Νέα

Εισβολή αστυνομίας στην "Επιβίωση"

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gabadoo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 427
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.623
Κριτικές
69
Like
535
Πόντοι
7.125
Τί πρέπει να γίνει λοιπόν,να μην αντιδρά ουδείς επειδή κάποιοι θα ενοχληθούν ενδεχομένως;;;

Να σιωπήσουν κ οι λίγοι για να μην ενοχλούν τους πολλούς;;;

Οι κομμουνιστές να καθόταν στα αυγά τους;;;

Εσύ πως τον αντιλαμβάνεσαι τον όρο "κοινωνική αντίδραση"?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
 κυρ μαλακοπιτουρα (αφου μου ανεβαζεις την πιεση,παρε και το ξετουρμπισμα στην μαπα τοτε)
 η γαμωπολιτεια να κοιταξει να  κλεισει τα παραθυρα και τις πορτες ΠΡΩΤΑ και μετα να καθαρισει
 το κονακι,εντός...

 μια ζωη λαθος θα τα κανει το μπουρδελοΚρατος????

απόγονε του μπραίμη... αφού λες ότι δεν είναι δικό σου πρόβλημα τι σκατά θες και δίνεις συμβουλές...

ασε αυτόν που έχει το πρόβλημα να προσπαθήσει να το λύσει όπως γουστάρει... αμα γουστάρει να χτίσει σπίτι ξεκινώντας από την στέγη δικό του θέμα είναι αφού δεν πρόκειται να σε στεγάσει εσένα..
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Εσύ πως τον αντιλαμβάνεσαι τον όρο "κοινωνική αντίδραση"?
Αν εξαιρέσει κανείς τον εμφύλιο ορίζεται ως: πορείες,καταλήψεις,διαμαρτυρία κ απεργία.

Όλα παράνομα όμως σύμφωνα με τον νόμο. :idiot: :uglystupid:

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
οπου βρει όχι! σε ένα εγκαταλειμένο πρώην νοσοκομείο όμως; γιατί όχι;

περιμένω απάντηση...

Πέραν των δικαιωμάτων του ιδιοκτήτη του νοσοκομείου ;(και μην πεις ότι το είχε εγκαταλελειμένο- δηλαδή αν έχω ένα ακίνητο στο χωριό που πατάω σπανίως, πρέπει να μου το καταλάβουν;
Ίσως διότι η λειτουργία πτωχοκομείου/ ασύλου αστέγων απαιτεί κάποιες προδιαγραφές υγιεινής και ασφάλειας...
Ίσως διότι η έλλειψη αυτών των συνθηκών κάνει τη ζωή όσων διαβιούν εκεί ακόμη πιο δύσκολη...
Ίσως διότι η λειτουργία τέτοιου μέρους χωρίς κάποια μελέτη και υποδομή υποβαθμίζει την ποιότητα ζωής των περιοίκων...
Ίσως διότι υπαρχει λόγος που μέρη όπου διαμένουν και σιτίζονται μαζικά άνθρωποι χρειάζονται κάποιες άδειες και επίβλεψη από τις αρχές...


Και ένα πρόβλημα άμεσης δημοκρατίας...
Αν μια επιτροπή- γενική συνέλευση  κατοίκων απαιτούσε να φύγει από την περιοχή η κατάληψη, ποιος θα επέλυε τη διαφορά;
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
μονο η καταληψη ειναι παρανομη απο τα παραπανω
Έτσι νομίζεις...

Η απεργία έτσι κ πάρει τα πάνω της θα κριθεί παράνομη κ καταχρηστική.

Πορείες-διαμαρτυρίες στα πλαίσια της απεργία γίνονται πάντα ή σχεδόν,οπότε τέλος κ αυτά.

Άρα τα μέσα πάλης;;;;
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
οποιος δεν εχει καν σπιτι να μεινει να παει στον τοπο του. τι καταλαβαινουνε δηλαδη οι μαλακες εδω που καθονται  :jerking:

καποτε πηγαν και οι γυφτοι να στησουν στη βουλιαγμενη τσαντιρι στις πρασιες και τα δεντρα. ξηγηθηκε οπως πρεπει ο κασιδης και δε ξαναπατησαν το βρωμοκωλο τους.
 
OP
OP
gabadoo

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
απόγονε του μπραίμη... αφού λες ότι δεν είναι δικό σου πρόβλημα τι σκατά θες και δίνεις συμβουλές...

ασε αυτόν που έχει το πρόβλημα να προσπαθήσει να το λύσει όπως γουστάρει... αμα γουστάρει να χτίσει σπίτι ξεκινώντας από την στέγη δικό του θέμα είναι αφού δεν πρόκειται να σε στεγάσει εσένα..


 που εδωσα συμβουλη σε αυτο το θρεντ σχετικα με το θεμα???

 φυρανες ρε???

 εσυ φαε τα φραγκα σου στις πουτανες,νο προμπλεμα φορ μι

 τα οποια δικα μου περισσευουν,θα τα παρω ενα τσουβαλι αλευρι απο τον
 μυλο του Βυζη(25 ευρα) να φτιαχνουνε καμμια πλακοπιτα να την βγαλουνε,και
 μια σειρα εγγλεζοβιβλια για μια συμμαθητρια της μικρης  Κουρδινα(οπως την λεω την μικρη)
 στο σχολειο..

 ο καθεις με την τρελλα του
 εσυ με τις πουτανες σου εγω με τα δικα μου κολληματα

 αλλα το κρατος που λατρευεις γαμιεται ΠΑΤΟΚΟΡΦΑ

 
 

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.623
Κριτικές
69
Like
535
Πόντοι
7.125
Αν εξαιρέσει κανείς τον εμφύλιο ορίζεται ως: πορείες,καταλήψεις,διαμαρτυρία κ απεργία.

Όλα παράνομα όμως σύμφωνα με τον νόμο. :idiot: :uglystupid:

Κατσε γιατί είναι γενικολογίες όλα αυτα...

- Πορείες?
Τί πορείες? Εννοείς κλείνω 10 δρόμους? Ακόμα και σήμερα κλειστό είναι το κέντρο! Δες λίγο ειδήσεις.. Καθε εβδομάδα 2 φορές κλείνει το κέντρο. Ανθρωποι ταλαιπωρούνται, μαγαζιά υπολειτουργούν, εργαζόμενοι απολύονται.
Κάνε τη πορεία δίπλα απο το δρόμο, οργανωμένα, όπως σε μερικές χώρες στο εξωτερικο.
- Καταλήψεις?
Είπαμε είναι παράνομες. Τα κτήρια είναι δημόσια. σε όσα γίνονται καταλήψεις καταστρέφονται, δε φτιάχνονται. Εχεις μπει σε σχολείο με κατάληψη? Λες και έχουν περάσει οι Ταταροι (μέχρι και κουράδα πανω στο πίνακα έχω δει)
 

Επισκέπτης
Έτσι νομίζεις...

Η απεργία έτσι κ πάρει τα πάνω της θα κριθεί παράνομη κ καταχρηστική.

Πορείες-διαμαρτυρίες στα πλαίσια της απεργία γίνονται πάντα ή σχεδόν,οπότε τέλος κ αυτά.

Άρα τα μέσα πάλης;;;;
μια απεργια που με πνιγει στο σκουπιδι δεν πρεπει να ειναι παρανομη?
Μια μακροχρονια απεργεια των πλοιων που αφηνει ολη τη νισιοτηκη Ελλαδα στο ελεος του θεου δεν πρεπει να ειναι παρανομη?
Για πες καμια ακωμα παρανομη και καταχρηστικη απεργια
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
οποιος δεν εχει καν σπιτι να μεινει να παει στον τοπο του. τι καταλαβαινουνε δηλαδη οι μαλακες εδω που καθονται  :jerking:

καποτε πηγαν και οι γυφτοι να στησουν στη βουλιαγμενη τσαντιρι στις πρασιες και τα δεντρα. ξηγηθηκε οπως πρεπει ο κασιδης και δε ξαναπατησαν το βρωμοκωλο τους.
οι ''μαλάκες'' το τελευταίο που γουστάρουν είναι να κάθονται εδώ κ να βολοδέρνουν....συνήθως για παραμέσα στην ευρώπη ενδιαφέρονται αλλά παίρνουν πούλο,στην χώρα τους δεν μπορούν να γυρίσουν κ μένουν όλοι εδώ.

''αυξάνεσθε και πληθύνεσθε''
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
μια απεργια που με πνιγει στο σκουπιδι δεν πρεπει να ειναι παρανομη?
Μια μακροχρονια απεργεια των πλοιων που αφηνει ολη τη νισιοτηκη Ελλαδα στο ελεος του θεου δεν πρεπει να ειναι παρανομη?
Για πες καμια ακωμα παρανομη και καταχρηστικη απεργια
Αδερφέ αν δεν πνιγείς στο σκουπίδι,αυτός που έχει γίνει σκουπίδι δεν θα βρει ποτέ το δίκιο του...σόρρυ κιόλας που στο λέω αλλά έτσι είναι.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
 που εδωσα συμβουλη σε αυτο το θρεντ σχετικα με το θεμα???

 φυρανες ρε???

 εσυ φαε τα φραγκα σου στις πουτανες,νο προμπλεμα φορ μι

 τα οποια δικα μου περισσευουν,θα τα παρω ενα τσουβαλι αλευρι απο τον
 μυλο του Βυζη(25 ευρα) να φτιαχνουνε καμμια πλακοπιτα να την βγαλουνε,και
 μια σειρα εγγλεζοβιβλια για μια συμμαθητρια της μικρης  Κουρδινα(οπως την λεω την μικρη)
 στο σχολειο..

 ο καθεις με την τρελλα του
 εσυ με τις πουτανες σου εγω με τα δικα μου κολληματα

 αλλα το κρατος που λατρευεις γαμιεται ΠΑΤΟΚΟΡΦΑ

 

στην κουρδινα ξηγιεσαι ωραια γιατι πιανει τοπο η κινηση. για να πηγαινες στην υπατια να δωσεις κανα βιβλιο να δεις που θα στο βαζανε οι βρωμυλοι. θα οδηγουσες ορθια εντουραδικα τη μηχανη στην επιστροφη  ;)
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Κατσε γιατί είναι γενικολογίες όλα αυτα...

- Πορείες?
Τί πορείες? Εννοείς κλείνω 10 δρόμους? Ακόμα και σήμερα κλειστό είναι το κέντρο! Δες λίγο ειδήσεις.. Καθε εβδομάδα 2 φορές κλείνει το κέντρο. Ανθρωποι ταλαιπωρούνται, μαγαζιά υπολειτουργούν, εργαζόμενοι απολύονται.
Κάνε τη πορεία δίπλα απο το δρόμο, οργανωμένα, όπως σε μερικές χώρες στο εξωτερικο.
- Καταλήψεις?
Είπαμε είναι παράνομες. Τα κτήρια είναι δημόσια. σε όσα γίνονται καταλήψεις καταστρέφονται, δε φτιάχνονται. Εχεις μπει σε σχολείο με κατάληψη? Λες και έχουν περάσει οι Ταταροι (μέχρι και κουράδα πανω στο πίνακα έχω δει)
Συγγνώμη αλλά στην χώρα της διαπλοκής κ της ρεμούλας περιμένεις μια πολιτισμένη-ευρωπαϊκή πορεία να έχει αποτέλεσμα κ να ακούσουν;;;

Εδώ τα σπάει ο κόσμος κ στα @@ τους........
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Πέραν των δικαιωμάτων του ιδιοκτήτη του νοσοκομείου ;(και μην πεις ότι το είχε εγκαταλελειμένο- δηλαδή αν έχω ένα ακίνητο στο χωριό που πατάω σπανίως, πρέπει να μου το καταλάβουν;
Ίσως διότι η λειτουργία πτωχοκομείου/ ασύλου αστέγων απαιτεί κάποιες προδιαγραφές υγιεινής και ασφάλειας...
Ίσως διότι η έλλειψη αυτών των συνθηκών κάνει τη ζωή όσων διαβιούν εκεί ακόμη πιο δύσκολη...
Ίσως διότι η λειτουργία τέτοιου μέρους χωρίς κάποια μελέτη και υποδομή υποβαθμίζει την ποιότητα ζωής των περιοίκων...
Ίσως διότι υπαρχει λόγος που μέρη όπου διαμένουν και σιτίζονται μαζικά άνθρωποι χρειάζονται κάποιες άδειες και επίβλεψη από τις αρχές...


Και ένα πρόβλημα άμεσης δημοκρατίας...
Αν μια επιτροπή- γενική συνέλευση  κατοίκων απαιτούσε να φύγει από την περιοχή η κατάληψη, ποιος θα επέλυε τη διαφορά;
dura lex sed lex.

η μαλακία είναι ότι η σκληρότητα και η ίδια η εφαρμογή των νόμων από το κράτος είναι πολλές φορές επιλεκτική. και εν προκειμένω η επιχείρηση που πραγματοποιήθηκε σε δύσκολους για όλους καιρούς και μάλιστα σε γιορτινές μέρες (γιορτινές για εμάς, όχι γι'αυτούς που έμεναν εκεί μέσα) όπως και να 'χει ήταν προκλητική και απάνθρωπη, κακά τα ψέματα. (βέβαια το κράτος μας δεν φημίζεται για τις κοινωνικές του ευαισθησίες ούτε απέναντι στους αδύναμους γηγενείς, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)
 
OP
OP
gabadoo

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
στην κουρδινα ξηγιεσαι ωραια γιατι πιανει τοπο η κινηση. για να πηγαινες στην υπατια να δωσεις κανα βιβλιο να δεις που θα στο βαζανε οι βρωμυλοι. θα οδηγουσες ορθια εντουραδικα τη μηχανη στην επιστροφη  ;)

η κουρδινα δεν πειναει,δουλευει η οικογενεια της (τουλαχιστον ακομα..)
μια δυσκολια εχει με τα ελληνικα,ειναι δυσκολη γλωσσα

σε περιπτωσεις υπατιας,δεν χρειαζονται βιβλια,δεν τρωγονται..
σε μη φαγωσιμα,χλωρινες απο την λαικη και κανα σκονη για πλυσιμο στο χερι,βοηθαει

ειπαμε
καποιοι ζουν και σκεφτονται με το "ΕΓΩ" καποιοι αλλοι με το "ΕΜΕΙΣ"

μην σκας..στα χρονια που ερχονται,οοοοοοοολοι στο εμεις θα γυρισουμε,θα το δεις
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
dura lex sed lex.

η μαλακία είναι ότι η σκληρότητα και η ίδια η εφαρμογή των νόμων από το κράτος είναι πολλές φορές επιλεκτική. και εν προκειμένω η επιχείρηση που πραγματοποιήθηκε σε δύσκολους για όλους καιρούς και μάλιστα σε γιορτινές μέρες (γιορτινές για εμάς, όχι γι'αυτούς που έμεναν εκεί μέσα) όπως και να 'χει ήταν προκλητική και απάνθρωπη, κακά τα ψέματα. (βέβαια το κράτος μας δεν φημίζεται για τις κοινωνικές του ευαισθησίες ούτε απέναντι στους αδύναμους γηγενείς, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)

Έλα τώρα που θα μας πεις ότι το ελληνικό κράτος είναι ανάλγητο!
Αφού δεν άφησε το Λάκη Γαβαλά να κάνει χριστούγεννα μέσα, ποια άλλη απόδειξη ανθρωπιστικής ευαισθησίας θέλεις;
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom