Νέα

Έκλεψαν εξοπλισμό απόσταξης αλκοόλ του Δραγασάκη! Είχε άδεια;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Donald-Duck
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 31
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.571
Κριτικές
31
Like
13.155
Πόντοι
5.097
mprosta sto spiti του @brabus67 αυτο ειναι παιδικη χαρα.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.893
Κριτικές
16
Like
14.716
Πόντοι
6.515
αυτος ηταν υπουργος οικονομικων τωρα ... :tooth:
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.901
Like
12.927
Πόντοι
2.606
Εντάξει ρε παιδιά, απόσταξη έκανε. Δεν είχε ντε και 1.062 αρχαία αντικείμενα, τα οποία χρονολογούνται από το τέλος της 4ης χιλιετίας π.Χ. μέχρι τον 3ο αιώνα μ.Χ. σπίτι του
Ναι δεν ήταν Μητσοτάκης γέρος
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.430
Like
20.257
Πόντοι
6.056
Απαγορεύεται η παραγωγή αλκοόλ ακόμα και αν ΔΕΝ το πουλάς; Μπορεί ο τύπος να το έπινε ο ίδιος μαζί με οικογένεια και φίλους.
Aκομα και αυτοι που εχουν καζανια για αποσταξη με αδεια λειτουργιας κανουν αποσταξη(θεωρητικα) σε παραγωγους με αδεια αμπελιου.Τωρα ποσα λειτουργουν παρανομα κλπ ειναι αλλο θεμα:coffee::confused::confused::confused:
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.559
Like
6.189
Πόντοι
2.356
Οι "ψηφοφόροι" του ΣΥΡΙΖΑ αποφάσισαν να έρθουν πιο κοντά στους πολιτικούς του ΣΥΡΙΖΑ. :2funny: Το ερώτημα είναι: είχε άδεια ο μάστορας για να αποστάζει αλκοόλ; ο νόμος με τα λίγα που γνωρίζω, απαγορεύει απόσταξη αλκοόλ σε ιδιωτικό χώρο χωρίς άδεια. Τι σημαίνει "χόμπυ"; τι σημαίνει "συλλεκτικά"; μπορούμε κι εμείς να κάνουμε το ίδιο έτσι αερίτζιδικα; :confused:

Ααα...μην ξεχάσω. Ούτε με τον Κούλη είμαι, ούτε με κανέναν. Εδώ όμως φαίνεται πως έχουμε παρανομία.
Να μην το αναφέρουμε;

:rockon:
Δεν ξέρω για τι μέγεθος μιλάμε στην περίπτωση Δραγασάκη, όμως υπάρχουν αποστακτήρες οικιακοί που ξεκινάνε από τα 6 λίτρα. Όπως υπάρχουν και σετ οικιακής ζυθοποιίας λιγων λιτρων και αυτά.
Σιγά την παρανομία.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.559
Like
6.189
Πόντοι
2.356
Aκομα και αυτοι που εχουν καζανια για αποσταξη με αδεια λειτουργιας κανουν αποσταξη(θεωρητικα) σε παραγωγους με αδεια αμπελιου.Τωρα ποσα λειτουργουν παρανομα κλπ ειναι αλλο θεμα:coffee::confused::confused::confused:
Υπάρχουν και τα διήμερα των μικρών αποσταγματοποιων. Μπορείς να αποστάξεις μέχρι 120 λιτρα, αν θυμάμαι καλά, για ιδιωτική κατανάλωση, χωρίς φορολογικές προεκτάσεις. Πληρώνεις ότι αναλογεί στο τελωνείο και ειδικούς φόρους και είσαι οκ. Αποσταζεις και ότι άλλο έχεις διαθέσιμο, όχι μόνο σταφύλια.
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.430
Like
20.257
Πόντοι
6.056
Υπάρχουν και τα διήμερα των μικρών αποσταγματοποιων. Μπορείς να αποστάξεις μέχρι 120 λιτρα, αν θυμάμαι καλά, για ιδιωτική κατανάλωση, χωρίς φορολογικές προεκτάσεις. Πληρώνεις ότι αναλογεί στο τελωνείο και ειδικούς φόρους και είσαι οκ. Αποσταζεις και ότι άλλο έχεις διαθέσιμο, όχι μόνο σταφύλια.
Δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο,κατι τετοιο νομιζα κι εγω μεχρι προσφατα.Σε μια συζητηση με καποιον που ασχολειται χρονια με αυτο,αναφερθηκε οτι πρεπει να εχεις αδεια παραγωγου (ή να βρει αδεια καποιου παραγωγου ο ιδιοκτητης του αποσταγματοποιειου για να σε καλυψει).:coffee::confused::confused::confused:
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.559
Like
6.189
Πόντοι
2.356
Δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο,κατι τετοιο νομιζα κι εγω μεχρι προσφατα.Σε μια συζητηση με καποιον που ασχολειται χρονια με αυτο,αναφερθηκε οτι πρεπει να εχεις αδεια παραγωγου (ή να βρει αδεια καποιου παραγωγου ο ιδιοκτητης του αποσταγματοποιειου για να σε καλυψει).:coffee::confused::confused::confused:
Από ότι ξέρω μπορει να αποσταξει ο οποιοσδήποτε. Ακόμα και αν διαθέτει ενα μικρό κτήμα με αμπέλι, πχ μισό στρέμμα. Το δηλώνει με βεβαίωση του οικείου Δήμου, αλλά πρέπει να μπορεί να υποδείξει τις συντεταγμένες του κτήματος στο Τελωνείο. Αν αποσταζεις κράνα ή κούμαρα ή συκα πχ τι άδεια παραγωγού να έχεις;
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.430
Like
20.257
Πόντοι
6.056
Από ότι ξέρω μπορει να αποσταξει ο οποιοσδήποτε. Ακόμα και αν διαθέτει ενα μικρό κτήμα με αμπέλι, πχ μισό στρέμμα. Το δηλώνει με βεβαίωση του οικείου Δήμου, αλλά πρέπει να μπορεί να υποδείξει τις συντεταγμένες του κτήματος στο Τελωνείο. Αν αποσταζεις κράνα ή κούμαρα ή συκα πχ τι άδεια παραγωγού να έχεις;
Πολλοι δεν εχουν αμπελι,απλα αγοραζουν σταφυλια για να κανουν αποσταξη:confused::confused::confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom