Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 54 άτομα (0 μέλη και 54 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
ρε μαλάκα αν δεν έχεις 4+ παιδιά τι να το κάνεις το σπίτι πάνω από 120τμ ???

Η φιλελεύθερη δική μου κοσμοθεωρία λέει ότι


1)ΑΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΧΤΙΖΩ ΣΠΙΤΙ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ
2)ΕΧΟΥΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ
3)ΧΤΙΖΩ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ
4)ΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΝΟΜΙΜΑ
5)ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑΤΕΣ ΚΤΛ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΑΔΕΙΕΣ ΚΤΛ

Μπορώ να έχω σπίτι ΟΣΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΘΕΛΩ
χωρίς τεκμήρια, χωρίς φόρους για να ζει ο νικ πλατ και ο μπαρόκ

και αν πτωχεύσω να μπορώ να μένω μέσα χωρίς ρεύμα και να καίω ξύλα σε γκαζοβάρελο
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙ Η ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ


όλα τα άλλα, είναι κομμουνισμός, αναρχία και άλλα συστήματα που κάθε ελεύθερο πνεύμα πρέπει να τα πολεμάει
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Επιφανειακή προσέγγιση.

Αναφέρεις τη παράμετρο οικονομία μόνο.

Ρισκάρεις την ιδωτικη σου ασφάλεια, την περίθαλψη σου, τις συναλλαγές σου με διεφθαρμένα κράτη & υπηρεσίες ,

τη πολιτικη σταθερότητα και τις υπόλοιπες 34 παραμέτρους , για μόνο ένα παράγοντα?

Ίσως αν είναι κάποιος τυχοδιώκτης και δεν έχει οικογένεια.

Προσωπικά θεωρώ αυτές τις χώρες κατάλληλες μόνο ως τουριστικό προορισμό.

Οι ερευνες αυτης της μορφης, βγαινουν απο περιοδικα, σαιτ, εφημεριδες, ινστιτουτα, κλπ των ανεπτυγμενων χωρων και οπως ειναι λογικο, ευλογανε τα γενια τους. Υπηρχε περιπτωση να βγαλουνε το Λονδινο, το Βερολινο, τις Βρυξελλες κλπ χαμηλα;
Περαν του πρεστιζ, παιζονται και τρελα συμφεροντα. Οι ιδιοκτητες, μετοχοι ολων αυτων των μεσων εχουν ακινητα που τα νοικιαζουν σε αυτες τις πολεις, η τσιμπανε χαρτζιλικι απο τους ιδιοκτητες, τις εταιριες ενοικιαση ακινητων, τους δημαρχους, κλπ

Κατα δευτερον ποιος καθοριζει αυτα τα 39 κριτηρια και με τι βαρυτητα το καθενα; Για παραδειγμα, για εμενα το βασικοτερο κριτηριο με τεραστια διαφορα απο το δευτερο ειναι η ευκολια εξευρεσης φθηνης-αξιοπρεπους μονοκατοικιας
Δε με ενδιαφερει αν το Μοναχο η το Σιδνει εχει παρκα, καλα νοσοκομεια, ωραια Πανεπιστημια, ωραια μεσα μεταφορας, χαμηλη εγκληματικοτητα, κλπ αν χρειαζομαι 1500 ευρω για να νοικιασω μονοκατοικια σε αποσταση μισης ωρας απ το κεντρο
Που σημαινει οτι ειτε θα δουλευω σαν τον πουστη για να τα ακουμπαω στον ιδιοκτητη (που πιθανο ειναι και μετοχος στο περιοδικο που κανει τις ερευνες) η θα αναγκαστω να μενω σε τρωγλες η να συγκατοικω με 5-6 Μαροκινοπακιστανους, που ειναι ο χειροτερος εφιαλτης που μπορω να φανταστω

Προτιμω να δινω 500 ευρω για μια αξιοπρεπη μονοκατοικια σε χειροτερη πολη, αλλα να εχω μισο στρεμμα αυλη και μπαξε, και οχι να ξυπναω τη νυχτα επειδη ο Αχμετ απο τον δευτερο κανει παρτυ αποχαιρετισμου στον φιλο του τον Φακιρ που επιστρεφει στην Τυνησια
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Πιθανότατα.Στο γενικό πληθυσμό .
Στους αφρικάνς όμως, έχει 1 στους 10 !!!!!!

Έχει μια διαφορά.
Στη Βιέννη , δεν υπάρχει υποομάδα σαν τους αφρικάνς.

Το δεν ξέρεις ....


ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΙΑ ;;;
Εγώ είχα ζήσει εκεί ένα σχεδόν ολόκληρο χρόνο , αφού συζούσα με γκόμενα από τη χώρα.
Είχα πάει σε πολλά σπίτια ντόπιων .  Σε όλη τη χώρα.

Και τι είδες στην Αυστρία;
Ότι οι έχοντες έχουν σπίτια 40τ.μ.;

Τι άσχετο ήταν αυτό με την Αφρική και τους πλούσιους;Σ
Στα αρχίδια μας τι γίνεται με τους πλούσιους.

Μήπως αν μεταναστεύσει κανείς στη Ν.Αφρική τον νοιάζει σε πόσα τ.μ. μένουν οι πλούσιοι ή μήπως επηρεάζει αυτό την ποιότητα ζωής του ΜΕΣΟΥ πολίτη που ανήκεις εσύ και εγώ.

Και στην Ελλάδα έχουμε μεγάλο ποσοστό ιδιοκατοίκησης,σχετικά μεγάλα ιδιόκτητα σπίτια,αλλά η ποιότητα ζωής έχει σχέση και με άλλα πράγματα.

 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.108
Κριτικές
33
Like
7.348
Πόντοι
4.746
τώρα είμαι λιγακι απασχολημένος
Στη φτωχή Ρωσσία που ζω 2 φορές τη μέρα ξαπλώνω στο μπάνιο με το νερό να τρεχει συνέχεια
το μεσημέρι οταν ξυπναω για  40-50 λεπτά συνήθως   και το βράδυ  1.5 -2 ώρες    :2funny:
 :shower:
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Οι ερευνες αυτης της μορφης, βγαινουν απο περιοδικα, σαιτ, εφημεριδες, ινστιτουτα, κλπ των ανεπτυγμενων χωρων και οπως ειναι λογικο, ευλογανε τα γενια τους. Υπηρχε περιπτωση να βγαλουνε το Λονδινο, το Βερολινο, τις Βρυξελλες κλπ χαμηλα;
Περαν του πρεστιζ, παιζονται και τρελα συμφεροντα. Οι ιδιοκτητες, μετοχοι ολων αυτων των μεσων εχουν ακινητα που τα νοικιαζουν σε αυτες τις πολεις, η τσιμπανε χαρτζιλικι απο τους ιδιοκτητες, τις εταιριες ενοικιαση ακινητων, τους δημαρχους, κλπ

Κατα δευτερον ποιος καθοριζει αυτα τα 39 κριτηρια και με τι βαρυτητα το καθενα; Για παραδειγμα, για εμενα το βασικοτερο κριτηριο με τεραστια διαφορα απο το δευτερο ειναι η ευκολια εξευρεσης φθηνης-αξιοπρεπους μονοκατοικιας
Δε με ενδιαφερει αν το Μοναχο η το Σιδνει εχει παρκα, καλα νοσοκομεια, ωραια Πανεπιστημια, ωραια μεσα μεταφορας, χαμηλη εγκληματικοτητα, κλπ αν χρειαζομαι 1500 ευρω για να νοικιασω μονοκατοικια σε αποσταση μισης ωρας απ το κεντρο
Που σημαινει οτι ειτε θα δουλευω σαν τον πουστη για να τα ακουμπαω στον ιδιοκτητη (που πιθανο ειναι και μετοχος στο περιοδικο που κανει τις ερευνες) η θα αναγκαστω να μενω σε τρωγλες η να συγκατοικω με 5-6 Μαροκινοπακιστανους, που ειναι ο χειροτερος εφιαλτης που μπορω να φανταστω

Προτιμω να δινω 500 ευρω για μια αξιοπρεπη μονοκατοικια σε χειροτερη πολη, αλλα να εχω μισο στρεμμα αυλη και μπαξε, και οχι να ξυπναω τη νυχτα επειδη ο Αχμετ απο τον δευτερο κανει παρτυ αποχαιρετισμου στον φιλο του τον Φακιρ που επιστρεφει στην Τυνησια

Στο Μόναχο επικρατεί η άποψη ότι ένας από τους λόγους των υψηλών ενοικίων, είναι και για να μην έρχεται ο οποιοσδήποτε εδώ και να έχει γενικά ένα επίπεδο η πόλη.

Εγώ να σου πω την αλήθεια ακόμη και όταν έμενα μόνος δεν το έκλαιγα το χιλιάρικο που έδινα γιατί στο Μόναχο πληρώνομαι για την ίδια δουλειά περισσότερο από ότι σε άλλο κρατίδιο και επίσης η ποιότητα ζωής είναι καλύτερη από το να μένεις στη Λειψία ή στο Μπόχουμ..

Το πρόβλημα είναι αν πληρώνεις πολλά και λαμβάνεις δυσανάλογες υπηρεσίες ή έχεις κακή ποιότητα ζωής..

 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Και τι είδες στην Αυστρία;
Ότι οι έχοντες έχουν σπίτια 40τ.μ.;

Τι άσχετο ήταν αυτό με την Αφρική και τους πλούσιους;Σ
Στα αρχίδια μας τι γίνεται με τους πλούσιους.

Μήπως αν μεταναστεύσει κανείς στη Ν.Αφρική τον νοιάζει σε πόσα τ.μ. μένουν οι πλούσιοι ή μήπως επηρεάζει αυτό την ποιότητα ζωής του ΜΕΣΟΥ πολίτη που ανήκεις εσύ και εγώ.

Στην αφρική μέσος πολίτης ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Είναι αυτό που έλεγε ένας καθηγητής μου στο σχολείο.

ότι αν ο ωνάσης ήταν από ένα χωριό με 1500 ζητιάνους, ο μέσος πολίτης θα έβγαινε ... εύπορος!
Αλλά ο μέσος πολίτης θα ήταν μαθηματικό δημιούργημα και όχι υπαρκτό πρόσωπο !!!!
Η πραγματικότητα θα ήταν ο ωνάσης που έστελνε το jet να φέρει μαρούλια από τυην αίγυπτο για τη σαλάτα
της τζάκι και οι 1500 ζητιάνοι.

Ο φτωχός στην αφρική, είναι αυτόχθονας, γεννήθηκε σε παράγκα και δεν ξέρει να μετράει μέχρι το 100.
Ο έλληνας τεχνίτης που πάει εκεί, αν χωθεί σε κατασκευές , μπορεί να βγάζει 1500 ευρώ τη βδομάδα.
Και να έχει κόστος ζωής 100. Οπότε είναι πολύ πιο πάνω από τον ντόπιο που δεν έχει παπούτσια.
Οι αφρικάνς, έχουν τεράστιο ποσοστό πλουσίων .

Όταν λέμε για αυτούς , είναι σαν να μιλάμε για τους έλληνες που είχαν πατρικό στην πολιτεία και στο καβούρι. Μόνο !!
Δεν είναι αυτό που λέμε ... μέσοι έλληνες.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Στο Μόναχο επικρατεί η άποψη ότι ένας από τους λόγους των υψηλών ενοικίων, είναι και για να μην έρχεται ο οποιοσδήποτε εδώ και να έχει γενικά ένα επίπεδο η πόλη.

Στη χαϊδεμβέργη και στην καρλσρούη, είναι πιο ακριβά.
Διαμέρισμα μέτριο θέλει 1500 ... καλό 2500 .... μονοκατοικία 5000+ .....

λοιπόν ;;;;;;;
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Στο Μόναχο επικρατεί η άποψη ότι ένας από τους λόγους των υψηλών ενοικίων, είναι και για να μην έρχεται ο οποιοσδήποτε εδώ και να έχει γενικά ένα επίπεδο η πόλη.

Στη χαϊδεμβέργη και στην καρλσρούη, είναι πιο ακριβά.
Διαμέρισμα μέτριο θέλει 1500 ... καλό 2500 .... μονοκατοικία 5000+ .....

λοιπόν ;;;;;;;
Δε με ενδιαφερει αν το Μοναχο η το Σιδνει εχει παρκα, καλα νοσοκομεια, ωραια Πανεπιστημια, ωραια μεσα μεταφορας, χαμηλη εγκληματικοτητα, κλπ αν χρειαζομαι 1500 ευρω για να νοικιασω μονοκατοικια σε αποσταση μισης ωρας απ το κεντρο

Βάλε τα διπλά όλα!
Σίδνει , 3000 μονοκατοικία 1 ώρα από το κέντρο.
Για πλάκα 4 κρεβατοκάμαρες των 25+ τμ όμως.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Στη χαϊδεμβέργη και στην καρλσρούη, είναι πιο ακριβά.
Διαμέρισμα μέτριο θέλει 1500 ... καλό 2500 .... μονοκατοικία 5000+ .....

λοιπόν ;;;;;;;

Θα ήθελα να 'ξερα αν έχεις την παραμικρή ιδέα για τις πόλεις που αναφέρεσαι..

Αυτό που γραφεις είναι 100% ΑΝΑΚΡΙΒΕΣ, μπορώ να σου παραθέσω 100 διαφορετικές πηγές,
αλλά δεν έχει νόημα,με ένα googlάρισμα μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας..
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
ρε μαλάκα αν δεν έχεις 4+ παιδιά τι να το κάνεις το σπίτι πάνω από 120τμ ??? 120τμ για μια τετραμελή οικογένεια είναι υπεραρκετά ειδικά αν συνοδεύονται με αποθήκη στο υπόγειο και θέση στάθμευσης (προκειμένου για διαμέρισμα)...
 Ο ορισμός της βλαχεις το-αχρείαστο-μεγάλο σπιτι
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
 Ο ορισμός της βλαχεις το-αχρείαστο-μεγάλο σπιτι

Είχα διαβάσει κάποτε ένα άρθρο που ανέφερε ότι οι Έλληνες αγρότες έχουν συνήθως δυσανάλογου κυβισμού τρακτέρ σε σχέση με τις ανάγκες τους.
Με αποτέλεσμα να καίνε περισσότερο ή να μην μπορούν να περατώσουν κάποιες εργασίες εξαιτίας του όγκου του οχήματος,π.χ.να  δουλέψουν ανάμεσα σε ελιές.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Θα ήθελα να 'ξερα αν έχεις την παραμικρή ιδέα για τις πόλεις που αναφέρεσαι..

Για πληροφορίες που δεν βρίσκονται στο google ...
Σε είχα ρωτήσει αλλά δεν απάντησες ...

αν έχεις ανέβει στο κάστρο στην πρώτη πόλη ...
και να θυμάσαι ποιούς έχουν το εστιατόριο ....
τι εθνικότητας είναι ... κτλ ....
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
  Ο ορισμός της βλαχεις το-αχρείαστο-μεγάλο σπιτι

Οπότε τη βλαχιά αυτή την ποινικοποιεί το δημόσιο , για να μας κάνει κουλτουριάρηδες ;

Ρε μπας και είστε όλοι κουμμούνια και δεν έχετε βρει το δρόμο σας ;

Και σας βάζω εγώ ;;;
Να αρχίσετε κανά ΡΙΖΟ και ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ;;;;;;

Μήπως αν διαβάσετε και athens.indymedia αρχίσετε να γουστάρετε και πάτε να κάψετε κανά κάδο στη νεάπολη ;;
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Για πληροφορίες που δεν βρίσκονται στο google ...
Σε είχα ρωτήσει αλλά δεν απάντησες ...

αν έχεις ανέβει στο κάστρο στην πρώτη πόλη ...
και να θυμάσαι ποιούς έχουν το εστιατόριο ....
τι εθνικότητας είναι ... κτλ ....

Δε το θυμάμαι...
Στη Χαϊδελβέργη εννοείς;

Θες τώρα πραγματικά να ανοίξουμε κουβέντα για το αν μια ΦΟΙΤΗΤΟΥΠΟΛΗ και μια μέση γερμανική πόλη στη Βάδη Βυρτεμβέργη έχει ακριβότερα ενοίκια από το Μόναχο;
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Θες τώρα πραγματικά να ανοίξουμε κουβέντα για το αν μια ΦΟΙΤΗΤΟΥΠΟΛΗ και μια μέση γερμανική πόλη στη Βάδη Βυρτεμβέργη έχει ακριβότερα ενοίκια από το Μόναχο;

Εσυ τα μπερδεύεις.
Μιλάμε για σπίτια για ανθρώπους κάποιας ηλικίας που έχουν περάσει κάποια καλά χρόνια στη ζωή τους;

ή για σπίτια για μαλλιάδες 20χρονους ... ποδηλάτες ;;;;;;;;;;;

ή για σπίτι για τον αχμέτ ;;;

Τα καλά , είναι παντού ακριβά.
Στις μικρές πόλεις, είναι πιο λίγα ! Οπότε ακριβότερα.

Στο ινσμπρουκ είναι ακριβότερα από όλα όσα αναφέραμε.
Καλό σπίτι 200τμ π.χ. χαλαρά κάνει 2 ή 2,5 μύρια για αγορά.
Έλληνας δεν πάει οπύτε με airbnb για 2 μέρες.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Η φιλελεύθερη δική μου κοσμοθεωρία λέει ότι


1)ΑΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΧΤΙΖΩ ΣΠΙΤΙ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ
2)ΕΧΟΥΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ
3)ΧΤΙΖΩ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ
4)ΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΚΑΙ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΝΟΜΙΜΑ
5)ΠΛΗΡΩΝΩ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑΤΕΣ ΚΤΛ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΑΔΕΙΕΣ ΚΤΛ

Μπορώ να έχω σπίτι ΟΣΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΘΕΛΩ
χωρίς τεκμήρια, χωρίς φόρους για να ζει ο νικ πλατ και ο μπαρόκ

και αν πτωχεύσω να μπορώ να μένω μέσα χωρίς ρεύμα και να καίω ξύλα σε γκαζοβάρελο
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙ Η ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ


όλα τα άλλα, είναι κομμουνισμός, αναρχία και άλλα συστήματα που κάθε ελεύθερο πνεύμα πρέπει να τα πολεμάει

αν πτωχεύσεις σου το κατάσχουν αυτοί που χρωστάς και το βγάζουν στο σφυρί
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Πχ. στη mercer list quality of living, η Πετρούπολη, η Μόσχα δεν είναι καν στις 150 πρώτες πόλεις παγκοσμίως.

η Αθήνα βρίσκεται στη 89 θέση, το Μόναχο που διαμένω στη 3.


Επειδη απο αυτο το ποστ, ξεκινησε η συζητηση περι πολεων:

Υπαρχει περιπτωση η Αγια Πετρουπολη να μην ειναι στο τοπ 150; Δε μπορω να το φανταστω. Οταν ρωτησα φιλη μου αεροσυνοδο που εχει γυρισει ολον τον κοσμο, ποια πολη την εντυπωσιασε περισσοτερο, μου ανεφερε την Αγια Πετρουπολη.

Αρα μιλαμε για καραμπινατα στημενες ερευνες, που ως συνηθως εκθειαζουν τη Δυση και καταβαραθρωνουν τους συνηθεις υποπτους (Ρωσια, κλπ)

Ευτυχως ομως που ειμαστε στο 2019 με google street, numbeo, forums, bookin, tripadvisor, κ.ο.κ. και οχι στο 1990 να πιστευουμε καθε μαλακοπεριοδικο
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Υπάρχουν τα πάντα για τους πάντες.Απλα κυκλοφορεί η "δυσκολία στα ενοίκια" για να αποθαρρύνει τον κάθε πικραμένο, όπως πολύ αποτελεσματικά κάνει η Ελβετία.



 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Επειδη απο αυτο το ποστ, ξεκινησε η συζητηση περι πολεων:

Υπαρχει περιπτωση η Αγια Πετρουπολη να μην ειναι στο τοπ 150; Δε μπορω να το φανταστω. Οταν ρωτησα φιλη μου αεροσυνοδο που εχει γυρισει ολον τον κοσμο, ποια πολη την εντυπωσιασε περισσοτερο, μου ανεφερε την Αγια Πετρουπολη.

Αρα μιλαμε για καραμπινατα στημενες ερευνες, που ως συνηθως εκθειαζουν τη Δυση και καταβαραθρωνουν τους συνηθεις υποπτους (Ρωσια, κλπ)

Ευτυχως ομως που ειμαστε στο 2019 με google street, numbeo, forums, bookin, tripadvisor, κ.ο.κ. και οχι στο 1990 να πιστευουμε καθε μαλακοπεριοδικο

Καλά, μην λέμε και ότι θέλουμε, επειδή η άλλη γύρισε τον κόσμο ως αεροσυνοδός έχει και άποψη!Εαν διανυκτερεύσουν κάπου το μόνο που θα δουν είναι η διαδρομή αεροδρόμιο-ξενοδοχειο και αυτό ώσπου να κλείσουν τις νόμιμες ώρες ανάπαυσης που δικαιούνται απ'την πτήση, δεν θα πληρώνουν την άλλη να βγαίνει έξω να μαλακίζεται με το ανεβάζει φωτογραφίες στο ινστα
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Εσυ τα μπερδεύεις.
Μιλάμε για σπίτια για ανθρώπους κάποιας ηλικίας που έχουν περάσει κάποια καλά χρόνια στη ζωή τους;

ή για σπίτια για μαλλιάδες 20χρονους ... ποδηλάτες ;;;;;;;;;;;

ή για σπίτι για τον αχμέτ ;;;

Τα καλά , είναι παντού ακριβά.
Στις μικρές πόλεις, είναι πιο λίγα ! Οπότε ακριβότερα.

Στο ινσμπρουκ είναι ακριβότερα από όλα όσα αναφέραμε.
Καλό σπίτι 200τμ π.χ. χαλαρά κάνει 2 ή 2,5 μύρια για αγορά.
Έλληνας δεν πάει οπύτε με airbnb για 2 μέρες.

Παρατέθηκε ένα άρθρο περί ποιότητας ζωής, αρκετά χρήσιμο σε σχέση με το thread και ενδεχόμενη μετανάστευση και εσύ έγραψες για το πόσα τετραγωνικά έχει ο πλούσιος στη Νότια Αφρική..

Μιλάμε για την ποιότητα ζωής ανά πόλη, σε ενδεχόμενη μετανάστευση.

Τέσπα, όταν σε πιάνει το πείσμα σου,δεν υπάρχει καμία πιθανότητα διαλόγου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom