Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
Θα μεινω Ελλαδα. Τι να παω να με παρουν ετοιμο επιστημονα οι κωλογερμαναραδες η λοιποι συγγενεις γοτθοι βαρβαροι χωρις να εχουν ξοδεψει ουτε ενα ευρω για μενα? Θα μεινω εδω για να παλεψω για να παει μπροστα ο τοπος. Τωρα ειναι σκατα αλλα ο τροχος γυριζει παντα. Ποιος ξερει μπορει επιτελους να παψουν να κυβερνουν τη χωρα προδοτες και κλεφτες και να δημιουργηθει βιομηχανια, να αναστηθει η βιοτεχνια και η αγροτικη παραγωγη. Και να αρχισουν να βγαινουν και τα πετρελαια

Αρχισε η ψηφοφορία για τον μαλάκα της χρονιάς?????

Καλη η σκέψη του  :rockon:

images



  Υγ σε λιγα χρόνια θα εχουμε πετρέλαια , χρυσό , νικελιο , 500.000.000 Κινέζους τουρίστες και οι συζυγοι θα ξυπνανε τον συζυγο με μια γλυκεια πίπα !!!
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Εχουν σπασει τα τηλ για να μπει χωροφυλακας

Το πηρε αποφαση οτι δεν θα γινει δισεκατομμυριουχος οπως ο πιλ κεητς και πως δεν θα βρει δουλεια ελλαδα με 3000+ πρωτο μισθο
 

bull4cuck

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2012
Μηνύματα
531
Κριτικές
6
Like
565
Πόντοι
306
Απ' ό,τι κατάλαβα, άλλος ο Έλληνας εργοδότης του φίλου και άλλος ο αλλοδαπός. Δηλ. δεν πρόκειται για μετάθεση στο εξωτερικό, μέσα στα πλαίσια της ίδιας εταιρείας. Συνεπώς, η επιστροφή στην πατρίδα και στην ίδια θέση δεν είναι δεδομένη.
'Υστερα, το κόστος ζωής προφανώς και είναι αυξημένο, ιδιαίτερα στις μεγάλες πόλεις της κεντρικής Ευρώπης, όπου και, πιθανότατα, έχει την έδρα της μία πολυεθνική. Γνωρίζοντας αρκετά καλά το κόστος του Λονδίνου από ιδία πείρα, μπορώ να πω ότι μόνο για νοίκι απαιτούνται περίπου 25.000 ευρώ τον χρόνο για στοιχειωδώς αξιοπρεπές διαμέρισμα 1-2 υπνοδωματίων και μάλιστα όχι στο κεντρικό ή δυτικό Λονδίνο. Αν στο ποσό αυτό προσθέσουμε και 15.000 ευρώ τον χρόνο για διατροφή, μετακίνηση, ένδυση, κοινωνικές υποχρεώσεις και 1-2 ταξίδια στην πατρίδα, φτάνουμε στα 40.000 ευρώ. Πράγμα που σημαίνει ότι μαζί με 20% φόρο θα πρέπει κάποιος να έχει εισόδημα 50.000 ευρώ το χρόνο για να ζήσει με στοιχειώδη αξιοπρέπεια, χωρίς να μπορεί να σκεφτεί την αποταμίευση.
Από την άλλη, αποταμίευση είναι οι εμπειρίες, η εξειδίκευση, η γνώση μιας άλλης κουλτούρας, οι ευρύτεροι ορίζοντες.
Δεν ξέρω...
'Όπως είπε και κάποιος φίλος παραπάνω, είναι μάλλον αντιδεοντολογικό να παρατάς την χώρα που σε έκανε αυτό που είσαι, και να προσφέρεις τον εαυτό σου δώρο που μάλλον κανείς δεν θα σου ανταποδώσει.
Και φυσικά, εκεί δεν θα έχεις την δυνατότητα από Απρίλη μέχρι Οκτώβρη να την "κοπανάς" τα σ/κ είτε για Αίγινα, είτε για Τζια, και να γυρίζεις την Δευτέρα φρέσκος και ηλιοκαμμένος. Το πολύ-πολύ να πας μέχρι το Brighton, να δεις την γκρίζα θάλασσα, να πιεις δυο θάλασσες μπύρα και να γυρίσεις την Κυριακή το βράδυ πιο κουρασμένος απ' όσο έφυγες.
Γνώμη μου...
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Τις γνωσεις που απεκτησες Ελλαδα δεν στις ρουφαει κανενας ''Γερμαναρας''

Σε πληρωνουν γι αυτο..Απο κει και περα καλα τα σβκ Τζια και Σαλαμινα, αλλα χρειαζεται και ψυχικη ηρεμια για να τ απολαυσεις...

Οι εργασιακες συνθηκες και η αβεβαιοτητα στην Ελλαδα δινουν αραγες ψυχικη ηρεμια;

 

Επισκέπτης
Θα μεινω Ελλαδα. Τι να παω να με παρουν ετοιμο επιστημονα οι κωλογερμαναραδες η λοιποι συγγενεις γοτθοι βαρβαροι χωρις να εχουν ξοδεψει ουτε ενα ευρω για μενα?

αυτό το επιχείρημα το ακούω πολύ συχνά τελευταία, και είναι από τα πιο χαζά που έχω ακούσει...

το ποιος ξόδεψε και πόσα για να γίνεις αυτό που είσαι, είναι θέμα αυτουνού που τα ξόδεψε και όχι δικό σου

απ τη στιγμή που αυτός (το κράτος) αδιαφορεί για να σε αξιοποιήσει, εσύ αδιαφορείς 100 φορές περισσότερο και πας εκεί που σε αξιοποιούν...

εγώ θα στο θέσω και διαφορετικά:

Στην Ελλάδα άμα βρεις δουλειά ως πτυχιούχος θα παίρνεις κάποια ευρώ παραπάνω, για να κάνεις απόσβεση στα χρήματα που έδωσες για να σπουδάσεις. Λογικότατο

Ο Γερμανός θα σου δώσει κι εκείνος κάποια ευρώ παραπάνω, άμα έχεις πτυχία. Σύμφωνα με το επιχείρημά σου, κανονικά δεν θα πρεπε να σου δώσει τίποτα, αφού δεν έχεις ξοδέψει ούτε ένα ευρώ μέχρι τώρα στη χώρα του...

 

bull4cuck

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2012
Μηνύματα
531
Κριτικές
6
Like
565
Πόντοι
306
Τις γνωσεις που απεκτησες Ελλαδα δεν στις ρουφαει κανενας ''Γερμαναρας''

Σε πληρωνουν γι αυτο..Απο κει και περα καλα τα σβκ Τζια και Σαλαμινα, αλλα χρειαζεται και ψυχικη ηρεμια για να τ απολαυσεις...

Οι εργασιακες συνθηκες και η αβεβαιοτητα στην Ελλαδα δινουν αραγες ψυχικη ηρεμια;

Δεν διαφωνώ.
Γι' αυτό, άλλωστε, ήμουν επιφυλακτικός σ' αυτά που έγραψα.
Αν ήμουν στην θέση του φίλου που άνοιξε το θέμα, το ίδιο δίλημμα θα 'χα κι εγώ...
 

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
Αν έχεις την δυνατότητα να φύγεις και να πας στο εξωτερικό μην χάσεις την ευκαιρία .

Τι θα σου λείψει απο την Ελλάδα ;
Ο κλασικός μαλάκας , καργιόλης , πούστης και λαμόγιο Έλληνας Εργοδότης ;;

Να παει να γαμηθεί !

Να έρθουν οι πολυεθνικές και να τους γαμήσουν όρθιους ! Αυτούς και τις κωλοδουλειές τους !

Αν μπορείς φυγε και μη κοιτάς πισω
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Το να μην κοιτας πισω δεν ειναι ευκολο..ιδιως οταν φευγεις στα 30+

το κανει πιο δυσκολο τοτε..και το να φυγεις αλλα και να εχεις το μυαλο 100% εκει οταν πας...

Το ιδανικο ειναι να πας για σπουδες εξω και να μεινεις..και νεοτερος θα ανεβεις επαγγελματικα και ουτε θα σου λειπει τπτ απο Ελλαδα
 

oxi_agapes_mono_sex

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.107
Like
9
Πόντοι
16
Αν έχεις την δυνατότητα να φύγεις και να πας στο εξωτερικό μην χάσεις την ευκαιρία .

Τι θα σου λείψει απο την Ελλάδα ;
Ο κλασικός μαλάκας , καργιόλης , πούστης και λαμόγιο Έλληνας Εργοδότης ;;

Να παει να γαμηθεί !

Να έρθουν οι πολυεθνικές και να τους γαμήσουν όρθιους ! Αυτούς και τις κωλοδουλειές τους !

Αν μπορείς φυγε και μη κοιτάς πισω

θελω να πιστευω πως η τοποθετηση σου θα ληφθει σοβαρα υποψη

οπως αλλωστε αρμοζει σε καποιον με ονομα μεηλ τσουλι
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Τεσπα..αν μπορει να συμβουλεψει τπτ το χαλι μου τα νεα παιδια για τα επομενα χρονια ειναι να ριξουν τον πηχη..καλυτερα Ελλαδα και πυροσβεστης που λεει ο λογος παρα εξω και καρριεριστας και αρχιδια μυδια
 

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
Το  νικ μου είναι κάτι που χαρακτηρίζει εμένα όπως και η άποψή μου
Όποιος θέλει την δέχεται όποιος θέλει την πετάει στα σκουπίδια
Το ερώτημα του ανθρώπου είναι άλλο ,όχι το δικό μου νικ

Η Ελλάδα έχει καταστραφεί για τα επόμενα 100 χρόνια . Δενυπάρχει τίποτε εδώ για νέους ανθρώπους
 

oxi_agapes_mono_sex

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.107
Like
9
Πόντοι
16
Τεσπα..αν μπορει να συμβουλεψει τπτ το χαλι μου τα νεα παιδια για τα επομενα χρονια ειναι να ριξουν τον πηχη..καλυτερα Ελλαδα και πυροσβεστης που λεει ο λογος παρα εξω και καρριεριστας και αρχιδια μυδια

εσυ εξω εισαι δηλαδη?

νομιζα πως ησουν ελλαδα  :think:
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
εσυ εξω εισαι δηλαδη?

νομιζα πως ησουν ελλαδα  :think:
φουφουτος ποδολαγνος την εκαναν απο ελλαδα τυπε
και ο ματζεστικ λεει οτι η ελλαδα ειναι μονο για τουρισμο
δεν μπορει να επενδυσει τα λεφτα του :S
 

oxi_agapes_mono_sex

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.107
Like
9
Πόντοι
16
φουφουτος ποδολαγνος την εκαναν απο ελλαδα τυπε
και ο ματζεστικ λεει οτι η ελλαδα ειναι μονο για τουρισμο
δεν μπορει να επενδυσει τα λεφτα του :S

τον μπουρδολαγνο τον θυμαμαι

ελεγε για αυστραλια ταριφας

ο φουφουτος που πηγε?

ποτε εφυγε?

τον ματζεστικ τον αφηνω ασχολιαστο
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Στο κεηκ ταουν μ ομογενεις ειμαι

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom