Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Μου έλεγε μια Γερμανίδα πώς έκανε ποδήλατο στην Κρήτη και την χειροκροτούσαν οι ντόπιοι.Αμα πάει Ελληνίδα σε νησί να κάνει ποδήλατο σημαίνει οτι έχουμε εξευρωπαιστεί.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Μόνο δεινόσαυρο δεν κατάφερε να γαμήσει.Περιμένει το Σπίλμπεργκ να κάνει κάτι.
Να είσαι γειτόνισσα του Δημητράκη,να μην έχεις έρθει ποτέ Ελλάδα και να έχεις γνωρίσει σαν Έλληνα αυτόν και στην τηλεόραση τον Αντετοκούμπο:confused:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.606
Κριτικές
2
Like
6.087
Πόντοι
2.356
Ρε παιδιά κάτι άσχετο εντελώς. Λένε πως οι ψηστες πληρώνονται καλά στην Ελλάδα και είναι περιζήτητοι. Που μαθαίνεις κάποιος για ψηστης; Ζητάνε έτοιμους μόνο. Θα πρέπει λοιπόν κάποιος να σε βάλει, γνωστός.
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Ρε παιδιά κάτι άσχετο εντελώς. Λένε πως οι ψηστες πληρώνονται καλά στην Ελλάδα και είναι περιζήτητοι. Που μαθαίνεις κάποιος για ψηστης; Ζητάνε έτοιμους μόνο. Θα πρέπει λοιπόν κάποιος να σε βάλει, γνωστός.
Οι ψήστες Ελλάδα δεν έχουν ιδέα, όλα ξεροψημένα σόλα τα κάνουν, οπότε μην σε νοιάζει και χώσου...
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.606
Κριτικές
2
Like
6.087
Πόντοι
2.356
Το μεγάλο πρόβλημα στο Γιουνανιστάν είναι οι ίδιοι οι Γιουνάνιδες :headbaning1: :headbaning1: :headbaning1:
Ενώ η χώρα είναι ωραία και όλα είναι άνετα και ευκολα, μόλις βλέπεις γιουνάνι θέλεις να του ρίξεις φάπες χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο! Έτσι απλά και μόνο επειδή είναι γιουνάνι! Δηλαδή συνώνυμο της σαπίλας της διαφθοράς της λαμογιάς της πάρτης του και μόνο! Με το τρόπο που θα σου μιλήσει κάποιος στο δρόμο, στη τράπεζα, στο μαγαζί, στην υπηρεσία και όπου αλλού μπλέκουμε με γιουνάνια καταλαβαίνουμε πάνω κάτω τι ρόλο βαράνε. Λίγα είναι τα ωραία άνετα και αξιόπιστα γιουνάνια που αξίζουν και μπορείς να ακούσεις κάτι σοβαρό! Οι πιο πολλοι είναι γλοιώδεις τύποι που ρίχνουν την ποιότητα ζωής μας :confused:
Αδερφέ υπάρχει άκρη με Πόλη να πηγαινοερχόμαι για "δουλειά"; Είμαι μπεσαλης. Όχι γιουνανίστικη νοοτροπία. Καμία σχέση δεν έχω.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Μου έλεγε μια Γερμανίδα πώς έκανε ποδήλατο στην Κρήτη και την χειροκροτούσαν οι ντόπιοι.Αμα πάει Ελληνίδα σε νησί να κάνει ποδήλατο σημαίνει οτι έχουμε εξευρωπαιστεί.
Εμένα μηχανόβιοι και ποδηλάτες μου λένε ιστορίες με αδέσποτα.

Έναν που τον έριξαν κάτι αδέσποτα από τη μηχανή και δεν τον πήγαινα γιατί είχε πάει να μου πει περί χρέους,κ.λ.π.
του απάντησα:"Σε έριξαν από τη μηχανή,γιατί τους έχει μείνει από την κατοχή το ένστικτο να δαγκώνουν τους εισβολείς"
Πάρτα αρχίδια μου ρε Φριτζ που έβαζες ανθρώπους στο φούρνο και θα μου πεις για χρέος
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.606
Κριτικές
2
Like
6.087
Πόντοι
2.356
Οι ψήστες Ελλάδα δεν έχουν ιδέα, όλα ξεροψημένα σόλα τα κάνουν, οπότε μην σε νοιάζει και χώσου...
Παντού ζητάνε "έμπειρος" και "γαμάτος" και εγώ μόνο τελειωμένους βρωμιάρηδες βλέπω πίσω από τα πάσα.
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.207
Like
1.748
Πόντοι
216
Εδώ ο άλλος κονομάει 8000 ευρώ το μήνα από το ντιλίβερι.

Του τα λεγα του μαλάκα του Σάντμαν άσε που θα γάμουσε κιόλας αυτός έτοιμος ήταν να τους πάρει όλους παραμαζωμα με την ψώλα έξω
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Του τα λεγα του μαλάκα του Σάντμαν άσε που θα γάμουσε κιόλας αυτός έτοιμος ήταν να τους πάρει όλους παραμαζωμα με την ψώλα έξω

Καλά ο Σάντμαν θα πάθαινε ατύχημα.Ολο τα κωλαράκια θα κοίταζε αντί για το δρόμο.
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.207
Like
1.748
Πόντοι
216
Οχι,το θεωρούνε τυπική μεσογειακή τεμπελιά.Αν και μερικοί επαινούν τους Ελληνες για αυτό.
Γενικά Γερμανία υπάρχει μια ζήλεια για τους μεσογειακούς που συνέχεια ξαπλάρουνε,τρώνε,πίνουνε και χορεύουνε.Κυρίως για τους Γάλλους πιο πολύ.
Αν είναι δυνατόν να ζηλεύει ο υγιής τον άρρωστο..δηλαδή έστω τα ΣΚ να κάνεις αθλοπαιδιές, τρέξιμο, κολύμβηση, ποδήλατο, πεζοπορία πόσο δύσκολο είναι. Η στο σπίτι. Υπάρχουν και apps γι' αυτό το σκοπό.
 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.703
Like
2.447
Πόντοι
606





περιοχη χολιγουντ usa 10000 δολαρια τον μηνα ντιλιβερας η 8462 ευρω :grin:
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.207
Like
1.748
Πόντοι
216
Είναι γιατί ερχόμενοι πιο σπάνια,πέφτει το μάτι μας σε ότι έχει αλλάξει ή όχι...

Θα σου πω για τη Θεσσαλονίκη.
Το κέντρο της,όσο μεγάλωνα εγώ και αργότερα,δεν ήταν ποτέ επικίνδυνο.
Είχες τα ναυάγια της Ναυαρίνου που αλήθεια είναι δεν πείραζαν άσχετους και λίγο έξτρα δράση Βαρδάρη,
αλλά όχι την κατάσταση που υπάρχει τώρα.
Να ντιλάρουν πάκηδες και αράπηδες χύμα,να παίρνουν στο κατόπι κοπέλες,να τραβάνε αλυσίδες,κ.λ.π.

Επίσης όλο το κέντρο είναι παρατημένο,δεν έχει μπει ούτε μια βίδα τόσα χρόνια.

Απλά ο Έλληνας,είτε έχει άλλα προβλήματα,είτε έχει συνηθίσει το μάτι του.
Σε εμάς φαίνονται οι διαφορές,καλές ή κακές.
Τώρα αν και έχουν ανοίξει αρκετές δουλειές Θεσσαλονίκη (μέχρι και η Pfizer κάνει παράρτημα) δε ξέρω αν προσφέρεται η πόλη για αξιοπρεπή διαβίωση με τετοια υποβάθμιση στο κέντρο. Εγώ θυμάμαι όταν έμενα κοντά σχολή Ευκλείδη και έπαιρνα το 10άρι για να με αφήσει 3ης Σεπτ. και να ανηφορησω για Παν/μιο αυτά τα χάλια δε τα έβλεπες πουθενά. Τώρα πρέπει να μένεις καμιά Θέρμη η τέλος πάντων ανατολικά στις κυριλέ περιοχές όπου βέβαια και τα ενοίκια είναι αντίστοιχα ετσι
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Και Αθήνα έτσι είναι.Παλιά δεν έβλεπες αυτά τα χάλια.Τώρα είναι σα γυφτομαχαλάς.Απλά οι ντόπιοι δεν το καταλαβαίνουνε γιατί συνηθίζουνε σιγά σιγά.Σε λίγο θα αρχίσουν να πέφτουν κτίρια δεν ανακαινίζεται τίποτα.
Ντρέπεσαι να δείξεις στη γκόμενα την Αθήνα.Μόνο τα αρχαία αξίζουν.Φαντάσου να έχει συνηθίσει η άλλη στην Pariska ulice στην Πράγα και εσύ να της δείχνεις την Ερμού.
Για αυτό είναι καλύτερα τα λουξ νησιά.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Ρε τύπε,για να μην το κουράζουμε και μιας και είναι Κυριακή,
θέλεις να προσφέρουμε άρτο και θεάματα στο αιμοδιψές κοινό του bou;

Εγώ ισχυρίζομαι ότι παίρνω λιγότερα από εσένα,3.700 καθαρά.
Εσύ περισσότερα από μένα,4000+ καθαρά.
Να πάρουν φωτιά τα scanner να δούμε ποιος και τι;

Υ.Γ.Δεν έγραψα πουθενά ότι δίνεις 1.500
Έγραψες ότι στο εξωτερικό είναι αποτυχία να δίνεις πάνω από το 1/3 του μισθού σου για ενοίκιο;
Το έγραψες.
Σου απάντησα λοιπόν ότι στο Μόναχο το ενοίκιό σου θα ήταν 1500 για δυάρι,οπότε εσύ σαν μη αποτυχημένος
με 3*1500 ίσον 4500+ δε θα ήσουν σαν εμάς του αποτυχημένους που δίνουμε πάνω από το 1/3 για ενοίκιο,σωστά?
Κοντολογίς...Παίρνεις 4500+ ???
Ποιος κουράζει τι ρε τυπε;
Νομίζεις ότι πας να με πιάσεις κάπου;
Προσέχω πολύ καλά τι γράφω, μάλλον δεν ξέρεις με ποιον μιλάς.
Ούτε διαφορετικά νούμερα γράφω ανάμεσα στα ποστ, ούτε έγραψα πουθενά για Μόναχο που για κάποιο λόγο συνεχώς αναφέρεις.

Αμα κουράζεσαι να απαντάς, απλά σταματας. Απλό είναι.
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.207
Like
1.748
Πόντοι
216
Και Αθήνα έτσι είναι.Παλιά δεν έβλεπες αυτά τα χάλια.Τώρα είναι σα γυφτομαχαλάς.Απλά οι ντόπιοι δεν το καταλαβαίνουνε γιατί συνηθίζουνε σιγά σιγά.Σε λίγο θα αρχίσουν να πέφτουν κτίρια δεν ανακαινίζεται τίποτα.
Ντρέπεσαι να δείξεις στη γκόμενα την Αθήνα.Μόνο τα αρχαία αξίζουν.Φαντάσου να έχει συνηθίσει η άλλη στην Pariska ulice στην Πράγα και εσύ να της δείχνεις την Ερμού.
Για αυτό είναι καλύτερα τα λουξ νησιά.
Ο Έλληνας ενώ είναι προσαρμόσιμος έχει lack of motivation. Συνήθως θέλει μια γκόμενα να τον σπρώξει, αν είναι και ρεαλίστρια την ερωτεύεται μέχρι να τον ρίξει πάλι στα πατώματα. Άμα τραβήξεις Ελλεηνίδα στο εξωτερικό θα σκέφτεται τη μάνα της και θα σου πρήζει τα παπάρια.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Βασικά για τα γερμανικά δεδομένα οι Ελληνες παραείναι μαλθακοί και τεμπέληδες.Οι Γερμανοί δε χαλαρώνουν ποτέ,πάντα θέλουν κάτι να κάνουν.Είναι hecktisch που λένε.Ο άλλος το ΣΚ θα κουρεύει το γκαζόν,θα κλαδεύει ή θα τρέχει τζόγκιγκ κτλ.Ο Ελληνας ακριβώς το αντίθετο θέλει συνεχώς να αράζει.Βέβαια και το γερμανικό στυλ είναι κουραστικό πολλές φορές.Πας στο ποτάμι και τους βλέπεις να τρέχουν να κάνουν ποδήλατο κτλ ενώ Ελλάδα θα άραζαν με τα πόδια απλωμένα,το ένα αρχίδι έξω να πίνουν φραπεδούμπα.
Ε δεν ειναι και να ζεις ψυχαναγκαστικα.
Αν το τραβαει ο οργανισμος σου το τζοκινγκ καντο αλλα οχι με το ζορι
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.637
Like
3.006
Πόντοι
1.706
Όσοι το σκεφτόσασταν αλλά δεν το είχατε πάρει απόφαση μέχρι τώρα, αν δεν φύγετε από τη χώρα τώρα με Κούλη μάλλον δεν θα φύγετε ποτέ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom