..
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.667
Κριτικές
183
Like
43.738
Πόντοι
21.896
γιατι υπαρχουν αγβνες καταταξης 17-32 και οχι 9-16????

μαλλον για να γινονται παιχνιδια ενω 9-16 θα εχου παιξει ηδη δυο απο δαση των 16

μαλακιες στον κυβο απο φιμπα
 

gamitsos

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
62
Like
4
Πόντοι
0
Τα φιλικά δεν πιάνονται.
Σε τι δικαιώνεται,δεν ήξερε καν ότι παίζουν στα προκριματικά της Ασίας και επίσης δεν είναι ομάδα τύπου Ακτής η Κορέας.
Στο τελευταίο που λες το είπα γιατί μας έσπασες τα παπάρια χθες με τα σενάρια.
η νεα ζηλανδια επαιζε από παντα στην διοργανωση της Ωκεανιας. Ηταν ανεκαθεν οι πελατες των Αυστραλων οι οποιοι με την σειρα τους σχεδον παντα εχαναν απο εμας οποτε παιζαμε αντιπαλοι(εστω και δυσκολα).
Για αυτο το λογο επαιζαν μια ζωη στα παγκοσμια και τα μουντομπασκετ. Ηταν σε αστεια προκριματικη διοργανωση.Δεν γνωριζω αν προσφατα προσχωρησαν στο Πανασιατικο.Ηταν για πολλα χρονια στην Ωκεανια οπου εβλεπαν την πλατη των Αυστραλων. Ηταν παντα μια απο τις κακες και αδυναμες ομαδες που δεν αξιζαν να περασουν στη τελικη φαση του παγκοσμιου αλλα περνουσαν ελεω δυνατου ανταγωνισμου στην Ωκεανια, λογω της μαλακιας της ΦΙΜΠΑ δηλαδη να συμπεριλαμβανει 2 ομαδες απο την Ωκεανια και οχι μια.Μεσα στη λιστα με τις ομαδες της Ωκεανιας βλεπω οτι οι περισσοτερες δεν ειναι καν γνωστες στο κοσμο...Θα σε γελασω αν ειναι ακομα εκει η μεταφερθηκαν στο Πανασιατικο πριν λιγα χρονια.Οπως και να εχει ειναι αστεια ομαδα.Ειναι νο30 στην παγκοσμια καταταξη οπως γραφει η wiki και πιστευω πως και αυτο ακομα ισως ειναι λιγο πλασματικο προς τα πανω λογω της ευκαιριας που εχουν στα παγκοσμια να συναγωνιστουν αλλες αδυναμες ομαδες απο Αφρικη και Ασια αντι των πολλων καλων Ευρωπαικων ομαδων η των ομαδων της αμερικανικης ηπειρου.
Οπως και να εχει, ειχα δικιο εξαρχης
Και ειναι και λογικο να μην ειναι ουτε καν μετρια ομαδα. Δεν εχουν ουτε καν ενα γνωστο παικτη. Ο Στιβεν Ανταμς δεν κατεβηκε καν να παιξει, αυτος ο Γουεμπστερ που εβαλε 32 παιζει στην Αυστραλια
Ημασταν τραγικοι χθες.Δεν θυμαμαι ποτε την εθνικη να παιζει τοσο ασχημη αμυνα (με εξαιρεση ισως εκεινο τον αγωνα με την Νιγηρια η οποια διαολο ομαδα παιζαμε τοτε επι Ζουρου το 2012 που αποκλειστικαμε απο την τελικη φαση και καθομασταν και τους κοιταγαμε σαν χανους που καρφωνανε)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom