Νέα

Επαγγελματικό δίπλωμα Δ' κατηγορίας. Πούλμαν και λεωφορείο.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jim28
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 94
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Καλησπέρα πουτανιάρηδες. Όπως λέει και ο τίτλος, το θεμα αφορα το επάγγελμα του επαγγελματία οδηγού πούλμαν. Θα ήθελα όσοι γνωρίζουν το οτιδήποτε ( ώρες εργασίας, συνθήκες, αποδοχές κλπ, μορφή αγοράς ) για το συγκεκριμένο επάγγελμα να το αναφέρουν, διότι σκέφτομαι να βγάλω δίπλωμα Δ κατηγορίας και θέλω να συγκεντρώσω πληροφορίες.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.666
Κριτικές
183
Like
43.731
Πόντοι
21.896
Καλησπέρα πουτανιάρηδες. Όπως λέει και ο τίτλος, το θεμα αφορα το επάγγελμα του επαγγελματία οδηγού πούλμαν. Θα ήθελα όσοι γνωρίζουν το οτιδήποτε ( ώρες εργασίας, συνθήκες, αποδοχές κλπ, μορφή αγοράς ) για το συγκεκριμένο επάγγελμα να το αναφέρουν, διότι σκέφτομαι να βγάλω δίπλωμα Δ κατηγορίας και θέλω να συγκεντρώσω πληροφορίες.
Κάποτε δήλωσα οδηγός νταλίκας εδώ κ από τότε με κολλουσε ο ποδολαγνος με πμ:confused:
 

Driver1981

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Απρ 2022
Μηνύματα
2.038
Like
6.613
Πόντοι
1.056
Καλησπέρα πουτανιάρηδες. Όπως λέει και ο τίτλος, το θεμα αφορα το επάγγελμα του επαγγελματία οδηγού πούλμαν. Θα ήθελα όσοι γνωρίζουν το οτιδήποτε ( ώρες εργασίας, συνθήκες, αποδοχές κλπ, μορφή αγοράς ) για το συγκεκριμένο επάγγελμα να το αναφέρουν, διότι σκέφτομαι να βγάλω δίπλωμα Δ κατηγορίας και θέλω να συγκεντρώσω πληροφορίες.
Μέχρι τώρα με τι ασχολιοσουν?
 
OP
OP
jim28

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Μέχρι τώρα με τι ασχολιοσουν?
Τραπεζικός υπάλληλος και λίγο ως εργάτης σε εργασίες συντήρησης σκαφών (όπου τα πήγα θαυμάσια!). Πτυχίο μεταπτυχιακό αγγλικά.....μην νομίζεις όμως πως το γεγονός ότι έκανα δουλεία γραφείου με καθιστά ακατάλληλο για άλλες δουλειές, εμένα τουλάχιστον.
 

Driver1981

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Απρ 2022
Μηνύματα
2.038
Like
6.613
Πόντοι
1.056
Τραπεζικός υπάλληλος και λίγο ως εργάτης σε εργασίες συντήρησης σκαφών (όπου τα πήγα θαυμάσια!). Πτυχίο μεταπτυχιακό αγγλικά.....μην νομίζεις όμως πως το γεγονός ότι έκανα δουλεία γραφείου με καθιστά ακατάλληλο για άλλες δουλειές, εμένα τουλάχιστον.
Όχι δεν το λέω γι'αυτό απλά αν έχεις σχέση με την ρόδα! γιατί το λεωφορείο όπως και το φορτηγό επίσης θέλει και κάποια εμπειρία!!!
 
OP
OP
jim28

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Όχι δεν το λέω γι'αυτό απλά αν έχεις σχέση με την ρόδα! γιατί το λεωφορείο όπως και το φορτηγό επίσης θέλει και κάποια εμπειρία!!!
250.000 ΧΛΜ με αυτοκίνητο και πάνω από 100.000 ΧΛΜ με μηχανή. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η δεξιότητα αποκτιέται με την εμπειρία . Μια και είσαι οδηγός απο ότι φαίνεται πες μου την γνώμη μου διότι θα μου είναι χρήσιμη. Αυτό που έχω αποφασίσει είναι πως το Γ κατηγορίας δεν με αφορά διότι όσο κι αν γοητεύει η οδήγηση φορτηγού δεν είμαι διατεθιμένος να κουβαλάω με χέρια φορτία.
 

Driver1981

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Απρ 2022
Μηνύματα
2.038
Like
6.613
Πόντοι
1.056
250.000 ΧΛΜ με αυτοκίνητο και πάνω από 100.000 ΧΛΜ με μηχανή. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η δεξιότητα αποκτιέται με την εμπειρία . Μια και είσαι οδηγός απο ότι φαίνεται πες μου την γνώμη μου διότι θα μου είναι χρήσιμη. Αυτό που έχω αποφασίσει είναι πως το Γ κατηγορίας δεν με αφορά διότι όσο κι αν γοητεύει η οδήγηση φορτηγού δεν είμαι διατεθιμένος να κουβαλάω με χέρια φορτία.
Στο λεωφορείο η αλήθεια είναι ότι με το κουστουμακι σου θα μπαίνεις με το κουστουμακι σου θα βγαίνεις αλλά θέλει πολύ προσοχή και δεν σηκώνει λάθη γιατί έχεις να κάνεις με ψυχές!!!
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.253
Κριτικές
62
Like
44.895
Πόντοι
9.297
Άντε να μπεις σε τίποτα αστικά και να κάνεις πελάτες συναγωνιστές....
 

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.835
Πόντοι
4.496
Είμαι στο τιμόνι 32 χρόνια! Μόνο 2 από αυτά ήμουν σε λεωφορείο, αρθρωτό. Η δουλειά δε μου ταίριαξε, προτιμώ τις νταλίκες και τα φορτία μακρυά από τον κόσμο. Δύσκολο επάγγελμα, ο κόσμος έχει απαιτήσεις και δυστροπίες. Αποδοχές δε γνωρίζω επειδή έχουν περάσει πολλά χρόνια αλλά ξέρω πως υπάρχει ζήτηση για Έλληνες οδηγούς! Αν δεν έχεις υποχρεώσεις και μπορείς να λείπεις συχνά, είναι καλά! Θα έχεις και τα τυχερά σου!
 

dimitris(2)

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2020
Μηνύματα
109
Like
113
Πόντοι
1
και εγώ έχω δίπλωμα Δ κατηγορίας πρέπει να βγάλεις και το πει και μερικοί ζητάνε και ταχογράφο και καλό είναι να αρχίσεις με βανάκι και μετά να πας σε πούλμαν
 

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.835
Πόντοι
4.496
και εγώ έχω δίπλωμα Δ κατηγορίας πρέπει να βγάλεις και το πει και μερικοί ζητάνε και ταχογράφο και καλό είναι να αρχίσεις με βανάκι και μετά να πας σε πούλμαν
Όχι μερικοί!!! Στάνταρ χρειάζεται ψηφιακός ταχογράφος και ΠΕΙ
 

boobomastoras

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.100
Κριτικές
8
Like
162
Πόντοι
16
Οδηγος Δ. Αν πεις να δουλεψεις σε σχολικο , κιτρινο. Σε δηλωνουν 4ωρο-5ωρο και μιλαμε για 500-600 ευρω. Αν πας σε τουριστικο , οι μισθοι για νεους ξεκινανε απο 650-700 και μετα αναλογα την συμφωνια. Συν ρεπο και βραδυνα αν εχει δουλεια εξτρα το γραφειο. Η καθαριοτητα του πουλμαν ειναι δικη σου. Οποτε εισαι με μια σκουπα και μια βουρτσα στο χερι στα κενα σου. Υπολογιζεις βαση συμβαση εργασιας το λιγοτερο 12ωρη απασχοληση , ξεχνας Σ/κ και γιορτες. Σεζον σε νησι αν αντεξεις , εχει 14-15 ωρες την ημερα , κανεις σπιτι σου το πουλμαν και ελπιζεις να μην πεσεις σε κακοπληρωτη που θα σε βαλει μεσα και θα τον κυνηγας να πληρωθεις. Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι οδηγοι τα παρατησαν και πηγαν στα αστικα τωρα που λογο covid αυξηθηκαν τα δρομολογια τους.
 

dimitris(2)

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2020
Μηνύματα
109
Like
113
Πόντοι
1
τα αστικά ανήκουν στο δημόσιο δουλεύουν λιγότερο από 8 ώρες καλύτερα να βγάλεις γ και ε που μπορείς να βρεις εταιρία και να δουλεύεις 8 ώρες
 

likorni

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
12
Like
27
Πόντοι
0
Είμαι οδηγις 30 χρόνια μόνο λεωφορείο τα τελευταία 8 δουλεύω Βιέννη σε αστική συγκοινωνία μισθός 2000 αλλά θέλει γερμανικα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Τραπεζικός υπάλληλος και λίγο ως εργάτης σε εργασίες συντήρησης σκαφών (όπου τα πήγα θαυμάσια!). Πτυχίο μεταπτυχιακό αγγλικά.....μην νομίζεις όμως πως το γεγονός ότι έκανα δουλεία γραφείου με καθιστά ακατάλληλο για άλλες δουλειές, εμένα τουλάχιστον.
Κανεις τετοια αλλαγη επειδη το θελεις/σου αρεσει η αναγκαστικα επειδη δε βρισκεις δουλεια γραφειου;
 

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.835
Πόντοι
4.496
τα αστικά ανήκουν στο δημόσιο δουλεύουν λιγότερο από 8 ώρες καλύτερα να βγάλεις γ και ε που μπορείς να βρεις εταιρία και να δουλεύεις 8 ώρες
Στα αστικά για να μπεις χρειάζεται διαγωνισμός. Εργάζονται 7:45 με 20' διάλειμμα. Για να πας όμως στη δουλειά και να γυρίσεις σχολασμένος χρειάζεσαι ώρα ανάλογα τη γραμμή που εργάζεσαι. Επίσης εργάζονται με βάρδιες μια εβδομάδα πρωί, μια απόγευμα. Την πρωινή εβδομάδα, έχεις υποχρεωτικά μια ημέρα διακεκομμένη. (κατσαρή). Ξέρω πως έχουν μπει στο ενιαίο μισθολόγιο του δημοσίου (για νέους, παπάρια δηλαδή αλλά και για παλιούς) και από δύο φίλους που έχω στο f/b συνέχεια γκρινιάζουν για τις συνθήκες. Επίσης όλη η οργή του κόσμου για τον απαράδεκτο προγραμματισμό, τις καθυστερήσεις, τα προβλήματα, τις συχνές βλάβες κλπ, ξεσπάει στον οδηγό επειδή αυτόν βλέπει!!! Τα τελευταία χρόνια με την τηλεματική, δεν υπάρχουν πλέον ούτε σταθμάρχες!!!
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Είμαι οδηγις 30 χρόνια μόνο λεωφορείο τα τελευταία 8 δουλεύω Βιέννη σε αστική συγκοινωνία μισθός 2000 αλλά θέλει γερμανικα
Έχω ένα μπαρμαδι γνωστό που δούλευε οδηγός λεωφορείου στις αστικές συγκοινωνίες Αθήνα και παίρνει σύνταξη 1500 ευρώ...:confused::confused::confused:

Προ μνημονίου 3000 ευρώ...:confused::confused::confused:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.885
Κριτικές
16
Like
14.707
Πόντοι
6.515
250.000 ΧΛΜ με αυτοκίνητο και πάνω από 100.000 ΧΛΜ με μηχανή. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η δεξιότητα αποκτιέται με την εμπειρία . Μια και είσαι οδηγός απο ότι φαίνεται πες μου την γνώμη μου διότι θα μου είναι χρήσιμη. Αυτό που έχω αποφασίσει είναι πως το Γ κατηγορίας δεν με αφορά διότι όσο κι αν γοητεύει η οδήγηση φορτηγού δεν είμαι διατεθιμένος να κουβαλάω με χέρια φορτία.
100χιλ με μηχανή, που ταξιδεψες?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom