Νέα

Έρχεται η κατάρρευση της Τουρκίας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Νταης
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 439
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.458
Like
1.463
Πόντοι
216
η τουρκια σε μερικες δεκαετιες θα χωριστει γιατι κανεις απο τους δυτικους τουρκους δεν θα θελει το εισοδημα του να πηγαινει για την συντηρηση της ανατολικης τουρκιας που ζουνε κουρδοι οι οποιοι σε λιγα χρονια θα ειναι περισσοτεροι απο αυτους που λενε οτι ειναι τουρκοι. εαν συνεχισει να προκαλει φασαριες κατι το οποιο ειναι πολυ πιθανο γιατι υπαρχουν ανθρωποι που θελουν να ξαναφτιαξουν την οθωμανικη αυτοκρατορια αυτο θα συμβει πιο γρηγορα
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.732
Κριτικές
34
Like
4.659
Πόντοι
7.195
Δικιά μας κατάρρευση έρχεται. Η τουρκία λειτουργεί και χωρίς λεφτά. Έχουν θρησκεία, πατριωτισμό και τουρκάλες νοικοκυρές.
Εύγε, αλλά είναι δύσκολο να το καταλάβουν οι έλληνες το 2021
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.732
Κριτικές
34
Like
4.659
Πόντοι
7.195
Όλες οι μουσουλμανικές χώρες διακρίνονται από έκρηξη γεννήσεων κάτι που συνδέεται με χαμηλό επιπεδο υγείας σε σχέση με τις γεννήσεις καθώς αντιστοιχούν πολλές γέννες στο να βγουν υγιή παιδιά.
Επίσης δεν ασχολούνται,λόγω κουλτούρας, με το αν θα έχει να φάει το παιδί και τι παροχές θα του προσφέρουν οι γονείς του.Το μονο που αρκεί για αυτούς είναι να γεννηθεί το παιδί.Το πως θα ζήσει δεν είναι τόσο σημαντικό....
Θεόγερα τα παιδιά, τα ασθενικά πεθαίνουν, φυσική επιλογή.
Και σκληραγωγημένα ακριβώς γιατί μεγαλώνουν χωρίς παροχές.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.491
Κριτικές
62
Like
45.188
Πόντοι
9.297
Θεόγερα τα παιδιά, τα ασθενικά πεθαίνουν, φυσική επιλογή.
Και σκληραγωγημένα ακριβώς γιατί μεγαλώνουν χωρίς παροχές.
Δέχομαι ότι είναι σκληραγωγημένοι και ότι έχουν ισχυρό φρόνημα ιδίως εκτός πόλεων εκεί όπου δεν φτάνουν τα μοδάτα κινητά με τα πρότυπα ζωής σαν πύργοι στην άμμο .
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.594
Πόντοι
4.765
Δέχομαι ότι είναι σκληραγωγημένοι και ότι έχουν ισχυρό φρόνημα ιδίως εκτός πόλεων εκεί όπου δεν φτάνουν τα μοδάτα κινητά με τα πρότυπα ζωής σαν πύργοι στην άμμο .
οι επιτυχιες του Ερντογαν δεν βασιζονται στο σκληραγωγημενο λαό,ο τουρκικος λαός ετσι κι αλλιως ειναι ΓΤΠ,απλά ο Ταγιπ ειναι μεγας σκακιστης απο τους σπουδαιοτερους που γνωρισε τελευταια η ανθρωποτητα και καθοδηγει τη χωρα του σε ενα ασφαλες μέλλον μακρυα απο αυτο που της επεφυλάσσε η Δυση η οποία για αυτο τον μισει,μετα απο αυτον δεν υπαρχει αναλογη συνεχεια για αυτο οι Δυτικοι κανουν υπομονη και περιμενουν να εξαφανιστει βιολογικα
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.491
Κριτικές
62
Like
45.188
Πόντοι
9.297
οι επιτυχιες του Ερντογαν δεν βασιζονται στο σκληραγωγημενο λαό,ο τουρκικος λαός ετσι κι αλλιως ειναι ΓΤΠ,απλά ο Ταγιπ ειναι μεγας σκακιστης απο τους σπουδαιοτερους που γνωρισε τελευταια η ανθρωποτητα και καθοδηγει τη χωρα του σε ενα ασφαλες μέλλον μακρυα απο αυτο που της επεφυλάσσε η Δυση η οποία για αυτο τον μισει,μετα απο αυτον δεν υπαρχει αναλογη συνεχεια για αυτο οι Δυτικοι κανουν υπομονη και περιμενουν να εξαφανιστει βιολογικα
Oψομεθα εν Κωνσταντινουπόλει....
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.594
Πόντοι
4.765
Oψομεθα εν Κωνσταντινουπόλει....
θα μακροημερευσει ,εμεις να δουμε τι θα κανουμε,α προπο,η νεα βουλγαρικη κυβερνηση εδειξε οτι δεν ειναι διατεθειμενοι να κανουν τους μαλακες και να μπλεξουν σε περιπετειες με την αρκουδα και με το καλημερα ριξαν πορτα στους παιδοφιλους καλπονoθευτες...:coffee:
 

woopsie

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Σεπ 2020
Μηνύματα
573
Κριτικές
12
Like
2.449
Πόντοι
1.196
Εγώ τους βλέπω να καταλήγουν κάτι σαν το Ιράν. "Αρχηγοί" του μουσουλμανικού κόσμου με επίπεδο ζωής μουσουλμανικού κόσμου φυσικά.
Χάνει ο Ερντογάν και τι φέρνουνε στη θέση του; Φανατικότερους εθνικιστές;
Άμα έρθουνε στην εξουσία οι κεμαλιστες την έχουμε γαμησει. Όσο ζει ο ερντογαν και συνεχίζει τις αλλοπρόσαλλες πολιτικές του έχουμε ελπίδες.
 

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.195
Κριτικές
20
Like
3.728
Πόντοι
1.446
Ο "Κίσσινγκερ" που βάζεις στο συνημμένο πρέπει να πάει να επισκεφτεί την Κίνα, τη Βόρειο Κορέα ή το Βιετνάμ και μετά να μας μιλήσει για κομμουνισμό.

Ο καπιταλισμός δεν είναι πολιτικό σύστημα εξουσίας, καπιταλισμό έχει και η Κίνα.
Η Κίνα έχει κομμουνισμό όσο εγώ είμαι ο Γκρίσιν Πάπας... Ότι λέμε ότι είμαστε δεν πάει να πει ότι πραγματικά είμαστε... Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, πόσο μάλιστα η απλή επίκληση μιας ιδιότητας ή ονόματος...
Δεν είπε κανένας ότι δεν υπήρξε φασισμός στις χώρες του πρώην Ανατολικού Μπλόκ...
Ξέρεις όμως πως ήταν η Κούβα πριν τον Φιντέλ Κάστρο;
Μόνο αν ήσουν πόρνη ή νταβατζής επιβίωνες...
Η Κίνα πριν τον Μάο, επί Βρετανικής αποικιοκρατίας είχε χιλιάδες οπιομανείς, πόρνες και κούληδες και μήπως λέω λίγους... Δεν λέω ότι μετά έγινε παράδεισος...
Αναφέρω τον Κίσινγκερ γιατί είναι εκπρόσωπος ενός εντελώς αντίθετου συστήματος, αλλά αναγνωρίζει κάποια πράγματα, πράγμα αξιοσημείωτο δεν νομίζεις;
Δηλαδή κατά εσένα και κάποιους άλλος πρέπει να τον αναφέρουμε μόνο σαν εχθρό του Ελληνισμού και εκπρόσωπο των Εβραιοσιωνιστών;
 

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.195
Κριτικές
20
Like
3.728
Πόντοι
1.446
Αυτή είναι η ηθική που βασίστηκε στις "παραδοσιακές" αξίες και επικράτησε στην μετεμφυλιακή Ελλάδα...
Δεν είναι μοναδική περίπτωση σε διαβεβαιώ, υπήρξαν πολλές...
Θυμίζω την "Αγία" Αθανασία του Αιγάλεω και πολλές άλλες...
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Η Κίνα έχει κομμουνισμό όσο εγώ είμαι ο Γκρίσιν Πάπας... Ότι λέμε ότι είμαστε δεν πάει να πει ότι πραγματικά είμαστε... Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, πόσο μάλιστα η απλή επίκληση μιας ιδιότητας ή ονόματος...
Δεν είπε κανένας ότι δεν υπήρξε φασισμός στις χώρες του πρώην Ανατολικού Μπλόκ...
Ξέρεις όμως πως ήταν η Κούβα πριν τον Φιντέλ Κάστρο;
Μόνο αν ήσουν πόρνη ή νταβατζής επιβίωνες...
Η Κίνα πριν τον Μάο, επί Βρετανικής αποικιοκρατίας είχε χιλιάδες οπιομανείς, πόρνες και κούληδες και μήπως λέω λίγους... Δεν λέω ότι μετά έγινε παράδεισος...
Αναφέρω τον Κίσινγκερ γιατί είναι εκπρόσωπος ενός εντελώς αντίθετου συστήματος, αλλά αναγνωρίζει κάποια πράγματα, πράγμα αξιοσημείωτο δεν νομίζεις;
Δηλαδή κατά εσένα και κάποιους άλλος πρέπει να τον αναφέρουμε μόνο σαν εχθρό του Ελληνισμού και εκπρόσωπο των Εβραιοσιωνιστών;
O Κισσονγκερ έβαλε το Νιξον να τα βρει με τους Κινέζους. Ως αντίβαρο στη Ρωσία. Τα αμερικανικά κεφάλαια αφθονα, η Κίνα τα χρησιμοποίησε εξυπνα και τώρα στέκεται απέναντι. Πλέον και στην Αμερική ακούγονται φωνές για πολυπολικο κόσμο. Επίσης τίναξε στον αέρα την Κύπρο γιατί ειχε εμμονή με το Μακάριο. Όλοι τον θεωρούσαν ακίνδυνο και δυτικοφρονα, αυτός τον θεωρούσε Κάστρο της Μεσογείου. Επέβαλλε και τη μαλακία τη ΔΔΟ γιατί πίστευε ότι έτσι δίνει περισσότερα στους Τούρκους. Και τώρα είμαστε ενα βήμα απο το μπουρλότο. Κι εδώ και στην Ταϊβάν. Απο τις θεωρίες του "μάγου" της πολιτικής. Που απεδειχθησαν όλες λάθος.
 

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.195
Κριτικές
20
Like
3.728
Πόντοι
1.446
O Κισσονγκερ έβαλε το Νιξον να τα βρει με τους Κινέζους. Ως αντίβαρο στη Ρωσία. Τα αμερικανικά κεφάλαια αφθονα, η Κίνα τα χρησιμοποίησε εξυπνα και τώρα στέκεται απέναντι. Πλέον και στην Αμερική ακούγονται φωνές για πολυπολικο κόσμο. Επίσης τίναξε στον αέρα την Κύπρο γιατί ειχε εμμονή με το Μακάριο. Όλοι τον θεωρούσαν ακίνδυνο και δυτικοφρονα, αυτός τον θεωρούσε Κάστρο της Μεσογείου. Επέβαλλε και τη μαλακία τη ΔΔΟ γιατί πίστευε ότι έτσι δίνει περισσότερα στους Τούρκους. Και τώρα είμαστε ενα βήμα απο το μπουρλότο. Κι εδώ και στην Ταϊβάν. Απο τις θεωρίες του "μάγου" της πολιτικής. Που απεδειχθησαν όλες λάθος.
Μα εγώ δεν αγιοποίησα τον Κίσσινγκερ...
Λάθος, αν αυτό κατάλαβαν κάποιοι...
Τα συμφέροντα της Αμερικάνικης εξωτερικής πολιτικής προωθούσε, αυτή ήταν η δουλειά του και ο ρόλος του..
 
Τελευταία τροποποίηση:

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.195
Κριτικές
20
Like
3.728
Πόντοι
1.446
Απλώς γενικά στο site βλέπω ένα φόβο μην ακουστεί κάτι διαφορετικό, κάτι που δεν έχουμε συνηθίσει τόσο από τα "παραδοσιακά"...
Μην φοβάστε ρε παιδιά ο Μητσοτάκης και οι διάδοχοί του θα μας κυβερνάνε, γιαυτό άλλωστε βγήκε ο Τσίπρας...
Κομμουνισμό δεν θα έχουμε ποτέ...
Ούτε εγώ είμαι οπαδός του...
Απλώς αναφέρω μια άλλη άποψη από τα "καθιερωνένα"...
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.133
Like
2.086
Πόντοι
396
Καταρρεει ο μισθωτος και ο μικρομαγαζατορας οπως και στο ελλαντα.Ολοι οι αλλοι ειναι μια χαρα.ΜΙλαμε για μια χωρα με πολυ μικρη μεσσαια ταξη και φοβερα μεγαλες ανισοτητες.Το μεγαλυτερο κομματι της χωρας ζουσε και ζει στην φτωχεια.Απλα τωρα τους μπαινει λιγο παραπανω το αγγουρι στον κωλο διοτι ανεβαινουν οι τιμες στα βασικα προιοντα.Οταν δεν μπορεις να αγορασεις βασικα τροφιμα για να φας τοτε ναι μιλαμε για ενα μικρο σοκ.Αλλα και παλι για την Τουρκια των 80+ εκ που ποτε στην ουσια δεν ηταν ενας πλουσιος λαος με υψηλο βιοτικο επιπεδο αυτο δεν ειναι κατι το εξωπραγματικο.Περισσοτερο επηρεαζει τους κατοικους στα δυτικα παραλια που ανεκαθεν ειχαν ενα καλυτερο βιοτικο επιπεδο απο το υπολοιπο κομματι της χωρας.Επισης οπως πολυ σωστα εγραψε ο διογενης.Μια χωρα που εχει μεγαλο σεβασμο οπως πατριδα,θρησκεια,οικογενεια και παραδοσιακες αξιες πολυ δυσκολα θα την λυγισει ενα τετοιο κοινωνικο-οικονομικο φαινομενο που πλεον το βλεπεις και σε ανεπτυγμενα κρατη της δυσης. Η Τουρκια δεν θα παθει τιποτα οσο και να ουρλιαζουν τα παπαγαλακια του κουλη στα καναλια.Ειτε θα γινουν εκλογες και θα φυγει ο μουλος και θα ερθουν οι κεμαλικοι στα πραγματα ειτε ο μουλος θα σταματησει τις μαλακιες και θα νοικοκυρεψει το πραγμα διοτι ειναι και στα τελευταια του.Το μονο που του ελειπε ειναι να τον μισησει η μαζα.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Μα εγώ δεν αγιοποίησα τον Κίσσινγκερ...
Λάθος, αν αυτό κατάλαβαν κάποιοι...
Τα συμφέροντα της Αμερικάνικης εξωτερικής πολιτικής προωθούσε, αυτή ήταν η δουλειά του και ο ρόλος του...
Όχι, δεν το έγραψα για σένα. Γενικό είναι το σχόλιο. Γενικά ο Κίσσινγκερ είναι υπερτιμημένος στη χώρα μας. Ούτε καν τα αμερικανικά συμφέροντα προωθούσε. Μόνον τις εμμονές του. Μπορούσε κάλλιστα να βάλει την Κύπρο στο δυτικό σύστημα ασφαλείας. Πανεύκολο ήταν. Αλλά δεν ήθελε. Και εκμεταλλεύτηκε το μονο κενό που βρήκε όταν ο Νίξον λόγω του σκανδάλου είχε την προσοχή του στραμμένη αλλού και όχι στις εξωτερικές υποθεσεις. Και έφτιαξε αυτό το μπουρδέλο που αποκαλείται Κυπριακό και μας τυραννάει 40τόσα χρόνια τώρα.
Όσο για την κατάρρευση, δεν ξέρω αν θα φτάσει μέχρι εκεί. Αλλά το ΔΝΤ είναι παλιός της γνώριμος. Και μια ανάσα της έδωσε το καλοκαίρι με την ένεση των 6,4 δις δολαρίων. Έστω και από σπόντα.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
Η Κίνα έχει κομμουνισμό όσο εγώ είμαι ο Γκρίσιν Πάπας... Ότι λέμε ότι είμαστε δεν πάει να πει ότι πραγματικά είμαστε... Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, πόσο μάλιστα η απλή επίκληση μιας ιδιότητας ή ονόματος...
Δεν είπε κανένας ότι δεν υπήρξε φασισμός στις χώρες του πρώην Ανατολικού Μπλόκ...
Ξέρεις όμως πως ήταν η Κούβα πριν τον Φιντέλ Κάστρο;
Μόνο αν ήσουν πόρνη ή νταβατζής επιβίωνες...
Η Κίνα πριν τον Μάο, επί Βρετανικής αποικιοκρατίας είχε χιλιάδες οπιομανείς, πόρνες και κούληδες και μήπως λέω λίγους... Δεν λέω ότι μετά έγινε παράδεισος...
Σίγουρα ο κομμουνισμός ήταν μια πρόοδος σε σχέση με το φεουδαρχικό σύστημα δούλων.
Αλλά πάλι νομίζω είναι πολύ πιο πίσω συγκρινόμενο με το σύστημα που κατάφερε να αναπτύξει η Δύση (ελευθερία, δημοκρατία, ιδιωτική πρωτοβουλία, πλούτος).
 

agronnn1991

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
737
Like
592
Πόντοι
86
η τουρκια σε μερικες δεκαετιες θα χωριστει γιατι κανεις απο τους δυτικους τουρκους δεν θα θελει το εισοδημα του να πηγαινει για την συντηρηση της ανατολικης τουρκιας που ζουνε κουρδοι οι οποιοι σε λιγα χρονια θα ειναι περισσοτεροι απο αυτους που λενε οτι ειναι τουρκοι. εαν συνεχισει να προκαλει φασαριες κατι το οποιο ειναι πολυ πιθανο γιατι υπαρχουν ανθρωποι που θελουν να ξαναφτιαξουν την οθωμανικη αυτοκρατορια αυτο θα συμβει πιο γρηγορα
Στο μυαλό σου είναι αυτά Τυπε εγώ στο βενζινάδικο Γλυφάδα που βάζω βενζίνη είναι κουρδος.. Αυτός λέει καλά λόγια για Τουρκία.. Άμα τον ρωτήσεις δεν σου λέει είμαι από το Κουρδιστάν είμαι από την Τουρκία σου λεει?
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Eν τω μεταξύ προ ολίγου διάβασα ότι στα σ/μ της γείτονος καφές, λάδι και ζάχαρη πωλούνται πλέον με το δελτίο. Δύο συσκευασίες ανά άτομο. Όχι και ότι καλύτερο για το ηθικό και την ψυχολογία του κοσμάκη.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Ξερει κανεις γιατι το νομισμα της γειτονος εχει παρει την κατηφορα;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom