Νέα

Εκμετάλλευση ακινήτου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jormakka
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 69
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.370
Like
72.667
Πόντοι
12.756
τυπε τρολαρα ,γιατι δεν κανεις 20 διαμερισματα των δεκα τετραγωνικων....μαλακια τοσο μεγαλο ακινητο να το κανεις 10 διαμερισματα των εικοσι....
πολλα τα 10 τμ , ας τα κανει 8αρακια , να κανει και κανα κοινοχρηστο χωρο να βρισκονται οι ενοικοι να κανουν κανα τρενακι
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.869
Κριτικές
6
Like
3.604
Πόντοι
736
Νομίζω Θεσσαλονίκη είναι ο χώρος αν και δεν το διευκρινίζει , αλλά λέει σε ένα άλλο πόστ κάτι για Θεσσαλονίκη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.974
Like
11.219
Πόντοι
2.606
πολλα τα 10 τμ , ας τα κανει 8αρακια , να κανει και κανα κοινοχρηστο χωρο να βρισκονται οι ενοικοι να κανουν κανα τρενακι
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ και αυτη η προταση ,να τις αξιολογησει ολες ο νηματοθετης και μετα απο ωριμη σκεψη να προβει στις καταλληλες δομικες αλλαγες που θα κανουν πραξη το οραμα του για καλη και ποιοτικη παροχη στεγης!
 
OP
OP
jormakka

jormakka

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Απρ 2022
Μηνύματα
3.534
Like
8.544
Πόντοι
2.306
Eτσι όπως το γράφεις, καταλαβαίνω ότι είναι δικό σου όλο το ακίνητο και έχει εμβαδόν 250 τετραγωνικά. Αν δεν είναι έτσι όμως, και έχεις απλά ένα μεγάλο διαμέρισμα ή έναν όροφο με το ίδιο εμβαδόν, σε κτίριο, τότε το πράγμα μπλέκει πολύ, μέχρι τον βαθμό να μην μπορείς να το κάνεις. Αν λοιπόν μιλάμε για την πρώτη περίπτωση, είναι δικό σου και το κάνεις ότι θέλεις. Φυσικά θα χρειαστείς οικοδομική άδεια, μηχανικό σχετικό με ανακαινίσεις, αλλά και κάποιον άλλον σχετικό με στατικά, γιατί θα χρειαστούν επεμβάσεις (σχέδον βέβαιο) και σε δομικά στοιχεία, όποτε θα απαιτηθεί έλεγχος, ενισχύσεις κλπ. Αν τα διαμερίσματα θα έχουν κοινή παροχή ρεύματος και νερού, τότε τα πράγματα είναι πιο απλά, αλλά θα πρέπει να τα πληρώνεις εσύ και να τα νοικιάζεις και ανάλογα (μπλέξιμο και παίρνεις και το ρίσκο των πολύ πιθανών μεγάλων ανατιμήσεων). Αν θέλεις 10 ξεχωριστές παροχές........ ετοιμάσου να αντιμετωπίσεις τον Γολγοθά της ΔΕΗ και της εταιρείας ύδρευσης στην πόλη. Πέρα από τα τεχνικά θέματα, που φυσικά αντιμετωπίζονται, έχω και εγώ την άποψη, ότι τα 20 τετραγωνικά (αλλά και κάποιες κοινόχρηστες χρήσεις) είναι λάθος σαν ιδέα. Καλύτερα μοίρασετο σε πέντε 50αρια ή σε έξι 40αρια, με αυτόνομες παροχές και να τα νοικιάζεις σε φοιτητές (που θα μένουν 5 χρόνια σίγουρα) ή σε στρατιωτικούς κλπ. Τώρα αν έχεις στο μυαλό σου να κάνεις γαμιστρώνα και δεν μας το λες....... πάω πάσο :P.

Ειναι 250τμ ως ένα μεγάλο διαμέρισμα. Η οικοδομή είναι πολύ καλή, μετά τον σεισμό του 70. Χρήζει ανακαίνισης μέσα, η κουζινα τουλάχιστον και τα μπάνια. Με τα λίγα που διαβάζω και εφόσον δεν έχω δικό μου συνεργείο, θα το κρατήσω ως έχει. Δεν θέλω να το βαλω προς πώληση αυτή τη στιγμή με αυτή την κατάσταση στην αγορά, ούτε ως έχει ούτε ανακαινισμένο. Βέβαια πρέπει να το πληρώνω που μου σπάει τ’ αρχιδια αλλά τι να κάνουμε..
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.555
Πόντοι
8.846
Καλησπέρα παιδιά.

Έχω ακίνητο 250τμ στο κέντρο της πόλης και θέλω να το διαιρέσω σε δέκα μικρά των 20τμ και να τα νοικιασω, είτε με τον χρόνο είτε με τον μήνα, χωρίζοντας και ένα μικρό χώρο με πλυντήριο και στεγνωτήριο προσβάσιμο σε όλους.

Έχει ασχοληθεί κανένας με αυτό; Δεν έχω ρωτήσει ακόμα για τιμές ανακαινίσεων, αν περνάνε αποχετεύσεις, τοίχους κτλ, είπα να πάρω μια πρώτη γεύση εδώ. Δεν είναι κάτι που επείγει. Γνωρίζετε από τιμές, εταιρείες, διαχείριση κτλ;

Σκέφτομαι και την πώληση αλλά δε νομιζω ότι συμφέρει. Βασικά δεν θέλω καν να το πουλήσω, είναι στην Πρόξενου Κορομηλά, επομένως θεωρείται χρυσός.

Εκτιμώ και θα ήθελα την γνώμη σας.
να το δει αυτό κανένας μηχανικός (με πτυχίο) και να γελάει μέχρι την επόμενη αναβάθμιση του σάη...:confused:
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.869
Κριτικές
6
Like
3.604
Πόντοι
736
Πάντως το ένα διαμέρισμα να γίνει δύο είναι κάτι συνηθισμένο , είχα ακούσει για κάποιον που αγόραζε διαμερίσματα κοντά στο κέντρο της θεσσαλονίκης με σκοπό να τα χωρίσει σε δύο και να τα νοικιάζει σε φοιτητές κτλ. Αυτός βέβαια τα περισσότερα τα έφτιαχνε μόνος του οπότε γλύτωνε και αρκετά μαστορικά.
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.562
Like
4.663
Πόντοι
1.706
Ο λόγος που θέλω να τα σπάσω σε πολύ λιγότερα τμ είναι ότι μπορώ να εκμεταλλευτώ την τιμή ανα τμ. Όσο τα τμ ανεβαίνουν, η τιμή πέφτει. Με 20τμ (που ουσιαστικά είναι μια τρύπα), αλλά με σωστή ανακαίνιση, μπορώ να το νοικιασω 500€ / μήνα με διετές συμβόλαιο χωρίς καν λογαριασμούς μέσα. Γλυτωνω τις ζημιές από οικογένειες που θα νοίκιαζαν μ περισσότερα τετραγωνικά, και έχω πάντα τη δυνατότητα να το γυρίσω σε Airbnb τύπου, το οποίο να σου πω την αλήθεια μισώ. Δε θα μπορούσα ποτέ να νοικιασω 40τμ για 1000€ / μήνα πχ, ακόμα και αν ήταν κουκλί μέσα. Για γραφεία δεν πέρασε από το μυαλό μου ως τώρα αλλά δε θα ήταν καθόλου άσχημα.

Απ’ ότι καταλαβαίνω μιλάμε για 50.000€ τουλάχιστον για την ανακαίνιση / σπάσιμο, και γραφειοκρατία έξι μηνών τουλάχιστον. Τέλεια.
500 ευρώ για κάτι μικρότερο από γκαρσονιέρα. συνελθε.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Γενικά οποίος σκέφτεται έτσι σαν αρπακτικό μακάρι να τρώει φολια και φέσια.
 
OP
OP
jormakka

jormakka

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Απρ 2022
Μηνύματα
3.534
Like
8.544
Πόντοι
2.306
Πάντως το ένα διαμέρισμα να γίνει δύο είναι κάτι συνηθισμένο , είχα ακούσει για κάποιον που αγόραζε διαμερίσματα κοντά στο κέντρο της θεσσαλονίκης με σκοπό να τα χωρίσει σε δύο και να τα νοικιάζει σε φοιτητές κτλ. Αυτός βέβαια τα περισσότερα τα έφτιαχνε μόνος του οπότε γλύτωνε και αρκετά μαστορικά.

Δε νοικιάζω ποτέ σε φοιτητές. Θα στο διαλύσουν και επίσης θα σου καθυστερούν τα ενοίκια. Τα έχω περάσει. Αυτός θα είδε δικό του συνεργείο, έκανε μια προχειροδουλειά και τα έδινε 300αρια χαίρω πολύ.
 

Aristarxos dj

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
7.394
Like
21.003
Πόντοι
5.956
Ειναι 250τμ ως ένα μεγάλο διαμέρισμα. Η οικοδομή είναι πολύ καλή, μετά τον σεισμό του 70. Χρήζει ανακαίνισης μέσα, η κουζινα τουλάχιστον και τα μπάνια. Με τα λίγα που διαβάζω και εφόσον δεν έχω δικό μου συνεργείο, θα το κρατήσω ως έχει. Δεν θέλω να το βαλω προς πώληση αυτή τη στιγμή με αυτή την κατάσταση στην αγορά, ούτε ως έχει ούτε ανακαινισμένο. Βέβαια πρέπει να το πληρώνω που μου σπάει τ’ αρχιδια αλλά τι να κάνουμε..
Κάντο 2 ή 3 σούπερ λουξ διαμέρισματα..θα τα νοικιάζεις από 1000 έως 1500 σε πλούσιους ..θα έχεις εισόδημα και το κεφάλι σου ήσυχο...αν στο μέλλον τα πουλήσεις θα πάρεις 250 μίνιμουμ για το καθένα..
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.555
Πόντοι
8.846
Πάντως το ένα διαμέρισμα να γίνει δύο είναι κάτι συνηθισμένο , είχα ακούσει για κάποιον που αγόραζε διαμερίσματα κοντά στο κέντρο της θεσσαλονίκης με σκοπό να τα χωρίσει σε δύο και να τα νοικιάζει σε φοιτητές κτλ. Αυτός βέβαια τα περισσότερα τα έφτιαχνε μόνος του οπότε γλύτωνε και αρκετά μαστορικά.
ένα να γίνει δύο, οκ.
και τρία μπορεί να γίνει.
ΔΕΚΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Τυπάρα Τζορμακαρε ισοπέδωσε το όλο σε ένα ενιαίο χώρο χωρίς τουαλέτες χωρίς τίποτα, πέτα μέσα 200 στρώματα σαν του στρατού και νοίκιασε το σε λαθρομετανάστες με 5 ευρώ τη βραδιά, θα καθαρίζεις εύκολα 30.000 ευρώ το μήνα!

Σε φτιαξα μαγκάκο!!!:sunglasses:
 

mounoeilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
2.696
Like
1.463
Πόντοι
216
κανε το hostel τυπε, βαλε κρεβατια και χεστρες και τελος
 
OP
OP
jormakka

jormakka

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Απρ 2022
Μηνύματα
3.534
Like
8.544
Πόντοι
2.306
Κάντο 2 ή 3 σούπερ λουξ διαμέρισματα..θα τα νοικιάζεις από 1000 έως 1500 σε καλό κόσμο..θα έχεις εισόδημα και το κεφάλι σου ήσυχο...αν στο μέλλον τα πουλήσεις θα πάρεις 200 μίνιμουμ για το καθένα..

Ναι, κινούμε προς τα εκεί. Για πώληση οι τιμές ανα τμ είναι 3-4 ανα τμ, περιμένουμε να ανέβουν αρκετά. Αν ο μπαγλαμάς έκανε το λιμάνι, τα τρένα, το μετρό και μετέτρεπε τη Λεωφόρο Νίκης σε πεζόδρομο, για να γίνει όλο το κομμάτι τουριστικό, θα υπήρχε απίστευτη αύξηση και ζήτηση. Αλλά δε το κάνει, για την ώρα.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.548
Like
21.950
Πόντοι
5.006
τυπε τρολαρα ,γιατι δεν κανεις 20 διαμερισματα των δεκα τετραγωνικων....μαλακια τοσο μεγαλο ακινητο να το κανεις 10 διαμερισματα των εικοσι....
ας το κανει 40 διαμερισματα των 5 τετραγωνικων....συμφερει περισσοτερο...
θα κοιμουνται ορθιοι βεβαια οι ενοικιαστες και θα πρεπει να πηγαινει καθε τοσο να τους ξεκαλουπωνει, αλλα αξιζει γιατι θα τα νοικιαζει 1300 ευρω το καθενα και θα χεστει στο ταλιρο....
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ακίνητο 250τμ στο κέντρο της πόλης και θέλω να το διαιρέσω σε δέκα μικρά των 20τμ και να τα νοικιασω, είτε με τον χρόνο είτε με τον μήνα, χωρίζοντας και ένα μικρό χώρο με πλυντήριο και στεγνωτήριο προσβάσιμο σε όλους.

Έχει ασχοληθεί κανένας με αυτό; Δεν έχω ρωτήσει ακόμα για τιμές ανακαινίσεων, αν περνάνε αποχετεύσεις, τοίχους κτλ, είπα να πάρω μια πρώτη γεύση εδώ. Δεν είναι κάτι που επείγει. Γνωρίζετε από τιμές, εταιρείες, διαχείριση κτλ;

Σκέφτομαι και την πώληση αλλά δε νομιζω ότι συμφέρει. Βασικά δεν θέλω καν να το πουλήσω, είναι στην Πρόξενου Κορομηλά, επομένως θεωρείται χρυσός.

Εκτιμώ και θα ήθελα την γνώμη σας.
Τυπε τζορμακα πολλα δεν ειναι τα 20 τ.μ. ;

1654260350241.png


 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.370
Like
72.667
Πόντοι
12.756
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ και αυτη η προταση ,να τις αξιολογησει ολες ο νηματοθετης και μετα απο ωριμη σκεψη να προβει στις καταλληλες δομικες αλλαγες που θα κανουν πραξη το οραμα του για καλη και ποιοτικη παροχη στεγης!
Εντ μεταξύ με το background του πιο πιθανό βλέπω να φτιάχνει το πρώτο hostel για τραβελια παρά Airbnb
 

RETRO

Μέγας
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
6.324
Like
16.812
Πόντοι
3.556
το νιαμου ο νηματοθετης το παιζει σοβαρός και καλα δε νιωθει το σκουπιδιασμα :tooth::tooth::tooth:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom