Νέα

ChatGPT, νέα επανάσταση στο χώρο της πληροφορικής;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

pouk58

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2012
Μηνύματα
626
Like
202
Πόντοι
26
Προσωπικά το θεωρώ σαν τρομερή ευκολία και έτυχε να το χρησιμοποιήσω και 1-2 φορές στη δουλειά μου.

Άπλα για να σιγουρευτώ ότι δεν γράφει ανακρίβειες μετά την απάντηση του λέω να μου δώσεις τις πηγές της πληροφορίας ούτως ώστε να αξιολογήσω την πηγή και να βεβαιώσω την απάντηση απο την πηγή.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Άσχετα από το πόσο καλό εργαλείο ή όχι είναι το εν λόγω (που δεν είναι και τόσο καλό, μυριάδες παραδείγματα που λέει μπούρδες), το νόημα είναι ότι όλες αυτές οι φατασιώσεις περί ποιημάτων και χρόνου που θα τον κάνουμε κάτι, είναι στην καλύτερη αφελείς (σόρυ George).
Σαν καινούργιο εργαλείο καλό είναι, απλά οι περισσότεροι ξέρουν μόνο τη λειτουργία Αναζήτηση (που θέλει βελτίωση). Αυτή κινητοποιεί κάποια μοντέλα (από πλευράς κώδικα), αλλά υπάρχουν κι άλλα (και συνεχώς θα προστίθενται) για άλλες λειτουργίες.
Αυτές θα φανούν μέσω επαγγελματικών apps, services κλπ.

Η πραγματικότητα όποιου ανθρώπου έχει μια εμπειρία στους εργασιακούς χώρους και στην λεγόμενη αγορά, δείχνει ότι κανείς δεν μπορεί να προβλέψει 10 χρόνια μπροστά.
Το μόνο που μπορεί είναι να φαντασιωθεί μια έκβαση των πραγμάτων σε κάποιο τομέα (ή να επιλέξει/ψωνίσει στην αγορά μια από τις έτοιμες - σαν τα domain του καλόγερου) και να κάνει ότι μπορεί/λομπινγκ/μπινιές για να βγει αληθινός και να εξαργυρώσει το στασίδι που έπιασε, σαν αυτούς που πηγαίνανε νύχτα στην Τερψιθέα (π.χ.) και παραφύλαγαν τα μελλοντικά χωράφια για να τα πάρουν δικά τους όταν έρθει η ώρα.
Αυτό πιο πολύ για πρόβλεψη μιζερου προ-πο οργανωμένων οπαδών σε σχέση με τα μύρια που τζογάρει η προεδράρα ακούγεται, παρά κάτι άλλο.
Γενικά παίζει πολυ παπατζιλίκι που πωλείται για ινοβέησο, next best thing κτλ, όπως πάντα δηλαδή, απλά η κοινωνία εκτζογαρίζεται όλο και περισσότερο.
´Οχι τύπε, δεν είναι ούτε παπατζιλίκι, ούτε next best thing. Είναι τεχνολογική επανάσταση που θα φέρει άνω κάτω την κοινωνία, επειδή πολύς κόσμος θα μείνει άνεργος. Ένας επαγγελματίας πρέπει να βλέπει με βάθος δεκαετίας και να προετοιμάζεται. Έχει μπει το νερό στο αυλάκι και τα αποτελέσματα θα φανούν πολύ πιο νωρίς.

Και συμφωνώ με xenitemenos, δεν σου εξασφαλίζει η ενασχόληση/σπουδή με ένα αντικείμενο την κατανόησή της θέσης του στον κόσμο ή των τυφλών του σημείων.
Το σφυρί βλέπει παντού καρφιά κτλ
Εγώ είπα για τον George71 ότι είναι προγραμματιστής και business-oriented κι ο xenitemenos κράτησε μόνο το πρώτο, ενώ το δεύτερο είναι που κάνει τη διαφορά.
Όταν δεις κάτι καινούργιο και σκεφτείς «πώς θα βγάλω λεφτά από αυτό;» τότε βλέπεις όλες τις δυνατότητες του.
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Άσχετα από το πόσο καλό εργαλείο ή όχι είναι το εν λόγω (που δεν είναι και τόσο καλό, μυριάδες παραδείγματα που λέει μπούρδες), το νόημα είναι ότι όλες αυτές οι φατασιώσεις περί ποιημάτων και χρόνου που θα τον κάνουμε κάτι, είναι στην καλύτερη αφελείς (σόρυ George).
Η πραγματικότητα όποιου ανθρώπου έχει μια εμπειρία στους εργασιακούς χώρους και στην λεγόμενη αγορά, δείχνει ότι κανείς δεν μπορεί να προβλέψει 10 χρόνια μπροστά.
Το μόνο που μπορεί είναι να φαντασιωθεί μια έκβαση των πραγμάτων σε κάποιο τομέα (ή να επιλέξει/ψωνίσει στην αγορά μια από τις έτοιμες - σαν τα domain του καλόγερου) και να κάνει ότι μπορεί/λομπινγκ/μπινιές για να βγει αληθινός και να εξαργυρώσει το στασίδι που έπιασε, σαν αυτούς που πηγαίνανε νύχτα στην Τερψιθέα (π.χ.) και παραφύλαγαν τα μελλοντικά χωράφια για να τα πάρουν δικά τους όταν έρθει η ώρα.
Αυτό πιο πολύ για πρόβλεψη μιζερου προ-πο οργανωμένων οπαδών σε σχέση με τα μύρια που τζογάρει η προεδράρα ακούγεται, παρά κάτι άλλο.
Γενικά παίζει πολυ παπατζιλίκι που πωλείται για ινοβέησο, next best thing κτλ, όπως πάντα δηλαδή, απλά η κοινωνία εκτζογαρίζεται όλο και περισσότερο.
Και συμφωνώ με xenitemenos, δεν σου εξασφαλίζει η ενασχόληση/σπουδή με ένα αντικείμενο την κατανόησή της θέσης του στον κόσμο ή των τυφλών του σημείων.
Το σφυρί βλέπει παντού καρφιά κτλ
Φιλε μου να παμε λιγο επι του πρακτεου:
Ας υποθεσουμε πως ειμαστε ιδιοκτητες ενος μεγαλου λογιστικου γραφειου στο Λονδινο και εχουμε να κανουμε τις παρακατω 3 δουλειες για το επομενο διαστημα:
1. Να ανοιξουμε ολα τα 30.000 Excel που εχουμε στους φακελους του καθε πελατη (ενα Excel ανα φακελο) και να προσθεσουμε 3 επιπλεον στηλες στο τελος καθε εξελ:
"Αρ. τιμολογιου", "Κωδικος πελατη", "Ημερομηνια"
2. Εχοντας μια λιστα με 50.000 σαιτ εταιριων (εν δυναμει πελατων) να ανοιξουμε τα σαιτ ενα-ενα και να βρουμε τηλεφωνο επικοινωνιας, email και διευθυνση και να τα σωσουμε ολα σε ενα εξελ
3. Εχοντας ενα πακο με 30.000 τιμολογια, να τα περασουμε ενα-ενα σε μια ονλινε εφαρμογη σε browser, καταχωρωντας τα στοιχεια του τιμολογιου σε διαφορες φορμες-πεδια
Ολες οι παραπανω δουλειες αυτοματοποιουνται ευκολα με μια απλη γλωσσα προγραμματισμου και εκτελουνται σε μερικα δευτερολεπτα η το πολυ σε λεπτα και σχεδον αλανθαστα (εχω ο ιδιος φτιαξει αρκετα τετοια προγραμματα). Ποσο χρονο θα χρειαζονταν να τις τελειωσουμε με απλους υπαλληλους; Και ας πουμε πως τωρα χρειαζομαστε καποιον προγραμματιστη να φτιαξει το προγραμμα και το μπατζετ βγαινει σχεδον το ιδιο η και πιο ακριβο, οποτε επιλεγουμε τους υπαλληλους. ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΜΩΣ αν σε μερικα χρονια ο ChatGPT θα μπορει να φτιαξει μονος τους ενα προγραμμα που θα εκτελει τις 3 αυτες δουλειες; Υπαρχει περιπτωση να επιλεξει καποια εταιρια να χρησιμοποιησει ανθρωπους και οχι το chatgpt?
Πολλαπλασιασε το παραπανω σεναριο για ολες τις εταιριες του πλανητη σε δουλειες γραφειου και θα καταλαβεις τι ερχεται
Καποτε ειχα φτιαξει ενα προγραμμα που του εδινα το λινκ απο ενα αρθρο στο capital.gr (το διαβαζα τοτε καθημερινα) και αυτο μου επεστρεφε σε κειμενο ολα τα σχολια κατω απο το αρθρο, ταξινομημενα με το ποσα αστερακια ειχε το σχολιο.
Με τον τροπο αυτον διαβαζα μονο τα πιο ποιοτικα και ωραια σχολια χωρις να χρειαζεται να σκαναρω ολα τα πχ 200 σχολια πολλα απο τα οποια ητανε απο τρολ.
Προχθες ζητησα απο το ChatGPT να μου κανει το ιδιο και σχεδον το εκανε, με τη μονη διαφορα πως εβαλε λανθασμενο html-class για τα σχολια, ενδεχομενως επειδη τα αρχεια του ειναι μεχρι το 2021 και απο τοτε ο προγραμματιστης του σαιτ εχει αλλαξει το συγκεκριμενο html-class
 
Τελευταία τροποποίηση:

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.352
Κριτικές
1
Like
2.978
Πόντοι
456
Κολοκυθια τούμπανα, έβγαλε ένας μια εφαρμογή και ξεκινήσανε όλοι θα καταστραφουμε και θα αντικατασταθουμε από μηχανές...Προφανώς και σε βάθος δεκαετιών έχουν χαθεί θέσεις εργασίας/ολόκληρα επαγγέλματα αλλά αυτό απέχει πολύ από φάσεις Skynet :2funny:
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.940
Κριτικές
8
Like
2.948
Πόντοι
506
Οι εποχές αλλάζουν και δε μπορούμε να μείνουμε στάσιμοι. Κάποια επαγγέλματα μέσα στα χρόνια μπορεί να έχουν χαθεί λογο μηχανών αλλά κάποια άλλα έχουν δημιουργηθεί λόγο αυτών
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.352
Κριτικές
1
Like
2.978
Πόντοι
456
Σωστος...Εχουμε γεμίσει προγραμματιστες ας πούμε. Επενδυτες επίσης.
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.140
Κριτικές
14
Like
4.367
Πόντοι
3.715
θα βγάλει αρκετό κόσμο εκτός εργασίας, βέβαια ανοίγει πόρτες για άλλες ειδικότητες.
Δε θα το χρησιμοποιήσω. Θέλω το μυαλό μου να δυσκολεύεται γιατί μόνο έτσι παραμένει σε εγρήγορση. Ειδικά στις εποχές που ζούμε και περισσότερο σε αυτές που έρχονται η ανάγκη για λειτουργίες συνδυαστικής φύσεως της ανθρώπινης νόησης όπως το να συνθέσει ένα κείμενο με συνδυασμό λέξεων, σύνταξης, στίξης κλπ για την έκφραση νοημάτων βοηθά στη συντήρηση της εγκεφαλικής απόδοσης, του ενδιαφέροντος, της αξιοπρέπειας και πάει λέγοντας. Ακόμη και για το Αλτσχάϊμερ.
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.352
Κριτικές
1
Like
2.978
Πόντοι
456
Οι μεγάλες εταιρίες πάντως απολύουν σωρηδόν....
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.940
Κριτικές
8
Like
2.948
Πόντοι
506

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.352
Κριτικές
1
Like
2.978
Πόντοι
456
Εγω πάντως βλέπω μια υπερπροσφορα από άτομα στον τομέα της πληροφορικής και πραγματικά δεν ξέρω αν μπορούν να απορροφηθούν ολοι αυτοί κάπου...γελάω με τους "επενδυτές" που απλά ψάχνουν διαφήμιση ή είναι τέρμα χαζοί και νομίζουν ότι θα γίνουν ζαμπλουτοι με τον αέρα...ας πούμε βγήκε το chatgpt που είναι σαν Google με λίγη παραπάνω αλληλεπιδραση και ενθουσιαστηκαν όλοι...εγώ λέω είναι απλά ένας τρόπος να βγάλει τρελά λεφτά αυτός που το σκέφτηκε...
 

Saints

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
84
Κριτικές
15
Like
915
Πόντοι
370
H πληροφορικη εχει πολλα παρακλαδια. Οποτε καλως ή κακως ,κανεις δε χανεται στον τομεα αυτο.
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.940
Κριτικές
8
Like
2.948
Πόντοι
506
Υπάρχει γενικά αρκετή ζήτηση σε αυτόν τον τομέα σε παγκόσμιο επίπεδο
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.352
Κριτικές
1
Like
2.978
Πόντοι
456
Εδω είμαστε Ελλάδα όμως...
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.352
Κριτικές
1
Like
2.978
Πόντοι
456
Ειναι σαν τους δικηγόρους που έχει βρωμίσει ο τόπος και πάνε και δουλεύουνε για 400 ευρώ όλη μέρα,καλύτερα ντελιβεράς...
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
...γελάω με τους "επενδυτές" που απλά ψάχνουν διαφήμιση ή είναι τέρμα χαζοί και νομίζουν ότι θα γίνουν ζαμπλουτοι με τον αέρα...ας πούμε βγήκε το chatgpt που είναι σαν Google με λίγη παραπάνω αλληλεπιδραση και ενθουσιαστηκαν όλοι...εγώ λέω είναι απλά ένας τρόπος να βγάλει τρελά λεφτά αυτός που το σκέφτηκε...
Μπράβο, το κατάλαβες αυτό είναι το chatgpt. Να δούμε πόσα ακόμα ποστς θα γράψεις δίνοντας παράσταση με την ασχετίλα σου. :confused:
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Έχω κάνει τη δική μου ανάλυση και η άποψή μου επί του θέματος του chatgpt ταιριάζει πάνω κάτω με αυτή του George71, τι να κάνουμε; :P
Τρομερά επιχειρήματα μπαγάσα απέναντι σε όσα έγραψα.
Αλλά δεν πειράζει, τόσο μπορείτε να απαντήσετε κάποιοι.
Πήρες απάντηση και από άλλους, οπότε δεν λέω μόνο εγώ ότι γράφετε παπατζες με τον άλλον.
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.352
Κριτικές
1
Like
2.978
Πόντοι
456
Μπράβο, το κατάλαβες αυτό είναι το chatgpt. Να δούμε πόσα ακόμα ποστς θα γράψεις δίνοντας παράσταση με την ασχετίλα σου. :confused:
Προγραμματιστης κι εσύ ? Με ιδέες που θα κατακτήσουν το σύγχρονο κόσμο ?
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.352
Κριτικές
1
Like
2.978
Πόντοι
456
Βγαζεις εκατομμύρια από το σπίτι σου πατώντας πλήκτρα ?
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.204
Like
3.468
Πόντοι
1.706
Τρομερά επιχειρήματα μπαγάσα απέναντι σε όσα έγραψα.
Αλλά δεν πειράζει, τόσο μπορείτε να απαντήσετε κάποιοι.
Πήρες απάντηση και από άλλους, οπότε δεν λέω μόνο εγώ ότι γράφετε παπατζες με τον άλλον.
Μαν, εδώ ήρθες για να την πεις στον George71 με τον οποίον έχετε παλιά κόντρα. Ό, τι έχεις γράψει δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική. Για παράδειγμα στο πρώτο σου ποστ, του την είπες γιατί δεν αναφέρει τα αρνητικά, τα οποία είναι ότι το chatgpt κάνει λάθη και έχει δεδομένα μέχρι το 21, λες και είναι εκπρόσωπος του chatgpt ή λες και η τεχνολογία δεν θα βελτιωθεί.

Έκανες κάποιες σωστές επαγγελματικές επιλογές στη ζωή σου κινούμενος από την ανάγκη του κέρδους. αλλά δεν σε κόβω και για κανέναν φωστήρα, αν λάβω υπόψιν μου πώς έχεις απαντήσει σε αρκετά πόστς κατά καιρούς

Άμα δεν μπορείς να δεις, είτε εσύ, είτε οι άλλοι που επικαλείσαι, κάποια πράγματα, δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Θα κάνω διάλογο μέχρις ενός σημείου. Το ότι επικαλέστηκα την δική μου ανάλυση ήταν για να δώσω ένα τέλος στη κουβέντα μαζί σου, όχι για να επιχειρηματολογήσω. Έχω αρκετή επαγγελματική εμπειρία, μπορώ να βγάλω συμπεράσματα για αυτήν την τεχνολογία, κι αυτό μου φτάνει. Τι να τις κάνω τις γνώμες τρίτων, αφού ξέρω ήδη πώς θα βγάλω χρήμα από αυτό; Και τυχαίνει η άποψή μου να συμπίπτει με αυτά που λέει ο George71.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom