Νέα

Αλλαγή ώρας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mouNINJA
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 107
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 17 άτομα (4 μέλη και 13 επισκέπτες)

Συμφωνείτε με τις αλλαγές ώρας?

  • Ναι, πρέπει να γίνονται

    Ψήφοι: 15 33,3%
  • Όχι, τις βρίσκω ενοχλητικές

    Ψήφοι: 29 64,4%
  • ΔΞ/ΔΕ

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Τι είναι η αλλαγή ώρας?

    Ψήφοι: 1 2,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    45

XONTROS

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2005
Μηνύματα
192
Like
3.730
Πόντοι
441
Καταρχάς όσοι διαβάσετε αυτό το thread, ρυθμίστε την ώρα +1 μπροστά.

Δε μπορώ να καταλάβω τι σημασία έχουν οι αλλαγές της ώρας 2 φορές το χρόνο στις μέρες μας.
Προσωπικά τις βρίσκω ενοχλητικές μιας και ουσιαστικά το μόνο που καταφέρνουν είναι να σε αποσυντονίζουν από το καθημερινό πρόγραμμά σου.

Όποιος/α θέλει να μάθει κάτι παραπάνω, ας διαβάσει ένα σχετικό άρθρο εδώ:
Αν διαβαζεις madata εχεις θεμεα φιλε
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
689
Like
1.552
Πόντοι
206
γιαυτό η αλλαγή ωρας γινεται πάντα σαββατο προς κυριακη.για να συνηθίζει κανεις. και σιγά την σοβαρή αλλαγή.
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.110
Κριτικές
33
Like
7.348
Πόντοι
4.746
Καταρχάς όσοι διαβάσετε αυτό το thread, ρυθμίστε την ώρα +1 μπροστά.

Δε μπορώ να καταλάβω τι σημασία έχουν οι αλλαγές της ώρας 2 φορές το χρόνο στις μέρες μας.
Προσωπικά τις βρίσκω ενοχλητικές μιας και ουσιαστικά το μόνο που καταφέρνουν είναι να σε αποσυντονίζουν από το καθημερινό πρόγραμμά σου.

Όποιος/α θέλει να μάθει κάτι παραπάνω, ας διαβάσει ένα σχετικό άρθρο εδώ:
Όλοι αυτοί οι ανεπάγγελτοι καιροσκόποι που δεν έχουν βάλει ούτε ένα ένσημο στην ζωή τους, παρόλα αυτά είναι στα πράγματα με κάποιο ταχυδαχτυλουργικό τρόπο και ορίζουν σαν τσομπάνηδες τις ζωές μας και την κάνουν δύσκολη, γιατί τελικά απ ότι φαίνεται εμείς είμαστε πρόβατα, πάλι άλλαξαν την ώρα. Εδώ πάει το: 'του εργάτη το ρολόι το' χεται κάνει κομπολόι'. Τρέχα και πάλι σαν μaλaκaς για να προλάβεις την ημέρα, να μην ηρεμήσεις ποτέ. :confused:
 

Ντουνταράς

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.811
Κριτικές
11
Like
5.765
Πόντοι
1.346
Η αλλαγή της ώρας γίνεται ξημερώματα Κυριακής γιατί επηρεάστηκε από τους μύστες του bou που ανοίγουν κυριακάτικα θέματα :confused:
Βέβαια οι παλαιοχριστιανοί άστεγοι όπως ο enduro (no mention please) δεν έχουν θέμα τι ώρα είναι :confused:
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
648
Like
1.403
Πόντοι
206
με την ευκαιρία της αλλαγης ωρας από αυριο στην χειμερινή ποιά θα θέλατε να είχαμε μόνιμα;
την θερινή ή τη χειμερινη;
χειμερινή-ώρα.jpg
Η σωστή ώρα είναι η χειμερινή. Αν είχαμε θερινή ώρα όλο τον χρόνο θα ήτανν δύσκολα το χειμώνα για αυτούς που ξυπνάνε νωρίς, πχ αγρότες, μαθητές σχολείου κτλ
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.217
Κριτικές
10
Like
5.694
Πόντοι
2.816
Εγώ φέτος δεν ασχολήθηκα αν τη βάζουμε μπροστά ή πίσω..
Κινητά υπολογιστές το πήραν αυτόματα, οπότε ψαχνομουν πρωί πρωί αν είναι πολύ νωρίς ή πολύ αργά για να βγω για καφέ μόλις ξύπνησα...
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.217
Κριτικές
10
Like
5.694
Πόντοι
2.816
Η σωστή ώρα είναι η χειμερινή. Αν είχαμε θερινή ώρα όλο τον χρόνο θα ήτανν δύσκολα το χειμώνα για αυτούς που ξυπνάνε νωρίς, πχ αγρότες, μαθητές σχολείου κτλ
Όντως τύπε η σωστή ώρα είναι η χειμερινή..
Αλλά για σκέψου με χειμερινή, το καλοκαίρι θα ξημερώνει 4:00 και θα νυχτώνει 20:00
Ενώ με τη θερινή, το χειμώνα θα ξημερώνει 9:00 και θα νυχτώνει 18:00
Νομίζω το δεύτερο είναι καλύτερο...
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
648
Like
1.403
Πόντοι
206
Θα ήθελα να ξέρω τι ώρα πάτε στη δουλειά κια μου θέλετε θερινή ώρα όλο τον χρόνο.
Τεσπα τα παιδιά οι μαθητές του σχολείου θα υπέφεραν από αυτό το ενδεχόμενο.
Οι μεγάλοι πες το πολύ να πάθουν κάνα έφραγμα μέχρι να συνηθίσουν:confused:
 

john32

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2024
Μηνύματα
62
Like
101
Πόντοι
0
Ότι ποίο μ@λ@κι@ μπορούσαν να σκεφτούν αλλάζοντας την ώρα είναι ενοχλητικό κάθε φορά περνει καιρό να συνηθίσω, δεν νομίζω να κερδίζουμε κάτι από όλο αυτό το σκηνικό πέρα από το να μας σπάει τα νεύρα είναι καιρός να σταματήσει
 

captain 69

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.542
Like
11.727
Πόντοι
3.506
Θα ήθελα να ξέρω τι ώρα πάτε στη δουλειά κια μου θέλετε θερινή ώρα όλο τον χρόνο.
Προσωπικώς, 9 με 10 το πρωΐ συνήθως, έχω ελεύθερο ωράριο, αλλά ξυπνάω 7 τύπε. Συχαίνομαι το άγχος της πρωινής τρεχαλας και τα έχω ρυθμίσει αναλόγως...
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
689
Like
1.552
Πόντοι
206
Θα ήθελα να ξέρω τι ώρα πάτε στη δουλειά κια μου θέλετε θερινή ώρα όλο τον χρόνο.
Τεσπα τα παιδιά οι μαθητές του σχολείου θα υπέφεραν από αυτό το ενδεχόμενο.
Οι μεγάλοι πες το πολύ να πάθουν κάνα έφραγμα μέχρι να συνηθίσοun
6.30 το πρωι πιανω δουλεια.μετα σχολάω με τη θερινη και ολη η μέρα είναι μπροστά ακόμα.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.708
Κριτικές
11
Like
12.585
Πόντοι
5.060
Ότι ποίο μ@λ@κι@ μπορούσαν να σκεφτούν αλλάζοντας την ώρα είναι ενοχλητικό κάθε φορά περνει καιρό να συνηθίσω, δεν νομίζω να κερδίζουμε κάτι από όλο αυτό το σκηνικό πέρα από το να μας σπάει τα νεύρα είναι καιρός να σταματήσει
Ε ναι, πλέον έχουμε τις λάμπες οικονομίας, οπότε μικρό το όφελος για το περιβάλλον.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
36.178
Κριτικές
63
Like
46.203
Πόντοι
9.297

Ντουνταράς

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.811
Κριτικές
11
Like
5.765
Πόντοι
1.346
το καλοκαίρι θα ξημερώνει 4:00 και θα νυχτώνει 20:00
Στην Κύπρο να δεις τι γίνεται που κανονικά έπρεπε να ήταν μπροστά αν όχι μια ώρα τουλάχιστον μισή, όμως για εθνικούς λόγους έχει την ίδια ώρα με τη Μητέρα Πατρίδα...
Αν δεν άλλαζε θα ξημέρωνε με τους βρυκόλακες τα καλοκαίρια...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom