Νέα

Εθνική Ελλάδος μπάσκετ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα geman30
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 131K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Σπανουλης

  • Να μεινει

    Ψήφοι: 50 70,4%
  • Επομενος

    Ψήφοι: 21 29,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    71

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Οι αποδοσεις στο στοιχημα βγαινουν απο πολλους παραγοντες,ενας πολυ ισχυρος ειναι η ψυχολογια της μαζας,παρε παραδειγμα αυριο Μαν Γιου με Λεστερ 1,60 ο ασσος,στα 3 τελευταια η Μαν εχει 1 ηττα και δυο ισοπαλιες στον αντιποδα η Λεστερ 3 σερι νικες,ξερεις ποσοι θα πονταρουν στον ασσο και τι καταρες θα ριξουν μετα το ματς για στημενα παιχνιδια?Γιατι η μαζακοιταει το ονομα,εκει βασιστηκαν οι μπουκ,Αντετοκουμπο MVP NBA=μεταλιο η Ελλαδα.
Αλλα παμε με τον συλλογισμο τον δικο σου,αφου οντως ηταν για μεταλλιο η Ελλαδα τι εφταιξε?Το παρκε,η διαιτησια η οι μπασκετες?

λάθος τα βλεπεις. Οι απόδοση που μου λες για Μαν Γιου και Λέστερ, προφανώς βγαίνει λόγω της δυναμικότητας των ομάδων. Παίζουν κι άλλοι παράγοντες (όπως η φόρμα, οι απουσίες κλπ΄), αλλά αυτός είναι ο πρώτος. Για το θέμα της εθνικής, διάβασε τι γράφω στον τρουμπάκη
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
ΑΣχετο αλλά πηραμε σετ από τους Ιταλούς στο Βόλεϊ  :takethis:
 

8/2/1981

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2018
Μηνύματα
1.163
Κριτικές
3
Like
4.799
Πόντοι
736
λάθος τα βλεπεις. Οι απόδοση που μου λες για Μαν Γιου και Λέστερ, προφανώς βγαίνει λόγω της δυναμικότητας των ομάδων. Παίζουν κι άλλοι παράγοντες (όπως η φόρμα, οι απουσίες κλπ΄), αλλά αυτός είναι ο πρώτος. Για το θέμα της εθνικής, διάβασε τι γράφω στον τρουμπάκη
Αυτο που δεν καταλαβαινεις εσυ ειναι ποσο ρολο παιζει το ονομα,στο παραδειγμα μου η Μαν Γιου στη συζητηση η Ελλαδα,το ονομα τραβαει τα λεφτα.Οπως τραβηξε λεφτα το ονομα του Αντετοκουμπο
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Αυτο που δεν καταλαβαινεις εσυ ειναι ποσο ρολο παιζει το ονομα,στο παραδειγμα μου η Μαν Γιου στη συζητηση η Ελλαδα,το ονομα τραβαει τα λεφτα.Οπως τραβηξε λεφτα το ονομα του Αντετοκουμπο

αφού παίζει ρόλο το όνομα, γιατί η νίκη του ΠΑΟ με τον Αρη δίνει 4.85;  :think:
έχει ο Άρης μεγαλύτερο όνομα από τον ΠΑΟ;
 

damiano17

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Δεκ 2010
Μηνύματα
1.330
Κριτικές
9
Like
8.060
Πόντοι
2.280
Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο

Παντως κατι δικοι μας (π.χ. Σπανουλης, Διαμαντιδης) φροντισαν απο τα 35 να τα παρατησουν απο την Εθνικη και να παιζουν μονο στην ομαδα τους.

Οι διαφοροι Νοβιτσκι και Σκολα ηταν μαλακες.

Για το Διαμαντίδη κάν'το 30!

Όπως νιώθει ο καθένας τύπε! Εμάς προτιμούν Μύκονο, όπως είχε γράψει και ένας φίλος παραπάνω. Με το ζόρι δεν γίνεται.
Ο Σκόλα πιστεύω ότι επέλεξε Κίνα για να είναι και πιο ξεκούραστος με την εθνική. Αν ήθελε έβρισκε για πλάκα ομάδα στη Γιούρολιγκ ή ακόμα και στο NBA.
Βασικά, νομίζω ότι συνεχίζει και παίζει μόνο και μόνο για να είναι σε φόρμα με την εθνική του τα καλοκαίρια.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
376
Πόντοι
366
Για το Διαμαντίδη κάν'το 30!

Όπως νιώθει ο καθένας τύπε! Εμάς προτιμούν Μύκονο, όπως είχε γράψει και ένας φίλος παραπάνω. Με το ζόρι δεν γίνεται.
Ο Σκόλα πιστεύω ότι επέλεξε Κίνα για να είναι και πιο ξεκούραστος με την εθνική. Αν ήθελε έβρισκε για πλάκα ομάδα στη Γιούρολιγκ ή ακόμα και στο NBA.
Βασικά, νομίζω ότι συνεχίζει και παίζει μόνο και μόνο για να είναι σε φόρμα με την εθνική του τα καλοκαίρια.

Δεν νομίζω να είναι έτσι ακριβώς για Σκόλα. Γιουρολιγκ πολύ δύσκολα για αυτόν πλέον. Πολλά και δύσκολα παιχνίδια. Το καταλαβαίνει κι ο ίδιος γι' αυτό πάει σε κάτι πιο ελαφρύ.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.108
Πόντοι
1.496
Παντως ο Βασιλακοπουλος παραδεχτηκε οτι και βεβαια συνιστα αποτυχια ο αποκλεισμος της Εθνικης, και φερει κι εκεινος το μεριδιο της ευθυνης που του αναλογει με καποιες κινησεις του που αποδειχτηκαν λανθασμενες. Το μεγαλειο του ανδρος.  Βεβαια συμπληρωσε  οτι δε παιζει εκεινος μπασκετ.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Παντως ο Βασιλακοπουλος παραδεχτηκε οτι και βεβαια συνιστα αποτυχια ο αποκλεισμος της Εθνικης, και φερει κι εκεινος το μεριδιο της ευθυνης που του αναλογει με καποιες κινησεις του που αποδειχτηκαν λανθασμενες. Το μεγαλειο του ανδρος.  Βεβαια συμπληρωσε  οτι δε παιζει εκεινος μπασκετ.
Ειπε ποιες ενεργειες θεωρει λανθασμενες?
Γιατι η αοριστια ειναι ο πιο γυναικουλιστικος και προστυχος τροπος να αναλαμβανεις ευθυνες.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Αυτοί δεν είχαν Γιαννακόπουλο και τα οπαδικά ορκ από πίσω τους
Μηπως το εχουμε υπερεκτιμησει το θεμα των οπαδων?

Εγω δεν θεωρω οτι υπαρχουν πανω απο 200 ανθρωποι σε καθε ομαδα που επιλεγουν την καφριλα. Και υπαρχουν χιλιαδες που το βλεπουν αλλιως.
 

damiano17

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Δεκ 2010
Μηνύματα
1.330
Κριτικές
9
Like
8.060
Πόντοι
2.280
Τύποι, η αλήθεια είναι ότι λόγω του γελοίου συστήματος της fiba οι προβλέψεις είναι δύσκολες.

Με το να παίζουν πρακτικά άλλες ομάδες στα προκριματικά και άλλες στην τελική φάση, δεν είναι δυνατόν για δημοσιογράφους ή booker να έχουν σωστή εικόνα για τις ομάδες που τελικά παίρνουν μέρος στην τελική φάση.

Επίσης, κάποιες καλές ομάδες(π.χ. πρωταθλήτρια Ευρώπης Σλοβενία!) που όλοι τους οι καλοί παίκτες παίζουν ΝΒΑ ή Eurolegue μείναν απ'έξω και πέρασαν τυχάρπαστοι.

Στα φιλικά, δεν μπορείς να βασιστείς. Ένας ξένος δημοσιογράφος που θα έβλεπε στο ίντερνετ τα αποτελέσματα του "Ακρόπολις" χωρίς να έχει δει τους αγώνες, τι συμπέρασμα θα έβγαζε για τη δυναμική της Ελλάδας?

Οπότε πιστεύω ότι βασίζονται σε μεγάλο βαθμό στις προηγούμενες διοργανώσεις και στα ρόστερ των ομάδων για τις προβλέψεις τους.

Αμερική έρχεται από 4 σερί χρυσά, με Πόποβιτς προπονητή.Δεν μπορείς παρά να την έχεις στα φαβορί.

Σερβία από 3 σερί αργυρά(παγκόσμιο,ολυμπιακούς,ευρωπαϊκό) και με πιο πλήρες ρόστερ. Αναγκαστικά στα φαβορί.

Υπήρξε μία ανεξήγητη υποτίμηση των Ισπανία,Γαλλία,Αργεντινή :-  και μία υπερεκτίμηση της Ελλάδας λόγω Αντετοκούμπο.

Η Αυστραλία είναι εκ των πραγμάτων πάντα ερωτηματικό, γιατί έρχεται από τόσο εύκολα προκριματικά που είναι αδύνατο να βγάλεις συμπέρασμα για την πραγματική δυναμική τους. Νομίζω ότι επειδή υπήρχε και γκρίνια από τους ίδιους για τη μη συμμετοχή των Simmons,Exum και Maker, ίσως τους υποτίμησαν και οι υπόλοιποι
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.675
Κριτικές
183
Like
43.751
Πόντοι
21.896
το μπασκετ αλλαξε και ενω το 90 ηταν σκληρη αμυνα το 2000 πικ εν ρολ και συστημα αλληλοκαληψεων
πλεον εδω και 5 χρονια ειναι γρηγορη τριπλα κινησεις και σουτ σουτ σουτ σουτ

δυστυχως νοσουμε σα χωρα πλεον στο μπασκετ διοτι δεν καταλαβαμε ακομα που πηγε το πραγμα

το καλυτερο αμυντικο συστημα να εχεις αμα ο αλλος ειναι γρηγορος και πασαρη γρηγορα και δινει σε αμαρκαριστο και εχει καλο σουτ τοτε κανενα συστημα δεν το νικα αυτο

βλεπεις ην ελλαδα αλλα καιπαο και οαφπ και ειναι σα να βλεπεις σλοου μοσιον
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.636
Like
3.003
Πόντοι
1.706
Ασ κάνω λοιπόν κι εγώ το σχόλιό μου αν και λίγο καθυστερημένα.
Η ομάδα έχει έλλειψη καθαρού σουτέρ. Όταν είχες Σπανούλη και Διαμαντίδη ήξερες ότι ακόμα και στην πιο δύσκολη φάση όταν θα σηκωθούν για σουτ η μπάλα θα πάει μέσα. Αυτή την ασφάλεια δεν τη νιώθεις τώρα.
Επίσης δεν έχεις παίχτη κάτω από τη ρακέτα. Ο Μπουρούσης βαριέται ξεκάθαρα πλέον, απλά κάνει σκριν και σουτάρει τρίποντα, γελάει ο κόσμος. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έβαλε καθόλου τον Παπαγιάννη πέρα από το ματς με το Μαυροβούνιο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
το μπασκετ αλλαξε και ενω το 90 ηταν σκληρη αμυνα το 2000 πικ εν ρολ και συστημα αλληλοκαληψεων
πλεον εδω και 5 χρονια ειναι γρηγορη τριπλα κινησεις και σουτ σουτ σουτ σουτ

δυστυχως νοσουμε σα χωρα πλεον στο μπασκετ διοτι δεν καταλαβαμε ακομα που πηγε το πραγμα

το καλυτερο αμυντικο συστημα να εχεις αμα ο αλλος ειναι γρηγορος και πασαρη γρηγορα και δινει σε αμαρκαριστο και εχει καλο σουτ τοτε κανενα συστημα δεν το νικα αυτο

βλεπεις ην ελλαδα αλλα καιπαο και οαφπ και ειναι σα να βλεπεις σλοου μοσιον
Ειδαμε και την Εθνικη Νεων πριν λιγους μηνες

Δεν μπορουσε να βαλει σουτ ουτε με αιτηση
Ειλικρινα μακαρι να μας διαβαζει κανενας πιτσιρικας που εχει ορεξη, να αντιληφθει οτι αν ξεκινησει να κανει 1.000 σουτ την ημερα, σε τρια χρονια απο σημερα θα εχει εξασφαλισει το μελλον και των εγγονιων του. Κανενας παικτης δεν εμεινε ανεργος εχοντας καλο σουτ. Νομος.
 

damiano17

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Δεκ 2010
Μηνύματα
1.330
Κριτικές
9
Like
8.060
Πόντοι
2.280
Δεν νομίζω να είναι έτσι ακριβώς για Σκόλα. Γιουρολιγκ πολύ δύσκολα για αυτόν πλέον. Πολλά και δύσκολα παιχνίδια. Το καταλαβαίνει κι ο ίδιος γι' αυτό πάει σε κάτι πιο ελαφρύ.

Τύπε, back up center για 10-15 λεπτά ανά αγώνα? Νομίζω τον έκλειναν όλοι οι προπονητές της γιούρολιγκ χθες. Είχε κάποιον καλύτερο του,έστω και στα 39 του, ο ΠΑΟ πέρισυ :think:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Ασ κάνω λοιπόν κι εγώ το σχόλιό μου αν και λίγο καθυστερημένα.
Η ομάδα έχει έλλειψη καθαρού σουτέρ. Όταν είχες Σπανούλη και Διαμαντίδη ήξερες ότι ακόμα και στην πιο δύσκολη φάση όταν θα σηκωθούν για σουτ η μπάλα θα πάει μέσα. Αυτή την ασφάλεια δεν τη νιώθεις τώρα.
Επίσης δεν έχεις παίχτη κάτω από τη ρακέτα. Ο Μπουρούσης βαριέται ξεκάθαρα πλέον, απλά κάνει σκριν και σουτάρει τρίποντα, γελάει ο κόσμος. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έβαλε καθόλου τον Παπαγιάννη πέρα από το ματς με το Μαυροβούνιο.
Να σου απαντησω εγω λοιπον
Ο Μπουρουσης δεν νομιζω οτι βαριοταν. Με την Τσεχια επαιξε απιστευτο ξυλο στις ρακετες. Αλλά ειναι και 37 ετων. Ο Παπαγιαννης όποτε επαιξε, του παιρναν τα φαουλ στην αμυνα σαν φιστίκια. Δεν εχει δουλεψει καθολου. Καμια προοδος. Νομιζει οτι με το 2.10 θα κανει καριερα. Αμ δεν αρκει.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Τύπε, back up center για 10-15 λεπτά ανά αγώνα? Νομίζω τον έκλειναν όλοι οι προπονητές της γιούρολιγκ χθες. Είχε κάποιον καλύτερο του,έστω και στα 39 του, ο ΠΑΟ πέρισυ :think:
Εχουμε κολλησει με την ηλικια.
Η ηλικια δεν παιζει τοσο ρολο αν εχεις δουλεψει επι χρονια και εισαι "σιδερο". Ο Μενεγκιν επαιζε ως τα 42 και δεν μπορούσες να του κανεις μπλοκ αουτ με τιποτα.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.108
Πόντοι
1.496
Ειπε ποιες ενεργειες θεωρει λανθασμενες?
Γιατι η αοριστια ειναι ο πιο γυναικουλιστικος και προστυχος τροπος να αναλαμβανεις ευθυνες.
Με εχεις ακουσει εμενα ποτε να λεω τιποτα εναντιον του Βασιλακοπουλου; Τον Βασιλακοπουλο τον ειδα μου φαινεται σε βιντεακια στο youtube να καθεται στο παγκο της Εθνικης στο Ζαγκρεμπ στο Ευρωμπασκετ του 1989 και να πανηγυριζει τα καλαθια του Γκαλη. Ευπρεπως φυσικα να πανηγυριζει. Με κοστουμι και γραβατα, στο παγκο ομως. Ωραιος. Εβλεπε τον αγωνα απο κοντα. Αρα μιλαμε ειναι τοσα χρονια στο ιδιο ποστο. Δεν ειμαι αντιθετος σε κατι τετοιο. Εννοω να ειναι τοσα χρονια. Διαβαζω με ενδιαφερον ομως και τα παρασκηνια που γραφουν εδω. Εχουν ενδιαφερον.

Στο καθαρα αθλητικο κομματι, μπασκετικος εγω, απο την αρχη του Μουντομπασκετ κιολας, εχω συζητησεις επι του θεματος στη δουλεια με συναδελφο αρρωστο μπασκετικο Παναθηναικο. Μου ειπε πριν ξεκινησει το τουρνουα, οτι η Εθνικη δε θα παει καλα γιατι οι αντιπαλοι θα κλεισουν τον Αντετοκουμπο με 2-3 παικτες. Ο Γιαννης δεν εχει καλο σουτ ουτε στα 4 μετρα. Θα αναγκαστει να πασαρει σε ξεμαρκαριστο. Σουτερ ολκης δεν υπαρχει. Θα αποτυχουμε. Και οτι ο Γιαννης ηταν καλος στο ΝΒΑ και αλλωνιζε  με ανοιχτες αμυνες προσφεροντας πλουσιο θεαμα. Μολις ξεκινησαν  τα πλει-οφ, δεν μπορεσε να  κανει τιποτα σπουδαιο. Εχει δικιο σε οσα ειπε. Ετσι κι εγιναν. Επισης για τον Σκουρτοπουλο ειπε οτι <Τι να κανει; Μια χαρα εβγαλε το συστημα να μοιραζεται η μπαλα αν κλεινεται ο Αντετοκουμπο. Για να σουταρει ομως ποιος; Ο Παπαπετρου; Αυτους τους παικτες ειχε.> Για τη Σερβια πριν το Μουντομπασκετ που του ειχα πει οτι φαινεται ομαδα αχτυπητη. Μου ειχε πει <Ετσι δειχνει. Εχει και πολυ καλους παικτες. Με μια επιφυλαξη ομως. Μη σκοτωθουν μεταξυ τους οι Σερβοι. Τους ξερουμε τι αληταραδες ειναι οι Γιουγκοσλαβοι.> Για τους Σερβους δε ξερω αν τσακωθηκαν μεταξυ τους, παντως αποκλειστηκαν. Και σε αυτο επεσε μεσα.
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.636
Like
3.003
Πόντοι
1.706
Να σου απαντησω εγω λοιπον
Ο Μπουρουσης δεν νομιζω οτι βαριοταν. Με την Τσεχια επαιξε απιστευτο ξυλο στις ρακετες. Αλλά ειναι και 37 ετων. Ο Παπαγιαννης όποτε επαιξε, του παιρναν τα φαουλ στην αμυνα σαν φιστίκια. Δεν εχει δουλεψει καθολου. Καμια προοδος. Νομιζει οτι με το 2.10 θα κανει καριερα. Αμ δεν αρκει.
Όπως και να χει συμφωνούμε ότι έχουμε έλλειψη σε καθαρό 5αρι. Βάλε και την έλλειψη σε καθαρό σουτέρ. Η ομάδα δυστυχώς δεν είναι για μεγάλα πράγματα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Αυτους τους παικτες ειχε.
Γιατι ομως να εχει ΑΥΤΟΥΣ τους παικτες?
Πού ηταν ο Διαμαντοπουλος? Πού ηταν ο Ντορσει? Πού ηταν ο Μπραμος? Πού ηταν ο Βασιλειαδης? Πού ηταν ο Βλαδιμηρος Γιανκοβιτς? Πού ηταν ο Κόνιαρης?

Δηλαδη πηραμε τους καλυτερους σουτερ που υπηρχαν και αυτοι που αναφερω ηταν περισσευουμενοι? Δεν χωραγε ενας απο αυτους και χωραγε π.χ. ο...Βασιλοπουλος?
Οχι, ΔΕΝ πηραμε την καλυτερη δωδεκαδα στην Κινα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom