Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Εγώ επιδίωξα να φύγω γιατί έβλεπα τις μηδενικές προοπτικές και τον εγκλωβισμό.Υπήρχε ένα αίσθημα ασφυξίας.Γερμανία ανασαίνεις.
Καλά έκανες αφού αυτό ήθελες.
Εγώ όλα τα έφτιαξα τα χρόνια της κρίσης αλλά και να μην τα κατάφερνα πάλι εδώ θα έμενα.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Καλά έκανες αφού αυτό ήθελες.
Εγώ όλα τα έφτιαξα τα χρόνια της κρίσης αλλά και να μην τα κατάφερνα πάλι εδώ θα έμενα.

Σίγουρα κάποιοι τα κατάφεραν και μέσα στην κρίση αλλά έπαιξαν ζαριά.Βασικά αν κάποιος είναι μη ΔΥ,μη γόνος,μη βύσμα,μη εισοδηματίας έχει μικρές πιθανότητες να πετύχει Ελλάδα γιατί είναι όλα εναντίον του.Θα του βγει η Παναγία ή θα κάνει καμιά κομπίνα.
Παλιά αυτός μπορούσε να στηρίζεται οτι υπάρχουν και κάποια άτομα ικανοτήτων να βοηθήσουν να βγάλουν τη δουλειά,τώρα πού να στηριχτεί?Τον περιμένουν όλοι με τα δόντια ακονισμένα και το στόμα ανοιχτό.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
27.056
Κριτικές
184
Like
44.702
Πόντοι
22.266
Ρε νιαμου πείτε τίποτα για Βηρυτό
Κατέβηκε κάνεις κάτω στα κοντά διότι έχω φάει τον κόσμο για καμία πληροφορία
Βέβαια έχουν τώρα capital controls εκεί και διακοπές ρεύματος λόγω ελλείψεως ρευστότητας για αγορά πετρελαίου

Αλλά λένε ι λύκος στην αναμπουμπουλα χαίρεται!!!!
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.705
Like
2.450
Πόντοι
606




παιδια με 400 ευρω το μηνα ζει καποιος σε αυτην την πολη?
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Ρε νιαμου πείτε τίποτα για Βηρυτό
Κατέβηκε κάνεις κάτω στα κοντά διότι έχω φάει τον κόσμο για καμία πληροφορία
Βέβαια έχουν τώρα capital controls εκεί και διακοπές ρεύματος λόγω ελλείψεως ρευστότητας για αγορά πετρελαίου

Αλλά λένε ι λύκος στην αναμπουμπουλα χαίρεται!!!!
Φίλος μου Αρμένης μου έφερε μπακλαβαδακια τις προάλλες από Βηρυτό, πολύ ωραία σχεδόν χωρίς σιρόπι.
Τελικά τα είχε πάρει από μαγαζί στη Γλυφάδα....:confused:
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
27.056
Κριτικές
184
Like
44.702
Πόντοι
22.266
Φίλος μου Αρμένης μου έφερε μπακλαβαδακια τις προάλλες από Βηρυτό, πολύ ωραία σχεδόν χωρίς σιρόπι.
Τελικά τα είχε πάρει από μαγαζί στη Γλυφάδα....:confused:
Χτύπησες φλέβα
Στα γλυκά του ταβα είμαι εξπερ
Μπακλαβάς μόνο με τζαν φιστίκι ρε νιαμου κ σιρόπι φυσικό από μέλι φύλλο κριθαρισιο και καρύδι Μολδαβίας ή Κοζάνης
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Χτύπησες φλέβα
Στα γλυκά του ταβα είμαι εξπερ
Μπακλαβάς μόνο με τζάμι φιστίκι ρε νιαμου κ σιρόπι φυσικό από μέλη φύλλο κριθαρισιο και καρύδι Μολδαβίας ή Κοζάνης
Αυτό μου έκανε εντύπωση, πως ενώ ήταν στεγνό γαμουσε.
Εδώ τα κάνουμε να κολυμπάνε στα σερμπετια...
Ο φίλος Αρμένης έμενε παλιά Βηρυτό, πολύ παλιά, τότε που λέγαμε "θα γίνει Βηρυτός".
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
27.056
Κριτικές
184
Like
44.702
Πόντοι
22.266
Τι σκατοτοπος είναι αυτός ρε τυπε...
Κάτσε ρε καρντασι ,,όχι και σκατοτοπος στο μινταναου

Γεμάτο pearl είναι που εξάγονται για Ευρώπη
Έχει λίγα γκανια δυτικά αλλά δεν μας ενοχλούν εμάς :confused:
 

Frank DeSimone

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
378
Like
964
Πόντοι
81
Ρε νιαμου πείτε τίποτα για Βηρυτό
Κατέβηκε κάνεις κάτω στα κοντά διότι έχω φάει τον κόσμο για καμία πληροφορία
Βέβαια έχουν τώρα capital controls εκεί και διακοπές ρεύματος λόγω ελλείψεως ρευστότητας για αγορά πετρελαίου

Αλλά λένε ι λύκος στην αναμπουμπουλα χαίρεται!!!!
τωρα ειναι πολυ ασχημα τα πραγματα εκει. οι μονοι πουμπορουν με "ασφαλη" τροπο να βγαλουν χρημα ειναι δικτυωμενοι μαφιοζοι με τη τοπικη ελιτ-αρκετοι εκ των οποιων ζουν στη Λεμεσσο και πηγαινοερχονται στη Βυρρητο αλλα δεν μενουν εκει. Για υπαλληλος ουτε λογος εκτος απο καμια βυσματικη θεση σε υπηρεσιες του ΟΗΕ κτλ
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Κάτσε ρε καρντασι ,,όχι και σκατοτοπος στο μινταναου

Γεμάτο pearl είναι που εξάγονται για Ευρώπη
Έχει λίγα γκανια δυτικά αλλά δεν μας ενοχλούν εμάς :confused:
Έχω ψυχολογικό, μεγάλωσα με Φιλιππινέζα και όταν έκανα μαλακίες με κυνηγούσε με την σαγιονάρα... :confused: :confused: :confused:
 

lycienr

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Νοε 2011
Μηνύματα
1.519
Κριτικές
37
Like
1.477
Πόντοι
1.096
Αυτό μου έκανε εντύπωση, πως ενώ ήταν στεγνό γαμουσε.
Εδώ τα κάνουμε να κολυμπάνε στα σερμπετια...
Ο φίλος Αρμένης έμενε παλιά Βηρυτό, πολύ παλιά, τότε που λέγαμε "θα γίνει Βηρυτός".
δοκίμασε το Sweet Beirut στο Χαλάνδρι και θα με θυμηθείς ! στεγνό, λίγο γλυκό και όπως λένε οι Γάλλοι croquant δηλαδή λόγω φρεσκάδας θρυμματίζεται ευχάριστα καθώς το τρως. Γευστική εμπειρία φίλτατε και σου το λέω εγώ που έχω πάει 50 φορές στην Βηρυτό κι έχω λιώσει 3 ζευγάρια παπούτσια στην Κορνίς
 

lycienr

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Νοε 2011
Μηνύματα
1.519
Κριτικές
37
Like
1.477
Πόντοι
1.096
Ρε νιαμου πείτε τίποτα για Βηρυτό
Κατέβηκε κάνεις κάτω στα κοντά διότι έχω φάει τον κόσμο για καμία πληροφορία
Βέβαια έχουν τώρα capital controls εκεί και διακοπές ρεύματος λόγω ελλείψεως ρευστότητας για αγορά πετρελαίου

Αλλά λένε ι λύκος στην αναμπουμπουλα χαίρεται!!!!
καλέ μου άνθρωπε, ΔΥΣΤΥΧΩΣ μαύρα χάλια

μετά το ατύχημα λες και τους πήρε η κάτω βόλτα. Εγώ που αγαπάω την χώρα αυτήν, πονά η καρδιά μου. Ουρές τεράστιες να βάλεις βενζίνη. Πληθωριστικό χρήμα που όπου πας και πληρώσεις με ευρώ σου φιλάνε τα χέρια. Κόσμος στεναχωρημένος, απογοητευμένος, ειδικά η νέα γενιά. Οι νέοι αισθάνονται αποσυνάγωγοι και προσπαθούν να φύγουν στο εξωτερικό με κάθε τρόπο (ειδικά για την Ελλάδα που την θεωρούν παράδεισο, θέλουν όλοι να μετακομίσουν εδώ. Τους λες ότι είσαι Έλληνας και σε πλακώνουν στις ερωτήσεις). Κάπιταλ κοντρόλ σκληρά σαν αυτά που μας έφεραν ο ηλίθιος κι ο πανηλίθιος (Τσίπρας - Βαρουφάκης). Οι τράπεζες παρακαλάνε να εξαγοραστούν από ξένες τράπεζες μπας και ορθοποδήσουν. Σχεδόν καθημερινά διαδηλώσεις. Αίσθημα κατήφειας και ευρύτερης διάλυσης. ΔΕΝ σε συμβουλεύω να πας αυτήν την περίοδο.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Γνωστος μου που ειχε ταξιδεψει σε ολον τον κοσμο λογω δουλειας, οταν τον ρωτησα σε ποια χωρα ο κοσμος μοιαζει περισσοτερο με τους Ελληνες, μου απαντησε αμεσως με σιγουρια οι Λιβανεζοι.
Μακαρι να ορθοποδησουν οι ανθρωποι απο τις δυσκολιες που ζουν
 

Howitzer

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2021
Μηνύματα
167
Like
180
Πόντοι
1
Γνωστος μου που ειχε ταξιδεψει σε ολον τον κοσμο λογω δουλειας, οταν τον ρωτησα σε ποια χωρα ο κοσμος μοιαζει περισσοτερο με τους Ελληνες, μου απαντησε αμεσως με σιγουρια οι Λιβανεζοι.
Μακαρι να ορθοποδησουν οι ανθρωποι απο τις δυσκολιες που ζουν
Αυτοί είναι άραβες βρε μάλλον Ροδίτης η κρητικός ο φίλος σου γιατί μόνο αυτοί μοιάζουν με άραβες, εγώ τους Έλληνες εμφανισιακά τους έχω μείξη Σλάβων με αλβανούς.,εξαιρουνται τα νησιά που οι τύποι είναι καθαροί άραβες στη φάτσα.. Για δουλειά Αμερική κια Αυστραλία είναι καλά ακόμα, αλλά θες βίζα υποχρεωτικά που δεν στη δίνουνε με τιποτα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Μητσο γυρνα πισω, θελουμε σχολιο σου για τους Ελληνες που μας κανουνε ρεζιλι διεθνως

 

The_Wolf

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2020
Μηνύματα
21
Like
22
Πόντοι
0
Απο οποια πλευρα και αν το πιασεις η Ελλαδα δεν αξιζει για το 90%. Αν δε σου αρεσει η μουνταδα και η κρυοκωλια της Β.Ευρωπης, μπορεις να πας ΗΠΑ και Αυστραλια με καλυτερους μισθους, καιρο, ανθρωπους, αγγλικη γλωσσα κ.ο.κ. Αν δεν μπορεις η δεν θες, μπορεις να πας Ν.Αμερικη η Ασια. Αν σου κοβει λιγο θα βγαζεις τα ιδια η και περισσοτερα λεφτα απο την Ελλαδα, αλλα θα βαρεθεις να γαμας και δεν θα εχεις να αντικριζεις ουτε τις μιζερες βλαχο-ελληνοφατασες καθε μερα
 

Howitzer

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2021
Μηνύματα
167
Like
180
Πόντοι
1
Απο οποια πλευρα και αν το πιασεις η Ελλαδα δεν αξιζει για το 90%. Αν δε σου αρεσει η μουνταδα και η κρυοκωλια της Β.Ευρωπης, μπορεις να πας ΗΠΑ και Αυστραλια με καλυτερους μισθους, καιρο, ανθρωπους, αγγλικη γλωσσα κ.ο.κ. Αν δεν μπορεις η δεν θες, μπορεις να πας Ν.Αμερικη η Ασια. Αν σου κοβει λιγο θα βγαζεις τα ιδια η και περισσοτερα λεφτα απο την Ελλαδα, αλλα θα βαρεθεις να γαμας και δεν θα εχεις να αντικριζεις ουτε τις μιζερες βλαχο-ελληνοφατασες καθε μερα
Αμερική κολολεει αλλά πως πας μόνο σαν λαθραιος μπορείς αφού τα σύνορα είναι πρακτικά αδύνατον να τα περάσεις σαν νόμιμος μετά αστης εκτός και αν έχεις γονείς με υπηκοότητα.. Τώρα για νότια Αμερική που να πας μια απερα τη μπανανια ειναι
 

The_Wolf

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2020
Μηνύματα
21
Like
22
Πόντοι
0
Αμερική κολολεει αλλά πως πας μόνο σαν λαθραιος μπορείς αφού τα σύνορα είναι πρακτικά αδύνατον να τα περάσεις σαν νόμιμος μετά αστης εκτός και αν έχεις γονείς με υπηκοότητα.. Τώρα για νότια Αμερική που να πας μια απερα τη μπανανια ειναι
Μπανανια ναι, οπως και η Ελλαδα, αλλα μπανανια σεξοπαραδεισος. Και χωρις τη μιζερια ακομα και σε παμφτωχες, υποβαθμισμενες περιοχες. Νομιζω οτι ο οποιοσδηποτε πρεπει να μαθει λιγα βασικα Ισπανικα/Πορτογαλλικα και να παει 2-3 βδομαδες διακοπες σε Βραζιλια, Κολομβια κλπ. Με κλαματα θα γυρισεις πισω...

Αμερικη πραγματι ειναι πολυ δυσκολα αλλα για professionals αξιζει. Μια καλη ενδιαμεση ειναι ο Καναδας που μετα απο residency μπορεις να πας ΗΠΑ με μια βιζα νομιζω.

Εδω Αυστραλια ειναι πολυ καλα απο ολες τις αποψεις και οχι μονο για τους γραφιαδες. Τεραστια ποικιλια και στα μο*νια (Ξανθες, Σλαβες, Μεσογειακες, Μεσανατολιτισες, Ασιατισσες, Ινδες, ακομα και μαυρες και Λατινες πλεον)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom